Thimbleweed Park Epic Games Üzerinde Ücretsiz !

tarafından
302
Thimbleweed Park Epic Games Üzerinde Ücretsiz !

“Nerede o piksel piksel, basit mi basit macera, gizem oyunları” dediniz mi hiç ? Eğer oyun sektöründe biraz vakit geçirdiyseniz eminim aklınızdan geçmiştir bu. O eski Half Life (gerçi bunun için eski olmanıza gerek yok), Serious Sam (Serious Sam incelemesine gidip biraz nostalji tadabilirsiniz.) vb. oyunlarda grafiklerin değil, hatta hikayesinin bile değil, sırf eğlenmenin önemli olduğu oyunlar. Çoğumuz önümüze gelen ingilizce kelimelerin tekini bile anlamıyorduk kesinlikle. Genelde bildiğimiz temel kelimeler; Start, Continue, Back, Exit. Bu oyunları hikayesi olmadan bile zevkli bir şekilde oynadıysak, hikayesi olunca çok daha fazla zevk almaz mıyız ? Bunu test etmek için güzel bir alternatif Thimbleweed Park.

gidip biraz nostalji tadabilirsiniz.) vb. oyunlarda grafiklerin değil, hatta hikayesinin bile değil, sırf eğlenmenin önemli olduğu oyunlar. Çoğumuz önümüze gelen ingilizce kelimelerin tekini bile anlamıyorduk kesinlikle. Genelde bildiğimiz temel kelimeler; Start, Continue, Back, Exit. Bu oyunları hikayesi olmadan bile zevkli bir şekilde oynadıysak, hikayesi olunca çok daha fazla zevk almaz mıyız ? Bunu test etmek için güzel bir alternatif Thimbleweed Park.

Buram buram klasikleşmiş macera hikayesine oturtulmuş mükemmel yapım kokan bu oyuna bir göz atalım.

Thimbleweed Park Hikayesi

Yıl 1987. Kişilerin kıyafetleri, ortamlar bunu güzel şekilde yansıtıyor. Kötü bir cinayet oluyor Thimbleweed Park kasabasında. Cinayete kurban giden abimizi oyunun başında biz oynuyoruz. Bu konuya daha sonra değineceğiz çünkü önemli bir detay. Her neyse, cinayeti açığa kavuşturmak için iki görevli geliyor kasabaya. Bunlar Angela Ray ve Antonia Reyes. Bu iki arkadaş birbirlerini tanımıyorlar. Farklı kişiler tarafından gönderildiler çünkü bu kasabaya. Burada bir gariplik olduğunu oynamadan bile anlamışsınızdır. Amaç cinayet değil aslında. Daha sonra bu iki arkadaşımızın kafası iyice bunalıyor. Zaten bulundukları yer garip bir yer. 80 nüfuslu tek bir işletme bile olmayan kasabada bir kişi ölüyor ve bu bir gizem oluyor. Bu kasabanın yüzölçümü ne kadar olabilir ki ? Kimsenin mi haberi yok bu cinayetten ?

Thimbleweed Park Farklı Karakterleri

Önemli bir detaylardan birine geliyoruz. Yukarıda “sonra bahsedeceğiz” dediğim kısım burasıydı. Oyunun hikayesine göre farklı karakterleri oynuyorsunuz. Oyunun hikayesine göre derken, tek bir yoldan geçmiyor tabi bu oyun. Farklı ara hikayeler var. Anlatımın güçlü olması için önemli ara hikayeler. Bu ara hikayeler oynadığımız karakterlerle ilgili ve hikayeyi ilerletebilmemiz için çözmemiz gereken bazı bulmacalar var. Şöyle bir şey var. Bulmaca oyunları bazen çok sinir bozucu olabiliyor. Bu yüzden, baktın çözemiyorsun, geç başka bir karaktere ondan devam et. Tabi kafana göre geçemiyorsun orası ayrı.

Thimbleweed Park Son Söz

Sözün özü, eski macera ve gizem oyunlarını özlediyseniz iyi bir alternatif olacaktır. Farklı garip karakterlerin bulunması, bu karakterler hakkında ilginç bilgiler öğrenip şaşırdığınız anlarda, oyunun zevkini çıkarttığınızı anlamayabilirsiniz belki fakat bu daha sonradan anlaşılıyor.

Thimbleweed Park indirmek için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Insurgency Sandstorm İncelemesi başlıklı makalemizde Insurgency Sandstorm İncelemesi ve oyun incelemeleri hakkında bilgiler verilmektedir.