Valorant incelemesi

League of Legends ile adını dünya çapındaki geniş kitlelere duyuran Riot Games, farklı türlerdeki video oyunlarını geliştirdiğini bir süre önce duyurmuştu. Duyurulan oyunların bir kısmı çıkışını gerçekleştirdi ki bu oyunlardan birisi de Valorant olarak karşımıza çıktı. Mücadeleci yapıdaki bir FPS oyunu olan bu yapıtın tam sürümünü beraberce değerlendirmek istiyoruz. Okuyacağınız inceleme yazısında; bu oyunun genel yapısından, oynanış mekaniklerinden, seçilebilir olan karakterlerinden, grafiklerinden ve daha pek çok unsurundan bahsedeceğiz. Bakalım karşımızda League of Legends gibi güçlü bir etkiyi bırakabilecek bir yapım duruyor mu?

Valorant

Valorant nedir, neden oynanır?

2000’li yılların başlarında bir üniversite öğrencisiydim. Bu dönemlerde, en büyük eğlencelerimizden birisi arkadaşlarımızla internet kafeye giderek Counter-Strike oynamaktı. Sürü halinde hareket eder, internet kafenin içerisini doldurur, bu oyunu oynarken avazımız çıktığı kadar birbirimize seslenirdik. Uzunca bir sürenin ardından internet kafenin sahibi olan abimiz diğer müşterileri rahatsız ettiğimizi gördü ama topluca geldiğimiz için bizden de vazgeçemedi. Nihayetinde, internet kafenin bodrum katına özel bir Counter-Strike odası yaptırdı.

İşin kötü kısmıysa bu alan yapılana kadar pek çok arkadaşımız bu oyunu oynamaktan sıkılmıştı ve oyunun eski popülerliği kalmamıştı. O yıllarda herkesin evinde internetin ve hatta bilgisayarın olmaması nedeniyle, ülkemizin pek çok bölgesinde Counter-Strike adeta ata sporumuz haline gelmişti. İşte o Counter-Strike ile yakın dönemin oyunlarından Overwatch evlendiler ve Valorant adında bir çocukları oldu.

Bu inceleme yazısında da ebeveynlerinin özelliklerini taşıyan bu çocuktan bahsedeceğim. Tabii böyle söyleyince sanki teknik bir birliktelik yaşanmış gibi düşünülebilir fakat Valorant oyununun Valve veya Blizzard Entertainment ile uzaktan yakından bir alakası yok. Yalnızca, üst kısımda kendi yaşadığım kısa bir örneğini verdiğim üzere kitleler halinde çok sevilen, mücadeleci yapıdaki iki farklı FPS oyununun temel fikirlerini almış bir yapım Valorant.

En basit şekliyle söylemek gerekirse bu oyunda Counter-Strike oyunlarındaki gibi silah satın alarak maçlara başlıyoruz ve bomba kurma temelli bir amacımız bulunuyor. Bununla birlikte yine Counter-Strike oyunlarındakine benzer şekilde bir kere öldüğümüzde o maçın bitimini beklemek durumunda kalıyoruz. Bunlarla birlikte, Overwatch ile yaptığımız gibi karakterler seçiyor ve bu karakterlerin özelliklerinden faydalanabiliyoruz.

Birazdan detaylarıyla açıklayacağım Valorant oyununun temelde ne olduğunu üstte kısaca belirttim. Tabii bunların yanında bu oyuna olan ilgiyi arttıracak olan bazı etmenler de bulunuyor. Ücretsiz olması bu etmenlerden bir tanesi. Bundan daha güzeli ise bu oyunun seslendirmelerine kadar tamamen Türkçe dil desteğine sahip olması. Bu durum da ülkemizdeki oyuncular açısından mutluluk verici bir farklılık olacaktır, diyerek bu oyunun işleyişine biraz daha detaylıca göz atmaya başlayalım.

Valorant

Hem nişancılık, hem de karakterlerin özellikleri önemli

Riot Games tarafından ücretsiz olarak PC oyuncularına sunulan Valorant, az sayıda oyun modu içeren 5’e 5 mücadelelerin gerçekleştiği bir FPS oyunu. Maçlarda, 5 kişilik bir takım hücum ederek bomba vasfı taşıyan spike isimli cihazı kurmaya çalışırken, diğer takım ise bunu engellemeye çalışıyor. Bu oyunun betasında tek bir oyun modu yer alıyorken, elimizdeki tam sürümünde iki oyun modu bulunuyor.

Ne yazık ki bu iki oyun modunun çok farklı içeriklere sahip olduğunu söyleyemiyorum. Valorant oyununun ana oyun modunun, Derecesiz olarak adlandırılan seçenek olarak nitelendirilebilir. Bu oyun modunda, tıpkı Counter-Strike oyununda olduğu gibi müsabakaların başında silah, zırh ve yetenekler satın alınabiliyor. Üst kısımda belirttiğim gibi bir takım spike cihazını yerleştirmeye çalışırken, diğer takım bunu engellemek üzerine hareket ediyor.

Toplamda 25 maç yapılan bu oyun modunda 13 maç kazanan takım genel müsabakayı kazanmış oluyor. Bu arada, 25 maç yarılandığında takımlar taraf değiştiriyorlar. Derecesiz olarak adlandırılan seçenekteki müsabakalar yaklaşık olarak 30 dakika ile 40 dakika arasında sürebiliyor. Diğer oyun modu ise Spike’a Hücum olarak karşımıza çıkıyor. Bahsi geçen oyunun betasında olmayan bu seçenek zaman açısından biraz daha kısa müsabakaları tercih edenler için daha ideal olabilir.

Burada da bir takım spike isimli cihazı kurmaya çalışırken diğeri onu engellemek için çaba harcıyor. Bununla birlikte, Spike’a Hücum seçeneğinde yalnızca 4 maçı kazanan takım oyunu kazanmış oluyor. Ayrıca, hücum eden takımda bir kişide değil de tüm oyuncularda spike cihazı bulunuyor ve her oyuncu bu cihazı belirlenen noktalara kurabiliyor. Bu saydıklarımdan daha dikkat çekici olanı ise Spike’a Hücum modunda maça başlarken silah, zırh veya özel yetenekler satın alınmıyor.

Maçlarda kullanılacak olan silahlar otomatik olarak veriliyor ve bir seçim şansı bulunmuyor. Yetenek satın alma işlemi de olmadığından ötürü, bahsettiğim ikinci oyun modunda seçilen karakterlerin yetenekleri belirli ölçülerde açık halde maçlara başlanıyor. Oyun modlarını açıkladığımıza göre işin bir diğer tarafı olan karakterlerden bahsetmeye başlayabiliriz sanırım.

Valorant

Valorant ile tüm karakterler sunulmuyor

İnceleme yazısını kaleme aldığım oyunda seçilebilir olan 11 karakter ya da bu oyunun tabiriyle ajan yer alıyor. Valorant oyununda karakter seçebilme ve her birisinin farklı yeteneklerinin olduğunu duyduğumda doğrudan aklıma Overwatch ve benzeri oyunlar gelmişti. Yalnız, söz konusu olan oyunu deneyimlediğimde anladım ki tamamen Overwatch ile aynı mekanikler işlenmiyor.

Bir kere, karakterlerin sahip olduğu yetenekler maçların başında doğrudan verilmiyor ve bazı yetenekleri ve miktarlarını puanlarımız ile almamız gerekiyor. Şöyle anlatayım, her bir karakteri müsabakalar başlamadan önce seçiyoruz. Seçtiğimiz karakterin yalnızca tek yeteneği aktif halde bize veriliyor ve ücret ödemeden bu yeteneği kullanabiliyoruz.

Bununla birlikte her bir karakterin ilk başta verilen yeteneğinden farklı olarak oyun puanıyla maçların başında satın alınabilen 2 yeteneği ve oyundaki kazançlarla aktifleşen bir nihai yeteneği bulunuyor. Elde ettiğimiz yetenekler; C, E ve Q tuşları vasıtasıyla kullanılırken nihai yetenek X tuşuyla aktif ediliyor. Tabii bu tuş ayarları isteğe bağlı olarak değiştirilebiliyor. Oyunu oynadıkça belirli karakterlerle daha iyi uyum sağladığınızı fark edeceksiniz.

Öte yandan, oyunun tam sürümünde 11 karakter bulunmasına karşın bu karakterlerin tamamı ilk etapta seçilemiyor. Kilitli olan karakterleri en hızlı şekilde açmak için mikro ödeme yapmak gerekiyor fakat bu karakterleri ücret ödemeden de kullanılır hale getirebiliyoruz. Oyunda kazanılan tecrübe puanları vasıtasıyla, sezon bileti yapısındaki bir sistemde ilerleyiş sağlanabiliyor. Burada, 5. ve 10. seviyelere gelindiğinde kilitli olan herhangi bir karakteri açma ödülüne sahip oluyoruz.

Bir de yine oyunun farklı bir ilerleyiş sistemi vasıtasıyla karakterlerin kilitleri açılabiliyor ki dilerseniz bu konuyu alt kısımda detaylarıyla anlatayım. Böylece, Valorant oyunundaki sezon sistemine dair bilgileri de beraberinde vermiş olurum. Her ne kadar incelemekte olduğum oyunun basit bir yapısı bulunsa dahi içeriğinde hemen anlaşılamayacak bazı sistemler yer alıyor.

Valorant

Ücretsiz oyunların illa ki ücretli kısımları bulunur

Valorant oyunundaki savaş bileti sistemi kontratlar olarak adlandırılıyor. Bu oyunda, hikaye kontratı ve özel kontratlar olarak iki kontrat sistemi yer alıyor. Hikaye kontratı, mücadeleci yapıdaki pek çok oyunda gördüğümüz sezon ilerleyişi vasfını taşıyor. Maçlarda elde ettiğimiz tecrübe puanlarıyla bu kontratlarda seviye atlıyoruz ve her bir seviyede ödüller kazanıyoruz. Bu kontratta ilerledikçe ödüller kazanmak için savaş bileti satın almamız gerekiyor.

Hikaye kontratının bir de ücretsiz kısmı bulunuyor ki durum burada biraz karışık bir hal oluyor. Bu ücretsiz olan kısım yalnızca 10 seviyeden oluşuyor ve belirttiğim gibi 5. ve 10. seviyelerde bir karakterin kilidi açılabiliyor. Diğeri ise mikro ödeme yaparak kilidini açtığımız, savaş bileti ile aktif olan bir sistem oluyor. Parayı verirsek buradaki hediyeleri de kazanma şansına erişiyoruz. Kazanılan hediyelerin genelde kozmetik ögeler olduklarını da parantez içerisinde belirteyim.

İncelemekte olduğum bir diğer ilerleme sistemi, yani kontrat sistemi ise özel kontratlar oluyorlar. Bu kontratlar oyunun başlarında üst kısımda anlattığım 10. seviyeye kadar olan sistem. 10. seviyeye geldikten sonra her bir karakter için özel kontrat ilerleyişi sağlanabiliyor. Doğrudan göremeyebilirsiniz diye biraz detaylıca açıklayacağım. Şöyle ki, bu oyunun ana menüsündeki Koleksiyon kısmına girdiğimizde karşımıza Cephanelik ve Ajanlar olarak iki seçenek çıkıyor.

Ajanlar kısmına gelirsek burada karakterlerle ilgili bilgiler görüyoruz. Buradan bir karakterin kontratını aktif ettiğimizde özel kontrat olarak bu karakterle ilgili bir ilerleme sistemini açmış oluyoruz. Müsabakalar sırasında kazandığımız tecrübe puanları, bu özel kontratlara da işleniyor ve burada da farklı bir ilerleyiş sistemi ortaya çıkıyor. Seçtiğimiz karakterin kontratında 5. seviyeye ulaştığımızda ise bu karakter seçilebilir oluyor.

Aynı zamanda, özel kontratlar için olan ilerleyişin paralı bir ikinci bölümü de bulunuyor. Toparlamak gerekirse, Valorant oyununu her oynadığımızda çeşitli ödüllerin kilitlerini açmak için yol kat edebiliyoruz. Öte yandan, karakter özelleştirme seçenekleri genel anlamda biraz sığ gibi görünüyor ama zaman içerisinde muhtemelen bu konuda daha keskin adımlar atılacaktır diye tahmin ediyorum.

Valorant

Doğru karakteri bulmak, oyunu daha eğlenceli hale getiriyor

Açık konuşmak gerekirse, Valorant oyununda yaptığım birkaç maçın ardından oyuna pek ısınamamıştım. Normalde olsa bununla mı uğraşacağım, diyerek oyunu silebilirdim fakat bir inceleme yazısı kaleme almam gerekiyordu ve daha fazla deneyim kazanmalıydım. Ben de doğru karakteri bulana kadar direnmeye karar verdim. Sonrasındaysa bu oyun kendi adıma daha eğlenceli bir hal aldı ve çok daha sürükleyici hale geldi.

Genel olarak Valorant oyunundaki savaş mekaniklerinin vasatın üzerinde olduğunu söyleyebilirim. Bu oyunun savaş mekanikleri mükemmel değil ama çok yapay da değil. Bazı silahlar daha tatmin edici etki bırakırken, bazıları hayalini kurduğum vuruş hissini vermekten çok uzaktı. Aynı zamanda, düşmanlara yapılan atışlarda isabet ettirildiği tam anlaşılamıyor. Düşman ölürse öldüğünü anlayacağımız bir sembol ekranın alt kenarına yakın bir noktada ortaya çıkıyor o kadar.

Maçların başında B tuşuna basarak açtığımız silah satın alma menüsünü de pek kullanışlı bulmadığımı belirtebilirim. Alışana kadar biraz zorluk çektim ve neleri kullanmak gerektiğini çözmem hızlı olmadı. Savaş anlarındaysa hep isabet yeteneğinin, hem de seçilen karakteri iyi kullanabilmenin Valorant oyununun en temel noktası olduğunu gördüm. Bir diğer deyişle, seçtiğiniz karakterin neler yapabileceğini biliyorsanız, müsabakaya olan etkiniz o derece artıyor.

Bu arada, oyunun ücretsiz olmasının bazı sıkıntılarını da oynarken yaşayabilirsiniz. Canı isteyen herkes bu oyunu deneyimlediği için çok kötü oyunculardan oluşan takımlarla, başarılı oyunculardan oluşan takımlar karşı karşıya sıklıkla gelebiliyorlar. Pek çok mücadeleci yapıdaki video oyununda olduğu gibi takımınızın uyumlu olması, beklenilen eğlencenin kilidini açıyor. Öte yandan, eğer imkanınız varsa bu oyunu kendi arkadaşlarınızla oynamanızı öneririm.

İletişim konusunda Valorant oyunu her ne kadar kullanışlı seçenekler verse de takımda birbiriyle anlaşabilen ne kadar çok kişi varsa başarı o kadar kolay geliyor. Doğru karakterleri seçerek herkesin görev bilincinde olması, bu oyunda kazanılacak maçların kapısını aralıyor. Özetle, ne yapacağını bilen ve birbirinin yeteneklerini tamamlayabilen oyuncularla Valorant oyunu çok daha başarılı bir video oyunu olarak görülüyor.

Valorant

Haritalar ile karakterlerin yetenekleri örtüşüyor

Valorant oyununun tam sürümünde dört adet harita yer alıyor. Bu haritaların 2 veya 3 noktasına bomba konuşabiliyor. Dolayısıyla haritaların yapısı da 3 kollu bir biçimde tasarlanmış durumdalar. Bu oyundaki harita sayısının az olmasına rağmen haritaların gayet başarılı bir biçimde tasarlandığını söyleyebilirim. Şöyle ki, bir karakterde ustalaşan bir oyuncu öyle kolay kolay haritanın açığını bularak kendisine avantaj sağlayamıyor.

Bir diğer deyişle, karakterlerin yetenekleri birbirini bastırabiliyor ve dolayısıyla denge unsuru korunmuş oluyor. Haritaların pek çok yerinde taktiksel yapılar mevcut olduğunu da göz önünde bulundurursak, her bir maçta çok dayıda farklı strateji kurmanın yolu açılıyor. Daha basit anlatmak gerekirse, bir oyuncu tek bir noktada bekleyip oyunu kazanamıyor. Zaten bomba kurmak ya da savunmak gerektiğinden ötürü, oyuncuların tamamının hareket halinde olması gerekiyor.

Valorant oyunundaki her bir karakterin neler yaptığından bahsetmeyeceğim ama kısaca karakterlerin genel yapısını sizlere aktaracağım. Belirttiğim gibi her bir karakterin 3 farklı yeteneği ve bir de nihai yeteneği mevcut. Bu yetenekleri maç içerisinde kullanmazsak, ölsek bile bir sonraki turda yeniden para verip almamıza gerek yok. Karakterler kendi arasında sınıflara ayrılmış durumdalar ki bu sınıflar da kısmen tanıdık gelecektir.

İncelemekte olduğum oyundaki karakterlerin sınıfları; düellocu, gözcü ve kontrol uzmanı olarak isimlendirilmiş durumda. Düellocu olanlar bir nevi saldırı sınıfı oluyorlar ve rakibe hasar verme odaklı yeteneklere sahipler. Gözcü sınıfındaki karakterler ve kontrol uzmanı sınıfındaki karakterler kısmen destek sınıfının özelliklerini gösteriyorlar. Bu karakterler düşmanın yerini belirlemek ve takım arkadaşlarına farklı yardımlarda bulunmak gibi yeteneklere sahip oluyorlar.

Aynı zamanda sınıflarına bakılmaksızın bu karakterlerin farklı zarar verme yöntemleri bulunuyor. Gözcü sınıfından bir karakter seçerek kenara çekileyim, takım arkadaşlarıma yardım edeyim diyemiyoruz. Her bir oyuncunun birincil amacı rakipleri öldürmek oluyor. Toparlamak gerekirse, hem karakter yetenekleri, hem de haritaların yapısındaki denge unsuru göze çarpıyor. Bu durum da benim takdirimi kazanmış oluyor.

Valorant

Valorant, grafiklerden ziyade performansı önemsiyor

Riot Games tarafının video oyunları genelde benzer bir stratejiyle çıkışlarını gerçekleştirirler. Bu oyunlar ücretsiz olmalarının yanında, düşük teknik özelliklere sahip olan bilgisayarlarda bile çalışabilen yapımlardır. Benzer bir durumu Valorant ile gördüğümüzü rahatlıkla söyleyebilirim. Aslına bakarsanız, aynı türdeki pek çok yapımda bu stratejinin uygulandığını görüyoruz son yıllarda. İncelemekte olduğum oyun da görsel bir ziyafet sunmasa bile başarılı bir performansı oyuncularla buluşturuyor.

Valorant oyununun grafik yapısının Overwatch, Paladins hatta Fortnite gibi oyunların izinde gittiğini söyleyebilirim. Oynandığında rahatsızlık vermeyen, çizgi film tarzında ve gerçekçilikten uzak olan bu grafiklere artık alıştığımızı kabul edebiliriz. Ayrıca, her ne kadar muhteşem olmasa dahi Valorant oyunundaki grafik detaylarından memnun kaldım. Kurşunların izleri, patlama efektleri gibi detaylarda hiç de kötü bir iş çıkarılmamış.

Grafiklerle ilgili bir yorumu da oynadığım süre içerisinde grafiklere dair büyük bir hatayla karşılaşmadığımı söyleyerek yapayım. Genellikle çıkışını gerçekleştiren oyunlarda sıklıkla görmeye alıştığımız görsel sorunlar, bu oyunda gözüme çarpmadı. Oyunun sesleri de fena değiller. Her silah türünden aynı etkileyiciliği almasam da seslerin sorun oluşturacağını zannetmiyorum. Konuşmaların Türkçe olmasını da ayrıca beğendim. Çok kaliteli olmasa dahi Türkçe sesler duymak böyle bir oyunda güzel oldu.

Mücadeleci yapıdaki bir FPS oyununda grafiklerden ve seslerden bana göre çok daha önemli bir durum var ki bu da oyunun performansıdır. Valorant, oldukça istikrarlı bir FPS oranıyla çalışıyor ve oyun deneyimlerinde gözle fark edilebilir bir aksaklık ortaya çıkmıyor. Bundan da önemlisi bu oyunun sunucuları harika bir hızla çalışıyor. İtiraf etmem gerekirse, son birkaç yıldır bu kadar sorunsuz bir çevrim içi deneyimi yaşadığımı hatırlamıyorum.

Deneyimlerim sırasında; ne bir takılmayla, ne bir aksaklıkla, ne de sunucunun yavaşlamasıyla karşılaştım. Oyuncu sayısı henüz azdır, artınca sıkıntı yaşanır diyebilirsiniz ama bu oynaması ücretsiz bir oyun. Riot Games tarafı öylesine hazırlıklı bir adım atmış ki, tabiri yerindeyse yağ gibi kayan çevrim içi bir oyun deneyimi sunuluyor. Maçların hiç birisinde olumsuz bir durum yaşamadım.

Valorant

Riot Games ile kusursuz oyun deneyimi

İnceleme yazısının bu son bölümünde Valorant ile ilgili bilgileri toparlayıp, sizin de izniniz olursa bir sonuca varmak istiyorum. Şöyle bir baktığımda, karşımızdaki oyunun daha önce kimsenin aklına gelmeyen muhteşem bir fikirden türetildiğini söyleyemiyorum. Bununla birlikte bu oyunda daha önce denenen ve başarılı olan fikirlerin harmanlandığını gördüm. Yılların eskitemediği Counter-Strike ile son beş yıl içerisinde popüler olan yapılar Valorant ile iç içe sunuluyor.

Bununla birlikte PC tarafında çok sayıda mücadeleci yapıda olan FPS oyunu varken, bu oyunların tonlarca sorunu barındırdığını biliyoruz. Valorant ile Riot Games tarafı bizlere kusursuz bir oyun deneyimi sunmak üzere hareket ediyor. Belki oyun modları açısından kısır bir oyun olabilir, belki diğer oyunlardan fazlasıyla kopya çekmiş olabilir ama başarılı oyunlar dahil Valorant oyununun verdiği kusursuza yakın tecrübeyi veremiyorlardı.

Bir video oyununu deneyimlerken insanın başının ağrımaması inanın özel bir durum. Bana göre Valorant ile Riot Games bunu başarmış ve daha da geliştirmeye devam edecek. Ücretsiz olduğundan ötürü PC platformunun kullanıcıları bu oyunu denemek için bedel ödemeyecekler. İlk başlarda değil ama doğru karakter bulunduğunda ve oyuna alışıldığında geçek anlamda eğlenceli bir oyunla karşı karşıyayız.

İnceleme yazısında da belirttiğim gibi mükemmel grafikler yok bu oyunda. Ayrıca, çok az oyun moduyla aynı amaçlar için mücadele ediyoruz ama alışma aşaması için bu bile yetiyor. Oyunun sezon sistemi olan kontrat ilerlemesi de bu yazıda anlattığım gibi biraz karmaşık ama çok kötü değil. Belki bazı oyuncular bu kontrat ilerlemesi sırasında verilenleri beğenmeyeceklerdir ki zamanla bu konunun da detaylandırılacağını düşünüyorum.

Nihayetinde Valorant, olması gerektiği gibi harika bir performans sunan ve sorunsuz bir çevrim içi deneyim sunan bir oyun. Kapsam bakımından çok geniş olmamasına, az sayıda harita içermesine, sınırlı sayıda silah barındırmasına rağmen oyuncuların aradığı eğlenceyi vermeyi başarıyor. Riot Games, bu oyunuyla da oyuncuların ilgisini çekebilmeyi başaracak diye düşünüyorum.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası