Online Oyunların İlk Bakışta Görünmeyen Faydaları

tarafından
127
Online Oyunların İlk Bakışta Görünmeyen Faydaları

Online oyunlar bir bağımlılık hastalığı mı yoksa bize hayata dair birçok katkı mı sağlıyor?

21.yüzyıl teknolojik açıdan o kadar hızla gelişiyor ki ülkemizde ciddi kuşak farklarının oluşmasına sebep olduğunu görebiliyoruz. Yaşça biraz daha büyük insanların yeni kuşaktakilerin bilgisayar kullanım sürelerini eleştirmesi, doğru bulmaması hatta bunun bir hastalık olduğunu düşünmesi onlar açısından bakarsak gayet normal görünüyor. Seyehat etmek için günlerce bekleyen bir nesil ile seyehat etmek için alacağı bileti internetten alan bir nesilin doğruluk savaşı bu! Kim haklı kim haksız karar veremesek de bazı küçük açılardan olaya bakabiliriz.

Günümüzde insanların bazıları inkar etsede bilgisayar kullanıcıların büyük bir kısmı bunu işten çok eğlence amacıyla kullanmaktadır. Eğlence denilince akla gelen ilk şey ise şüphesiz oyunlar. Yeri geldiğinde yemek yemeden, tuvalete gitmeden saatlerce başından kalkamadığımız oyunlar size ilk bakışta zamanımızı boşa harcayan, gözlere oldukça zararlı boş iş gibi görünebilir fakat derinlere inildikçe işin içindekilerin sahip olduğu deneyinleri edinmek isteyebilirsiniz.

Seçim yapma, karar verme doğruyu arama

Hemen her oyuna girerken oynamak isteyeceğimiz karakter, şampiyon, hayvan, bitki seçimini biz yaparız. Uzaktan “ne var canım gözümüze o hoş geldi onu seçtik bunun ne faydası olabilir?” diyebilirsiniz ancak her oyunda olduğu gibi hayatta da öyle anlar gelir ki hakkında çok az bilgi sahip olduğumuz konularda acil kararlar vermemiz gerekir. En kısa sürede en doğru tercihi yapmak hepimizin isteyeceği olsa da tecrübesizlikten dolayı çoğu zaman doğru seçimleri yapamayız. Oyunlar insanlarda özgür karar verme olgusunu geliştirir ve gerektiğinde hızlı, doğru kararlar vermemize bizi hazırlar.

Odaklanma-Hedefe ulaşma

Oyunlar eğlence için oynansa da kabul edelim ki kazanmak kadar eğlencelisi de pek bulunmuyor. Kazanmak için her oyuncu kendisine bir hedef belirleyerek yola çıkıyor oynadığı oyunda en iyi olmayı herkes ister fakat hedefe ulaşmak için yeterli odaklanmayı sağlayabilenler sonuca ulaşırlar. Örneğin bir savaş oyununda ordunuzdaki birliklerin hangi alanlarda uzman olduğunu, hangi birliklere karşı zayıf olduğunu bilmezseniz bozguna uğramanız şaşırtıcı olmayacaktır. Yeterli odaklanmayı sağlayıp yapacağınız işlere konsantre olursanız, doğru eşleştirmeler yaparsanız hedefinize giden yolda büyük bir adım atmış olursunuz. Hayatta da tıpkı oyunlardaki gibi bir hedef belirlenirse öyle ya da böyle o hedefe ulaşmak için bir uğraşınız olur, hedefinizin sadece aklınızda olması bile sizi tembellikten uzaklaştırıp işinize yoğunlaşmanızı sağlar.

Birlikte hareket etme, takım halinde iletişim kurma ve ekip ruhu

Oyunlardaki karakterler de tıpkı insanlardaki gibi birbirlerini tamamlarlar. Örneğin bir mimar çok iyi bir çizim yapabilir fakat binayı yapmak için birçok insana ihtiyaç duyar. Oyunları da şöyle örneklendirebiliriz:
Kullandığınız karakter çok fazla hasar verirken canınız azdır çabuk ölürsünüz ve canı çok ama hasarı az bir diğer karakterle beraber hareket ederseniz o sizin yerinize hasarları üstüne toplar siz de onun yerine hasar almadan hasar vermeyi başarabilirsiniz. Böylece tek başınıza kesemeyeceğiniz yüzlerce düşmana karşı zafer elde edebilirsiniz. Hayatta da tek başınıza üstesinden gelemeyeceğiniz durumlarda arkadaşlarınızla, ailenizle birlikte hareket ederseniz zorlukları aşabilirsiniz.

Hırsı kontrol edebilme

Hırslı olmak ve çok hırslı olmak arasındaki dengeyi sağlamak çok önemlidir. Hırs doğru kullanıldığında başarmaya giden yolda yardımcı olur, aşırı hırs ise elde edilmeye yakın bir başarıdan bile sizi alıkoyabilir. Oyunlarda girdiğiniz mücadeleler, savaşlar, çatışmalar size acı yoldan hırsınızı kontrol etmeyi öğretir. Yenildikçe hırslanırsanız daha çok yenilirsiniz ve kendiniz bunun farkına vardığınızda sakin olmayı, kendi hırsınıza yenik düşmemeyi tecrübe edinirsiniz. Hayatta her zaman hırsa sahip olan ama aynı zamanda onu kontrol etme yetisine de sahip olan insanlar bir adım öndedir.

Mutluluğu paylaşma ve özeleştiri yapma

Mutluluk tek başına yaşanınca pek tadı olmayan bir duygu,herkes mutluyken konuşmak paylaşmak ister. Oyunlarda da sağlanan çoklu oyuncu ortamı mutluluğu paylaşmak için oldukça fayda sağlıyor ama daha önemli bir şey varsa oda her zaman mutlu olamayacağımız gerçeğidir.

Araştırma, sorgulama bilincini koruma

İnsan düşünmeyi, sorgulamayı, gerek duyduğu konularda araştırma yapmayı bıraktığı zaman boş bir varlık olur. Oyunlar şüphesiz sürekli araştırmayı, yeni bilgilere açık olmayı, bilmediklerini anlamadıklarını sorgulamayı gerektiren bir mekanizmaya sahip. Örneğin bir silahın ne işe yaradığını, neye karşı iyi kullanılacağını, hangi maddeleri toparlayıp elde edebileceğimizi dakikalarca araştırdığımız oyunlar var bu her ne kadar biz farkında olmasakta beynimizdeki yeni fikirlere açık olmayı ve sürekli öğrenmeyi sağlamamıza yardımcı olur.

Hayal gücünü genişletme, olaylara geniş açıdan bakabilme

Oyunlar sahip oldukları gerçeküstü yerler,kurgular,senaryolar ve karakterlerle insanda farklı kapıların kapısını açar ve hayal gücünü özellikle çocuklarda fazlasıyla güçlendirir. Olaylara insanlar aynı yorumu yapıyorsa bu o toplumun dar düşünmesinden kaynaklı olabilir.

Bir önceki yazımız olan Hunt: Showdown Yayın Tarihini Duyurdu ! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.