Oyunlar Nasıl Geliştiriliyor ? Oyun Nasıl Geliştirilir ?

tarafından
364
Oyunlar Nasıl Geliştiriliyor ? Oyun Nasıl Geliştirilir ?

Son yıllarda oyun sektörünün hızlı gelişimi ile sadece oyunculara özel bilgisayarlar, fareler, klavyeler, kulaklıklar ve hatta koltuklar üretildi. Oyun sektörünün bu kadar gelişmesi ile bu oyunlar nasıl yapılıyor? Ne kadar kazandırıyor? soruları muhtemel bir şekilde çoğalmaya başladı.

Oyun yapmak en temelinde  5  kısma ayrılır. Bunlar hikaye oluşturma, efekt yapımı, ses ve müzik yapımı, modelleme ve animasyon ve son olarak yazılımdır. Bunların hepsini tek bir kişi yapabilir. Fakat öğrenmesi biraz zaman alacaktır. Büyük oyun şirketleri her alanda birçok kişi çalıştırır. Bu yüzden onlar çok daha kaliteli ve kısa sürede yapar.Ancak bu bağımsız geliştiriclerin iyi şeyler yapamayacağı anlamına gelmez.

Oyun yapmadan önce hedef kitlenizi ve oyunu yapacağınız platformu belirlemeniz gerekir(android, ios, Windows vb.). Çünkü bazı oyunlar bazı platformlarda iş yapmayabilir.Örnek vermek gerekirse aa oyununu windows’a yaparsanız tutup tutmayacağı bir muammadır(ki muhtemelen tutmaz). Son olarak hangi oyun motorunu kullanacağınızı seçin. Çünkü her oyun motorunun size sundukları aynı olmayabilir.Bunları seçmenize aşağıda yardımcı olacağım.

Oyunlarda Hikaye Nasıl Oluşturulur ?

Yapacağınız oyunun dikkat çekmesi ve merak edilmesi amacıyla bir hikayesi olmalıdır. Hikayeler oyuncuları farklı bir dünyaya  götürerek onların sanki gerçekten oyundaymış gibi hissetmelerini sağlar. Fakat her oyunda hikaye olmasına gerek yoktur.Hatta olmazda zaten. Örnek vermek gerekirse aa gibi bir oyunun hikayesi olmasına gerek yoktur. Hikayede özgünlüğe çok dikkat etmek gerekir.İnsanlar aynı hikayelerden bıkmış durumdalar çünkü.

Oyunlarda Efektler Nasıl Yapılır ?

 

İngilizcesi particle system olan bu aşamada oyunda kullanacağınız kılıç efekti, ateş efekti, yıldırım efekti gibi efektleri hazırladığınız bölümdür. Bunlar modelleme programlarında yapılabildiği gibi bazı oyun motorlarının içinde hazır parçacık sistemleri ile de yapılabilir. Efektler son kullanıcı için çok önemlidir.Özellikle RPG/MMORPG bir oyun yapıyorsanız efektlere ciddi emekler sarf etmeniz gerekir. League Of Legends, Metin2 gibi oyunlar bunlara en güzel örneklerdir.

Oyunlarda Ses ve Müzik Nasıl Yapılır ?

Oyun yapımının en önemli unsurlarından biri ses ve müzik yapımıdır. Basit 2D bir oyun bile ses ve müziksiz düşünülemez. Ses olmayan oyun, monitörü olmayan bilgisayardan farksızdır. Ses yapımı konusunda fl studio, audacity gibi programlar işinizi görecektir. Veya hazır ses efektleri sunan sitelerden ücretsiz sesler indirip kullanabilirsiniz.Ya da belli bir ücrete yaptırabilirsiniz.

Oyunlarda Modelleme ve Animasyon Nasıl Yapılır ?

Modelleme oyunda kullanıcının göreceği her objeyi  bilgisayarda bazı programlar aracılığı ile 3 boyutlu olarak çizmeye denir. Animasyon ise bu objelerin hareketlendirilmesidir. Modellemeyi low poly ve high poly olarak ikiye ayırabiliriz.High poly modeller için optimizasyon bilgisi gerekebilir. Low poly modeller çok daha kolay şekilde hazırlanır ve bilgisayarı fazla zorlamaz. En çok kullanılan modelleme programları Maya, 3DS Max, Blender, Cinema 4D’dir. Fakat mimari yapılarda(bina gibi) sketchup kullanmak kolaylık açısından daha iyi olacaktır.

Modellemede texture(kaplama) çok önemlidir. Bir insan modellediniz diyelim.Bu insanı modellediğinizde tamamen gri gözükecek, herhangi bir renk olmayacaktır. Fakat kaplama ile bu insana ten rengi atayabilir, elbise giydirebilir, gözlerinin rengini değiştirebilirsiniz. Texture hazırlama neredeyse ayrı bir alandır denebilir. Zira texture hazırlamak için modelleme programı dışında programlar kullanırsınız. Adobe Photoshop bu programlardan biridir.

Modellemenin son katmanı animasyondur. Yaptığınız modellere iskelet ekler, bu iskeletler sayesinde animasyonlar oluşturursunuz. Modelleme yaptığımız programlar genelde animasyon özelliğini beraberinde getirir. Yine örnek üzerinden gitmek gerekirse, bir insan modellediğinizi varsayalım. Bu insan modelini kapladınız ve renklendirmesini yaptınız. Daha sonra vücuttaki ayaklar, kollar vb. eklemlerine rigleme(iskelet) yaparsınız. Son olarak yürüme, koşma, zıplama gibi size lazım olan tüm animasyonları halledersiniz. Eğer vakit kaybetmek istemezseniz  Mixamo adlı site geliştiricilere ücretsiz olarak birçok karakter(zombi, mutant,insan vb.) sunar.Karakteri ve animasyonu seçtikten sonra indirip kullanabiliyorsunuz.

Oyun Motorlarında Yazılım

Yazılım dili seçme konusunda devreye oyun motoru seçmek giriyor. En çok kullanılan oyun motorları Unity 3D, Unreal Engine, Cry Engine’dir. Tek kişi iseniz Unity 3D daha uygun olacaktır. Kolay arayüzü ile tamamen kullanıcı dostudur.Yazılım dili olarak c# destekler. JavaScript’te destekliyor olsada yakında bu desteği kaldıracaklar gibi görünüyor. Unreal Engine şu anda en çok oynanan oyunlardan olan PUBG gibi bir çok oyunun yapımını üstlenmiştir. Unreal Engine oyunu motorunu Fortnite gibi büyük oyunların yapımcısı olan epic  games geliştirmiştir. Grafik konusunda üst düzey bir oyun motorudur.C++ dilini kullanır.Son olarak CryEngine var. Yapımında Türklerinde çalıştığı bu oyun motoru Unreal Engine gibi yüksek grafik gücüne sahip olup, Lua dilini kullanmaktadır. Crysis serisi bu oyun motoru ile yapılmıştır. Fakat kendisi, tam bir sistem canavarı olarak adlandırılır.

Unity indirmek için tıklayın.

Unreal Engine indirmek için tıklayın.

Bir önceki yazımız olan Apex Legends Battle Royale Lifeline Karakteri başlıklı makalemizde acemioyuncu, Apex Legends ve Lifeline hakkında bilgiler verilmektedir.