Subnautica Survival Oyun İncelemesi

Epic Games Store’da ücretsiz verilmesi ile anında üzerine konduğum muhteşem ötesi bir oyundur kendisi. Adını daha önce duymadığım için öylesine birkaç gün köşede durdu tabi ellemedim. İnternetin gitmesi ile elim ayağım tutulduğunda;
“aaa burda bi oyun varmış hadi bakim” tribi ile açtım. Tabi Epic Games sağolsun masaüstüne gelen simgesi ile açamadım ilk başta. Çünkü bu simge ilk önce Epic Games Launcher açıyor(Launcher internet olmadan açılmıyor sanırım). Birkaç dakika dosyaları karıştırdıktan sonra, oyunun ana executable dosyasını buldum ve açabildim nihayetinde.

Oyun başlangıcında kapsül ile gemiden kaçış sinematiği geldiğinde, “stranded deepgibi bir şey yapmışlar herhalde” deyip biraz ön yargılı davrandım.

Oyunun kontrolünü ele aldıktan sonra yavaş yavaş materyal toplamaya başladım. Ben bunları nasıl bulacağım şimdi deyip isyan ettiğim anlarda oldu ilk başta fakat bu materyalleri bulduğumda gelen mutluluk tarif edilemez. Oyunun ilerleyen dakikalarında kontrollere biraz daha alışıyorsunuz.
 Artık kapsülden daha hızlı çıkıp üreticiye daha hızlı dönebiliyorsunuz mesela. Bu sırada elinizde tarayıcı, onarım aleti, bıçak gibi temel aletler bulunuyor. Oyunun en önemli kısmı buradan sonra başlıyor. Artık oyunun mantığını anlamış, oyundan zevk almaya başlamış bulunmaktasınız.

Oyun ilk başta, malzeme topladığımız, yeni canlılar ve yeni eşyalar keşfedip bunları yaparak hayatta kalmaya çalıştığımız basit bir oyun gibi gelebiliyor. Aslında yeni şeyler keşfetme kısmı tek başına oyunu oynamak için bir sebep olabilir. Daha önce görmediğiniz yeni bir bitki, yeni bir yaratık gördüğünüzde, acaba bana zarar verir mi korkusuyla yaklaşıp taradıktan sonra, merakınızın gitmiş olduğunu anladığınız andaki haz bir başkadır açıkçası. Ki bu oyun bu kadarı ile kalmıyor ve bu zevke bir de hikaye katıyor. Öyle bir hikayeki bu, sanki oyunun içinde gerçekten bir şeylerin peşinde olduğunuzu hissettiriyor. Oyun ilerledikçe ve telsizdeki yardım çağrılarına cevap verdikçe yeni materyaller, yeni cihazlar ve yeni canlılar keşfediyorsunuz. Bunun yanında oyun hikayeyide yaşatıyor size. Örneğin bir göreve gidip orada uzaylı merkezini keşfettiğinizde duyduğunuz/duyacağınız şaşkınlık, ancak başka biri tarafından yorumlanabilir.

Oyunun hikayesi ise kısaca şöyle:
Alterra şirketine bağlı Aurora gemisi ve bunun mürettebatı keşif amacıyla başka bir gezegene gönderiliyor. Fakat bu gezegenin uzaylılar tarafından geliştirilmiş bir savunma sistemi var ve bu savunma sistemi bizimde içinde bulunduğumuz Aurora gemisini vuruyor, düşürüyor. Mürettebatın bir kısmı kaçış kapsüllerine biniyor ve okyanusa düşüyor. Gezegen tamamen sudan oluştuğu için düşecek başka yerde yok tabi. Bu kapsüllerden biride bizim kapsül.

Ne hikmetse uzaylıların savunma sistemleri tarafından vurulduğumuz gezegende uzaylı yok. Her neyse birkaç gün böyle keşifle gelişmeyle geçiyor. Birkaç görev sonra dünyadan bir mürettebatın bizi kurtarmak amacıyla bu gezegene geleceğini söyleyen mesaj geliyor telsize. Bir buluşma yeri ayarlanıyor bizde oraya gidiyoruz. Gittiğimiz yerde de büyük bir bina var ve bu bina bir tür savunma sistemi. Daha sonra göklerden bizim kurtarma aracını görüyoruz inmek için hazırlanıyorlar, derken.. Bu savunma sistemi onları da batırıyor gözlerimizin önünde. Peki bu da iyi, biz bu uzaylılara kin tuttuk. Fakat kin tutulacak bir şey yok ortada. Bunu sonradan anlıyoruz.

Bu gezegende uzaylılar yaşarken, burayı bulaşıcı bir hastalık sarıyor. Aynı zamanda öldürücüde. Uzaylı abilerimiz bu hastalığı yenmek üzere gezegendeki canlılar üzerinde araştırmalar yapıyorlar. Araştırılacak canlılardan bir tanesi kraliçe fakat bunu araştıramadan uzaylı soyu tükeniyor veya uzaylılar gezegeni terk ediyor.

Bu kraliçe gelişmiş bir canlı ara sıra bizimle telepati yoluyla iletişim kuruyor. Bu arada uzaylıların soyu tükeniyor ama tükenmeden önce bizim gemiyi düşüren savunma sistemlerini yapıyorlar anladığım kadarıyla. Çünkü hastalığın bu gezegenden çıkmasını istemiyorlar. Kimsenin içeri girmesini, kimsenin dışarı çıkmasına izin vermemek için, bu sistemleri kuruyorlar. Kötü bir amaçları yok yani.

Her neyse kraliçede kaldık en son. Bu kraliçe bu hastalığın tedavisini bünyesinde bulunduruyor ve bunu kendide biliyor. Uzaylılar bu ablamızı araştırmak için hapsediyorlar. Uzaylıların soyu tükenince bu da orada kalıyor, orada yumurtluyor. Kraliçede iyi niyetli. Gezegeni kurtarmak istiyor oda. Fakat bunu kendisi yapamaz. Artık iş yavrularına kaldı. Amma velakin yavrularının yumurtadan çıkması için özel materyaller gerekli. Kraliçe orada hapiste olduğu için yapamıyor. Bunu da bize yaptırıyor. Kraliçenin yardımıyla gerekli materyalleri topluyoruz ve yavruların yumurtadan çıkmasını sağlıyoruz. Yavrular gezegeni hastalıktan arındırıyor. Bu sırada kraliçede hayatını kaybediyor. Bizde gezegenden kurtuluyoruz nihayetinde.

Subnautica Cinematic Trailer

Oyunun hikayesi anladığım kadarıyla bu. Çok değişik ve efektif bir konu. Benim gayet hoşuma gitti. Sizlere de tavsiye ederim.

Subnautica Steam Sayfası : https://store.steampowered.com/app/264710/Subnautica/

Subnautica Epic Games Sayfası :
https://www.epicgames.com/store/en-US/product/subnautica/home

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası