The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics incelemesi

tarafından
39
The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics incelemesi

1982 senesinde çıkan bir film olan The Dark Crystal, geçen senelerde karşımıza bir devam filmi ile çıkmıştı. Bu film ise The Dark Crystal: Age of Resistance idi. Şimdi de 2020 senesinde bu film için bir oyun çıktı ve ona da The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics adını koydular. Bu video oyununu ne yazık ki çıkış gününde filan inceleyemedik; herhangi bir oyun koduna veya kopyasına erişim sağlayamadık. Fakat şimdi, biraz geç de olsa bu oyun elimizde çekti ve kendisini inceleme imkanına sahip olabildik.

Bahsi geçen devam serisi, Netflix tarafından insanların karşısına çıkartılmıştı ve oldukça sevilmişti. Yalnız, şimdi inceleyeceğimiz bu yapıtta, serideki gibi bir deneyim beklememenizi öneriyorum; The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics, temelinde bir sıra tabanlı strateji oyunu. BonusXP ve En Masse Entertainment ekiplerinin bu oyunu, aslında devam serisine hikaye açısından benziyor, oyunun içerisinde seriden bazı olaylar bulunuyor ve aynı zamanda da tamamen yeni olaylar, oyun içerisinde yaşanıyor.

Genelde günümüzde piyasaya sürülen video oyunları, olabildiğince fazla oyuncuya ulaşmaya çalışılır. Bu yüzden de aslında oyunun markasının bağlı olduğu kökenler unutulabilir, yeni oyuncular oldukça büyük bir sevgi ile karşılanmaya çalışılır. The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics oyununda ise böyle bir durum yok. Eğer Netflix üzerindeki seriyi izlemediyseniz, bu oyunun hikayesinden bir şey anlamanız oldukça zor oluyor. Hikayeyi anlayabilmeniz de mümkün ama serinin özellikle ilk sezonunu izlerseniz, her şey daha kolay oluyor.

Hikayeden bu şekilde bahsettim ama bu video oyununun da tamamen hikaye temelli bir adaptasyon olmadığını söylemek isterim. Yani, eğer Netflix üzerindeki seriyi çok beğendiyseniz, o hikayeyi tekrardan bir de video oyununda yaşamak istiyorsanız, bu oyun sizin için pek doğru bir seçim olmayabilir. The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics, daha çok Netflix serisinin yanında yer alabilecek yardımcı bir oyun gibi düşünülebilir. Yani, tek başına da olmaz ama kendisini ana bir oyun gibi görmek de pek mantıklı olmaz.

The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics
Bu yapıtta birçok benzersiz bölüm tasarımı ve hoş efektler bulunuyor.

The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics, eğlenceli bir oyun mu?

The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics oyunundaki hikaye, panel panel hazırlanan bir çizgi roman gibi oyunculara aktarılıyor. Ayrıca oyunda öyle etkili bir seslendirme de bulunmuyor ki Netflix üzerindeki seriyi göz önünde bulunduracak olursak, böyle bir seslendirmenin kullanılmamış olması gerçekten üzücü bir durum. Ayrıca oyunun genel anlamda görsel tasarımı da ne orijinal şova, ne de Netflix üzerindeki şova uyuyor. Bu da eğer markayı seviyorsanız sizin için çok önemli bir eski puan gibi görünebilir ama bağımsız da düşünülebilir.

Sunuma genel anlamda baktığımız zaman oyun kesinlikle başarılı ama seri ile oyunu karşılaştırdığımız zaman bir uyumsuzluk görebiliyoruz. Yalnız, serideki güçlü yazım gibi bu video oyununda da oldukça güçlü ve etkili bir yazım bulunuyor. Karakterlerin diyalogları filan oldukça gerçekçi yazılmış bir durumda. Bu oldukça önemli bir durum, özellikle de benim için; ben video oyunlarında hikayeye ve bu hikayenin nasıl yazıldığına çok önem veririm. The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics, kesinlikle bu konuda bir sıkıntı çekmiyor efendim.

Hikaye, karakterler, sunum filan tamam. Biraz da oyunun temelinden bahsetmez lazım. Adından da anlayabileceğiniz üzere bu, taktiksel bir oyun. Oyunun kendisinde sıra tabanlı bir sistem bulunuyor ve bölüm üzerinde yer alan karakterlerimiz ile düşman karakterleri öldürmeye çalışıyoruz. Bu bölümlerde çevresel faktörler de bulunuyor ve bölümlerde size hasar verebilecek noktalar yer alıyor. Oyunda ilerledikçe yeni kahramanların sahibi olabiliyorsunuz ve onları savaşlara taşıyıp, daha da güçlenebiliyorsunuz.

Oyunun içerisinde Rian, Brea, Deet ve Hup gibi tanıdık ana kahramanlar bulunuyor ve aynı zamanda Drenchen, Spriton ve Douson gibi sınıflardan farklı varlıklar da toplayabiliyorsunuz. Tüm bu varlıklar birbirine has yeteneklerle geliyor. Yani, ortada Gacha türünün de yer aldığını söyleyebiliriz ama kesinlikle bu tür, kendisinin ağırlığını pek hissettirmiyor. Bu da kesinlikle kötü bir şey değil. Tabii bir de seviye sistemi var. Oyunda tamamlanan her bölüm, kahramanlara tecrübe puanı kazandırıyor ve yeni yeteneklerin kilidini açabiliyorsunuz.

The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics
Oyun, gerektiği zaman size yardımcı olmasını çok iyi biliyor.

Temel oynanış döngüsünde neler yapıyoruz?

Bu video oyununda kahramanlar topluyoruz, hikayeyi ilerletiyoruz ve ekstra bölümler tamamlıyoruz. Bu sayede kahramanlarımız seviye atlıyor, yeni yetenekler açıyor ve daha da güçleniyoruz. Oyunda inci isimli bir birim de bulunuyor ve bu birimi kullanarak kahramanlarımız için yeni silahlar ve zırhlar satın alabiliyoruz. Tüm bu ögeler, tahmin edebileceğiniz gibi kahramanları daha güçlü kılıyor. Yani, karşımızdaki oyun döngüsü basit ve eğlenebilmek için kendinize biraz meydan okumanız gerek.

The Dark Crystal: Age of Resistance Tactics oyununda toplamda 3 farklı zorluk seviyesi bulunuyor ve oyundan eğlenebilmek için ya orta, ya da zor seviyede oynamanız gerekiyor. Sonuçta karşımızda bir strateji oyunu var ve biraz zorlanıp, taktik yapabilmek gerekiyor. Oyunu bir kere bitirdiğiniz zaman New Game Plus modu da aktif oluyor ve bu sayede birçok değeri koruyarak, oyuna tekrardan başlayabiliyorsunuz. New Game Plus modunda oyuncuları zorlayabilecek sistemler sunuyor; oyunu bir kere daha zevkli sonlandırabiliyorsunuz.

Eğer video oyunlarında zorlanmayı sevmiyorsanız, bu gayet normal bir şey ve bu oyun kendi temelini gayet anlaşılabilir bir şekilde anlatıyor. Ayrıca oyundaki kolay seviyesinde de gayet hoş bir deneyim yaşayabiliyorsunuz. Yani, strateji türüne uzak bir insan olsanız bile sırf markayı biliyor olduğunuz için bu oyunu oynamak istiyorsanız bile karşınızda uygun bir yapıt var. Yine de bu oyunu oynarken, kendisini adeta bir strateji oyunu gibi değerlendirmeniz gerekiyor ve biraz sabırlı olmanız gerekiyor; bu, eğlenceyi silmiyor.

Bu video oyununda, kesinlikle Netflix üzerinden The Dark Crystal: Age of Resistance serisini izleyip, meraklanan kişiler hazırlanmış için bir video oyunu. Bu yüzden türe ve hatta video oyunlarına yabancı birer insan olsanız bile bu yapıtın sizi korkutmaması gerekiyor. Eğer siz strateji türüne aşina bir oyuncu iseniz de gayet eğlenceli bir yapıt var karşınızda demektir. Yani, bu oyunun çok az eksi noktası bulunuyor ve genelde en azından bana oldukça olumlu bir deneyim sunuyor. Bu oyunu öneriyorum efendim.

Bir önceki yazımız olan Valorant ön incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.