Steam Aile Paylaşımı Nedir? Steam Oyunları Nasıl Paylaşılır?

Steam

Steam Aile Paylaşımı ile oyunlarınızı ailenizle ve arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Nasıl mı? Bu yazımızda sizlere tüm detayları aktaracağız. Hadi başlayalım…

Steam Aile Paylaşımı Nedir? Nasıl Steam Kütüphanemizi Paylaşabiliriz?

Günümüzde gittikçe büyüyen ve düzenli olarak yaptığı indirimler ile adından oldukça söz ettiren Steam bizce dünyanın en başarılı oyun satış platformlarından biridir. Steam üzerinde satılan binlerce oyun bulunmaktadır. Bu oyunlardan bir çoğu bizlerinde kütüphanesinde yer almaktadır. Genellikle oyuncular yapılan indirimleri takip ederek, istediği oyunlara erişim sağlar. Bir süre sonra fark etmeden kütüphanemizde oynamadığımız bir sürü oyun birikir. Biriktirdiğiniz bu oyunları daha önce deneyimlememiş arkadaşlarınız ya da aile bireyleriniz ile paylaşabilirsiniz. Nasıl mı? Aile Paylaşımı ile…

Steam Aile Paylaşımı Nedir?

Steam, oyunlarınızı yakın arkadaşlarınız ve aile üyeleriniz ile paylaşmayı sağlayan bir sisteme sahiptir. Aile paylaşımı adı verilen bu özellik ile belli sınırlar çerçevesinde Steam kütüphanenizde yer alan oyunları paylaşabilirsiniz.

Steam Aile Paylaşımı ile Nasıl Oyun Paylaşılır?

Steam Aile Paylaşımı sistemini kullanabilmek için öncelikle Aile Kütüphanesi Paylaşımı özelliğini etkin hale getirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında yapmanız gerekenler ise şu şekildedir.

Steam Aile Paylaşımı Ayarları

Steam Aile Paylaşımına Steam >Ayarlar>Aile sekmesinden ulaşabilirsiniz.

  • Güvenliğinizi kontrol altında tutmak için Steam bu özelliğin kullanılabilmesinde Steam Guard özelliğinin aktif olmasını şart koşmaktadır. Steam Guard özelliğinin aktif olup olmadığını uygulamanın sol üst köşesinde yer alan Steam > Ayarlar > Hesap sekmelerine girerek kontrol edebilir, eğer aktif değilse aktifleştirebilirsiniz.
  • Yine uygulamanın sol üst köşesinde yer alan Steam > Ayarlar > Aile sekmelerine giriş yapın.
  • Aile sekmesi altında yer alan “Bu bilgisayara kütüphane paylaşımı için yetki ver.” kutucuğunu işaretleyin.
  • Kutucuğu işaretledikten sonra alt tarafta daha önce o bilgisayarda oturum açmış kişiler görünecektir.
  • Kiminle paylaşmak isterseniz o kişileri işaretleyin.

Oyunları Paylaşacak Kullanıcılar Aynı Bilgisayarda Oturum Açmalı mı?

Oyunlarınızı paylaşmak için aynı bilgisayarda oturum açmalısınız. Eğer karşılıklı oyun paylaşmak isterseniz her kullanıcı yukarıda belirtilen adımları uygulamalıdır. Steam uygulamasının sol üst köşesinde yer alan Steam > Ayarlar > Aile sekmelerine giriş yapıp “Bu bilgisayara kütüphane paylaşımı için yetki ver.” kutucuğunu işaretlemelilerdir.

Herkesle Oyun Paylaşabilir miyim?

İstediğiniz herkesle oyunlarınızı paylaşabilirsiniz. Fakat maksimum aynı anda 5 kişi ile oyunlarınızı paylaşabilirsiniz. Ayrıca maksimum 10 adet bilgisayara yada başka bir aygıta yetki verebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta oyunlarınız paylaşmak istediğiniz kişilere güvenmeniz olacaktır. Biliyoruz ki çoğu oyuncu Steam oyunlarını paylaşmak için şifrelerini ve kullanıcı adlarını birbirlerine vermektedirler. Bu yüzden oyunlarınızı paylaşmak istediğiniz kişileri iyi bir şekilde seçin.

Tüm Oyunlar Steam Aile Paylaşımı ile Paylaşılabilir mi?

Steam tüm oyunların paylaşılmasına izin verse de, bazı oyunlar bu özellik için uygun değildir. Örneğin, oynamak için ek bir üçüncü taraf anahtarı, hesabı veya aboneliği gerektiren oyunlar hesaplar arasında paylaşılamaz. Ayrıca PUBG gibi bazı oyunlar da bu özelliği kullanarak paylaşımına izin verilmeyen oyunlar arasındadır.

Sadece Belli Başlı Bir Oyunumu Yoksa Tüm Kütüphaneyi mi Paylaşıyorum?

Steam Aile Paylaşımı özelliği paylaşmak istediğiniz oyunları seçme imkanı sunmuyor. Bu yüzden tüm kütüphanenizde yer alan oyunlar paylaşılıyor.

Paylaşılan Kişiler Kütüphaneyi Nasıl Kullanır?

  • Paylaşılan kütüphaneye aynı anda sadece 1 kişi erişim sağlayabilir.
  • Hesap sahibi istediği zaman kütüphanesine erişim sağlayabilir.
  • Hesap sahibi kendi kütüphanesine erişmek istediğinde karşı tarafa çıkış yapması için uyarı verilir. Uyarı sonrasında birkaç dakika beklenir.
  • Paylaşılan kütüphane sadece yetkilendirilmiş bilgisayarlarda kullanılabilir.

Bir kaç adımda sahip olduğunuz oyunları arkadaşlarınız ile nasıl paylaşabilirsiniz hakkında bildiklerimizi sizlere detaylı bir şekilde aktarmaya çalıştık. Bu konu hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olursa lütfen yorumlar kısımından yada sosyal medya üzerinden bizlere sorun. En kısa süre içerisinde sizlerden gelen tüm soruları cevaplayacağız.

Steam Aile Paylaşımı hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz buradan Steam sayfasına ulaşabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası