Oyun Dünyasının En Sağlam 10 Kadın Karakteri

tarafından
221
Oyun Dünyasının En Sağlam 10 Kadın Karakteri

Yaptıkları şeylerden çok görünüşleriyle dikkat çeken bir güzeller listesi var bu kez karşınızda. Çekiciliklerinden daha çok zeki, güçlü ve güzel olanlarını seçtik bu yazımızda sizler için. Aralarında geçmişimizde bizi sinir eden karakterler de, bizi çok etkileyip salyalarımızın akmasına neden olan karakterler de var. Bakalım sizin anılarınız sizlere neleri hatırlatacak!

Alyx Vance (Half Life 2)

Alyx Vance
Alyx Vance

Half Life 2’de oynayamadığımız karakterlerden biri olan Alyx bilgisayar hackleyebilen, taşıtları ve diğer birçok mekanik aleti tamir edebilen bununla kalmayıp birçok elektronik kapı ve kilit sistemini açabilen harika bir teknisyen. Ayrıca silahını ustaca kullanıp birçok saldırıyı atlatabilecek kadar çevik ve çoğu konuda kararlarını zorlanmadan vermesiyle öne çıkan bir karakter. Rengarenk kıyafetler içinde gezmek yerine çekici ve sade sayılabilecek bir giyim tarzını tercih eden Alyx’in espri anlayışıda bir o kadar kaliteli. Bkz; Kot pantolon, deri ceket ve botlar. Ayrıca boynundaki doğum izi ve kaşındaki yaraya dikkat etmemiş olabilirsiniz fakat 2004 yapımı bir oyun için epeyce bir detay görüyoruz.

Chun-Li (Street Fighter)

Chun-Li
Chun-Li

Street Fighter II’de karşımıza babasının intikamını almak için görevde olan bir Interpol ajanı olarak çıkıyor Chun-Li. Kendini dünyanın en güçlü kadını olarak tarif eden bir kadın sanıyoruz ki bir şeylere güveniyordur. Güven ve şaka bir kenara Chun-Li hızıyla ve kaslı bacaklarıyla öne çıkıyor. Hatırlarsanız Chun-Li’nin saldırısı olan Yıldırım Tekmesi çoğumuzun favorisiydi. Hemen hemen her dövüşte en iyi strateji bu saldırıyı seri olarak kullanmaktı. Ama ne yazık ki Chun-Li hakkında daha fazla konuşamayacağız çünkü kendisi pekte hikayesi olmayan bir oyunun karakteri. Umarım bir gün güzel bir hikayeyle çıkagelir karşımıza Street Fighter.

Jill Valentine (Resident Evil Marvel vs. Capcom)

Jill Valentine
Jill Valentine

Jill’i listeye dahil etmemizin birçok sebebi var. Bunlardan biri ise ilk kadın ‘hayatta kalma-korku oyunu’ karakteri olması. Jill oldukça korkusuz ve zombi saldırılarını gayet rahat bir şekilde zombilerin beyinlerini dağıtarak yoluna devam ediyor. Silahlardaki yeteneği, güzelliği ve dinamik düşünce yapısıyla Jill olası bir zombi istilasında yanınızda görmek isteyeceğiniz hatunun ta kendisi. Ayrıca kendisi hakkında değişik bir bilgi; Jill’i 6 farklı ses aktörü seslendirdi ve 10dan fazla oyunda karşımıza çıktı.

Tifa Lockhart (Final Fantasy VII)

Tifa Lockhart
Tifa Lockhart

Final Fantasy’nin kadın karakter bolluğundan sıyrılıp kendini belli edebilen bir karakter var ki o da Tifa Lockhart. New York Times tarafından siber jenerasyonun pin-up kızı seçilen Lockhart’ın bu güzelliğine ve şirinliğine kanmayın. Tifa’nın ünü güzelliğinden çok dövüş sanatlarındaki yeteneğiyle biliniyor. Ellerine geçirdiği demir eldivenlerle sanıyoruz ki dayak çekemeyeceği erkek yoktur! Güzel, ölümcül ve zeki. Cloud’a kimin ihtiyacı var ki?

Sonya Blade (Mortal Kombat)

Mortal Kombat - Sonya Blade
Mortal Kombat – Sonya Blade

Teğmen Sonya Blade, Birleşik Devletler’in özel kuvvetlerinde görev almasıyla birlikte güçlü bacaklarıyla kendini bir adım öne çıkaran bir karakter. Oyunda yaptığı hareketlerin çoğu hatta neredeyse tamamı bacak içerir. Ölümcül öpücüğüyle düşmanını etkisiz hale getirebilen Sonya ilgi çekicidir ki aslında bir son dakika karakteridir. Aslında dünya için dövüşen takımda hiç kadın yokken son anda alınan kararla eklenmiştir. Sonya’nın bu listede var olmasının en büyük sebeplerinden biri de işleri zor yoldan yapmayı sevmesidir. Umarım daha fazla Mortal Kombat serisinde daha fazla Sonya Blade görebiliriz.

Princess Peach (Mario)

Princess Peach
Princess Peach

Ekran karşısında helak olmamızın yegane sebebi prenses. Hep doğru prensesi bulmak için o kaleden diğerine koştuk durduk, yordun bizi Peach! Hazır adından bahsetmişken Princess Toadstool olarak da bilinir Princess Peach. İlk olarak karşımıza Super Mario Bros.’ta çıkmıştı.
Kısaca bahsetmek gerekirse; Bowser tarafından kaçılan prenses bizim favori tesisatçımız Mario tarafından kurtarılmaya çalışılıyordu. Birçok oyunun aksine diğer prensesler ve bizim prensesin ödül anlayışı bir öpücük ve cilveydi. Ayrıca Princess Peach’in Super Mario Bros 2’de oynanabilir bir karakter olarak karşımıza çıktığını görüyoruz.

Princess Zelda

Princess Zelda
Princess Zelda

Hazır prenseslerden laf açmışken böyle devam edelim. Hemen hemen her oyun karşımıza çıkan Princess Zelda her Zelda oyununda farklı şekillerde vücut buluyor. Genelde kaçırıldığı yerlerde küçük hanım rolünü oynayan Zelda-çok iyi rol yapmasıyla bilinir-, Ganon tarafından kaçırıldığında Link’in onu kurtarmasına ihtiyaç duyuyor. Princess Peach’in aksine Zelda kesinlikle çaresiz değil. Triforce’un koruyucusu olarak birçok güç barındırıyor ve bu güçleri Link ihtiyaç duyduğunda ona yardım etmek için kullanabiliyor. Buna örnek olarak Ocarinadaki Link’e teleport olma şarkısını öğretmesini gösterebiliriz.

Joanna Dark (Perfect Dark)

Joanna Dark
Joanna Dark

İlk olarak karşımıza N64’te Perfect Darkla çıkan gizli ajanımız Joanna bir puanını FPS türünde ilk ve tek kadın ana karakter olmasıyla kazanıyor. Joanna bel kemiğinde hasarla doğmuş, deneysel tedavilere maruz kalmış ve beş yaşına dek yürümekten mahrum kalmıştır. Hastalığı hiçbir şeyi etkilememiştir ki bir ödül avcısı olan babası ile birlikte dünyayı gezip babasından nasıl dövüşüleceğini öğrenmiştir. Ardından Carrington Institute tarafından casus olarak işe alınmış ve eğitiminin ardından ‘Perfect Dark’ takma adını almıştır. Ayrıca Joanna Dark, Martin Hollis tarafından X-Files’daki Dana Scully ve Nikita referans alınarak yaratılmıştır.

Lara Croft (Tomb Raider)

Tomb Raider – Lara Croft
Tomb Raider – Lara Croft

Belki bazı seriler ana karakterleri olmadan ya da farklı bir karakterle yola devam edebilirdi fakat ben Tomb Raider’ı Lara Croft’suz düşünemiyorum. Belki de yapımın başarısının bir kanıtı bu, Lara Croft karakterini öylesine işlemişler ki Tomb Raider’a. Bildiğimiz gibi Lara’nın silahlarla arası iyi, antik hazinelerin peşinden koşan bir hazine avcısı. Lara Croft sanıyorum ki bu tarz listelere en çok giren ve bununla kalmayıp üst sıralarda yer alan bir karakter. Guinness Dünya Rekorlarında “Dünyanın En Başarılı Oyun Karakteri” ünvanını elinde bulunduruyor. Bunun listenin tepelerinde bulunmasına yetmeyeceğini düşünüyor olabilirsiniz fakat yine Guinness Dünya Rekorlarındaki başka bir ödülünden bahsedip Lara hakkında söyleyeceklerimizi bitirelim, “Dünyanın En Fark Edilebilir Kadın Karakteri”.

Samus Aran (Metroid)

Samus Aran
Samus Aran

Çoğunuzun bihaber olduğu bu karakterin neden listenin başında yer aldığını hepinizin merak ettiğinin farkındayım. Nintendonun bilim-kurgu serilerinden biri olan Metorid’in kahramanı Samus tam bir femme fatale. Oyunda sürekli Power Suit isimli zırhının içinde, zırh ne kadar harika görünse de itiraf etmeliyim ki içerisindeki Samus ondan daha da güzel. Bir ödül avcısı olan Samus’un zırhına göz atalım. Zırhın kollarından biri silah şeklinde, bu silahı top, lazer ve füze olarak kullanabilmesinin yanında Morph Ball adında kendini zırhı bükerek minik bir topa sıkıştırıp dar yerlerden geçmesini sağlayan bir yetenek sunuyor. Ayrıca zırh uzay elbisesi görevi de görüyor. Böyle olunca ister istemez etkileniyor insan. Tabii beni en çok etkileyen kısım oyunu bitirdikten sonra bile karakterimizin kadın olduğunun farkına varamayışımız.

Bir önceki yazımız olan Oyun Dünyasının İkonik Karakterleri #3 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.