Witcher 3 Mod Rehberi Ve Bazı Modlar!

tarafından
40
Witcher 3 Mod Rehberi Ve Bazı Modlar!

The Witcher 3 mod rehberi için Nexus mods ve oradan indirilen modlara baktık


The Witcher dizisinin Netflix’e çıkmış ve izleniyor olmasından dolayı tekrar popüler olan 2015 yapımı CDPR oyunu The Witcher 3: Wild Hunt ile ilgili ufak bir rehber hazırladık. Şu anda çıktığı tarihteki oynanma rekorunu kıran (en azından Steam platformunda) oyunu PC ortamlarında oynayan insanların sistemleri 2015 yılına kıyasla daha sağlamdır. Bu da oyundaki bazı görselleri daha kaliteli görmek için güzel imkanlar sağlıyor. Bunun için de hemen modlar indiriliyor. The Witcher 3 için var olan değişik texture paketleri, ışıklandırma destekleri ve oyunun oynanışını değiştiren bir sürü mod var. Biz bunlardan bir kaçını bir araya getirdik ve PC ortamında The Witcher 3’ün nasıl modlanabileceğini anlatmak istedik. Umarız The Witcher 3 mod rehberi faydalı olur.

Bu oyunu modlamanın iki yolu var. Bunlardan birincisi Nexus Mod Manager kullanmak. Vortex adlı bu yazılım sizin için her şeyi yapar. Nexus sitesinden de mod indirirken Vortex ile indirme opsiyonu bile var. Ancak otomatik yapılan her işte olduğu gibi, bunda da sıkıntılar çıkabilir. Bu rehber Vortex yerine her şeyi elle yapmayı tercih eden oyuncular için.

Witcher 3 Mod Rehberi Nexus sayfası örneği

Nexus sitesinden mod indirirken ilk yapacağımız iş hangi modları kullanmak istediğimizi belirlemek. Modun sayfasına gittikten sonra sağda kırmızı butonlar var. Bunlardan ilki Vortex ile indirmek için, üzerinde “Manual” yazan ise dosyayı elle indirmek için. Bu modlar genellikle sıkıştırılmış dosya olarak inerler. Bunların içinde de “mod” kelimesi ile başlayan klasörler olur. Bu klasörleri Witcher 3 oyun klasöründe yaratılacak “mods” adlı bir klasörün içine atmak yeterli olacaktır. Witcher 3’ün kurulduğu yeri öğrenmek için kısa yoluna sağ tıklayıp dosya konumunu açabilir ya da Steam kütüphanesinde ise oyuna sağ tıklayıp Manage kategorisinden dosya konumunu açabilirsiniz. Kullanılacak her modu bu şekilde “mods” klasörüne attıktan sonra oyunu açtığınızda modlar aktif olacaktır. Ancak oyunun hangi versiyonunu oynadığınıza göre uyum sorunu yaşanabilir. Oyunun GOTY versiyonu ile bazı modlar tam oturmuyor. Bunun çözümü var.

Script Compilation Error

Witcher 3 Mod Rehberi: Script Compilation Error örneği

Oyunun ve modların versiyonları çakışabilir. Böyle bir durumda karşınıza gri bir ekran çıkacak ve tepesinde “Script Compilation Errors” yazacak. 2020 de bunun olacağı neredeyse garanti. Bunu çözmek için Unification Patch adlı bir dosya indiriyoruz. Sisteme indirdikten sonra sıkıştırılmış dosyayı açıp içindeki contents ve mods klasörlerini Witcher 3 oyun klasörünün içine kopyalıyoruz. Evet orada da bu klasörler var. Sadece bir kaç dosyayı değiştirecek. Var olan dosyaların değiştirilmesine evet demek gerekiyor.

Unification Patch elle indirilmeli ve kurulmalı çünkü bu bir mod değil. Farklı versiyonlarındaki bazı temel dosyaları aynı yapıyor. Böylece Script Compilation Error gerçekleşmiyor. En azından kullanılan modların büyük bir çoğunluğu için. Fakat bütün modları olumlu etkileyeceği anlamına gelmez. Siz de zaten her modu indirmeyin. Bunlar içerisinde çakışanlar olabilir.

Bu iki önemli adımı atlattığımıza göre çalıştığına emin olduğumuz ve bizim de kullandığımız bazı modlara bakabiliriz.


Witcher 3 Mod Rehberi: Büyük Görsel Modlar

  • Dokular

Bu modların büyük bir kısmı oyunu görsel olarak zenginleştireceği için performans düşüşleri yaşanabilir. Bunları iyi seçmek lazım. Bunun dışında da bir kaç hayatı kolaylaştıran mod seçtik. Ancak oyunun zorluğunu değiştiren mod koymadık. Herkese tek çekmeye veya sonsuz eşya taşımak gibi şeylere gerek yok. Bir tek fast travel için bir mod var ama o da tercih meselesi.

HD Reworked Project: İlk ve en önemli mod HD Reworked Project. Oyun 2015 yılında çıktığı için bütün dokular düşük çözünürlükte. Toplamı neredeyse 5 gb olan ve üç farklı dosyadan oluşan bu projede bütün dokular yüksek çözünürlükte. Bir askerin zıhrına yakından bakınca görünen bulanık çamur gibi görsel yerine en ufak çentiğine kadar net bir görüntü olacak. Ultra grafiklerde rahat oynayabilenler için sıkıntı olmaz. Bu mod başarılı yüklenirse görüntü ayarlarında “texture” başlığında Ultra’dan da sonra bir seçenek açılıyor. Bu üç dosyayı mod klasörüne atmaya gerek yok. Bunların her biri kurma dosyası. Dosyaları sırayla çalıştırıp, Witcher 3 klasörünün yerini belirleyip kuruluma geçiyoruz ve kendisi yüklüyor.

HD Monsters Reworked: Oyundaki ve ek paketlerdeki bütün yaratıkların dokularını geliştiriyor.

  • Işıklar

Immersive Lighting ve Disable Fake Lights Mod: Bu ikisi beraber kullanıldığında daha etkili oluyor. Immersive Lighting oyundaki bütün ışıklandırmayı değiştiriyor ve kimine göre daha tatmin edici yapıyor. Disable Fake Lights ise oyunun ara sahnelerindeki sahte ışık kaynaklarını yok edip daha gerçekçi bir hale sokuyor. Immersive Lighting modu Disable Fake Lights modunu temel aldığı için birlikte kullanılmaları en ideali.

Project Resonance ve Reshade 3.4.1: Immersive Lighting ile çalışan ReShade. Bunun için ReShade 3.4.1 indirmek gerekiyor. Oyunun içinde 4.5 versiyonu çıktı diyecektir ama bu 3.4.1 ile çalışır. Oyuna çeşitli filtreler getiriyor. Bunlar içerisinde kenar çubukları, bulanıklık, farklı renk tonları gibi şeyler var. Bu dosyayı indirdikten sonra içindeki klasörleri oyunun x64 klasörüne kopyalıyoruz. Değişiklikleri kabul ediyoruz. Bunun dışında da “installation” txt dosyasında yazanları takip edereke ReShade 3.4.1 yüklüyoruz. Bu ikisi olmasa da oyun yine şu noktada yeterince güzel gözükecektir.

Bu ikisi olmadan da oyun gayet güzel gözüküyor. Hatta bazıları öylesini daha çok tercih ediyor. Bunlar sistemde en çok sıkıntı yaratan modlar. Özellikle yayın yapmak istiyorsanız, yayında aksaklıklara sebep olabilirler. Bu yüzden Super Turbo Lighting Mod gibi daha eski ışık modları daha dengeli çalışabilir.

The Witcher 3 Mod Rehberi: Ufak Görsel Modlar

High Quality Faces: Bütün NPC’lerin yüzlerini daha detaylı hale getiriyor.

NOT: Bu mod bazen NPC yüzlerini erimiş korkunç bir bulamaç gibi gösterebilir. Kabuslarınızı süslememesi için iki alternatif var.

  1. Modu kullanmıyoruz.
  2. Kullanıcı dosyalasında, Belgeler klasörü altında The Witcher 3 klasörü içerisinde (/user/documents/The Witcher 3) user.settings adlı bir dosya var. Bu dosyada “MeshLODDistanceScale” adlı satıra gidin (ctrl+F ile mümkün). Bunun değerini 10 ya da 2 yapmak gerekiyor.

Beautiful Grass Mod V3: White Orchard, Velen, Skellige ve Kaer Morhen bölgesindeki çimleri değiştiriyor.

Beautiful Rocks Mod: White Orchard, Velen, Skellige ve Kaer Morhen bölgesindeki taşları değiştiriyor.

World Map Fixes: Harita ile dünya arasındaki uyumsuzlukları gideriyor. Haritada bulunan bazı bölgeler (mesela ufak bir göl) oyunda olmayabiliyor. Oyunun dünyası ile haritasını denk hale getiriyor.

Improved Sign Effects: Oyundaki “sign” büyülerinin görsel etkilerini arttırıyor.

Blood: Daha yoğun kan efektleri.

The Witcher 3 Mod Rehberi: Ekstralar

Fast Travel From Anywhere: Oyunda fast travel (hızlı yolculuk) işaret levhaları arasında yapılabiliyor. Bu mod ile haritanın her hangi bir noktasından istediğiniz levhaya yolculuk yapmak mümkün. Bu konu da çok tartışıldı. “Neden canım Fast Travel oyunun gerçekçiliğini bozuyor o ne öyle” diye haykıranlar oluyor. Ben de diyorum ki bu bir seçenek olmalı. Dere tepe bayır koşmak isteyen koşabilir. 30 saatin sonunda aynı yolu üçyüzellidördüncü defa koşmak isteyen koşabilir. Bunu isteyenlerin tek yapacakları şey fast travel kullanmamak. Ayrıca oyunu gerçek dışı yapacaksa hiç olmasın. Bakalım o durumda oyuncunun vakti ne kadar değerli oluyor.

Friendly Meditation: Meditasyon sırasında oyun ekranına dönüyor ve zamanın hızlı geçişine  şahit olabiliyoruz. Oyunun içindeki mods menüsünde bunun ayarları var. Bu sayede nasıl bir açıdan ve ne hızda olayları görmek istediğimizi ayarlayabiliriz.

PS4 Button Prompts: Oyun 2015 yılında çıktığı için PS4 komut entegrasyonu yok gibi bir şey. Yani aslında var ama görsel olarak yok. Oyunu gamepad ile oynamak isteyip de elinde DualShock 4 olan oyuncular karşılarında Xbox simgelerini görünce biraz hayal kırıklığı yaşayabilirler. Bu mod o ikonların tamanını PS4 versiyonları ile değiştiriyor. Steam ile düzgün çalışması için Playstation Configuration Support kapatılmalı.

Sonuç

Bütün bunların dışında bir sürü başka mod var ancak buraya hepsini yazmak istemedik. The Witcher dizisini çok sevenler için Henry Cavill modları bile yapılıyor. Böylece dizideki Geralt’ı oyuna taşımak mümkün oluyor. Ancak daha yeni bu işe başlandığı için o modların çoğu şu an o kadar iyi değil. Yine de ileride nelerin çıkacağına düzenli olarak bakmak gerekiyor. Umarım buradaki bilgiler işe yaramıştır.

Öyle görülüyor ki Witcher serisi ile işimiz henüz bitmedi. Dizinin başarısının dışında CDPR ile kitapların yazarı Andrzej Sapkowski arasında imzalanan ve herkesi mutlu eden anlaşma da ileride güzel şeylerin geleceğine işaret olabilir. CDPR ise her zamanki kafada olduğu sürece bu oyunlar modlanmaya devam edecektir. Harika!

Modlarla ilgili sorularınızı ve paylaşmak istediğiniz düşünceleri lütfen yorumlara ekleyin. iyi eğlenceler!

Bir önceki yazımız olan Valorant Silah Hasarları ve İstatistikleri! başlıklı makalemizde Rehberler, silah hasarları ve valorant hakkında bilgiler verilmektedir.