Team Fortress (Takım Kalesi) 2 İnceleme

tarafından
443
Team Fortress (Takım Kalesi) 2 İnceleme

Team Fortress, yapımını Valve’nin üstlendiği MMOFPS türünde bir oyun. İlk cümle sanırım oyunu indirmek için yetmiştir diye düşünüyorum. Çünkü Valve’nin başarısız olduğu fazla ürünü yok bildiğiniz gibi. Oyun, standart FPS oyunlarına göre çok daha değişik bir yapıya hakim. Örneğin Counter Strike : Global Offensive gibi, klasik gerçekçi bir içerikte değil kendisi. Daha çok cartoon grafiklerin öne çıktığı sağlam şekilde takım oyunu gerektiren bir oyun. CS : GO’ da takım oyunu gerektiriyor tabi ama, tank arkadaşınızı iyileştirerek ilerlediğiniz bir oyun değil en azından. Her neyse neden sürekli CS : GO ile karşılaştırıyorum bilmiyorum sonuçta o da Valve’nin.

Team Fortress 2 İlerleyişi

Oyuna ilk öncelikle standart (“d” ile yazıldığından haberim var) eğitimler ile başlıyoruz. Yakındaki düşmanların yakın silahlar ile, orta uzaklıktaki düşmanların pompalı vb. silahlar ile, uzak düşmanların bazuka, sniper gibi silahlar ile öldürüleceğini öğreniyoruz. Bundan önce w, a, s, d ile hareket, fare ile rotate edebileceğimizi öğreniyoruz.

Daha sonra istediğimiz gibi oyuna girebiliyoruz. Tabi ilk başta rekabetçi oyuna giremiyoruz ilerlemek gerekiyor. Oyunu kavramak adına ve ileri zamanlarda rekabetçiden önce alışmak üzere eğlence moduna girilebilir. Bu oyun modunda kendi bölgelerimizi koruyoruz. Yukarıda bahsettiğim gibi sağlam bir takım oyunu gerekli çünkü oyunda birkaç farklı sınıf bulunmakta.

Team Fortress Sınıfları

Oyunda 3 tür içinde üçer tane olmak üzere toplam 9 sınıf bulunmakta.

Saldırı Sınıfları

ilk saldırı sınıfımız olan soldier adından da anlaşabileceği üzere standart bir asker görevi görüyor aslında. Silahı her tür menzilde kullanılabiliyor ve ortalama özelliklere sahip. Scout ise ikinci saldırı sınıfımız. Elinde bazuka taşıyon uzun menzil askerimiz kendisi. Düşmanlardan uzakta durması önemli ve bazuka mermilerinin belli bir hızı olduğu için mümkünse düşmanın sıkıştığı bir yerde ateş edin veya düşmanın nereye gideceğini tahmin edin. Üçüncü sınıfımız Pyro, bence en etkili askerlerden biri. Yakın menzil askeri olan pyro ile birçok düşmanı yakabiliyorsunuz. Hasarı da fena değil. Ayrıca karşı takımın kendi askerlerini yakması durumunda onları söndürebiliyor.

Diğer sınıflar rehberin devamında verilecektir. Sitenin arama kısımından göz atabilirsiniz.

Oyunu bu linkten indirebilirsiniz. Diğer bir rehberimize de göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Rocket League Mini Rehber Devamı başlıklı makalemizde acemioyuncu, Oyun Rehberi ve Rocket League hakkında bilgiler verilmektedir.