Reklam

Reklam

The Quarry

The Quarry – İnceleme

Supermassive Games’ Before Dawn, birden fazla oyuna izin veren kendi maceranı seç tarzı anlatımıyla PlayStation 4’te hayranların favorisiydi ve şimdi The Quarry olarak bilinen aynı geliştiriciden gerçek bir ruhani devam oyunu olarak karşımızda.

LittleBigPlanet DLC ve PSVR’ye özel Bravo Team gibi diğer oyunlar üzerinde çalışmış olsalar da, Supermassive Games, Before Dawn’ın 2015’te piyasaya sürülmesinden bu yana kesinlikle korku oyunları alanında gerçekten güzel işler çıkardı.

Bu, The Dark Pictures Anthology olarak bilinen, son üç yılın her birinde bir sürüm ve bu yıl içinde The Devil In Me ile yayınlanacak başka bir setle birlikte yıllık bir antoloji dizisi üzerinde çalışmalarına bile yol açtı. Bu oyunlar, Before Dawn’da bulunan 80’ler tarzı korkudan uzaklaştı.

The Quarry

The Quarry, danışman olması gereken iki gencin bir gece erkenden yaz kampına gitmeye çalışarak ormanda sürüş yaptığı birçok slasher film gibi başlıyor. Bir şey iki gencin, Laura ve Max’in ana yoldan sapmasına ve ana yoldan çıkmasına neden olduktan sonra, her şey cehenneme döner ve oyunculara Hackett’s Quarry yaz kampında neler olup bittiğine dair ilk bakış açısı verir.

Bu önsözden sonra oyun, tüm çocukların eve gönderildiği kampın sonuna atlar. Şu anda önsözde tanıştığımız iki kişinin başına gelenler hakkında tek bildiğimiz, onların da o yaz kampta olmaları gerektiği ve hiç ortaya çıkmadıkları, ancak telefonlarını geri almaya hazır danışmanlar için her şey yolunda görünüyor.

Yazlarını birlikte tamamlarken ve aralarındaki ilişkileri çabucak öğrenirken yedi gençten oluşan grupla tanışıyoruz. Bu, Abigail ve Nick ile birlikte olacakları ya da olmayacakları ile Emma ve Jacob arasında geçenlerde sona eren yaz kaçamağını içerir. Ancak Jacob, bunu bir yaz kaçamağından fazlası olarak gördü ve kampta bir gecenin daha bir şeyleri değiştirebileceğini düşünüyor. Bu onun çıkış araçlarını sabote etmesine ve onları fazladan bir gece kalmaya zorlamasına neden olacak.

Kampta gördüğümüz yetişkin olmayan tek kişi, kampı yöneten ve aracın çalışmadığını öğrenince çılgına dönen Chris Hackett. Tam olarak neden bu kadar endişeli olduğu belli değil, ama arabayı sürüyor ve ne olursa olsun tüm gece boyunca herkesi içeride kalması konusunda uyarıyor. Yedi gence, kampın avantajlarından şenlik ateşi ya da göl gibi yararlanabilecekken içeride kalmalarını söylemek, asla işe yaramayacaktı ve bu da oyunun geri kalanındaki olayları harekete geçirdi.

The Quarry

Hikayede çok daha fazla ileri gitmek, ciddi bir spoiler bölgesi olurdu, ancak yedi kampçının yolları kesişmeye başlar ve ormanda, ilk sandıkları ayılar olmadığı açık olan gizemli yaratıklar tarafından saldırıya uğrarlar.

Karakterlere gelince, The Quarry, slasher film arketipleriyle dolu bir kadroya sahip ve her biri rolünü çok iyi dolduruyor. Oyun içerisindeki karakterlerden bazıları, flörtöz Emma’yı, iddialı Abigail’i, atletik Jacob’ı, şakacı Dylan’ı, Avustralyalı büyücü Nick’i, dik kafalı Kaitlyn’i ve düşünceli Ryan’ı dır.

Bu karakterler, yüzeyde göründüklerinden daha fazlasıdır, çünkü karakterlerin çoğu, yatırım yapmanızı sağlayan çok daha fazla özelliğe sahip olduğunu kanıtlamaktadır. Jacob, Emma’nın ilişkilerini sadece bir yaz kaçamağı olarak görmesinden çok incinen çok hassas bir adam olduğunu kanıtlar. Her zaman şaka yapan Dylan, aslında göründüğünden çok daha fazlası oluyor, şakacı doğayı bir cephe olarak kullanıyor çünkü insanlar kampın başında ondan hoşlanıyor gibiydi. Bu karakterlerin her birine ve hikayede büyük rol oynayan bazılarına karmaşıklık eklemek, genel deneyime çok şey katar ve oyunu birden çok kez oynamak istemenizin ana nedenlerinden biridir.

Before Dawn’ın yerine geçen The Quarry, ona ve The Dark Pictures Anthology’ye çok benzer bir oynanış sunuyor. Oyun, kamptaki danışmanların her biri arasında, etrafta dolaşmanın ve keşfetmenin bir karışımının yanı sıra sadece soruları yanıtladığınız bazı bölümleri içeren farklı oyun bölümlerinde dönüşüm yapmanızı sağlar. Hatta ara sıra silahlı bir savaş bölümü bile var, ancak bunlar oyunda çok nadirdir.

The Quarry

Etrafta dolaşırken İpuçları, Kanıtlar ve Tarot Kartları toplamak için bulabileceğiniz her şeye bakıyor olmalısınız. Bunlar, oyunun ana koleksiyonu olarak hizmet eder ve her bölümde bulunabilir. Tarot Kartları, özellikle bu bölümlerde bir tür anlatıcı görevi gören Eliza adında gizemli, ölümsüz görünümlü bir kadınla tanıştığınız her bölümün sonunda devreye giriyor. Bu bölümde herhangi bir Tarot Kartı bulduysanız, tipik olarak birinin ölümüyle ilgili olacak bir şeye hızlıca göz atmanıza izin verecektir. Bu Man of Medan’daki resimlere benzer. İpuçları ve Kanıt genel olarak daha az önemlidir, ancak sonunda daha büyük bir rol oynayacaklarını ummama rağmen oyunun sonsöz dizisinde biraz oynayabilir.

Supermassive’in diğer benzer oyunları gibi, The Quarry’de de kimse güvende değil. Oyun, oyun boyunca size bazı durumlarda ölüm kalım olduğunu kanıtlayabilecek çeşitli kararlar sunar. Bu, bazı durumlarda kaçmayı veya saklanmayı seçmedeki fark olabilir, diğerleri ise birini vurup vurmamanıza bağlıdır. Oyun, herkesi hayatta tutmak için hangi seçimin doğru olduğunu açıkça göstermemek konusunda iyi bir iş çıkarıyor, bu yüzden yolda bazı insanları şanssız olarak kaybetmeye hazır olun.

Neyse ki, The Quarry, oynanabilir karakterlerin ana oyuncularından biri öldürüldüğünde devreye giren Death Rewinds olarak bilinen bir şey sunuyor. Oyunun başında size bunlardan üçü verilir ve istediğiniz zaman birini kullanma fırsatına sahip olursunuz.

Death Rewinds harika bir fikir gibi görünse de, bazı durumlarda bazı oyuncuları gerçekten sinirlendirebilecek büyük bir sorunu da beraberinde getirdi. Sorun şu ki, bir karakterin ölümünü geri sarmayı seçmek, sizi daha sonra ölümüne yol açan bir karar verdiğiniz yere birden fazla bölüm geri gönderebilir. Sadece bu kararı geri alıp olduğun yere geri dönmekle kalmaz, tam o noktada yeniden başlaman gerekir.

The Quarry

Bir kullanımımda, Jacob oyunumda öldü ve beni önceki bölüme geri götüren ve sadece geri dönmek için birden fazla diziyi tekrar oynatmak zorunda kalan bir Ölüm Geri Sarmayı kullanmayı seçtim. Yine de Ölüm Geri Sarma’yı kullandığım diğer iki durumda, yalnızca bir veya iki dakika geri gitti, bu yüzden gerçekten duruma bağlı. İyi haber şu ki, Supermassive bu sorun üzerinde çalıştıklarını ve ya oyuncuları çok geriye gönderenleri devre dışı bıraktıklarını ya da en azından Ölüm Geri Sarma özelliğini kullanarak ne kadar geriye gideceklerine dair daha fazla bilgi verdiklerini onayladı. İkincisi, lansmandan sonra gelmeyecekti, bu yüzden oyunda oynarken ve Ölüm Geri Sarmalarını kullanırken dikkatli olun.

Hızlı Zaman Etkinlikleri olmadan böyle bir oyun olmazdı ve The Quarry aslında oldukça basit bir oyun kullanıyor. Temel etkinlikler olduğunda, iki yoldan biriyle işlenirler; analog çubuğu zamanda gösterildiği gibi dört yönden birinde hareket ettirir veya etkinlik bitene kadar A/X düğmesini hızla basar.

Taş Ocağı, oyun boyunca zaman zaman saklanmayı seçtiğinizde ortaya çıkan, Nefes Alma olarak bilinen bölümleri de sunar. Bu noktada, sahil tekrar nefes almak için temizlenene kadar A/X düğmesini basılı tutmanız talimatı verilir. Düğmeyi çok erken bırakırsanız, bulunabilir ve bu oyunda karşılaştığınız bazı canavarlara ve düşmanlara karşı çıkarken bu iyi değildir.

Hepsini izlemek için bir menüden bunların çoğunu seçmeniz gerekse de, oyun, kontrol etmeye değer benzersiz bir eğitim sistemine sahiptir. Nefes almak gibi mekaniklerin nasıl çalıştığını oyun içinde göstermek yerine, kampa vardığınızda size gösterilecek olan bir PSA gibi tasarlanmış bu komedi animasyon bölümlerine sahipler.

The Quarry

Grafiksel olarak, The Quarry, sahnenin gerçekten güzel görünmesi ve karakter animasyonlarının birinci sınıf olmasıyla, çoğu boyunca çok güzel bir oyundur. İkincisi, oyunun ne kadarının sadece birbirleriyle konuşan karakterler olduğu ve hareket yakalama ile gösterilen özenin oyun içi performanslarla örneklendiği için inanılmaz derecede önemlidir. Oyunun gerçekten görsel olarak hayal kırıklığı yaratan tek bir alanı var, o da sıçrayan su görünümüydü. Suyun kendisi iyi görünüyordu, ancak karakterler içinde yüzerken veya su sıçradığında, dokular bir nedenden dolayı neredeyse bitmemiş ve bloklu görünüyor. Diğer her şeyin ne kadar harika göründüğü düşünüldüğünde, bu son derece yersiz hissettirdi.

Supermassive’in geçmişteki bazı oyunlarının yürüme mekaniği veya diğer alanlarda biraz sorunlu olduğu biliniyordu, ancak The Quarry çoğu zaman oldukça sağlamdı. PC’de oyunu incelerken başlangıçta bazı donma sorunlarının yanı sıra Bölüm 9 ile Bölüm 10 arasındaki bir Eliza sahnesinde oyunun gecikmeye başladığı ve dudak senkronizasyonunun yaklaşık 30 saniye boyunca geciktiği bir an vardı, ancak hızla kendini düzeltti. Oyunun kendisi şaşırtıcı bir şekilde bir çalıştırma düğmesi içermiyor, ancak temel yürüyüş çoğu zaman oldukça iyi çalışıyor ve yalnızca kamera bir nesneyle etkileşime girdikten sonra hareket ettiğinde biraz sinir bozucu oluyor.

Çok sevimli oyuncu kadrosu ve büyüleyici hikaye, oyuncuları bu türün bugüne kadarki en eksiksiz oyunlarından biri olan bu oyunda eğlendirecek, ancak geriye kalan tek soru, bu gece hayatta kalabilecek misiniz?

İnceleme:The Quarry
İnceleme Puanı:8.5 / 10
Çıkış Tarihi:10 Haziran 2022
Geliştirici:Supermassive Games
Yayıncı:2K Games
Oyun Türü:Macera, Korku, Hayatta Kalma
Platformlar:PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox X ve S Serisi, Microsoft Windows
Resmi Sayfalar:Steam, Xbox, PlayStation, Resmi İnternet Sitesi

The Quarry oyununa ait minimum ve önerilen sistem gereksinimlerine ait hazırlamış olduğumuz yazımızı da inceleyebilirsiniz. The Quarry sistem gereksinimlerini öğrenerek kendi sisteminizin karşılaştırmasını yapabilirsiniz. The Quarry Sistem Gereksinimleri – The Quarry Kaç GB ?


Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası