The Elder Scrolls Online: Greymoor incelemesi

tarafından
35
The Elder Scrolls Online: Greymoor incelemesi

The Elder Scrolls Online için bugüne kadar bolca güncelleme, ek paket ve genişletme paketi gördük. Tüm bu içeriklerle birbirinden farklı maceralara yelken açtık. The Elder Scrolls Online: Greymoor ise bu maceraların aslında en tanıdık olanını sunuyor; birazdan incelemeye başlayacağımız bu yeni genişletme paketi ile oyuncular, Batı Skyrim bölgesine gidiyor ve The Elder Scrolls V: Skyrim oyunundan bin sene öncesine tanıklık ediliyor. Bu pakette karşımıza bir vampir ordusu çıkıyor ki amacımız onları yenebilmek.

Eğer incelemekte olduğumuz bu genişletme paketini özetlemek gerekirse, oyuncuların karşısına önce tam bir sene sürecek olan yeni bir macera çıkıyor. Bu maceranın adı ise Skyrim’ın Karanlık Kalbi olarak geçiyor. Sezonlar boyunca, bir sonraki genişletme paketine kadar ilerleyecek olan bu macera, yeni bir öğretici modu ile de destekleniyor. Yani, bu video oyununa ilk defa The Elder Scrolls Online: Greymoor ile adım atıyorsanız, oyunun temeli çok iyi bir şekilde sizlere öğretilebiliyor; başarılı bir başlangıç yapabiliyorsunuz.

The Elder Scrolls Online: Greymoor, yeni bir öğretici modu ile kesinlikle yeni oyunculara hitap ediyor. Yeni oyuncuları destekleyen bir başka şey ise, sunulan hikayenin tamamen bağımsız olması. Tabii ki bu video oyununun temelini ve geçmiş genişletme paketlerini oynadıysanız, çok daha sağlam bir deneyim alıyorsunuz ama oyuna ilk defa bu genişletme paketi ile de adım atıyorsanız, yani yeni bir oyuncu iseniz, bağımsız hikaye sayesinde kendinizi hiçbir şekilde eksik hissetmiyorsunuz ki bu önemli bir şey.

The Elder Scrolls Online: Greymoor aracılığı ile Batı Skyrim bölgesine gittiğiniz zaman öncelikle karşınıza tanıdık bir yer olan Blackreach çıkıyor ki kendisini bu kadar sene sonra tekrar görmek ve keşfedebilmek bence çok güzel bir şey. Yalnız, Batı Skyrim sadece The Elder Scrolls V: Skyrim oyunundan tanıdığımız yerleri bulundurmuyor. Bölgenin içerisinde bir de Castle Greymoor bulunuyor ki kendisi bu genişletme paketinin ana yapılarından bir tanesi olduğunu daha ilk bakışta, rahatlıkla hissettirebiliyor.

The Elder Scrolls Online: Greymoor

The Elder Scrolls Online: Greymoor, kötü bir başlangıç mı yapıyor?

İncelemekte olduğum bu genişletme paketini ve tabii ki oyunun kendisini, PlayStation 4 Pro konsolumda, çıkış döneminde deneyimledim. Yalnız, bu genişletme paketi, konsollara bir ay kadar geç geldi. Genişletme paketinin PC tarafındaki çıkış dönemini takip ediyordum ve çıkış haftasında sunucular ile alakalı çok problemler yaşandı. Açıkçası bu sebepten ötürü inceleme kopyasını, konsollar için istediğime memnun kalmıştım. Yalnız, konsollarda da ne yazık ki tamamen sorunsuz bir çıkış yaşanmadı efendim.

Xbox One tarafını bilemiyorum ama PlayStation 4 tarafında ne yazık ki çıkış gününde bolca sunucu problemi bulunuyordu. Yüksek gecikme değerleri filan oyunu direkt olarak oynanmaz hale getirmişti. Yalnız, bu soruna hızlı bir şekilde el atıldı ve sunucu problemleri, gecikmeler ve oyuna hiç bağlanamıyor olmamız gibi problemler, çıkış gününden itibaren kademeli olarak azaltıldı. Şu anda oyuna girmek ve oynamak istediğim zaman minimum seviyede problemlerle karşılaşıyorum ki bu çok güzel bir şey.

Bu genişletme paketi hakkında yapacağım olumsuz yorumlar, ne yazık ki bitmedi. Ben, tüm video oyunlarındaki hikaye parçalarından hoşlanırım. En ufak bir hikaye kırıntısı bile hoşuma gider. Buna karşılık The Elder Scrolls Online: Greymoor, hikayesi ve hikaye anlatımı ile zaman zaman beni yarı yolda bıraktı. Karşımızda tabii ki bir MMORPG var, tek oyunculu ve hikaye temelli bir oyun oynamıyoruz ama Batı Skyrim’a gittiğimiz, nostalji yaşadığımız bir oyunda da hikayeye biraz daha özen gösterilmesini isterdim.

Hikayenin yanında bir de Antik Eserler sistemi var. Bu yeni sistem, aslında genişletme paketinin önemli parçalarından bir tanesi ama çok fazla zamanınızı istiyor. Yani, bu sistem üzerinden başarılı olabilmek, metada kalabilmek ve güncel olabilmek için ana oyununuzun The Elder Scrolls Online: Greymoor olması gerekiyor. Bu da benim pek sevmediğim bir sistem. Yani, halihazırda Destiny 2 oyununa günde 25 saatimi veriyorum ve bundan hiç memnun değilim. Neden video oyunları biraz sakinleşmiyor artık?

The Elder Scrolls Online: Greymoor

Yetenek ağacı, vampirler için biraz da olsa iyileştirilmiş gibi görünüyor

Hikayenin biraz ortalama altında kaldığını söyledim. Antik Eserler veya Eski Eserler de diyebileceğimiz sistemin çok zaman istediğini ve eğlenceli olmadığını belirttim. Sırada şimdi de yenilenmiş bir yetenek ağacı var. Batı Skyrim dendiği zaman akıllara vampirler geldiği için The Elder Scrolls Online: Greymoor sayesinde de oyuna iyileştirilmiş bir yetenek ağacı, vampirler için ekleniyor. Yalnız, bu yetenek ağacı da ne yazık ki hikaye ve Antik Eserler sistemi gibi net olarak bir başarıya ulaşamıyor ne yazık ki.

The Elder Scrolls Online: Greymoor, tabii ki çok iyi yönlere de sahip ve bu yönlerden bir tanesi de oyuncuların keşfetmesi için sunulan yeni bölgesi. Bu video oyununa eklenmiş olan bolca bölge, aslında bugüne kadar nostalji yaşatmayı hedefliyordu ve bu bölgeler, başarılı bir şekilde o nostaljiyi de yaşatabiliyordu. Hatta bu nostalji sayesinde oyuncular, o bölgeleri çok daha fazla keşfetmek de istiyordu. Bu oyunculardan bir tanesi de bendim ve bu gerçek, Batı Skyrim ile de kesinlikle değişmiyor.

Skyrim, aslında bu MMORPG içerisinde halihazırda bulunuyordu ama Batı Skyrim tabii ki eksikti. Solitude, Karth River ve çok daha fazla tanıdık bölge sayesinde Batı Skyrim, sizi resmen içine çekiyor ve bölgenin her bir noktasını keşfetmek istiyorsunuz. Bu keşif isteğinin en büyük yönlendiricilerinden biri de aslında görsellik. The Elder Scrolls Online: Greymoor oyununun görselliği ile ilgilenen takım, orijinal Batı Skyrim bölgesinin ruhunu ortadan kaldırmadan, çok başarılı ve modern bir görselliği bu oyuna eklemeyi başarmış.

Blackreach, bu noktada en ön plana çıkan bölge. Yalnız bu bölgenin de çok büyük problemleri var. Özellikle de genişletme paketlerine ilk başladığınız zamanlarda, yükseklik olarak Blackreach, birkaç farklı kattan oluştuğu için görev işaretlerinin bir türlü nereyi gösterdiğini anlamak oldukça zor oluyor. Aynı zamanda bölge içerisinde serbest bir şekilde dolaşmak da çevre şartlarından ötürü birazcık zor olabiliyor. Yine de Blackreach içerisinde biraz zaman geçirdikten sonra tüm bunlara alışmayı başarabiliyorsunuz.

The Elder Scrolls Online: Greymoor

The Elder Scrolls Online: Greymoor ile nasıl içerikler karşımıza çıkıyor?

Temeline baktığımız zaman The Elder Scrolls Online: Greymoor, kesinlikle klasik bir genişletme paketi. Bu genişletme paketi ile oyuna öncelikle yeni mağaralar ekleniyor ki bu mağaraların bazıları, oyunculara çok büyük nostaljiler yaşatıyor. Mesela, The Elder Scrolls V: Skyrim oyunundan Labyrinthian, bir mağara olarak bu oyuna geri dönüyor. Aynı şekilde geri dönen başka mağaralar da var ki onların bin sene önceki halini görmek de çok iyi hissettiriyor. Açıkçası, mağaralar hakkında söyleyebileceğim kötü bir şey bulunmuyor.

Sırada, Harrowstorm sistemi var. Aslında, Dark Anchor sistemi ile Harrowstorm olayları birbirine oldukça benziyor. Adından da anlayabileceğiniz üzere Harrowstorm, bir fırtına ve kendisi hem genişletme paketinin hikayesi, hem içeriği, hem de ganimetleri için önemli bir noktada yer alıyor. Harrowstorm olayları, özellikle oyunun başlarında tecrübe puanı kazanmak için de oldukça güzel bir yol ama ben tabii ki oyunu biraz daha doğal bir ilerleme ile oynamak istedim. Ayrıca, oyunun performansı da zaman zaman düşüyordu fırtınada.

Bir de Antik Eserler sistemi var tabii ki. Bu sistem, oyunda keşif yapmayı seven insanları, hikaye ve daha fazlası ile ödüllendiriyor. Bu sistem dahilinde, Antik Eser bulunduran bölgeleri keşfetmeniz, bahsi geçen eserleri bulmanız ve altın karşılığında satmanız gerekiyor. Yalnız, her Antik Eser ögesini satmamanız gerekiyor; bazı ögeler, oyunda aktif olarak kullanılabiliyor. Antik Eser ögelerini elde etmek için bir bulmaca çözmeniz gerekiyor ki bu bulmacalar, çok basit bir şekilde başlayıp, inanılmaz zorlaşabiliyor efendim.

Biraz önce de dediğim gibi Antik Eserler, öncelikle altın karşılığında satılıyor. Bu sayede oyuna yeni başlamış olan oyuncular, hızlı bir şekilde para kazanabiliyor. Yalnız, siz daha derinlere inmek istiyorsanız, oyunun bambaşka özellikleri açılıyor. Mesela, tamamen bu sisteme ait olan Scrying ve Excavating isimli iki adet yetenek ağacında ilerleme kaydedebiliyorsunuz. Yalnız, bu yetenek ağaçlarına yetenek puanları vermek her zaman kazanç sağlamıyor ve işte bu noktada da oyun can sıkıcı olmaya başlıyor ne yazık ki.

The Elder Scrolls Online: Greymoor

Vampirliği kanımızın her damlasında, oldukça agresif bir şekilde hissedeceğiz

The Elder Scrolls Online: Greymoor ile temel oyundaki vampirlik sisteminin ve yetenek ağacının iyileştirildiğini de söylemiştim. Genişletme paketi sağ olsun, vampirlerin en ihtiyacı olan agresif tipteki yetenekler, sonunda oyuna ekleniyor. Bu yetenekler sayesinde ciddi yüksek sayılarda, hızlı bir şekilde hasar verebiliyorsunuz ki bu sayede aslında vampir olabilme olayı, oyunda çok önem kazanıyor. Daha öncesinde vampirler bu kadar da güçlü değildi ve bu değişiklikler açıkçası beni oldukça memnun etti.

Evet, yetenekler aslında vampir tarafını iyileştiriyor gibi görünse de başka bir büyük sorunu oyuna ekliyor. Vampir olma konusunda seviyeler bulunuyor ve aslında her seviyede, vampirliğinizin çok daha güçlendiğini hissedebiliyorsunuz. Birinci, ikinci ve üçüncü seviyede herhangi bir problem bulunmuyor ama dördüncü seviyede vampirliğe geçtiğiniz zaman hiçbir NPC sizinle konuşmuyor. Bu yüzden de depolarınıza filan ulaşamıyorsunuz, dördüncü seviyenin etkisinin geçmesini beklemeniz gerekiyor ki bu çok sıkıcı.

Tabii ki rol yapma ögeleri bu oyunda çok önemli. Bu yüzden de rol yapma tarafından baktığımız zaman hiçbir karakterin, dördüncü seviyedeki tehlikeli bir vampir ile konuşmaması ve etkileşime geçmemesi çok iyi düşünülmüş bir şey ama aynı zamanda da oynanış, bu şekilde etkilenmemeli idi. Yani, bir insan dördüncü sevide vampirliğe çıktı diye bu şekilde oynanış kısmından cezalandırılmamalı. İşte tem da bu sebepten ötürü, çoğu zaman vampirlikte en yüksek seviyeye yükselmek istemiyorsunuz efendim.

Bununla birlikte oyunda bazı hatalar da bulunuyor. The Elder Scrolls Online: Greymoor, halihazırda ertelenmiş bir genişletme paketi ve COVID-19 yüzünden herkes evden çalışırken, hataların oyuna aktarılması çok normal bir durum ama yine de halihazırda bu genişletme paketini ertelemiş iken dağıtımcı şirket, aynı şeyi bir kere daha yapabilirdi ve hatalı bir genişletme paketini piyasaya sürmek yerine, hatasız bir ürün oyuncuların karşısına çıkartılabilirdi. Sonuçta, bu tip şeyler MMORPG türü için çok önemli.

The Elder Scrolls Online: Greymoor

The Elder Scrolls Online: Greymoor, oynamaya değer bir genişletme paketi mi?

The Elder Scrolls Online: Greymoor, içerisinde bolca eksi puan bulunduran bir genişletme paketi. Mesela, çıkış döneminin sunucu problemleri ile baltalanması kötü bir deneyimdi. Ayrıca genişletme paketinin genel anlamda bolca hataya ev sahipliği yapıyor olması da oyun kalitesini çok düşüren bir şey. Bununla birlikte, Antik Eserler gibi bazı aktivitelerin çok fazla zaman istiyor olması ve İngilizce terimi ile sıkıcı bir “Grind” sunuyor olması da bu genişletme paketinin en büyük eksi puanlarından bir tanesidir benim gözümde.

Ana hikaye, ona bağlı olan ana görevler ve tabii ki yan görevlere baktığımız zaman ise kendisini daha geçmiş genişletme paketlerinden tekrar eden bir olay görüyoruz. Yan görevler ve yan görevler ile sunulan hikayeler çoğu zaman tatmin edici olsa bile ana hikaye, inanılmaz basit ve hemen finali tahmin edilebilir bir yapıya sahip. Bu yapı da oyunun tüm ana hikaye görevlerini ne yazık ki çok sıkıcı bir noktaya taşıyor. Aynı şekilde, dördüncü seviye vampirlerin bahsettiğim gibi cezalandırılıyor olması da bana oldukça saçma geldi.

The Elder Scrolls Online: Greymoor, içerisinde bolca artı puan bulunduran bir genişletme paketi de aynı zamanda. Mesela, dediğim gibi yan görevler ve yan görevlerin hikayeleri oldukça başarılı; vampirlerle alaklaı olarak çok karanlık hikayeler anlatılabiliyor. Bununla birlikte, bu genişletme paketinde vampir olmak da oldukça eğlenceli. Dördüncü seviye vampirler her ne kadar cezalandırılıyor olsa da o seviyeye kadar vampir olmak, oldukça haz verici bir şey. Yeni ve iyileştirilmiş yetenekler de cabası tabii ki.

Son olarak, Batı Skyrim ve Blackreach gibi bölgeleri de bu oyunun görselliğinde ve atmosferinde keşfetmek oldukça eğlenceli. Bu video oyunu zaten her genişletme paketi ile oyuncuların karşısına birbirinden güzel keşfedilecek bölgeler, bulunacak gizemler, bitirilecek mağaralar filan ekliyordu. The Elder Scrolls Online: Greymoor ile de bu kesinlikle değişmiyor. Halihazırda oyunda yer alan Skyrim bölgesinin üzerine Batı Skyrim ve Blackreach, gerçekten çok başarılı bir şekilde ekleniyor; zaman zaman ağızları açık bırakıyor.

Bir önceki yazımız olan Command & Conquer Remastered Collection incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.