Rocket League Mini Rehber Devamı

tarafından
465
Rocket League Mini Rehber Devamı

Rocket League hakkında yazdığımız mini rehberin ikinci yazısı ile beraberiz. Geçen yazıda Rocket League’in ne olduğundan ve oyun modlarından bahsetmiştik. İlk yazıya buradan ulaşabilirsiniz. Rehberin ikinci yazısında oyunu oynarken nelere dikkat etmelisiniz, ne gibi taktikler uygulamalısınız bundan bahsedeceğiz. Öncelikle oyunu kesinlikte kafanıza estiği gibi oynamanızı tavsiye etmiyorum. İlk başlangıçta bu biraz oluyor fakat oyunun mantığını kavradıkça daha olgun şekilde oynuyorsunuz. Daha sonra bu şekilde oynamaya alıştığınız için oyundan aldığınız zevk düşmüyor. Aksine kazanmanın verdiği his ile daha da çok bağlanıyorsunuz.

Rocket League

Rocket League Eğitimlerini Bitirin

Oyunun başlangıcında iki adet eğitim bulunmakta. Basit ve gelişmiş eğitim. Bunları katiyen geçmeyin. Kesinlikle öğrenmeniz gereken bilgiler var içerisinde. Bunlardan sonra eğitim bölümünde bulunan birkaç farklı eğitim modu da var. Bunlarıda yapmanızı öneririm kesinlikle. Fakat kaybetmek benim için önemli değil derseniz bu eğitimlerde bulunan hareketleri maç içerisinde de sık sık yapmaya çalışabilirsiniz.

Savunma Önemlidir !

Birçok kişi gol atma isteği ile bol bol forvette geziniyor. Fakat bu oldukça yanlıştır. Ayrıca kalede yaptığınız kurtarışlar 50, destansı kurtarışlar 75 puan vermekte. Kurtarış yaparak bile gol atanlara yetişebilirsiniz.

Özellikle birçok kişinin giriştiği bir top var ise kalede bekleyip arabanızı şarj etmenizi öneririm. Çünkü birçok kişinin daldığı topun nereye gideceği belli olmuyor. Her an sizin kalenize hızla gelen bir top görebilirsiniz.

Takıma Uyumlu Olmaya Çalışın

Arkadaşlarınız ile oynarken birlikte hareket etmek oldukça kolaydır. Fakat önemli olan yabancılar ile oynarken koordine olabilmek. Bu seviyede kısa mesajlar devreye giriyor. Klavyenin üstünde yatay olarak dizilmiş rakamlar ile takım arkadaşlarınıza kısa mesajlar göndermeli, sürekli iletişimde kalmalısınız. Bu mesajların en iyi yanı, sizden giden Türkçe dilinde ki kısa mesaj, karşı tarafa kendi dilinde gitmekte.

Bu mesajlar 1, 2, 3, 4 butonlarına atanmış ve her tuş farklı kategoride mesajlar gönderiyor. Örneğin 4 tuşuna bastığınızda yanda açılacak mesaj seçenekleri kutusunda görünen Üzgünüm mesajı yine 4 tuşuna atanmıştır. Yani 4 tuşuna basıp, ardından tekrar bastığınızda Üzgünüm mesajı atmış olacaksınız. Bu mesaj karşıya kendi dilinde gidecek. Örneğin bir İngiliz’e “Sorry” olarak gidecektir.

Ayrıyetten takım arkadaşlarınızı iyi izleyin. Bir kişi topa dalıyorsa siz geride bekleyip kaleyi koruyabilirsiniz. Yeri gelince de siz topa dalarsınız.

Sürekli Topa Hücum Etmeyin

Rocket League

Yukarıda da birçok söyledik bunu. Oyuna yeni başlayanların en sık yaptığı hatalardan biri. Sürekli topu takip edip vurmaya çalışmak. Sürekli topu takip etmek yerine topu uzaktan izleyip, nereye gideceğini tahmin etmek ve ardından doğru zamanda vurmak en doğru seçenek olacaktır. Eğer kaleyi koruyan biri var ise ve rakip sahada birileri top için mücadele ediyorsa kale önünüzde olacak şekilde kaleden biraz uzak bir yerde bekleyebilirsiniz. Çünkü bu mücadeleden topun sizin önünüze gelme olasılığı yüksektir. Top önünüze geldiğinde kaleye doğru vuruş yapabilirsiniz. Fakat yine de bu pozisyonda sürekli kaleyi de gözetlemelisiniz. Topun kaleye gideceğini anlarsanız hızla kaleye gitmelisiniz.

Rocket League Topunu Sürekli Gözetleyin !

Topu mümkün olduğunca izleyin. Fakat aynı zamanda takım arkadaşlarını da izlemeniz gerek. Maalesef oyunun zorluğu burada.

Topun sürekli dibinde olmanıza gerek yok. Hatta bu sizi çoğu zaman kötü etkileyecektir. Topa çok uzak veya çok yakın olmamalısınız. Topu rahat görebileceğiniz bir uzaklıktan bakıp topa hücum edenleri ve topu gözetlemelisiniz. Bu sayede topun nereye gideceğini tahmin edip rahat şekilde ulaşabilirsiniz.

Nitro Kullanmak Yerine Takla Atın

Eğer mükemmel bir gol atma şansınız veya gol yeme riskiniz yoksa nitronuzu az kullanmaya çalışın. Çünkü bu oyunda hız her zaman önemli bir şey değil. Yeri geldiğinde durmalı yeri geldiğinde yavaşlamalısınız. Yukarıda saydığım durumlar ve önemli anlar dışında nitro kullanmak yerine “w” tuşuna basarken iki kere farenin sağ tıkına basarak hızlanabilirsiniz. Aynı şeyi geriye doğru da yapabilirsiniz.

Rocket League Sahasında Yeri Gelince Uçun

Her ne kadar araba oyunu olsa da Rocket League oyununda uçmak çok önemlidir. Havadan atabileceğiniz golleri veya havadan gelen topları kurtarmayı kaçırmak istemezsiniz. Yer ile bağlantınızı kestiğinizde nitro kullanarak kalvyenin w, a, s, d, q ve e tuşları ile arabanızı kontrol etmelisiniz. Q ve e tuşları ile yapabileceğiniz hareketi sol tarafta bulunan shift tuşuna basip, a ve d tuşlarını kullanarak da yapmanız mümkün. Benim önerim q ve e tuşlarından yana.

Oyunu indirmek isterseniz tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Zula Online Detaylı Oyun Rehberi başlıklı makalemizde Zula İnceleme, Zula Online ve Zula Rehber hakkında bilgiler verilmektedir.