Oyun oynarken konsantrasyonun önemi

oyun oynamak

Video oyunlarında başarılı biri olarak arkadaş çevresinde ün yapmanın en önemli püf noktası oyuna konsantre olmak.

Konsantrasyon hayatın her alanında olduğu gibi eğlenceli aktivitelerde ve özellikle oyun oynarken de önemli.

Çünkü her ne kadar eğlence için oyun oynasak da kimi zaman çabucak bitirip sonuna erişmek istediğimiz bir maceraya atılıyor kimi zaman arkadaşlarımızla kıyasıya rekabete giriyoruz oyun sırasında. Haliyle bilhassa rekabetçi duyguların öne çıktığı, başarı arzusunun ve psikolojik tatminin devreye girdiği bir deneyime dönüşebiliyor oyunlar.

Video oyunlarının çok büyük çoğunluğu hayatta kullandığımız temel fiziksel veya zihinsel yeteneklere dayanıyor.

Bu yazımızı da inceleyin !

Oyunun çeşidine göre ihtiyaç duyulan şey dikkatli bir bakış, derin bir odaklanma, parlak bir muhakeme veya mükemmel bir el- göz koordinasyonu olabilir. Ama hangi yetenek öne çıkarsa çıksın ortak bir mesele var ki o da şu: Yüksek konsantrasyon başarı getirir. Çünkü oyunlar (hele ki günümüzde) hiç de küçümsenmeyecek kadar komplike oynanışa ve detaylı senaryolara sahip olabiliyorlar ve ne kadar iyi konsantre olunursa o kadar başarı sağlanabiliyor. Farklı oyun türlerinden örnek vermek gerekirse:

Silahlı oyunlar, reflekslerin en kuvvetli çalışması gereken ayrıca oldukça iyi el- göz koordinasyonuna sahip olunmasını gerektiren oyunlar. Günümüzde sadece görüntü değil mantık yürütme ve hatta sesin dahi oynanışın ciddi bir unsuru olduğunu görüyoruz. Bir fenomen olan ve gerçek oyuncularla oynanan Counter Strike’ı ele alalım. Konsantre olmadan girilen bir oyunda haritada stratejik edecek dikkate sahip olmak mümkün değil. Gözü dört açmadan öylesine haritada dolanılan bir esnada arkamızdan bir kurşun gelmesi işten bile değildir. Hatta sıkı çarpışmalarda iyi nişan almak mühimken konsantrasyonunu kaybetmiş oyuncular muhtemelen ilk düşenlerden olacaktır. Ama iyi bir konsantrasyon ve dikkat bunların hepsini tersine çevirebilir ve oyuncuyu oyunun zirvesine taşıyabilir

Çok popüler olan spor oyunlarını ele alalım.

Belki de arkadaşların beraberken en çok gerildiği ve atıştığı oyunlardan olan futbol oyunlarını düşünelim. Konsantrasyon sahibi bir oyuncu sahanın her tarafını izler, her zaman bir sonraki hamlesini düşünerek hareket eder ve boşlukları yakalayarak sonuca ulaşır. Ve bu sayede kendi ortamının PES veya FIFA kralı olarak prestij sahibi olabilir. Kısaca oyunda sağlanan konsantrasyon tüm bu sosyal prestije giden yolu açacak kadar önemli bir unsur.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası