Void Bastards incelemesi

tarafından
12
Void Bastards incelemesi

Uzayda geçen, bilim kurgu türünde Void Bastards isminde bir çizgi roman düşünün. Mahkumlarla dolu bir uzay gemisi var ve amacı bu mahkumları yeni bir hapishaneye nakletmek. Uzaydaki yolculuğu sırasında bu uzay gemisi bozuluyor ve koca gemi yolda kalıyor. Uzayın ortasında gelin bir el atında da itelim şu gemiyi, denmeyeceğine göre tek çare uzay aracını onarmak oluyor. Onarma işlemi için de haliyle parçalar gerekiyor ama bu parçaları farklı gemilerden bulup getirmek için heveslenenler ortaya çıkmıyor.

Kimse bu durumda yersiz yere kahramanlık yapmak istemiyorken akıllarına gereksiz bir sürü insanı taşıdıkları geliyor. Bu insanlar da mahkumlar oluyorlar ve ne hikmetse toza çevrilmiş haldeler. Biraz suyla karıştırılarak eski bedenlerine dönüşebilen bu mahkumlar, gerekli malzemeleri toplamak için uzayda bulunan diğer noktalara gönderiliyor. Peki, ölürlerse ne mi oluyor? Hiçbir şey. Yeni bir paket mahkum açılıp toza çevriliyor ve parça bulmak için uzaya gönderiliyor. İşte bu yapımda, sürekli ölen bu mahkumlar bizler oluyoruz.

Void Bastards

Void Bastards ile bizden ne yapmamız isteniyor?

Oyunun hikayesini giriş kısmında kısaca özetlediğime göre karşımızdaki yapımda neler yaptığımızdan bahsedebilirim. Bu arada Void Bastards, Mayıs 2019’un son günlerinde PC için çıkışını gerçekleştirmişti. Artık oyun konsolları için de bu yapım oynanabiliyor ve bu inceleme yazısını oyunun Nintendo Switch sürümünü deneyimleyerek kaleme alıyorum. Bu değerli bilgileri de sunduktan sonra karşımızdaki oyunun bizlere neler sunduğunu ve bizden ne istediğini rahatça anlatmaya başlayabilirim.

Oyunun hikayesini özetlerken de söylediğim gibi bu oyunda ölmesi kimsenin umurunda olmayan mahkumları yönetiyoruz. En temel amacımız ise parça ve eşya toplamak oluyor. Oyunun türünün FPS olduğunu söyleyebilirim ama alışageldik FPS oyunlarıyla arasında büyük farklar bulunuyor. Bu yapımdaki amacımız olabildiğince çok düşman öldürmek değik, ölmeden olabildiğince eşya toplamak.

Bu yüzden attığımız her adımın önemi var ki bu durumda oyunun bir çeşit strateji oyunu olarak nitelendirmek de yanlış olmayacaktır. Attığımız her adıma dikkat etmeli ve en verimli şekilde hedefe ulaşmalıyız. Hedef demişken, Void Bastards oyununda bir uzay haritası bulunuyor. Bu haritada, asıl bulmamız gereken nokta işaretlenmiş durumda fakat tek seferde o noktaya gidemiyoruz.

Uzayda hurda halindeki gemilere ve üslere çıkmalı, buradan toplayabildiğimiz kadar eşya toplayıp sonraki adımımızı atmamız lazım. Ayrıca, oyuna başladığımız anda 3 birim ilerleyebileceğimiz kadar bize yakıt veriliyor. Doğru adımları seçerek ve hayatta kalmamız gerektiğini hesaba katarak enkaz halindeki diğer uzay gemilerine sırasıyla geçiyoruz. Bu arada ölmememiz gerektiğini söyledim ve bazı hayatta kalma unsurları da bizimle birlikte geliyor.

Bu hayatta kalma unsurları oksijen ve yemek oluyor ki yolculuğun başında bir miktar bize veriliyor bunlardan. Kısa adımlar için yeterli olan bu eşyaları, içine girdiğimiz enkaz haldeki uzay araçlarından da bulabiliyoruz. Yani, oksijenimizi tazelemek ve yemek sayımızı arttırmak biraz şansımıza biraz da keşif yeteneğimiz bağlı oluyor. Bir de her bir karakterin kendine özgü özellikleri oluyor ki bunlar da uzay gemilerinde iyileştirilebiliyor.

Void Bastards

Enkaz halindeki uzay gemilerinde gezmek

İncelemekte olduğum Void Bastards oyununun temel oynanış mekanikleri, üst kısımda bahsettiğim enkaz halindeki uzay gemileri veya uzay istasyonlarında geçiyor. Bir diğer deyişle bu bölgelere girdiğimizde FPS kamera açısına geçerek oyunun en can alıcı kısımlarını oynamaya başlıyoruz. Yine üst kısımda belirttiğim gibi amacımız eşya toplamak ve bizi bir sonraki enkaza sürükleyecek enerjiyi almak oluyor. Tabii hayatta kalma unsurlarını da göz ardı etmememiz gerekiyor.

Bir karakter öldüğünde bir diğer karakterin en baştan oyuna dahil olduğunu söylemiştim. Yine belirttiğim gibi her bir karakterin kendine özgü bazı özellikleri bulunuyor. Örneğin, bir karakter sigara içiyorsa bu karakter sürekli öksürüyor ve düşmanlara yerini belli ediyor. Bunu önlemek için ise DNA makinelerini eğer bulursak kullanabiliyoruz. Uzak gemilerinde bulunan bu DNA makineleri, daha fazla can, daha sessiz ilerleme gibi özellikleri karakterimize aktarıyor.

Bu arada, bahsettiğim bu bölgelere girerken ekipman seçimi yapmamız bizden isteniyor. Birazdan daha detaylı bir biçimde anlatacağım üretim masalarında geliştirdiğimiz silahların arasından uygun olanları seçerek bölümlere giriş yapıyoruz. Oyunun her bir noktasında düşünmek ve stratejik hamlelerle ilerlemek gerekiyor. Unutmadan, karakterlerimiz her ne kadar ölüyor ve farklı bir karakterle en baştan yola çıkmak zorunda kalıyorsak da geliştirdiğimiz unsurlar kalıcı oluyor.

Bu unsurların arasında; silah, zırh ve çeşitli teçhizatlar yer alıyor ki bunları da her bir adımımızda topladığımız eşyalar vasıtasıyla üretebiliyoruz. Void Bastards oyununda ilerledikçe hareket kabiliyetimiz ve yeteneklerimiz de bu saklı kalan unsurların sayesinde genişleyerek ilerliyor. Çokça mahkum hayatlarından olmasına karşın, sonradan gelecek olanlara daha rahat bir oynanış imkanı sunmuş oluyor.

Artan ekipmanların sayesinde daha güçlü adımlar atabilmemize rağmen, hemen her adımımızda farklı bir sürprizle karşılaşmaktan da kaçamıyoruz. Bölümler ve uzay haritamız sürekli olarak değiştiği için oyunda tam anlamıyla tecrübe kazanarak ilerlediğimizi söyleyemiyorum. Her daim hazırlıklı olmamız ve değişen düşmanlara kendimizi hazırlamamız gerekiyor. Bununla birlikte oldukça sınırlı cephane taşıdığımızdan ötürü fazla kahramanlık yapmaktansa, kaçabileceğimiz stratejileri uygulamak zorunda kalıyoruz.

Void Bastards

Bulduğumuz her unsuru değerlendirmek gerekiyor

Void Bastards oyununda hayatta kalmanın öneminin, düşmanlarla savaşmaktan çok daha önemli olduğunu belirtmiştim. Bu yapımda bir sağlık barımız var ve bu sağlık barı kontrol ettiğimiz her bir karaktere göre farklılık gösteriyor. Oyunda, sağlığımız kendi kendine dolmuyor veya sağlık paketleri kullanarak sağlığımızı arttıramıyoruz. Sağlık kazanmak için yalnızca, bölümlerin içerisindeki sağlık istasyonlarını kullanmak gerekiyor ki bunları bulmak biraz şansımıza göre oluyor.

Benzer şekilde bazı bölümlerde radyasyona maruz kalabiliyoruz ve radyasyondan arınmak için de ancak rast geldiğimizde kullanabileceğimiz makineler oyunda yer alıyor. Ana amacımız olan eşya toplama işindeyse keşfetme odaklı ilerlemek gerekiyor çünkü her bir bölgede şans eseri olarak eşyalarla karşılaşıyoruz. Nerede ne olduğunu bulmanın aslında bir yolu bulunuyor fakat bu yol da oyundaki pek çok adımımız gibi risk unsurları içeriyor.

Bahsettiğim yol ise genelde enkaz halindeki gemilerin kaptan köşklerinde yer alan bilgisayarları aktifleştirmek oluyor. Bu kısımlara ulaşabilirsek, o gemideki odalarda neler olduğu bilgisi haritamızda gösterilmeye başlıyor. Tabii bu durum yalnızca içerisinde bulunduğumuz bölüm için geçerli oluyor. Buna benzer olarak bazı gemilerde elektrik kesintisiyle karşılaşıyoruz ve jeneratörleri aktifleştirmek için yine keşif yapmamız gerekiyor.

Zor durumda kaldığımızda ve toplanılacak eşyalar tükendiğinde, o gemiden yada uzay üssünden çıkış yapabiliyoruz. Çıktığımız zaman temel ihtiyaçlarımız yenileniyor fakat uzay haritasında ilerleme kaydetmek için yemek ve yakıt bulmak zorunluluğumuz sürüyor. Belirttiğim gibi oyunun hem uzay haritası kısmında, hem de FPS kamera açısıyla oynadığımız alanlarda stratejik hamlelerle hareket etmemiz bu oyunun en temel noktalarından birisi.

Bu arada, Void Bastards oyunundaki düşmanların farklılıklar gösterdiğini de söylemeden geçmeyeyim. Enkaz halindeki alanlarda dönüşmüş yaratıklar ve makineler bizi öldürmek için bekliyorlar. Her bir düşmanın kendisine özgü özellikleri bulunuyor. Bu düşmanları tanıdıkça nasıl hareket etmemiz gerektiğini anlarken, onlara uygun silahlarla mücadele etmemiz gerekiyor ki işin en mantıklı kısmı çoğu zaman topladıklarımızı alarak kaçabilmek oluyor.

Void Bastards

Çizgi roman tadında grafikler ve ilerleyişi etkileyen sesler

İnceleme yazısının başında verdiğim örnekte olduğu gibi karşımızda çizgi roman tadında grafiklere sahip bir video oyunu bulunuyor. Ayrıca, çizgi roman çağrışımları yalnızca grafiklerle sınırlı kalmayıp oynanış mekaniklerine de yansıyor. Tabii bu grafiklerin inanılmaz olduklarını söyleyemeyeceğim ama oyunun atmosferini başarılı bir biçimde hissettirdiklerini de kabul etmem gerekiyor.

Atmosfer demişken, bu yapımı oynarken pek çok kez kendimiz uzayın boşluğuna bakarken bulduğumu itiraf edebilirim. Görsel anlamda üst düzey olmayan grafiklerin atmosfer açısından sundukları gayet yerinde bir şekilde sunulmuş. Öte yandan, oyunun Nintendo Switch konsolundaki performansından memnun kaldım. Oynanışı etkileyecek yavaşlama durumlarıyla karşılaşmadığım gibi gayet akıcı bir performans bu oyun konsolunda sağlanıyor.

Void Bastards oyununun seslerine de ayrıca bir parantez açmak isterim. Oyundaki en küçük ses bile, oynanışı etkileyecek bir biçimde hazırlanmış. Düşmanların adımları ve adımların çıkarttığı seslerin çizgi roman tadında görüntüye yansıması bizim seçeceğimiz yolu etkiliyor. Benzer şekilde bizim çıkardığımız sesler de düşman tarafından algılanarak dezavantaja dönüşebiliyor.

Düşmanlar demişken, unutmadan düşmanlarla olan etkileşimlerin oynanışı etkilediğini belirteyim. Örneğin, taretler bazı program oyunlarıyla bizim tarafımıza geçerek diğer düşmanları etkisiz hale getirebiliyor. Böylelikle cephanemizi harcamadan düşmanlardan kurtulabiliyoruz. Bu stratejik hamleler, oyunun ilerlediği her adımda artış gösteriyor. Kapıları kullanmak, düşmanı uzakta tutmak gibi şimdi sayarak oyunun sürprizlerini kaçırmak istemediğim pek çok hamle imkanımız bu yapımda yer alıyor.

İncelemekte olduğum yapımın bir diğer önemli kısmını ise üretim masası oluşturuyor. Üst kısımda belirttiğim gibi yönettiğimiz karakterler ölseler bile topladıkları kaybolmuyor. Toplanan parçalar sayesinde yeni araçlar ve silahlar yapabiliyor, elimizdekileri üretim masası vasıtasıyla geliştirebiliyoruz. Bu sayede, oyunun başlarındaki çaresizlik hissi yerini öz güvene bırakarak ve bu yapıma çeşitlilik katılıyor. Üretim masasında ürettiklerimizin sayısı arttıkça, oyuna karşı hakimiyetimiz de gözle görülür biçimde artıyor.

Void Bastards

Void Bastards, rahatlıkla alınıp oynanır mı?

Standardın ötesine çıkabilen yapımları genelde takdirle karşılamışımdır. Void Bastards da standartların ötesine geçen bir yapım olarak karşımıza çıkıyor. Belki bu oyunun yaptıklarını ilk kez görmüyoruz ama bazı yapımlardan hatırda kalan özellikler başarılı bir biçimde harmanlanarak sunuluyor. Nihayetinde ortaya FPS türünde olan strateji temalı ilginç bir yapım çıkmış oluyor.

Bununla birlikte hikayenin başlangıcındaki dikkat çekici yapımın oyunun devamında sürdüğünü göremiyoruz. Mahkumların ne yaparlarsa yapsınlar ölüme terk edilebilmeleri insanlık dışı bir durum olarak yorumlanabilir. Ne yazık ki oyunun ilerleyen kısımlarında, her ne kadar mizahi unsurlar barınsa da hikayenin işleyişi aynı sürükleyicilikte ilerlemiyor. Kısaca, hikaye anlamında tek düze bir ilerleyişin içerisinde kendimizi buluyoruz.

Bir de bu yapımın FPS türünde oluşunun yanıltıcı olmaması gerektiği bilgisini yinelemek istiyorum. Karşımızda, bu inceleme yazısında defalarca söylediğim gibi düşmanları öldürmek üzerine kurulu bir video oyunu yok. Stratejik anlamda hareket edilmesi gereken, defalarca en başa dönem ve alınan kazanımlarla üretim anlamında ilerlenen bir video oyunu Void Bastards. Yine, belirttiğim gibi öldürmekten ziyade eşya toplamak ve düşünerek çözüm yolları aramanın ön plana çıktığı bir oyun bu.

Nihayetinde karşımızda ortalamanın üstünde bir fikir ve başarıyla sunulan bir atmosfer var. Düşünerek ilerlemek isteyen, stratejiye önem veren oyuncular Void Bastards isimli yapımı deneyebilirler. Ayrıca, Nintendo Switch ile böyle bir oyunun konforlu bir biçimde her yerde oynanabilmesi de ayrı bir eğlence unsuru olacaktır. Atacağı her adımı düşünmeyi sevenlere ve piyasadaki klasik oyun türlerinden bunalanlara bu yapımı önerebilirim.

Bir önceki yazımız olan The Wonderful 101: Remastered incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.