PlayerUnknown’s Battlegrounds – Survivor Pass: Cold Front incelemesi

tarafından
99
PlayerUnknown’s Battlegrounds – Survivor Pass: Cold Front incelemesi

Milyonlarca oyuncu tarafından çıktığı zamandan beri bir şekilde belli bir oyuncu kitlesini bünyesinde tutan PlayerUnkown’s Battlegrounds, geçtiğimiz günlerde yeni güncellemesini yayımladı. Cold Front isimli bu yeni güncellemeyle beraber yeni bir Survivor Pass de oyuna dahil edildi. Toparlarsak eğer PUBG – Survivor Pass: Cold Front ismiyle anacağım kendisini bu yazıda. Ayrıca bu güncelleme için biraz gözden düşmüş olan, Vikendi haritası da yenilenmiş haliyle oyuna tekrar dahil oluyor.

Oyuna çeşitli yenilikler getiren bu güncellemeyi sizler için oynadım ve deneyimlerimi paylaşmak için sabırsızlanıyorum. PUBG Corporation, oyunlarını düzenli olarak iyileştirmeler yapmaya özen gösteriyor. Bunların en büyükleri ise oyunda bulunan sezon sistemi sayesinde geliyor. PlayerUnkown’s Battlegrounds oyunu, yakın zamanda yedinci sezonu olan PUBG Survivor Pass: Cold Front ile bir başlangıç yaptı. Kabul etmeliyim ki, oyunu her geçen gün bulunduğu noktayı yukarı çekmek için büyük çaba sarf ediliyor.

PUBG - Survivor Pass: Cold Front

PUBG – Survivor Pass: Cold Front birçok yenilikle karşımıza çıkıyor

PlayerUnknown’s Battlegrounds oyununa gelen bu güncellemeyle beraber yapılan değişiklikler oyuncuları tatmin edebilecek bir seviyede diyebilirim. Bu incelemede, sizler için deneyimlediğim, PUBG – Survivor Pass: Cold Front ile oyuna dahil olan bazı değişiklikler ve oynanış iyileştirmeleri hakkında konuşacağım. Öncelikle düzenli bir PlayerUnknown’s Battlegrounds oyuncusu olmasam da, oyunun bu yeni sezonu beni biraz kendisine çekmeyi başarmış bulunuyor.

Çeşitli sorunlar yaşandığı için incelemeye alınan Vikendi isimli harita, bu sebeple oyundan kaldırılmıştı. Oldukça uzun bir süre olmasa da, bir süre boyunca kendisinden hiçbir haber alamamıştık. İşte tam olarak bu güncellemeyle beraber, Vikendi isimli bu harita yeniden aramıza katılıyor. Tabii bu harita kendisini bıraktığımız gibi geri gelmiyor, haritanın yüzeyinde, çevre tasarımlarında ve harita üzerindeki konumlarda değişiklikler yaşandı.

Tüm bunlara ek olarak, aynı zamanda oyun içerisinde yeni stratejiler geliştirmeniz için yeni bir mekanik de oyuna eklenmiş. Vikendi isimli bu haritaya gelenler kadar gidenler de olmuş. Hatta bazıları gitmek yerine yer değişikliğine uğramış. Tüm bunlar ise tamamen oyunun performansını arttırmak ve bu yolla da oyunun oynanış zevkini yukarıya taşımak amacıyla yapılmış şeyler. Geliştirici ekip, aynı zamanda bu yeni güncellemeyle beraber, çeşitli denemeler üzerinde de çalışmış bulunuyor.

Bu konuda oyun için planlanan gelecek güncellemelerde, oyuncuların geri bildirimlerinden alınan tepkiye göre hareket ediliyor olacak. Oyundaki değişiklikleri keşfetmek ise ayrı bir macera olarak bizleri bekliyor. Nitekim oyunun haritasındaki değişiklikler sayesinde Vikendi isimli harita, yepyeni bir hal almış durumda. Aynı zamanda bu güncellemeyle beraber oyuna, siz oynadıkça kazandıran bilet sistemi olan Survivor Pass biletinin en yenisi de oyuna dahil ediliyor.

PlayerUnknown’s Battlegrounds – Survivor Pass: Cold Front

Vikendi haritası yenilendi ve yeni mekanikler içeriyor

PlayerUnknown’s Battlgrounds oyununa gelen bu güncellemenin belki de en büyük getirisi Vikendi haritasındaki değişiklikler. Öncelikle oyunun bu haritasına yepyeni bir mekanik eklenmiş ve kullanması da oldukça keyifli. Bu bahsettiğim mekanik ise oyunda, şu anda kullanabildiğiniz araçların dışında gelmiş olan bir tren. Evet, bir tren. Harita üzerinde altı adet istasyonluk bir ağa sahip olan bu tren ile haritada gezebiliyorsunuz.

Uğradığı her istasyonda kısa bir süre bekledikten sonra yoluna devam eden bu tren ile kendinize yeni stratejiler oluşturabiliyorsunuz. Haritada indiğiniz nokta, çemberin iç kısmına çok mu uzakta kalıyor? Hiç sorun değil. En yakındaki tren istasyonuna gidip, o istasyona uğrayan ilk trene binmeniz durumunda, oldukça hızlı bir şekilde bir sonraki çembere yetişebilirsiniz. Yine de bu trenleri oldukça dikkatli kullanmak gerekiyor. Nitekim tren istasyonları oldukça açık bir arazide bulunuyor ve sizi açık hedef haline getiriyor.

Trene bindiğinizde ise yine dikkat etmeniz gereken noktalar bulunuyor. Eğer bir trenle yolculuk yapmaya karar verdiyseniz yol boyunca ve varacağınız noktada da oldukça dikkatli olmanız gerekiyor. Bunun sebebi ise, trenlerin iç alanı yeteri kadar korunaklı değiller. Yol boyunca başınıza bir şey gelmese bile, ineceğiniz istasyonda sizi bekleyen rakipleriniz olabilir ve sizi zor durumda bırakabilirler. Böyle bir durumda trenden atlamayı da düşünebilirsiniz. Araçlardan atlamanın aksine, trenden atlamak direkt ölümle sonuçlanmıyor.

Bu şekilde zor bir durumda kalmak yerine, çıkabilecek herhangi bir çatışmadan alacağınız hasarı minimuma indirebilirsiniz. Vikendi haritasını boylu boyunca saran kocaman bir ağa sahip olduğunu düşünürsek, trenler küçük bir risk karşılığında amacınıza ulaşma konusunda size çok büyük bir yardımda bulunuyor. Üstüne üstlük, güzel manzaralara da ev sahipliği yapan bir harita olduğu için en yakın trene atlayıp yolculuk boyunca bu güzel manzaraların keyfini de çıkarabiliyorsunuz.

PUBG - Survivor Pass: Cold Front

PUBG – Survivor Pass: Cold Front, performans iyileştirmeleri de beraberinde getiriyor

Geliştirici ekip, oyunlarına getirdikleri bazı değişikliklerin yanı sıra performans iyileştirmeleri üzerinde çalışmayı da göz ardı etmemiş kesinlikle. Vikendi haritasındaki performans sorunları, üst seviye bilgisayar sistemlerini bile zorlayacak seviyedeydi. Bu performans sorunlarının ana kaynağı ise haritada bulunan devasa boyuttaki kar örtüsüydü. Bu güncelleme ile harita üzerindeki karların kapladığı alanlar büyük bir oranda azalmış. Özellikle harita üzerinde bulunduğunuz konuma göre kar seviyesi değişiklik de gösteriyor.

Vikendi haritası üzerindeki indiğiniz konum, eğer haritanın güneyinde kalıyorsa, haritanın kuzeyde bulunan konumlarına göre daha az kar ile karşılaşıyorsunuz. Kar seviyelerinin azalmasıyla beraber, oyundaki birkaç kar aracı da kaldırılmış durumda. Haritanın önceki versiyonunda bulunan, kar bisikleti ve kar motoru yerlerini motorsikletlere bırakıyor. Bununla beraber hava durumu ve gece moduyla ilgili de birkaç durum söz konusu. Hava durumu bu harita için şimdilik, açık veya karlı olacak şekilde belirlenmiş durumda.

Gece modu ise aynı şekilde bu harita için şu anlık devre dışı bırakılmış vaziyette. Tüm bunlardan ayrı olarak ise, harita üzerindeki bazı konumlar baştan aşağı yenilenirken, bazılarının ise yeri değişmiş veya tamamen kaldırılmış. Bu duruma özel olarak da çevresel düzenlemelere gidildiğini gözlemliyoruz. Daha önceden Dino Park olarak bildiğimiz bölge baştan aşağı bir yenilik geçirmiş ve Dinoland olarak isimlendirilmiş. Abbey isimli yerleşim yeri, Mount Kreznik bölgesine taşınmış ve görsel bir yenilik geçirmiş.

Volnova isimli yerleşim yerinde, saklanma veya siper alma gibi mekaniklerin daha fazla işlevsel olması için bu bölgeye çevresel faktörler eklenmiş. Tüm bu değişiklik ve eklemelerin yanı sıra haritadan kaldırılan iki bölge bulunuyor. Bu bölgelerin ise, Tovar ve Movatra ismindeki bölgeler olmasına karar verilmiş. Geliştirici ekip, performans artışı konusunda bununla da kalmayıp, daha iyi bir hizmet sunabilmek için belirli bölgelerde tekil harita seçme özelliğini getirmiş. Bununla beraber bekleme sürelerinde de yine bir azalma mevcut.

PlayerUnknown’s Battlegrounds – Survivor Pass: Cold Front

Geliştirici ekip yeni denemeler yaparken, eskilerini de geliştirmeye çalışıyor

Geliştirici ekip PUBG Survivor Pass: Cold Front güncellemesinin yayımlanmasıyla beraber, oyun için ileriye dönük planlarından bazılarını da denemeye koyuluyor. Öncelikle oyuna yeni eklenen bir silah ile bu adım atılmış. Mosin-Nagant oyundaki silah çeşitliliği için iyi bir gelişme olsa da, haritada halihazırda bulunan Kar98k silahıyla aynı istatistiklere sahip. Açıkçası sadece görsel ve işitsel olarak oyunda bir varlık sunuyor bu silah, ancak geliştirici ekibin burada oyunculardan beklediği bir cevap var.

PlayerUnknown’s Battlegrounds için zaten geniş bir silah yelpazesi bulunuyor. Buna rağmen geliştirici, ekip bu yelpazeyi genişleterek oyunculara daha fazla seçenek sunmak istiyor. Bu geniş yelpazenin sunulması da, tabii ki geliştirici ekip için belli başlı zorlukları yanında getiriyor. Bunun sebebi ise, oyun içerisinde bulunan silah çeşitlili arttıkça, bunlar arasındaki dengenin sağlanmasının zorlaşacağı düşüncesi. Bu durumu önlemek adına da, oyuna birebir aynı istatistiklere sahip silahlar eklemeyi denemeye karar vermişler.

Tam olarak burada oyuncuların geri bildirimleri devreye giriyor. Geliştirici ekip bu konuda oyuncuların düşüncelerine oldukça önem veriyor. Sonuçta bu silahları tamamen onlar için oyuna ekleyecekler. Bu eklenen silahların birbirlerinden farklı görünen ve işitilen ancak istatistiksel olarak birbirlerinin birer kopyası olmasını mı yoksa tam tersinin mi yapılması gerektiği konusunda, geri bildirimler üzerinden ilerlenecek. Açıkçası Mosin-Nagant isimli keskin nişancı tüfeğini kullanmak bana farklı hissettirdi.

İstatiksel olarak ise, iki silah arasındaki benzerlikten hiçbir şekilde bir rahatsızlık duymadım. Silahlar konusunu bir kenara bırakırsak geliştirici ekip yeni bir sistem üzerinde daha çalışmalarına devam ediyor. Hayatta Kalma Unvan Sistemi olarak adlandırılan bu sistem, rekabetçi mod üzerindeki çalışmalar yüzünden devre dışı bulunuyor. Ancak rekabetçi mod ile birlikte yenilenecek bu sistemle, tüm dünyaya nasıl bir oyuncu olduğunuzu duyurabileceksiniz.

PlayerUnknown's Battlegrounds

Bu güncellemeyle gelen yeni Survivor Pass ile en havalı ekipmanlar sizleri bekliyor

PUBG – Survivor Pass: Cold Front ile oyuna eklenen yeni Survivor Pass ile, çeşitli ödüllere de sahip olabiliyorsunuz. Özellikle benim ilk gözüme çarpan ve ayrıca sürekli kullandığım Dinoland kostümü ve bu bileti tamamlama isteği uyandıran yeni Kar98 görünümü oldu. Ancak bu bilet ile gelen daha birçok ödül sizleri bekliyor olacak. Bilet ile gelen görevlerde ise, çok büyük bir değişiklik göremedim açıkçası. Genelde şu silahla şu kadar düşmanı alt et, şu araçla şu kadar mesafe yol kat et gibi görevler bulunuyor.

Oyunun temel yapısını göz önünde bulundurursak, bu görevlerde bundan daha da ileriye gidilebileceğini de pek sanmıyorum. Bu yüzden oldukça yerinde ve girdiğiniz her karşılaşmaya çeşitli rekabet ögeleri ekleyen görevler olarak görmeye çalışıyorum kendilerini. Bu görevlerde ise üç adet aşama bulunuyor. Zorluk derecesi her aşamada artan bu görevlerin ilk ikisinde 8 adet görev seti bulunuyor ve tüm oyuncular tarafından erişime açık durumdalar. Üçüncü görev aşamasında ise 10 adet görev seti bulunuyor ve en zor görevleri içeriyor.

Bu üçüncü aşama ise sadece Premium Pass sahiplerine özel olarak erişime açık bulunuyorlar. Bu görevleri yaptıkça da belirli kilometre taşlarını tamamlayarak, görevlerin kendilerine kıyasla, çok daha fazla oranda tecrübe puanı kazanabiliyorsunuz. Bu görev setlerine ek olarak hayatta kalma temeline dayanan görevler de mevcut. Zorlu Görevler olarak adlandırılan bu görevleri tamamladığınızda da, Survivor Pass içeriğinden ayrı olarak kemer ve sırt çantası ödüllerini edinebiliyorsunuz.

PUBG – Survivor Pass: Cold Front ile oyuna dahil olan bir de herkesin katılabildiği topluluk görevleri var. Bunda ise tüm oyuncular karşılaşmalar sırasında topladıkları belirli eşyalar ile tek bir amaca ulaşmaya çalışıyorlar. Bu görevlerde de belirli noktalara ulaşıldığında, çeşitli ödüller sizleri bekliyor olacak. Son olarak ise sezon görevlerine kısaca değinmek istiyorum. Sezon görevleri üç türe ayrılmış durumda ve her birisi Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında açılmak üzere tasarlanmış. Aşamalar için kalan zamanlar da görüntülenebiliyor.

PlayerUnknown's Battlegrounds

PUBG – Survivor Pass: Cold Front ile bazı hatalar da çözüme kavuşuyor

Geliştirici ekip bu yeni güncellemeyle beraber, oyundaki hataların giderilmesi üzerindeki çalışmalarına son hız devam ediyor. Daha önceden oyuncular tarafından oldukça şikayet edilen durumlardan birisi olan, oyundaki donmalar ve gecikmeler, büyük ölçüde azaltılmış. Optimizasyon çalışmalarıyla en aza indirgenmeye çalışılan bu tip hatalar için de çalışmalara hala devam edildiği geliştirici ekibin paylaştığı bilgiler arasında. Bu optimizasyon çalışmalarının bir tanesi de yine grafikler üzerinde yapılmış.

Daha önceki güncellemelerde oyuna eklenmiş olan yeni kan efektleri de, çeşitli sorunlara sebep olduğu gerekçesiyle bu güncelleme ile oyundan tamamen kaldırılarak eski hallerine döndürülmüş. Bu değişiklik de, oyunun ekran kartları üzerindeki grafiksel yükünü hafifleterek, daha akıcı bir oyun deneyimi sunuyor. Oyunda indiğiniz bölgede karşılaştığınız silah sayısı da yine, daha optimize bir oyun deneyimi sunmak adına dengelenmiş bir biçimde karşımıza çıkıyor.

Tüm bu performans arttıran değişikliklerle beraber daha birçok küçük optimizasyon ve arayüz değişiklikleri de oyuna dahil edilmiş durumda. Yalnız bu değişiklikler öyle çok göze çarpacak değişiklikler değiller. Bu yüzden üzerinde durmam gerektiğini çok düşünmüyorum. Siz yine de bu konu hakkında meraklı kesim içerisinde bulunuyorsanız, geliştirici ekibin paylaşmış olduğu güncelleme notlarına bir göz atmak isteyebilirsiniz. Açıkçası ben bu güncellemenin sunduğu deneyimlerden, bireysel olarak keyif aldım.

Vikendi haritası üzerindeki değişiklikler, haritaya eklenen tren ve istasyon sistemlerinin getirdiği mekanikler oldukça keyif verici bir deneyim yaşattı bana. PUBG – Survivor Pass: Cold Front ile oyuna yeni eklenen kostümler ve silah görünümleri ise, belki de bu güncellemede en çok beğendiğim kozmetik içerikler oldu. Premium Pass içeriğini edinmek için çekinceleriniz varsa, kesinlikle olması için hiçbir çekinceniz olmasın. Eğer oyunu düzenli olarak oynuyorsanız, bu biletin size sunduklarından da memnun kalacaksınız kesinlikle.

Bir önceki yazımız olan İnceleme: Farming Simulator 18 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.