Saints Row: The Third Remastered incelemesi

tarafından
49
Saints Row: The Third Remastered incelemesi

Son güncelleme:26 Mayıs 2020

9 sene önce çıkışını gerçekleştirmiş olan Saints Row: The Third, ben bu seride oynadığım ilk oyundu. Daha sonradan birinci ve ikinci oyunu da oynamıştım ama üçüncü oyun kesinlikle en eğlencelisi idi bana göre. Şimdi ise PC, PlayStation 4 ve Xbox One için Saints Row: The Third Remastered çıktı. Yani, üçüncü oyun için hazırlanan bir Remaster projesi var elimizde. Çok da uzun bir süre önce değil, daha geçen gün bir başka Remaster projesi olan Mafia II: Definitive Edition oyununu incelemiştim. Şimdi de sırada bu oyun var.

Mafia II: Definitive Edition, konu Remaster olduğu zaman çok zayıf bir video oyunu idi. Saints Row: The Third Remastered ise dün incelemiş olduğum oyundan sonra adeta bir cennet gibi geldi bana. Öncelikle tabii ki içeriklerden bahsedeyim. Bu oyunun Remaster paketinin içerisinde temel oyun ve temel oyuna gelmiş olan tüm içerikler bulunuyor. Küçük veya büyük hiç fark etmeden 30’dan fazla ek paket ile karşı karşıya kalıyorsunuz ve daha en baştan, içerik konusunda oyun beni memnun etmeyi başarıyor.

Yalnız, konu bir Remaster projesi olduğu zaman içeriklerden ziyade görsel ve performans iyileştirmeleri daha çok ilgi çekiyor. Zaten öyle de olması gerekiyor; sonuçta ben temel oyunu da oynadım, ek paketleri de deneyimledim. Bu durumda Saints Row: The Third Remastered oyununu satın almam için ortada tek bir sebep kalıyor, onlar da demiş olduğum görsel ve diğer konular üzerindeki iyileştirmeler. Mafia II: Definitive Edition, beni bu konuda memnun etmeyi başaramamıştı ama bu oyundan kesinlikle memnun kaldım.

Eğer internet aleminde bu oyuna dair başka incelemelere baktıysanız, o incelemelerde oyunun duvardan duvara vurulduğuna tanıklık etmiş olabilirsiniz. Ben açıkçası bu negatifliği hiçbir şekilde anlamadım. Görsel iyileştirmelerden hemen aşağıdaki başlıkta bahsedeceğim ama ondan önce söylemek istiyorum ki bu video oyununu içerisinde NVIDIA GeForce RTX 2060 bulunduran bir dizüstü bilgisayar ile deneyimledim. Bu bilgisayarın incelemesini de yakın zamanda internet sitemizde paylaşacağımı belirtmek isterim.

Saints Row: The Third Remastered
Saints Row: The Third Remastered oyununun iyileştirilmiş görselliğini ve absürt aksiyonunu bu görselde çok büyük bir rahatlıkla görebiliyorsunuz.

Saints Row: The Third Remastered, ne gibi görsel iyileştirmeler sunuyor?

Saints Row: The Third Remastered ilk defa başlattığınız zaman dikkatinizi çekecek olan ilk şey, oyunun görselliğinin daha da detaylandırılmış olması olacak. Karşımızda 9 senelik bir video oyunu var, modern oyunlarla karşılaştırınca bu oyunun görselliğini yine de detaysız bulabilirsiniz ama asıl olayı, orijinal yapıt ile bu Remaster projesini karşılaştırdığınız zaman anlıyorsunuz. Gerçekten akla zarar seviyede bir detaylandırma bulunuyor görsellik üzerinde ki bence bu inanılmaz bir emek yer ediyor arkasında.

Detaylandırılmış olan genel görselliğin üzerine Remaster projelerinde olmazsa olmaz çalışmalardan bir tanesi olan ışıklandırma iyileştirmesi de bu yapıtta yer alıyor. Yalnız bu oyundaki ışıklandırmalar öyle basit bir şekilde iyileştirilmiyor, ciddi anlamda üzerinde uğraşılarak, daha kaliteli bir hale getiriliyor. Bunu özellikle güneşin veya diğer ışık kaynaklarının çok etkili olduğu anlarda fark edebiliyorsunuz. Ayrıca bu sistem sayesinde görsellik, olduğundan çok daha kaliteli ve güzel görünüyor eğer bana soracak olursanız.

Saints Row: The Third Remastered, oyunun dünyasındaki işleme olaylarını da ciddiye alıyor ve artık fizik temelli bir işleme kaynağı kullanıyor. Bunu aslında oyunun aksiyon dolu anlarında çok fark edemiyoruz ama yine de bir Remaster projesi için atılmış bir ekstra adıma benziyor fizik temelli işleme teknolojisi. Aynı zamanda oyuncuların çok tanıdık olduğu geçici kenar yumuşatma teknolojisi de oyunda yer alıyor. Bununla birlikte çözünürlüğü de yükseltebiliyorsunuz ama oyun en iyi 1080p ayarlarında oynanıyor bence.

Tahmin edebileceğiniz üzere NVIDIA GeForce RTX 2060, bu video oyununu oldukça çılgın performanslarda oynatabiliyor. Konsollarda ise sanıyorum ki PlayStation 4, Xbox One ve Xbox One S ne yazık ki hala 30 FPS değerlerinde çalışıyor. Xbox One X ve PlayStation 4 Pro ise kilitli olmayan bir performans içerisinde bulunduruyor. Bu sayede özellikle de Xbox One X konsolunda çoğu zaman 60 FPS değerlerine ulaşabiliyorsunuz. PlayStation 4 Pro, bu konuda Xbox One X konsolu kadar rahat çalışamıyor ne yazık ki.

Saints Row: The Third Remastered
Saints Row: The Third Remastered, çözünürlük konusunda oldukça etkileyici bir iş çıkartmayı başarıyor; özellikle de Xbox One X ve PlayStation 4 Pro konsollarında.

Karşımızda nasıl bir Remaster projesi bulunuyor?

İnceleme yazımı sonlandırmadan önce biraz daha çözünürlükten bahsetmek istiyorum. Oyunun PC sürümünde 2K veya 4K gibi çözünürlükler arasında gezinebiliyorsunuz rahatlıkla. Konsol tarafında ise Xbox One, Xbox One S ve PlayStation 4 platformlarında 1080p şeklinde, oldukça başarılı bir kilide sahip olan 30 FPS değerlerinde çalışıyor oyun. PlayStation 4 Pro ile Xbox One X ise 2K/30 FPS değerlerinde çalışıyor ama daha önce de dediğim gibi gelişmiş konsollarda performans limitini kaldırabilmeniz mümkün oluyor.

Oyuna hangi platformda giriş yaparsanız yapın, özellikle de PC tarafında inanılmaz temiz bir görüntü elde ediyorsunuz. Biliyorum, birçok oyuncu sevmiyor ama oyun, çok başarılı bir bulanıklık efekti de sunuyor. Aynı zamanda oyunun dünyasında artık çok daha fazla öge bulunuyor ve bu sayede kendinizi daha dolu bir dünyada hissedebiliyorsunuz. Mesela, orijinal oyunda yerde 1 adet çöp varsa, bu Remaster projesinde 5 adet çöp bulunuyor. Eğer ağaçlık bir alanda 5 tane çim varsa, bu oyunda 10 adet çim bulunuyor.

Dünyanın doluluğunu daha iyi bir şekilde görebilmeniz için HDR desteği de oyunda bulunuyor. Yalnız benim bu oyunu incelediğim bilgisayarın ekranı ne yazık ki HDR desteklemiyordu. Yalnız, televizyonumda HDR olduğu için farklı yolları kullanarak, oyunun HDR ile nasıl göründüğünü elde etmeyi başardım ve gerçekten etkilendim. Normalde ben kendi televizyonumun sunduğu HDR görüntüleri pek sevmiyorum. Şu anda HDR, Call of Duty: Modern Warfare ve Destiny 2 oyunlarında hoşuma gidiyordu ama bu oyun da başarılı sunuyor.

Demek istediğim şudur ki Saints Row: The Third Remastered, çok başarılı bir Remaster projesi. Oyunun içeriğine edebilecek herhangi bir lafımız yok. Bu oyunun orijinal hali de kusursuza yakın bir deneyim sunuyordu; Remaster sürümü de içerik anlamında kusursuza yakın bir deneyim sunuyor. Görsel iyileştirmeler, oyuna eklenen yeni teknolojiler, 4K/HDR destekleri ve çok daha fazlası da sunum açısından bu oyunu çok iyi bir noktaya çekmeyi başarıyor. Açıkçası bu yapıtı, merak eden herkese öneriyorum.

Bir önceki yazımız olan Mafia II: Definitive Edition incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.