TOP 10 ZOMBİ ÖLDÜRME OYUNLARI

tarafından
150
TOP 10 ZOMBİ ÖLDÜRME OYUNLARI

Bu yazımızda, zombi öldürme oyunlarından 10 tanesini sizlere kısaca tanıtmak için inceledik.

Call of Duty: World at War – Nazi Zombies

Nazi Zombies’in ilk kez gün yüzüne çıktığı döneme bakıyorum da, Cadılar Bayramı sebebiyle hazırlanmış hoş ve etkileyici bir video olduğunu düşünmüştüm. Eminim çoğu kişi de öyle sanmıştır. Fakat Treyarch, Call of Duty severleri şaşırtmış ve Nazi Zombies’in World at War için hazırlanan eğlenceli bir mod olacağını duyurmuştu. Sonuç olarak elimizde harita paketleri ve sınırsız sayıda zombi var.

Call of Duty: World at War – Nazi Zombies Trailer

Plants vs. Zombies

Evinizin karşısındaki yolda zombilerin olduğunu ve bahçenize girerek size doğru hareket ettiklerini görseydiniz, ne yapardınız? Kaçar mıydınız, yoksa silahlarınıza mı davranırdınız? Bir saniye… Her ikisi de işe yarar fikirler olabilir, ama klişeler. Peki ya bitkilerinizden yararlanmayı düşünmüş müydünüz? Ağzından mermiler atan, insan yiyen veya patlayan bitkiler. İşte şimdi Plants vs. Zombies’in anlamını kavramışsınız demektir.

Plants vs. Zombies Trailer

Dead Island

Bir oyun yapımcısı için en büyük hata, oyunculara imkansızı vadedip beklentiyi gereksiz yere artırmaktır. Dead Island da aylar önce yayınlanan ultra dramatik teaser videosuyla tam olarak bunu yaptı. Hemen söyleyelim, Dead Island kesinlikle kötü bir oyun değil; ancak aynı şekilde aylardır merakla beklenen oyun da olamıyor ne yazık ki. Şaşırtıcı gelebilir ama Techland bize bir aksiyon veya survival FPS değil, Borderlands ile ciddi paralellikler gösterir nitelikte bir RPG sunuyor.

Dead Island Trailer

Red Dead Redemption: Undead Nightmare

Bize vahşi batının “güzelliklerini” eksiksiz bir şekilde yaşatan Red Dead Redemption oyununa bir eklenti paketinin geldiğini duyunca, çok sevinmiştik. Sonra bu eklenti paketinin zombilerle alakalı olduğunu duyunca önce şaşırmış, daha sonra da meraklanmıştık. Oyuna zombileri nasıl ekleyeceklerini, hikayeyi nasıl bağlayacaklarını düşünüyorduk. Zaten ana hikayenin gelişimine bakılırsa, konuyu devam ettirmek pek de kolay olmayacaktı.

Red Dead Redemption: Undead Nightmare Trailer

Dead Rising

Her taraf zombilerle çevrili, bir grup insan, devasa bir alışveriş merkezi ve başlayan yaşam mücadelesi. X360 platformuna hazırlanan bu oyun, eski klişelerin bazı yeni özelliklerle birleştirilerek nasıl da eğlenceli hale gelebileceğini başarılı bir şekilde gösteriyor.

Dead Rising Trailer

The Walking Dead

Çoğu bölümde bulunan hayat kurtarma sekanslarında ise genellikle yardıma muhtaç iki kişiden birini seçmek durumunda kalıyoruz ve dolayısıyla önümüzdeki bölümlerde yanımızda kimlerin olacağına da bir nevi biz karar vermiş oluyoruz. Tamamen sizin elinizde şekillenen hikaye hakkında tabii ki hiçbir şekilde spoiler verecek değilim. Zaten vereceğim bilgiler sizin hikayenizle örtüşmeyebilir.

The Walking Dead Trailer

Dying Light

Oyunun hikayesi sağlam bir drama olmayı hedeflese de elimizde ikinci sınıf bir aksiyon filminin senaryosu varmış gibi hissettim. İstanbul ve Orta Doğu’nun harmanlanmasıyla ortaya çıkan Harran isimli hayali bir şehirde, Kyle Crane isimli bir GRE ajanını oynuyoruz. GRE, Harran’daki zombi felaketinin ardından kurulan ve amacı bu salgına tedavi bulmak olan bir örgüt.

Dying Light Trailer

Resident Evil 2

Resident Evil 1’de zombilerden kaçarken zombili bir eve düşen polis memurları Jill Velintaine ve Chris Redfield’ı ve arada bir iletişim içinde olduğumuz birkaç kişiyi daha yönlendiriyorduk. Resident Evil 2’de ise yine iki kişiyi yönlendiriyoruz. Ama bu sefer CD sayısında farklılık var. RE 1’de tek cd vardı. RE 2’de iki cd var. İlk cd de bir R.P.D polisi olan ve konuyu araştıran, ayrıca Jill Velintaine’ı arayan S.Leon Keneedy’i yönlendiriyoruz. Leon ile oynarken bir ara iki kere Ada Wong’u yönlendiriyoruz. 2. CD’de ise kardeşi Chris Redfield’ı arayan Clare Redfield’ı yönlendiriyoruz. Clare ile oynarken bir arada Sherry’i yönlendiriyoruz. Bildiğiniz gibi bu zombiler şehre Umbrella firmasının yaydığı bir virüsle Racoon City’nin (olayın geçtiği yer) insanlarının zombiye dönüşmesi sonucu ortaya çıkıyor.

Resident Evil 2 Trailer

The Last of Us

Cordyceps türü bir mantar enfeksiyonu bir gecede milyonları zehirleyip dünyayı bir cehenneme çevirir.Kaynağı olan sporların solunması veya sıvı aktarımı yolu (genellikle ısırılma) ile geçen bu enfeksiyon insanların beyinlerine ulaşıp orada üremesine ve iki gün içerisinde onlarda saldırgan ve tehlikeli davranış biçimleri gösteren “canlılara” çevirmesine sebep olmaktadır. İlerleyen safhalarda ise vücutlarında, özellikle kafalarında, deformasyonlar ortaya çıkartmaya başlar. Hastalık ilerledikçe bu deformasyonlar büyür ve en sonunda yaratık diyebileceğimiz bir tür ortaya çıkar.

İşte The Last of Us’ın hikayesi de bunların yaşandığı ilk gecede Joel ile başlıyor. Güzel bir hayat süren Joel, bir gecede bu tarz bir felaketten nasibin büyük bir trajedi ile alan milyonlarca insandan sadece bir tanesi. Ancak onun hikayesinin odak noktası felaketten 20 yıl sonrası.

The Last of Us Trailer

Left 4 Dead 2

İlk oyunun fanları, L4D2 çıkmadan tepkilere başlamış, yapımın birincisinden sonra pek fazla vakit geçmeden piyasaya sunulmasını protesto etmişlerdi. Bu konularla ilgili forumlar da oldukça tartışmalar dönmüş, Steam’de L4D2 boykot grubu bile açılmış. Birçok oyuncu, birinci yapıma çok destek verilmediğini söylemiş, hatta L4D2’nin aslında ilk oyunun ek paketinden “Tam sürüme” çevrildiğini bile iddia edenler olmuştu. Ancak Valve, boykot liderlerine oyunu test ettirmiş ve liderlerden Left 4 Dead 2’nin iyi yapıldığı konusunda açıklamalar gelmişti. Valve’ın bu yakın duruşu da oyunculardan büyük ilgi gördü.

Left 4 Dead 2 Trailer

Bir önceki yazımız olan Oyun Dünyasının İkonik Karakterleri #3 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.