Persona 5 Royal incelemesi

tarafından
45
Persona 5 Royal incelemesi

Persona serisi bugüne kadar rol yapma oyunu türünün en önemli üyelerinden bir tanesiydi. Bu serinin en yeni oyunu olan Persona 5 de bu serinin neden kendi türünde çok başarılı olduğunu bir kez daha oyunculara göstermişti. Hatta birçok oyuncuya göre bu oyun, tarihin en iyi rol yapma oyunlarından bir tanesi idi. 2020 senesinde ise bu oyunun özel bir sürümü piyasaya sürüldü. Persona 5 Royal isimli bu sürüm, temel oyuna çıkmış olan tüm içerikleri, oyunculara ücretsiz bir şekilde sunuyor ve temel oyuna yeni şeyler ekliyordu.

Ne? Tarihin en iyi rol yapma oyunlarından bir tanesi için oldukça özel bir paket mi çıktı? Bu paketin içerisinde tüm ek paketler, ekstra içerikler ve tamamen yeni içerikler mi bulunuyor? Tabii ki bu paketi bizler de inceleyeceğiz. Aslında Persona 5 Royal oyununu çıkış döneminde incelemek isterdik ama ne yazık ki gerekli kişilerden inceleme kopyası konusunda herhangi bir geri dönüş alamadık ve bu yüzden de yazımızı şimdi geriye dönük bir inceleme olarak sizlere sunacağız. Ayrıca bu inceleme hakkında ufak bir detay da var.

Bu inceleme yazımızda Persona 5 oyununa değil, Persona 5 Royal paketine bakacağız. Yani, incelememiz boyunca paketin içeriğinden bahsedeceğiz ve paketin oyuna kattığı şeyleri değerlendireceğiz. Bu oyun, temelinde yüzlerce saat süren bir yapıt ve çıkışının üzerinden de oldukça uzun bir zaman geçti. Bu yüzden de birçok Remaster ve özel paket türündeki video oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da sadece paketin içeriğini incelemeye gayret göstereceğiz. Eğer temel oyunun incelemesini arıyorsanız, yanlış yerde olabilirsiniz.

Tabii temel oyun için bir inceleme ihtiyacınız var mı, orası tartışılır. Eğer Asya temalı ve sıra tabanlı rol yapma oyunlarından hoşlanıyorsanız, kesinlikle Persona 5 oyunu da ilginizi çekecektir. Yalnız bu oyunu satın almadan önce oyuna zaman ayırabileceğinizden emin olmanızı öneririm. Dediğim gibi temel oyun yüzlerce saatlik içerik sunuyor ve günde birkaç saatten biraz daha fazlasını ayırabiliyor olmanızı tercih ederiz Persona 5 ve Persona 5 Royal için. Şimdi, dilerseniz bu özel paketi incelemeye başlayalım!

Persona 5 Royal

Persona 5 Royal, hangi içeriklerle karşımıza çıkıyor?

İçerik tarafından bu pakete baktığımız zaman öncelikle tabii ki temel oyunun tamamına sahip olabiliyorsunuz. Bu temel oyun size halihazırda minimum 100 saatlik, maksimum da 300 saatlik bir içerik sunuyor. Bu içeriklerin üzerine ise öncelikle Kasumi isimli yeni bir karakter ekleniyor. Kasumi karakterini kendi partinize ekleyebiliyorsunuz ve kendisi hem bir karakter olarak, hem de bir parti üyesi olarak oldukça başarılı. Tabii halihazırda temel oyunu da oynamadıysanız, Kasumi sizin için pek bir fark yaratmayabilir ama olsun.

Kasumi, bence partiniz için önemli bir karakter. Aynı şekilde Persona 5 Royal ile sunulan tamamen yeni bir okul dönemi de oldukça önemli. Evet, bu paket içerisinde ekstra bir dönem daha yaşıyorsunuz okulda ve bu sayede oyunun akışı hem bir tık daha rahatlıyor, hem de yeni içerikleri deneyimleyebiliyorsunuz. Bununla birlikte yeni bir Palace da oyundaki yerini alıyor ve bu bölge kesinlikle çok başarılı. Kasumi karakterinde olduğu gibi temel oyunu oynamamış kişiler belki fark etmez ama oyunu bitirenler, bu içeriği çok sevecek.

Tabii Persona 5 Royal ile oyuna eklenen tek yeni bölge, bir Palace değil; aynı zamanda Kichijoji isimli bir bölge de oyundaki yerini alıyor ki Kichijoji, şu anda oyundaki en büyük bölge olma özelliğini taşıyor. Açıkçası böylesine standart bir paket için adeta genişletme paketi tadında bir bölgenin oyuna gelebileceğini hiç tahmin etmemiştim. Ayrıca bu bölgenin içerisinde bir kulüp de bulunuyor. Bu kulübü parti üyeleriniz ile ziyaret edebiliyorsunuz ve sosyal aktiviteler gerçekleştirebiliyorsunuz. Bunlar, ilişkilerinizi güçlendiriyor.

Bu kulübün içerisinde bir dart mini oyunu da bulunuyor. Bu mini oyunu oynayarak, karakterlerin belli özelliklerini geliştirebiliyorsunuz. Aynı kulüp içerisinde bir de bilardo masası bulunuyor ama bu ne yazık ki bir mini oyun olarak oyuncuların karşısına çıkmıyor. Fakat yine de bilardo oynamanıza izin veriliyor ve bu sayede yine karakterlerle olan ilişkilerinizi güçlendirebiliyorsunuz. Yani, Kichijoji sadece içi boş olan bir bölge değil ve önemli bir sosyal alanı da içerisinde barındırıyor. Bence kendisi çok önemli bir eklenti oyun için.

Persona 5 Royal

Kichijoji bölgesi ile işimiz henüz bitmedi

Tahmin edebileceğiniz gibi Kichijoji, içerisinde sadece bir kulüp bulundurmuyor. Bu bölgede ziyaret edebileceğiniz çok fazla mekan var ve bu mekanlardan bir başkası da caz barı. Bu barda karakterlerinizin seviyesini yükseltebiliyorsunuz ve değerlerini güçlendirebiliyorsunuz. Ayrıca bu bölgede meditasyon yapılabilecek bir alan da var ve meditasyon aracılığı ile Joker karakterinin SP değerini kalıcı olarak yükseltebiliyorsunuz. Bölgede bazı mağazalar da var ve yeni servisler ile yeni ögeler alabiliyorsunuz.

Persona 5 Royal ile oyuncuların karşısına iki yeni Confidant ve Akechi karakterinin yenilenmiş sosyal bağı çıkıyor. Bununla birlikte oyuna tatil dönemleri gibi yeni etkinlik dönemleri ekleniyor ve bununla birlikte yeni karakter sahnelerine de tanıklık edebiliyorsunuz. Oyunun genel hikayesi boyunca ise karşınıza daha fazla animasyonlu ara sahneler çıkabiliyor. Bu sayede oyunun hikayesini biraz daha gerçekçi bir şekilde izleyebiliyorsunuz ara sahneler aracılığı ile. Bu bence çok önemli bir eklenti olmuş oyun için.

Oyun için iyi bir eklenti olan başka bir şey de kesinlikle Thieves Den. Bu özellik sayesinde bir odaya gidiyorsunuz ve odanın içerisinde oyunun para birimi ile açabileceğiniz bolca şey bulunuyor. Bu şeyler arasında karakter modelleri, müzikler, ara sahneler, görsel tasarımlar ve çok daha fazlası bulunuyor. Açıkçası ben bu tip şeylere bayılıyorum. En son benzer bir sistem Resident Evil 3 oyununda karşıma çıkmıştı ve olabildiğince görsel tasarım ile karakter modelini açmaya çalışmıştım. Bu tip şeyler ilgimi çekiyor.

Persona 5 Royal ile birlikte karşınıza yeni Persona tipleri, yeni silahlar, yeni düşmanlar, her Persona için üçüncü form, yeni zırhlar, yeni aksesuarlar, yeni eşyalar ve daha fazlası da çıkıyor. Yani, içerik anlamında gerçekten şahane bir paket var karşımıza. Benim için paketteki en önemli içeriklerden bir tanesi de iki yeni final. Evet, Persona 5 Royal ile oyuna iki yeni final ekleniyor ve bu sayede oyunu halihazırda bitirmiş olan kişiler için de hikayeyi yeniden deneyimleyebilmek için bahane çıkmış oluyor. Bu, çok iyi düşünülmüş.

Persona 5 Royal

Persona 5 Royal ile temel oynanış da değişiyor

Günümüzdeki özel paketler, yılın oyunu sürümleri final genelde oyunun temeline yeni içerikler eklemez. Bunun tam tersine, halihazırda çıkmış olan ek paketler, ücretsiz olarak oyunculara sunulur. Fakat Persona 5 Royal paketinin bunun tam tersini bize yaşattığını belirtmiştim. Bunun haricinde beni şaşırtan bir başka şey ise bu paketin temel oynanışa da yeni şeyler katıyor olması. Evet, Persona 5 Royal ile oyuna sadece yeni içerikler eklenmiyor, temel oyunda yer alan içerikler ve oynanışlar da hem iyileştiriliyor, hem de çeşitleniyor.

Bu yeniliklere örnek vermek gerekirse, mesela artık Showtime saldırıları oyunda bulunuyor. Bu saldırılar, takım şeklinde yapılabiliyor ve yüksek hasarlar verebiliyor. Ayrıca oyundaki Palace içeriklerinin tamamı elden geçirildi ve bazılarına tamamen yepyeni bölgeler de eklendi. Mağara tipi içeriklerinde de artık yeni bölgelere ulaşabilmeniz için Joker karakterine bir kanca eklendi. Palace bölgelerinin içerisindeki Will Seeds ögeleri için de yeni hediyeler oluşturuldu; her Will Seeds için benzersiz aksesuar ögeleri kazanıyorsunuz.

Tahmin edebileceğiniz gibi içerik anlamında en çok ilgiyi Persona 5 Royal oyunundaki Palace bölgeleri gördü. Yukarıda saydığım şeylere ek olarak Palace bölgelerindeki bölüm sonu canavarları da elden geçirildi ve bazılarına ekstra mekanikler eklendi. Ayrıca, bazı Palace bölgelerine tamamen yeni bölüm sonu canavarları eklendi. Ayrıca Mementos içerikleri de hatırı sayılır seviyede genişletildi. Artık bu içerikler daha büyük ve geniş bir şekilde oyuncuların karşısına çıkıyor ve daha zengin bir içerik sunuluyor oyunculara.

Mementos içeriğinin sadece kendisi genişlemedi, bu içeriğe ait olan yeni özellikler de oyuna eklendi. Mesela artık sadece bu içeriğe özel bir mağaza bulunuyor ve takas aracılığı ile yeni eşyalar alabiliyorsunuz oradan. Aynı şekilde Stamp sistemi de bu içeriklere eklendi. Bu sistem sayesinde daha fazla tecrübe puanı veya para kazanabiliyorsunuz. Aynı şekilde yine sadece Mementos içerisinde tamamlayabileceğiniz yeni yan görevler bulunuyor Persona 5 Royal oyununda. The Velvet Room içerisinde ise ekstra savaş alanları yer alıyor.

Persona 5 Royal

Temel oyun değişiklikleri bitmek bilmiyor

Persona 5 Royal ile temel oyunun üzerine sayısız yeni içeriğin eklendiğini sizlere belirttik. Bu paket ile temel oynanış üzerinde yeniliklerin yaşandığını da söyledik. Son olarak bu paket, temel oynanış için bazı iyileştirmeler de sunuyor, onlardan da bahsetmek istiyoruz; bu tip paketler için temel oynanış iyileştirmeleri de pek alışık olduğumuz bir şey değil. Mesela, Persona 5 Royal ile artık her savaş ardından silahların mermisi otomatik yenileniyor ve birçok Persona ile düşman tipi de dengeleniyor. Bu sayede oyun deneyimi iyileşiyor.

Tabii bu oyunda sadece savaş yok, gündelik bir yaşamımız da var ve Persona 5 Royal ile bu gündelik yaşamdaki takvimimiz daha da rahatlatılıyor. Bu sayede günlük aktivitelere ve sosyal ilişkilere daha fazla zaman bulabiliyoruz. Bu durum benim için oyunu ciddi anlamda iyileştiriyor. Ayrıca artık sürekli olarak akşam erken uyumak zorunda kalmıyorsunuz ve gece aktivitelerinde daha fazla yer alabiliyorsunuz. Tabii bir de Assist mekaniği var. Bu mekanik artık oyunda size daha etkili bir şekilde yardımcı olabiliyor.

Tüm bunların haricinde, Persona 5 Royal ile karşınıza tamamen yeni bir açılış sahnesi çıkıyor. Oyunun ana menüsü de yeniden tasarlanıyor ve diyalog yazılarının fontu üzerinde iyileştirmeler bulunuyor. Bunlarla birlikte oyuncuların karşısına yeni karakter portreleri, yeni görsel efektler, 30 yeni müzik, yeni hava durumları, iyileştirilmiş bir New Game Plus modu ve temel oyundan tamamen bağımsız yeni bir kupa listesi çıkıyor. Ayrıca bu oyunun PlayStation 4 Pro için görsel ve performans iyileştirmeleri de bulunuyor.

Persona 5 Royal, benim 2020 senesinde deneyimlediğim en iyi oyun oldu. Tamam, Persona 5 zaten kendi temelinde neredeyse kusursuz bir oyundu. Ortada böyle kusursuz bir oyun olunca da yılın oyunu tarzındaki bir paketi tasarlamak çok kolay olabilirdi: Oyun için çıkan tüm ek paketleri birleştir ve tekrar sat. Fakat geliştirici ekip kesinlikle böyle bir şey yapmadı ve neredeyse kusursuz olan bu oyunun üzerine akla zarar seviyede iyi bir paket getirdi. Persona 5 Royal, RYO türü için ciddi anlamda başarılı bir paket. Gerçekten inanılmaz.

Bir önceki yazımız olan Journey to the Savage Planet incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.