The Witcher 3 Wild Hunt Oyun İncelemesi

The Witcher 3

Kült yapımlar dendiğinde akla gelen oyunlardan biri de kuşkusuz The Witcher 3 olacaktır. Oyunun Netflix’de dizisinin çıkmasının ardından popülaritesinin de arttığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ben de seneler önce bilgisayarımda kurduğum fakat başlarda fazla anlamadığım için o dönemde oynamayı bıraktığım oyunu, bu sefer PlayStation 4 Pro konsolumda kurarak tüm ek paketleri de dahil olmak üzere bitirdim ve sizler için detaylı The Witcher 3 Wild Hunt inceleme yazısını yazdım. Bu noktada ayrıca sizler için oyunun içerisindeki bir çok noktada işinize yarayacak Gwent oyununun nasıl oynandığına dair de ayrı bir rehber hazırladım. Onun linkini de yazı içerisinde bulabilirsiniz.

The Witcher 3 Oyun İncelemesi Başlıyor!

Giriş bölümünü daha fazla uzatmadan oyunun incelemesine geçiyorum, zira sizlerle paylaşmak istediğim bir sürü nokta var. Sizlerin de merak ettiği soruları yorum bölümünden bekliyoruz, yorumlardaki sorulara göre içeriği sürekli olarak güncel tutacağız.

Bildiğiniz Tüm RPG Oyunlarını Unutun

Evet yanlış duymadınız! Oyunu ilk oynamayı denediğimde fazla anlam verememiş ve oynamayı bırakmış biri olarak, bunu ben söylüyorum! Oyuna başlamadan önce çayınızı, kahvenizi yanınıza alarak, temiz bir zihinle yavaş yavaş oyunu anlamaya çalışmanız gerekiyor. Oyun içerisinde binlerce losyon, bomba, çöp, element, kılıç, ok, zırh, eldiven, aksesuar ve daha bir çok item bekliyor. Bunların her birinin farklı özellikleri olduğu gibi bu itemlar birbirleri üzerine geçerek üst seviyelere yükseltme yapılabiliyor.

Devasa Bir Dünya

Witcher 3’de etrafta dolaşmaya başladığınızda fark edeceğiniz ilk şey haritanın ne kadar büyük olduğu olacak. Harita üzerinde binlerce soru işareti, köy, ilan tahtası, canavar çukuru, görev işareti, gizli hazine ve daha bir çok ilgi çekici nokta sizi bekliyor olacak. Bu noktada benim size naçizane tavsiyem yolda gördüğünüz her başı boş canavar ve hayvana saldırmamanız. Hem ölme ihtimalinizin olması hem de vakit kaybı olmaması adına yolda gördüğünüz düşmanların etrafından dolanın, vakitten kazanın.

The Witcher 3 Türkçe Dil Var mı?

Okuyucularımızın bir çoğundan bu konu ile ilgili soru işareti geldiği için belirtmek istiyoruz ki The Witcher 3: Wild Hunt oyununda Türkçe dil opsiyonu bulunuyor. Seslendirmelerde olmasa da altyazılar ve menü seçeneklerini Türkçe yapabiliyorsunuz. Yalnız ben oyunu Türkçe oynarken pek keyif almadım çünkü Witcher bence özel isim olarak değerlendirilebilir ve o şekilde altyazılarda kullanılabilirdi. Fakat bunun yerine Witcher’ı Efsunger olarak altyazılarda çevirildiğini görüyoruz ki bazen ‘Efsunger neydi ya?‘ dediğimi fark ettim.

Hikaye Tutarlılığı

Oyunun açık dünya olması ve bunun beraberinde getirdiği oynanış sayesinde, oyunun nasıl ilerlemesi gerektiğine karar vermek oyuncuya bırakılmış durumda. Bu noktada spoilersız bir örnek vereyim de akıllarda soru işareti kalmasın. Görevlerden bir tanesinde Witcher ve diğer 2 kişi aynı kişiyi arıyorsunuz. Oyun size opsiyonel olarak diğer 2 kişiyi alabileceğinizi söylüyor, onlar sizinle gelirse yolda karşılaştığınız zorluklarla birlikte başa çıkabiliyorsunuz fakat karakterlerden biri aradığınız kişiyi öldürmek istiyor. Bu kişiyi yanınızda götürürseniz karakteri öldürüyorsunuz, eğer onu götürmezseniz bulduğunuz kişinin kaderi bizim elimizde oluyor ve öldürürseniz zulası sizin, ama öldürmezseniz de başka görevlere kapı açılıyor. Bu ve bunun gibi tercihler ile oyuna yön vermek epey hoş olmuş. Bir noktada eğer sizinle gelmek isteyen opsiyonel kişilerden birini çağırmazsanız size küsüyor ve onun verdiği yan görevlerde çıkan başlık kayboluyor.

The Witcher 3 Hikayesi

The Witcher 3 Oynanış / Görevler

The Witcher 3 inceleme yazısı için en hassas noktalardan bir tanesi de oyun içerisinde yer alan görevler ve bunun oynanışları. Kendimden örnek vermem gerekirse oyunu 25+ saat oynadığımda görevler ve yaratıklar kısmen tekrara girmeye başladı. Özellikle bazı yaratıkların taktiğini çözmeme rağmen uzun zamanda ölmesi beni sıkmaya başlamıştı. Lakin bu noktada oyun beni efsunlar, losyonlar ve silahların özellikleri ile haşır neşir olmaya zorladı. Örneğin seviyem ilerlediğinde Drowner denen ve haritanın hemen hemen her yerinde bulunan yaratıkları kesmek gereksiz gelmeye başlamıştı fakat yine de atın önüne çıkıp onu korkutarak beni attan düşürdükleri için de onlarla haşır neşir olmam gerekiyordu. İksirlerden Drowner’ların Witcher’a saldırmamasını sağlayanını ürettim ve onları her gördüğümde bunu içtim. Bir diğer üretim maddesi ile de öldürmenin uzun zaman aldığı yaratıklar için ürettiğim yağı kılıcıma sürdürdükten sonra bir kaç darbe ile onlardan kurtulmaya başladım. Oyun ilerledikçe oyuncuyu içine çekip, adeta tüm özelliklerini kullandırtmak için beni zorlamaya başlamıştı.

Bug Var Mı Bug?

Oyunun içerisinde hatalı görevler de yok değil tabii ki oyunun sonuna geldiğimde 2 görevi bitirememiştim, hala içimde kaldı, arada açıp bitirmeye çalışıyorum. Forumlar ve videolarda arattığım benim gibi aynı sorunu yaşayanları da gördüm, görevin bitiriş videosunu da izledim ama olmuyor işte, adamın oyununda denizin dibinde olan item benim oyunumda orada durmuyor!

The Witcher 3 Bug

Ses ve Grafik

Bu konuyu normalde 2 ayrı başlık olarak ele alırdık fakat oyunun yaşının olmasından ötürü tek başlıkta toplamaya karar verdik. The Witcher 3 çıktığı dönemde bir çok kişiyi büyüleyen grafikleri kadar sesleri ile de etkileyici bir deneyim sunuyor. Bu yazıyı yazdığım 2020 yılında bu oyunu oynamadan önce yazımı okuyanlar ses ve grafiklerden belki fazla etkilenmeyebilirler ama oyunun çıktığı yılı düşündüğünüzde hala oyuncuyu içine çeken bir atmosfer ile beklentilerinizi karşılayacağına inanabilirsiniz.

Oynanabilirlik

İtiraf etmeliyim ki oyunun oynanabilirliği çok üst seviyede ama yine de benim gibi mükemmeliyetçi bir oyuncuyu çıldırtan hatalar da yok değil!!! Her zamanki gibi örnekler üzerinden gidelim…

The Witcher 3 Boss’lar

Oyunda at yarışı yaparak tamamlanması gereken bir görev esnasında, atımla dört nala finishe koşuyorum, toprak yolun taş köprüyle birleştiği yerde dört nala koşarsanız at birden irkiliyor ve inanılmaz bir süre kaybettiriyor. Size ipucunu söyleyeyim ki benim gibi oyun kolunu yere vurma noktasına gelmeyin… Bağlantı noktasına tam geldiğinizde dört nala koşmayı kesin bir saniyeliğine sadece analogu ileri yapın ve devam edin. Bu sayede at durmaz, siz de geride kalmazsınız.

Bunun dışında bazı noktalarda tepeden kayar ve düşerseniz ağaçların arasında sıkışabiliyorsunuz. Bazen yol sizi çok uzaktan gitmeye zorlarsa benim gibi yan yan yürüyerek ya da zıplayarak dağın tepesine çıkmaya çalışabilirsiniz, bazen cidden işe yarıyor ve zaman kazandırıyor. Oyunun çıkış yılı düşündüğünde bu tarz durumların normal olduğunu düşünüyorum ama yine de bazı savaşlar esnasında hedefe kilitlenen karakter yüzünden tırmanma, yerden alma gibi aksiyonları yapamıyorsunuz bu da kaçmanızı engelleyebiliyor.

Oyunda küçük bir yelkenli ile bir çok yere yelken açabiliyorsunuz. Bazı yerleri keşfetmek için bu yelkenlilere atlamanız gerekli fakat yine küçük bir hatırlatma, yelkenliler ile daha önceden keşfettiğiniz limanlara haritadan seçerek hızlı seyahat edebiliyorsunuz. Yol üzerinde yaratıklar ile uğraşarak vakit kaybetmenize gerek yok.

DLC Paketleri

Oyun için sonradan 16 tane DLC paketi çıkarıldı. Bunlardan markette satılan 2 ana DLC diyebileceğimiz The Witcher 3: Blood and Wine ve The Witcher 3: Hearts of Stone bulunuyor. Eğer oyuna doyamadıysanız yaklaşık olarak 16 saat daha karakterinizin keyfini çıkarabileceğiniz bu ek paketleri satın alıp yükleyebilirsiniz. En bariz farklılık olarak düşmanların güçlenmesi bu paketlerde benim dikkatimi çekti. Normal oyunun sonuna doğru kolaylıkla öldürdüğüm tüm düşmanların seviyelerinin 20’lerden 30 ve 40’lara çıktığını gördüm.

The Witcher 3 İnceleme Sonucu

Bazı oyunlar büyük beklentiler yaratır ve bunun karşılığını vermez. Bazı oyunlar büyük fos çıkar ve sizi üzer. Ama söz konusu The Witcher ise ara ara fiyatı 50₺ civarına kadar düşen bu baş yapıtı kesinlikle oynamalısınız! İtiraf etmeliyim ki çok yüksek puanlı Netflix’teki dizisi çıktıktan sonra ‘Önce oyununu bitir, oyun dizi ile alakalı.‘ diye kandırılan biri olduğum için oyunu 1 haftada bitirdim fakat oyun ile dizinin bence pek de bir alakası yok özellikle karakterler ve ekipmanlar açısından! Ama yine de diziye teşekkür etmem gerekli çünkü istek listemde uzun zamandır duran bu oyunu ev arkadaşımın –Yine mi Witcher beee! sözleri arasında bitirip, DLC paketini alarak onu şoka uğrattığım keyifli bir oyun deneyimi yaşadım.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası