Oyun Dünyasının İkonik Karakterleri #1

tarafından
204
Oyun Dünyasının İkonik Karakterleri #1

Aslında bu yazı dizisine başlayarak kendimi neyin içine attığımı bilmesem de, bu başı sonu gelmeyecek konuya değinmek istedim. Oyun dünyasına damgasını vurmuş karakterler ne yerler, ne içerler, olayları nedir, neden seviyoruz onları? Elimden geldiğince hepsine değinmeye çalışacağım ki, onları biraz daha yakından tanıyabilelim.

PIKACHU

Siz de benim gibi 90’lı yılların çocuklarındansanız, Ash Ketchum’ın sadık dostu Pikachu’yu yakından tanıdığınıza eminim.Sadece oyun dünyasının değil televizyon ekranlarının da sevimli yüzü olan Pikachu özgürlüğüne düşkün bir pokemondur öyle ki poketoplarına girmekten zerre haz etmez, sürekli Ash ile dolaşır. Pokemonlar ile tanıştığımız 1996 yılından bu yana geçen onca yıla rağmen en popüler pokemon ünvanını da korumaktadır.

GORDON FREEMAN

Bu ismi tanımayanınız yoktur. Zamane oyuncularının oyun hayatına yön veren başyapıt Half-Life’ın esas adamı. Half Life ilk oynadığımda 27 yaşında olduğunu belirtiyorlardı. Kuantum ve görelilik kanunları üzerine çalışan bir fizikçi, dahi bir bilim insanı kendisi. Freeman’ın hikayesi Black Mesa da yapılan araştırmaların “Xen” denilen boyutun keşfedilmesine olanak sağlaması ile başlar ve Freeman, bu boyuta giderek araştırma yapacaktır. Fakat Xen boyutunun kapıları dünyaya açılır ve Xen’in yaratıkları bu yarıktan dünyaya geçmeye başlar. Serinin ikinci oyununda, Freeman yine ortaya çıkacaktır. Dünya Combine’lar tarafından istila edilmiştir ve dünyanın kaderi yine Gordon’un ellerindedir. G-man ile ilişkilerine dair çok fazla bilgi olmamakla birlikte milyonlarca teori bulunuyor.

LINK

(Lütfen bu adama Zelda demekten vazgeçin T_T) Kılıcın ustası, Prenses Zelda’nın hastası, Hyrule mahallesinin delikanlı çocuğu. Oyunlarda neredeyse hiç konuşması olmayan suskun adam. Ailesinden geriye sadece amcası, dedesi, büyük annesi ve kardeşi Aryll kalmıştır (ki bunları da farklı oyunlarda görebiliyoruz). Her oyunda farklı bir hikayeye, fakat her hikayenin bir yerinde başka bir oyuna referans olan karakterimizin adı her zaman efsaneler arasında yazılmaktadır. Çocukluğunda Ganondorf’la olan savaşıyla başlayan serüvenleri yetişkin olup Demise ile savaşına kadar sürmekte.

Not : Eklememi istediğiniz karakterler varsa aşağıdan yorumlar yardımıyla bildirin lütfen.

Bir önceki yazımız olan Oyun Dünyasının İkonik Karakterleri #3 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.