Tencent System Shock 3 ve 4 Web Sitelerinin Sahibi!

tarafından
19
Tencent System Shock 3 ve 4 Web Sitelerinin Sahibi!

Tencent System Shock serisine ilgi duymaya başlamış gibi gözüküyor


Çinli bilişim firması Tencent yine bir şeyler karıştırıyor. Aslında bu şekilde söyleyince kulağa çok süpheli ve kötülük hissi veren bir ifade gibi olsa da amaç o değil. Çünkü Tencent aslında bu sektörde çok mantıklı ve akıllıca hamleler yapıyor. Epic Games‘in büyük hızda büyümesi en çok onlara yarıyor mesela. %40 hisseye sahip olunca ve doğru şekilde yatırım yapınca bu tarz sonuçlar kaçınılmaz tabi. Öyle görülüyor ki Tencent System Shock serisine ilgi duymaya başladı. Aslında tam aktif bir ilgi olduğu söylenemez. Daha çok ileriye yönelik bir önlem aldığını söyleyebiliriz.

Olay göründüğünden biraz daha karışık. Tencent System Shock 3 ve 4’ün domain isimlerinin sahibi. Bu da yeniden yapılması beklenen ama bir türlü çıkamayan System Shock Remake ile alakasız bir durum. System Shock Remake 1994 yapım oyunu Unreal Engine 4 ile tekrar hayata geçiriyor. Yapımcılığı ve dağıtımcılığı ise Nightdive Studios’un elinde. Serinin ikinci oyunu çok daha popüler olsa da yazar Chris Avellone ile birlikte ilk oyundan olaya başlamak istediler. İkicni oyuna sıra gelir mi o da belli değil.

Öte yandan System Shock 3’ün hakları Starbreeze’in elindeydi. Ancak iflas ettikten sonra bu haklar OtherSide adlı firmaya satıldı. Yapılması planlanan oyunun yaratıcı yönetmeni Warren Spector ise yayımcı aradıklarını, gerekirse tek başlarına bu işi üstleneceklerini belirtmişti. Öyle görülüyor ki bu arayış sona erdi. Tencent’in System Shock 3 ve 4 alanlarını satın alması bu işe el attıkları anlamına geliyor olabilir. Hatta System Shock 3 ile yetinmeyip, potansiyel olarak dördüncü oyuna geçebilirler.

Fakat bu karışıklık ise şöyle bir sıkıntı yaratıyor. System Shock Remake Looking Glass tarafından yapılan ilk oyunun birebir aynısı, belki de bir birim daha gelişmişi olacak. Belli bir anlatım şekli ve tonu olacak. Bambaşka bir yer ise serinin devamını yaptığı zaman hem tarz hem de ton açısından kopukluklar meydana gelecektir. Fakat buna rağmen System Shock Remake’in başarısı System Shock 3’ü de direk etkiler.

Karışık işler…

Bir önceki yazımız olan Mafia 1 Remake Versiyonu, Mafia: Definitive Edition’ın Çıkış Tarihi Açıklandı başlıklı makalemizde mafia 1 remake çıkış tarihi, mafia 2 definitive edition ve mafia 2 remastered hakkında bilgiler verilmektedir.