Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Elbette hayatın her yönünde var olduğumuz gibi kadınlar oyun dünyasında da yer alıyor ve son derece güçlüler. Erkeklerin domine ettiği bu dünyada uzun bir süre yan rollerde yer alsa da şu an tam merkezde olduğunu düşünüyorum. Bana kalırsa bir karakterin güzel / yakışıklı veya çekici olmasından ziyade ona has özellikleri bizleri daha çok çekiyor. En basitinden Dante, eğer Dante’nin saçları mor olsaydı veya normalinden çok daha çelimsiz olsaydı biz sevmeyecek miydik onu? Elbette ki sevecektik çünkü Dante’yi Dante yapan şey onun duruşu ve düşmanlarına karşı alaycı tavrı. Yani kısaca karakterlere karşı görüntüyle eş oranlı bir sevgi olduğunu düşünmüyorum. Bu listede yer alan kadın karakterleri için de aynı şey geçerli.

İlk karakterimizle başlayalım;

Tomb Raider – Lara Croft

Oyun dünyasında kadın karakter denildiğinde ilk akla gelen elbette ki Lara Croft oluyor ve bu yüzden listemizin ilk sırasında yer alıyor. Eminim herkesin gözlerine 1996 yılında ilk oyundaki o piksel piksel görüntü ve çocukluk hatıraları geldi. Hem güzel, hem yetenekli arkeologumuz Lara, küçük yaşta annesini sonra da babasını kaybediyor ve kendi ayakları üzerinde durmaya çalışıyor. Lara Croft inanılmaz güçlü bir karakter. Maceralarının ilkinde Dagger of Xian’ın peşinden koşup İtalya’ya kadar gider. Hele Hindistan’dan yola çıkıp meteor parçalarını bulmaya çalışması ve hemen bu oyunun ardından gelen The Last Revelation’da enkazın altında kalıp ölümden dönerek kaldığı yerden devam etmesi bizi kendisine hayran bırakır.

Fiziksel olarak güçlü, karşılaştığı sorunları adeta bulmaca gibi çözen zihni ile de daha güçlü eski dostumuz diyebileceğimiz (ama asla eskimeyen) Lara Croft hiç şüphesiz oyun dünyasındaki kadın karakterlerin ilk sıradaki kraliçesi.

Bu arada Lara Croft’un 2006 yılında “en başarılı kadın karakter” unvanıyla Guinness rekorlar kitabına girdiğini de belirtelim. Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Mirror’s Edge – Faith Connors

Gerçek adı Phoenix Carpenter olan, annesini kaybeden, babasının ise bu kayıptan ötürü alkolik olmasından sonra 16 yaşındayken evden kaçıp hırsızlık yapmak zorunda kalan bir kızın, bir anda nasıl bir Ulak’a dönüştüğünü görüyoruz. Bir gün hırsızlık yapmak için girdiği ev efsanevi bir ulak olan Mercury’nin evi olunca Faith’in kaderi değişiyor. Onu kanatlarının altına alan Mercury, Faith’i ulak olarak çalışmak için eğitiyor. Faith, totaliter hükumetten saklanan devrimci gruplara önemli bilgiler taşıyor yani illegal bir kurye.

Faith’in hükumete karşı tutumu geçmişinin olaylarına dayanıyor ve bir ulak olarak onlara karşı isyan etmesine neden oluyor. O cam kentinin çatılarında yaşayan kendine güvenen, hatta yeri geldiğinde kendini beğenmiş genç bir kadın. O şiddetli bir korkusuz, güzel olduğu kadar da güçlü!

Faith her iki oyunda da ateşli silah kullanmıyor. Onun en büyük silahı yumrukları ve tekmeleri! Ve tabii ki hızlı olması. Atletik yapısıyla ve refleksleriyle parkur manevralarını hızla aşabilmesi de cabası. Geliştiricileri de onun bir süper modelden çok, doğal ve minimalist görünmesini istemişler. Zaten bizim de ilgimizi çeken bu değil miydi? Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Heavenly Sword – Nariko

İlk piyasaya sürüldüğü zaman (2007) fırtınalar estiren bir oyunun ana karakteri. Nariko’nun hikayesi biraz üzücü başlıyor. Bulunduğu klan, uğruna çok kan dökülen ve cennetten geldiğine inanılan kutsal bir kılıç olan Heavenly Sword’u koruyor. Kehanete göre bir gün bir liderin erkek bir bebeği olacak ve kılıcı kullanıp cennetten barış ve huzuru getirecektir. Ne yazık ki evdeki hesap çarşıya pek uymuyor ve Nariko dünyaya geliyor. Klanına göre lanetli ilan ediliyor ve kötü şans getirdiğine inanılmış bir çocuk olarak büyüyor.

Babası tarafından asla benimsenmeyen fakat buna rağmen bir savaşçı olarak eğitilen Nariko, her ne kadar onu lanetli olarak görseler de klanına karşı bağlılığını yitirmez ve onlarla beraber kılıcı korumak için savaşır. Sürekli dışlanmasına rağmen sadık ve korucuydu. Bu arada küçük bir dipnot eklemek istiyorum. Heavenly Sword’un ayrıca bir laneti vardı, kullananı öldürüyordu. Kılıcın kendine has bir hükmetme cazibesi vardı (tıpkı LOTR’deki tek yüzük gibi) Kurnaz Nariko’muz içinde bulunduğu tüm olumsuzluklara rağmen kılıcı kullandığında kılıcın kendi egosuna akıllıca hitap ederek ölümünü erteleyecek şekilde manipüle edebildi.

Uzun kızıl saçlara sahip güzel ve cesur yürekli Nariko klanının en usta savaşçısıydı. Hızlı ve esnekti. Kendisini bir çok düşmana karşı savunabilirdi. Heavenly Sword’u kuşandığında ise yanına kimse yaklaşamazdı. Listemizde yer almayı hak edecek güçte olan eski dostumuzu andıktan sonra sıradakine geçelim.

Cadı – Cirilla Fiona Elen Riannon

Parlak gümüş saçları ve yemyeşil gözleriyle içimizi eriten Cintra prensesi. Zaman ve uzayın leydisi kadın karakter. Kadim kanı taşıyan son kişi. Tıpkı onu alan babası Geralt’ın da dahil olduğu ve Witcher olarak yetiştirildiği sürpriz yasası ile bağlantılı olarak hayatı başlıyor. Sürpriz yasası der ki; bir kimse hayatını kurtardığı birine bir bedel ödemelidir. Bu bedel kurtarılan kişi evine dönene kadar ne kendisinin, ne de kurtarıcısının bilmediği bir şeydir. Rivialı Geralt, Duny’i lanetten kurtardığında ondan sahip olduğunu bilmediği bir şeyi ister. Bu da tabi henüz annesinin karnında olan Ciri’den başkası değildir.

Ciri doğduktan kısa bir süre sonra annesi ve babasını kaybedince Cintra’nın Dişi Aslanı lakaplı büyük annesi onu Geralt’tan saklar. Hatta Geralt, Ciri’ye ulaşamasın diye peşine suikastçi bile takar. Büyük annesi onu ne kadar Geralt’tan saklasa da kader onların yollarını her defasında birbirine bağlar.

Orijinal hikayede yani kitapta Ciri’den şöyle bahsediliyor; “O bir çocuk değil, o alev, dünyaya ışık verecek Beyaz Alev. O yaşlı kan, Hen Ichaer. Elflerin kanı…”

Kaer Morhen’de Geralt tarafından eğitilen genç cadı Ciri oldukça yeteneklidir. Büyü konusunda eğitimini ise yeri geldiğinde ona annelik yapan Yennefer’den almıştır. Çok iyi kılıç kullanır. Taşıdığı kanın ona verdiği en büyük özellik zamana müdahale edebilmesidir. Güzelliği zaten sizlerin de bildiği üzere dillere destan. Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Resident Evil – Ada Wong

Sırada Resident Evil serisinin önemli kadın karakter, geçmişi gizemle dolu, çeşitli silah ve dövüş teknikleriyle yetişen, eğitimli, kurnaz bir suikastçı olan Ada Wong var. Bir çoğumuzun bildiği üzere Ada, Umbrella’dan bilgi sızdırmaya çalışan bir casustur. T-Virus, G-Virus, Plaga derken başı beladan kurtulmuyor. Tüm bunlara rağmen Ada, alaycı bir mizah duygusuna sahiptir ve sürekli olarak cool takılır. Üstelik biricik yari Leon’un hayatını neredeyse tam 4 kez kurtarmıştır. Şefkatli ve merhametlidir.

Bu asyalı güzelimiz el silahları, keskin nişancı tüfekleri ve çapraz yaylar gibi modern ateşli silahlardan, bıçaklara kadar hepsini kullanabilir. Uzak mesafelerden hedeflere vurabilir, ayrıca birebir mücadelelerde de son derece yeteneklidir. Refleksleri kuvvetlidir, hızlı manevralar yapar. Üstelik yüksek topuklu giymesi tüm yeteneklerini, vuruşlarını, atlayışlarını ve manevralarını etkilemez. Bu ayakkabılar hatırlarsanız Evil Damnation’da Ada, Başkan Belikova tarafından esir alındığında ondan kaçmak için sol topuğundan bir bıçak çıkarmıştı. Yani onlara sadece birer ayakkabı olarak bakmamak lazım. Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Koca Tyrant R’ı tek başına yendiğini de unutmamak lazım. Ada bu kadar kabiliyeti ile listenin olmazsa olmazı değil mi sizce de?

Devil May Cry – Lady

Asıl adı Mary olan kadın karakter (Lady ismi ona Dante tarafından veriliyor), ilk kez DmC 3’de gördüğümüz iblis avcısı güzeller güzeli Lady. Kendisini “psikotik (geçici olarak gerçeklerden kopmak) iblis avcısı” olarak tanımlıyor. Tüm iblislerden hatta yarım iblislerden nefret ediyor ve hepsini yok etmek istiyor. Bu okullu görünüme sahip genç kadın karakter sevimli olarak adlandırılan görüntüsünün aksine tehlikeli! Kalçasının ön tarafında bir silah ve arkasında Kalina Ann isimli bir roketatar taşıyor. Bacağında bulunan silahları da unutmamak gerek. Adeta ayaklı bir mühimmat deposu! Öz babasını öldürmesine rağmen oldukça duygusal olan Lady zaman zaman Trish’i Dante’den fazlasıyla kıskanıyor.

Lady’nin en büyük silahı yaptığı her şeyin doğru olduğuna inanması. Normal bir insan olsa da yetenekli bir ateşli silah uzmanı ve yakın dövüşte son derece yetenekli. Hızlı ve aktobatik. Koskoca Kalina Ann’ı taşırken bir milim dahi dengesi bozulmaz. Hedeflerini hatasız bir şekilde vurabilir. E daha ne olsun. Senin gibi olmak vardı Lady 

Overwatch – Mercy (Dr. Angela Ziegler)

Overwatch’da en sevdiğimiz kadın karakter biri olan hafif İsviçre aksanlı sesiyle Mercy, parlak bir bilim kadını aslında.  Bir nanabiyolog. Ebeveynleri savaşa dahil olup öldüğü için Dr. Angela her zaman barışın savunucusu oldu. Overwatch’un ona daha büyük ölçekte hayat kurtarma fırsatını sunduğunu fark edince Overwatch’ın tıp araştırması başkanı olarak cephedeki krizlerde iyileşmek için çalışmalarını güçlendirmeye başladı. Sonunda en sevilen destek karakterlerinden biri oldu.

Yetenekleri saymakla bitmez Caduceus Asası yeteneğiyle takım arkadaşıyla birlikte verdikleri hasar artar ve aynı zamanda takım arkadaşıyla arasında olan bağ nedeniyle can yeniler. Koruyucu Melek yeteneğiyle takım arkadaşına savrulup onu kanatlarının altına alır. Yüksek yerlerden hafifçe yere iner ve en güçlü yeteneği olan Resurrect ile yanında bulunan tüm takım arkadaşlarını savaşa geri döndürebilir.

Dr. Ziegler yani Mercy, zamanının çoğunda daha güzel bir dünya kurmak umuduyla Valkyrie kostümünü giyerek masumlara ve yaralılara yardım ediyor. Gerçek bir kahraman. Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Half Life 2 – Alyx Vance

Dr. Eli Vance’in biricik kızı. O hepimizin kalbini çalan, bilgisayar sistemlerine rahatlıkla girebilen ve onları yeniden programlayabilen güzel mi güzel zeki mi zeki korsan Alyx! Annesini Black Mesa kazasında kaybeden Alyx, iyimser ve şakacı bir karakter (zombi sesleri çıkardığı bölümleri hatırlayalım) Gordon Freeman’e diğer karakterlerden daha sık ve doğrudan yardımcı olur. Half-Life 2’nin başlangıcındaki kiralık bloktan kaçarken, Gordon’u neredeyse yakalayan altı sivil koruma görevlisini tek başına yenmesi ve savaşmaya yardım etmesi zaten daha ilk andan güçlü olduğunun sinyallerini vermiyor muydu?

Oyunun çoğunda Gordon’a eşlik eden Alyx keskin nişancı tüfeklerini rahatlıkla kullanabiliyor. Dövüş becerilerini de unutmamak gerek. Ayrıca Alyx’in kendine özgü silahı olan ve sadece “Alyx’s Gun” olarak adlandırılan otomatik bir silahı olduğunu da eklemeden geçmeyelim. Seriye gerçeklik katan bu neşeli ve güzel karakterimizi umarım tekrar görebiliriz. Bir gün Half Life 3 çıkarsa tabii. (Selam Gaben!) Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Max Payne – Mona Sax

Bir nesli kendine aşık etmiş olan seri katil. Geçmiş yaşantısına ve suikastçı eğitimine dair pek detay bulunmayan Mona’nın en bilindik özelliği mükemmel şekilde Desert Eagle ve Dragunov kullandığıdır. Çok iyi reflekslere sahiptir. Özellikle ikinci oyunda Max Payne ile olan duygusal yakınlaşması ve diyalogları harikadır. Max’in arkasını kollar. Kendi oyunu olmamasına rağmen yan karakter olarak fazlasıyla göze çarpan bir karakterdir. Seksi ve ölümcül. Taş kalpli ve soğuk kanlı bir katil. Mona Sax asla kurtarılmayı bekleyen bir prenses olmadı. Daha çok tuttuğunu koparan oldu. Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Bayonetta – Bayonetta (Kiraz)

Bayonetta serisinin baş karakteri, gerçek adı Cereza olan gizemli ve bir o kadar da çekici Umbra cadısı. İlk oyunda bildiğiniz üzere birbirine düşman iki tarafın ortadan kaybolmasıyla (Umbran Cadıları ve Lumen Bilgeleri) geriye tek bir Umbran Cadısı kalıyordu: Bayonetta. Bayonetta nereye gitti bunlar, ne olmuş ne bitmiş derken hikaye başlıyordu.

Oyun dünyasının sadece güçlü değil, aynı zamanda en seksi karakteri olarak adlandırılan (bu konu zaman zaman tartışılmış) Bayonetta harika bir modellemeye sahip. Acımasız ve zarif. Bu güzel cadımız oldukça yetenekli. Kendisi bir kurşun sanatı ustası. Topuklu ayakkabılarının altındaki silahlar oldukça ilgi çekici. Çok sayıda akrobatik hareketleri gerçekleştirebilecek hıza ve çevikliğe sahip. Ayrıca düşman hareketlerini savaşta öngörerek her yönden gelecek olan saldırılardan kaçabiliyor. Büyü yeteneklerinden biri olan Witch Time ile zamanı yavaşlatıyor, Witch Walk yeteneği ile yer çekimine adeta meydan okuyor! (Senden korkulur Bayonetta) Saçlarını kullanarak çağırdığı iblisleri de unutmamak gerek.

Otoriterliği ve kendine olan güveninin yanı sıra, Shuraba adında özel bir katana kullanıyor. Ateşli silahları da dahil olmak üzere hem uzak, hem de yakın mesafede bir çok komboyu yapabiliyor. Saçlarından giyinişine, kullandığı aksesuarlardan silahlara kadar Bayonetta oyun dünyasının hem güzel, hem güçlü, hem de en tarz karakteri olarak listemizde yer alıyor. Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Mortal Kombat – Sonya Blade

Listemizin belki de diğerlerine nazaran yaşça en büyük ve unutulmaz karakteri. Ayrıca serideki ilk kadın karakterdi. Asıl amacı Dünyayı korumak olan bir Special Forces ajanıydı. Eski partnerini öldüren Kano ve onun Black Dragon isimli örgütünü yok etmesi nedeniyle Kano’nun peşine takılarak Mortal Kombat evrenine girmiştir. Johny Cage ile olan gönül ilişkisini biliyoruz. Ayrıca “anası kılıklı” diyebileceğimiz en az onun kadar güçlü olan kızı Cassie Cage’in de onun yolundan ilerlediğini ekleyelim. Hızlı ve etkili vuruşları vardır. Havada manevralar yapar ve sanki az önce havada değilmişcesine dövüşe devam eder. Yetenekle çoğunlukla özel yeteneklere dayanan ama aynı zamanda Özel Kuvvetler’de aldığı eğitimleri nedeniyle ölümcül ve etkileyicidir. İlk olarak 1992 yılında çıkan Mortal Kombat oyunundan günümüze kadar istikrarlı bir şekilde hala daha oynanan Sonya Blade bu listenin olmazsa olmazı bence. Oyun Dünyasının Güçlü Kadın Karakterleri

Listemi burada sonlandırırken sizin favori güçlü kadın karakterlerinizi yorumlarda görmek isteriz. Bir sonraki listede görüşmek dileğiyle!

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası