Ucuz Oyun Nasıl Alınır?

tarafından
842

Ucuz Oyun Nasıl Alınır?

Korsan kullanım olarak ülkemiz gerçekten yüksek seviyelerde. Bir şeyi parasıyla kullanmaktan ziyade para vermeden kullanmak daha çekici geliyor. Alacağımız oyun bir lira da olsa 100 lira da olsa, hiçbir yeri araştırmadan, sormadan, etmeden korsana yöneliyoruz. Peki ya orijinal oyun kullanmak istiyorsak ne yapacağız? Kutulu oyun fiyatları cep yakıyor, evet. Bu nedenle direkt dijital alana yöneliyoruz. Peki o 100 lira olarak bildiğimiz oyun aslında farklı adreslerde, dijital platformlarda ne kadar? Peki biz söz konusu oyunu elde edebilmek için minimum ne kadar ücret öderiz? Bu rehberimiz sizlere “Daha Ucuz Oyun Nasıl Alınır?” sorusunun cevabını verecek.

Oyun Alışveriş

Oyun Alışveriş Logosu
Oyun Alışveriş Logosu

Ucuz oyun dediğimiz zaman aklımıza ilk gelen sitelerden biri oyunalisveris.com’dur. Zaman zaman yapmış olduğu özel indirimlerde steam gibi bir çok platformun fiyatlarının da altında satış yapan Türkiye’nin online oyun alışveriş sitesidir. OyunAlışveriş.com’da isterseniz sizde satış yapabilirsiniz. Çeşitli oyunlarda bulunan karakter ve itemlerinizi OyunAlışveriş.com üzerinden küçük bir komisyon karşılığında satışlarını gerçekleştirebilirsiniz.

OYUN ALIŞVERİŞ

G2A

G2A Logosu
G2A Logosu

Satıcı olmayan ama satıcıları birleştiren bir diğer platform ise G2A. Euro üzerinden alışveriş imkanı sunan G2A tabii biraz tuzlu. Buradan ürün alırken de dikkatli olmak, güvenilir satıcılardan alışveriş yapmak gerekiyor. Bazı satıcıların kredi kartları ile aldıkları ürünlerin iptali gibi şeyler geçtiğimiz yıllarda yaşansa da, G2A hala popülerliğini koruyor.

G2A

Steam

Steam Logosu
Steam Logosu

Orijinal oyun konusunda oyuncuların en yakın dostu şüphesiz Steam. Yaptığı indirimlerle oyuncuların aklını başından alıp, orijinal oyunlara sahip olmasını sağlıyor. Bu oyunları sanal bir kütüphanede saklıyor, dilediğiniz zaman indirip oynayabiliyorsunuz. Yani bazı insanlar için kutulu oyun kalabalığını da söz konusu etmemiş oluyorsunuz. Türk Lirası desteğinin bulunması ve arayüzünün tamamen Türkçe olması da cabası.

Yaz indirimleri, kış indirimleri, Cadılar Bayramı indirimleri derken Steam’de birçok büyük indirim ucuz oyun sezonu mevcut. Bunların yanında Steam, haftalık olarak 100’lerce oyunu da indirime sokuyor. Oyunların aldığı devasa indirimler, oyuncular için adeta imdat çağrısına verilen yanıt. Eğer oyun almak istiyorsanız, kesinlikle ilk uğrayacağınız yer Steam olmalı. Ayrıca istek listenize eklediğiniz oyunları sizlere “İndirime girdi!” diyerek elektronik posta adresinize mesaj atıyor ve telefonlarınıza (Uygulaması yüklüyse) bildirim yolluyor. Ek olarak aldığınız birçok kutulu oyunu da Steam’de aktif edebilirsiniz. Güncel dolar kuru üzerinden işlem yapılmadığını da hatırlatalım.

STEAM

Humble Bundle

Humble Bundle Logosu
Humble Bundle Logosu

Ucuz oyun almak isteyenlerin bir diğer durağı olan Humble Bundle’ın muhteşem etkinlikleri var. Haftalık ve aylık olarak ayarladığı paketler gayet uygun fiyatlara alınabiliyor. Tabii bu paketlerin içerisinde farklı oyunlar yer alıyor. Bir dolar ödeyerek belli oyunları, 15 dolar ödeyerek paketteki tüm oyunlara sahip olabilirsiniz. Paranızın nereye gideceği ise tamamen size kalmış. İhtiyaç sahibi kişilere bağış yapabilir, siteye verebilir veya aldığınız oyunun geliştiricilerine verebilirsiniz. Mobil oyunlar için de ayrıca kampanyalar düzenliyor. Farklı kitapları konu alan kampanyalarının olduğunu da söyleyelim ve şunu ekleyelim: Humble Bundle güncel dolar kuru üzerinden işlem yapıyor. Alacağınız oyunların fiyatı her an olumlu veya olumsuz yönde değişebilir.

HUMBLE BUNDLE

Humble Monthly

Humble Bundle’ın Humble Monthly kampanyasına ayrı bir tırnak açmak istedik. Humble Monthly, bir ay süresince yapılan bir kampanya. Bu kampanyaya katılmak sadece 12 dolar. Eğer ilk kez katılıyorsanız 10 dolar verebilirsiniz. Aylık olarak abone olduğunuz bu sistem, sizlere birkaç büyük oyun gösteriyor. Sisteme dahil olur olmaz bu gördüğünüz oyunların Steam keylerini (Anahtar) elde edip kütüphanenize ekliyorsunuz. Tabii bu kampanya gelir gelmez geriye doğru akan bir zaman dilimi söz konusu. Geçmiş paketlere sahip olamıyorsunuz. Peki zaman bittikten sonra ne oluyor? Hemen söyleyelim. Zaman bittikten sonra sayısı ve kendisi tamamen sürpriz olan farklı oyunların keylerini de almış oluyorsunuz. Bu noktada Humble Bundle bir garanti veriyor. Bu garanti bu oyunların toplamının 100 doları geçeceği yönünde, gerçekten de öyle.

HUMBLE MONTHLY

Green Man Gaming

Green Man Gaming Logosu
Green Man Gaming Logosu

Özellikle yeni çıkan oyunlarda indirimler yapan Green Man Gaming, güncel oyunları almayı kafanıza koymuşsanız uğramanız gereken bir adres. Diğer oyunlar size normalden daha pahalı görünebilir ancak ön sipariş ile satın almayı düşündüğünüz bir oyun varsa onun için ziyaret edebilirsiniz. Büyük indirimlere de denk gelmeniz oldukça olası. İstediğiniz oyunları takip etmek dışında da ara sıra takip edin, güzel indirimler yakalayabilirsiniz.

GREEN MAN GAMING

DurmaPlay

DurmaPlay Logosu
DurmaPlay Logosu

Eğer dijital bir oyun söz konusu ise DurmaPlay’i kesinlikle ziyaret etmeniz gerekiyor. Yaptığı enfes indirimlerle Steam indirimlerine bile “Pahalı” gözü ile bakmamızı sağlıyor. Sadece dijital oyun konusunda değil, orijinal Windows sürümleri, EA Access üyeliği ve Xbox Live üyeliği, oyun içi içerikler gibi hizmetleri de var. Tabii bunların hepsi de indirimli olarak satışa sunulmuş durumda ve fiyatları gayet uygun. Gözünüze kıstırdığınız oyun için DurmaPlay’e de uğrayıp fiyatını gözden geçirmelisiniz.

DURMAPLAY

Playstore

Playstore Sitesi
Playstore Sitesi

TTNET kullanıcılarına özel bir hizmet sağlayan Playstore, oyunları düşük fiyattan alabileceğiniz bir diğer platform. Türk Telekom internet müşterilerine özel olarak faturaya ek taksitli olarak oyun alabilirsiniz. Siteyi takip etmeniz halinde özel günlerde büyük indirim furyalarını yakalarsanız, dilediğiniz oyunları gayet uygun bir fiyattan kütüphanenize ekleyebilirsiniz. Kredi kartı kullanmıyor ve nakit ödeme yapamıyorsanız, Playstore’dan aldığınız oyunları uzun vadede faturanıza ek olarak ödeyebilir ve keyfinize bakabilirsiniz.

PLAYSTORE

Voidu

Voidu Logosu
Voidu Logosu

Ucuz oyun alabileceğimiz bir diğer alternatif site ise Voidu. Yerli bir oyun satış platformu olan Voidu’nun dönem dönem güzel kampanyaları ve indirimleri de oluyor. Bu kampanyalar ve indirimler gerçekten devasa boyutlarda olabiliyor. O nedenle mutlaka ara sıra girip göz atın.

VOİDU

Kinguin

Kinguin Logosu
Kinguin Logosu

Öncelikle Kinguin’in bir mağaza olmadığını söyleyelim. Kinguin, satıcıların toplandığı ve ürünlerine fiyat biçtiği bir platform. Siz de bu fiyatları gözden geçirebilir ve en ucuz fiyatı ödeyerek dilediğiniz oyuna sahip olabilirsiniz. Ön sipariş verebilir, orijinal Windows yazılımı alabilirsiniz. Steam’de gördüğümüz bazı oyunlar orada daha yüksek ücretle satışa sunulmuş olabilir ancak bazı oyunlar da çok daha düşük fiyattan satılıyor. Tabii sadece Steam için değil, uPlay, Origin gibi diğer platformlar için de satış yapıyor. Herhangi bir oyunu almadan önce göz atmakta fayda var. Tabii Kinguin bir mağaza olmadığı için keyleri garanti edemiyoruz, aldığınız satıcıya bağlı. Ancak alırken biraz daha fazla para vererek “Alıcı Koruması”‘nı devreye sokup rahatınıza bakabilirsiniz.

KINGUIN

GOG

GOG Logosu
GOG Logosu

Dolar üzerinden işlem yapan bir diğer adresimiz ise GOG. Açılımı Good Old Games olan GOG, isminden de anlaşılacağı gibi eski oyunlara ağırlık vermiş bir site. Yeni oyunlar yok mu? Tabii ki var. Ancak başka hiçbir yerde göremeyeceğiniz indirimler daha çok eski oyunlarda oluyor. Ara sıra girip kontrol etmekte fayda var.

GOG

GameSatış

Game Satış Logosu
Game Satış Logosu

Söz konusu oyunsa Gamesatış kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir site. İndirim dönemlerinde Steam’in fiyat politikasının altından satan Gamesatış, oyunları sizlere genelde Steam Gift olarak yolluyor. E-pin alışverişleriniz otomatik olarak günün her saati elinize ulaşırken, e-pin dışında aldığınız ürünler 09:00 – 00:00 arasında teslim ediliyor. Kıbrıs merkezli firma olan Gamesatış, adeta cep dostu bir firma. Hayli ucuz olan oyunları için kesinlikle oyun almadan önce göz atılmalı.

GAMESATIŞ

Dr Oyun

DrOyun Logosu
DrOyun Logosu

Oyunları rahatlıkla satın alabileceğiniz bir diğer adres ise Dr Oyun. Oyunları genellikle kod şeklinde hemen teslim ediyor. Herhangi bir oyunu ön sipariş ile satın aldığınızda ise, en geç oyunun çıkış tarihinden bir veya iki gün önce kod şeklinde teslimin garantisini veriyorlar. Oyunların dışında ek olarak oyun içi ögelerin de satışını yapıyorlar.

DR OYUN

Oyunfor

Oyunfor Logosu
Oyunfor Logosu

A’dan Z’ye birçok ürün bulabildiğiniz Oyunfor, geniş ürün yelpazesinin yanında bunları çok ucuza satıyor. Ucuza sattığı tek şey ise oyunlar değil. Clash of Clans’dan CS GO anahtarlarına kadar birçok oyun ögesi için Oyunfor’u ziyaret edebilirsiniz. Çoğu oyunun keyini yollarken bazılarını da Steam takas yoluyla oyunculara teslim ediyor. Ek olarak BluTV üyelik kuponlarını da satın alabilirsiniz. Dediğimiz gibi, ürün yelpazesi hayli geniş.

OYUNFOR

HRK Game

HRK Game Logosu
HRK Game Logosu

HRK Game sayfası Türkçe değil ancak Türk Lirası’nı destekliyor. Diğer pek çok site gibi çeşitli platformlara hizmet veriyor. Özellikle AAA oyunlarda yaptığı büyük indirimlerle adından söz ettiriyor. Ayrıca HRK Game’de şöyle bir olay var: Random bir key aldığınızda sizde olan bir oyun çıkarsa, onu kullanmadan gidip başkası ile takas yapabiliyorsunuz.

HRK GAME

Bu sitelere giderek dilediğiniz oyunu biraz araştırma ve takip ile daha uygun fiyattan bulabilir ve orijinal oyunun keyfini sürebilirsiniz. Korsan oyun veya uygulama ile uğraşmaktansa orijinali her zaman daha iyidir. Fiyat konusunda ise alternatifiniz oldukça çok ve bu sürekli artacak. Eğer sizin de aklınızda olan bu listede göremediğiniz bir adres varsa konu altından yorum olarak bizlere iletebilirsiniz..

Son bir şey daha ekleyip sizlere veda edelim. Hiçbir site %100 güvenli değildir. Ben ve ekip arkadaşlarım bu listede bulunan her bir adresten defalarca alışveriş yaptık ve hiçbir sorunla karşılaşmadık. Ufak bir ihtimal olsa da sorun yaşadığınız taktirde çoğu adreste çevrim içi destek hizmeti mevcut. Sorununuzu anlattığınız vakit kesinlikle yardımcı olacaklardır. Bu hizmeti sağlamayan adreslere de posta yoluyla geri dönüş yapabilirsiniz. En kısa zamanda dönüş yapmanın garantisini veriyorlar. Listede bulunan herhangi bir firma ile ilişiğimiz bulunmamaktadır. Hepinize iyi oyunlar!

Bir önceki yazımız olan 2019 En Pahalı Fareler (Mouse) başlıklı makalemizde acemioyuncu, Ekipman ve Inceleme hakkında bilgiler verilmektedir.