The Long Dark Survival Oyun İncelemesi

The Long Dark

Çıktığı zaman büyük ilgi gören The Long Dark oyununa bir göz atalım. İlk başta kuru kuruya hayatta kalmaya çalıştığımız basit bir oyundu. Çıktığı yıldan bahsediyorum tabi, 2014 yılı. Daha sonra hikaye modu eklendiğinde oyuna ilk göz atanlar ile birlikte bir sürü oyuncu akın etti The Long Dark’a. Bu hikaye modu ile büyük bir devrim yaptı kendi içinde.

The Long Dark Hikayesi

Hikaye de gayet başarılı ve ilgi çekiciydi. Fırtınalı bir gecede bir türlü unutamadığımız eski eş, yaşadığımız yere geliyor. Uçak ile bu fırtınada terk edilmiş bir yere uçması gerektiğini söylüyor ve bu konuda bizden yardım istiyor. Normal birisi olsa muhtemelen kabul etmezdi, fakat unutamadığı eski eşi bu. Tabi ki kabul edecek. Hazırlanıp yola çıkıyorlar. Ana karakterimizin eşi ne sebeple bu fırtınada ıssız bir yere gittiğimizi söylememekte ısrar ediyor. Gizliymiş sözde. Derken.. Beklenmedik bir anda uçakta sorun oluşuyor ve çakılıyoruz. Asıl olay buradan sonra başlıyor. Hiç bilmediğimiz fırtınanın yıkıp geçtiği soğuk bir yerde uyanıyoruz. Etrafa baktığımızda eşimizi de göremiyoruz, bizi bırakıp gitmiş. Ölümümüz hiç umrunda olmasa gerek. Ana karakter ne yıkılmıştır…

Görevlerimiz Neler ?

Küçük bir alanda başlıyoruz oyuna. Odun toplamak, ateş yakmak gibi temel görevlerimiz var. Bu klişe gelmiş olabilir. Bu kısmı öyle de zaten. Fakat daha derine indiğimizde çok iyi detayları var oyunun. Çok üşüdüğümüzde hasta olabiliyoruz, kurtlar tarafından yaralanabiliyoruz, daha sonra bu yaranın iltihap kapma riski var. Yanımıza fazla eşya aldığımızda yürüyüşümüz yavaşlıyor, Yüksek bir yerden düşersek, takılırsak ayağımız incilebiliyor ve topallayabiliyoruz. Kısaca oyun tamamen gerçekliğe dayalı. En iyi yanı bu olsa gerek. Çünkü klasik survival oyunlarda olan zombiler gibi fantastik varlıklar yok. Korunmamız gereken tehlikeler; soğuk, hastalık, yorgunluk, kurtlar ve ayılar gibi gerçekçi varlıklar.

The Long Dark Teknik Özellikleri

Oyunun teknik özelliklerinden bahsedelim birazda. Grafiklerden başlayabiliriz. Grafik konusunda indie oyunların favorisi olan cartoon görünüm kullanılmış. Gayet de güzel durmuş bence. Seslendirme konusunda fazla lafa gerek yok aslında. Oyun fırtına sesi, kurt sesi, silah sesi ve karakterimizin konuşmaları gibi seslendirmelerden ibaret. Tabi bunlarda gayet iyi hazırlanmış. Arayüz kısmında ilk çıktığı zamandan bu yana mükemmel bir değişim var. Şu anda göze daha iyi hitap eden kullanıcı dostu bir arayüzü var. Keza kontrollerde çok daha iyi bir hale geldi. Oynanabilirlik bakımından çok iyi güncelleştirmeler yapıldı.

The Long Dark Trailer

Daha fazla söze gerek yok sanırım. Standart survival oyunlarından farklı bir şeyler denemek isterseniz önerebileceğim bir yapım. Eğer The Long Dark gibi alışılmadık bir oyun isterseniz, Subnautica’ya göz atmanızı tavsiye ederim. Subnautica incelemesine buradan göz atabilirsiniz.

Steam Mağazası: https://store.steampowered.com/app/305620/The_Long_Dark/?l=turkish

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası