Yeni Sherlock Holmes Oyunu Genç Sherlock’u Anlatacak!

tarafından
63

Yeni Sherlock Holmes Oyunu Genç Sherlock’u Anlatacak!

Yeni Sherlock Holmes aynı zamanda açık dünya olacak


Frogwares çok bilinmiyor olabilir. Fakat bilen de çok iyi biliyor. Meşhur oldukları ve iyi yaptıkları bir tek şey var. O da Sherlock Holmes oyunları. Ünlü İngiliz dedektif’in maceralarını yıllardır oynuyorsak Frogwares’e borçluyuz. Geçenlerde serinin Crime and Punishments adlı oyunu Epic Store’da bedava verilmişti. Bu yüzden tanıdık olması gerekir. Frogwares yeni Sherlock Holmes oyununu anons etti. Bu anons ile gelen bilgiler de oyunun çizgisinin alışılmışın dışında olacağını gösteriyor. Sherlock Holmes: Chapter One hem açık dünya bir oyun olacak hem de genç bir Sherlock Holmes içerecek.

Adının Batman: Year One tarzı bir yol çizmesi dışında hakkında duyduğum her şey aslında ilginç. Normalde Sherlock Holmes oyunları çok açık oyunlar değildir. Lineer ilerler ve bütün odağı suçu çözmek üzerinedir. Bu yüzden Sherlock’un aklını ve hislerini kullanabildiğimiz bir takım mekanikleri içerir. Ancak oyun motoru açık dünyaya elverişli gibi gözükse de, hiç bir zaman o yolu izlemez. Eski oyunlardan birini oynarken ben de aslında tam bunu düşünmüştüm. “Açık dünya olsa fena olmaz” demiştim. Tamam oyunun odağından uzaklaşmayı sağlayabilir ve temposunu düşürebilir ama bu özgürlüğü bir oyuncu olarak istiyordum.

Yeni gelecek oyun ise biraz bu yolu izleyecek gibi. Eskilere kıyasla çok da büyük olacağını düşünmüyorum ama biraz daha özgürlük içermesi fena olmaz. Buna örnek iki tane oyun var mesela. Mafia serisi ve LA Noire. Oyunlar açık dünya olsalar da çok yapacak iş yoktu ve hikayeyi takip ediyorduk. Açık dünyanın tek fonksiyonu oyuncuyu biraz daha içine çekmek ve oraya ait hissettirmekti. Sherlock o kadar boş olmasın tabi. Bir kaç yapacak ekstra şey de olması iyi olur. Temposunu düşürmediği sürece sıkıntı çıkmaz.

Genç Sherlock!

Çünkü Sherlock oyunları hep hikaye odaklı olmuştur. Bu oyunda da hikaye 21 yaşında, işe yeni başlayan bir Sherlock’a odaklanıyor. Sıkıntılı orta yaşlı deli adam yerine daha sıkıntılı ve kendini beğenmiş bir genci oynayacağız. Daha yolunun başında ve alıştığımız bilgeliğe sahip olmadığı için ise daha sinirli ve beklenmedik şeyler yapan bir karakter olacak. Dolayısıyla bir çeşit daha gelişmiş dövüş sisteminin olması da bekleniyor. Watson’ın nasıl ve ne kapsamda dahil olacağına dair pek bir bilgi yok.

Sherlock Holmes: Chapter One 2021 yılında STeam, Epic Games Store ve GOG platformlarında satışa çıkacak. Eski oyunları isteyenler için 2014 yapımı Crime & Punishments şu an Steam’de indirimde ve 14,75 TL. 2016 yapım The Devil’s Daughter ise hala 75 TL.

Buyurun bir adet de fragman koyalım!


Bir önceki yazımız olan Phantasy Star Online 2 Batı Piyasasına Nihayet Geliyor! başlıklı makalemizde Microsoft, MMO ve Phantasy Star Online 2 hakkında bilgiler verilmektedir.