Nostalji – Serious Sam 2 İnceleme

Bilgisayarların evlere yeni yeni girdiği zamanlarda gerek internet kafelerde, gerek evlerimizde birçok oyun oynadık. Bu oyunların oynandığı bilgisayarlar, anne babaya ödev bahanesi ile aldırılmış, fakat hiçbir zaman ödev için kullanılmamış bilgisayarlardı. Aynı zamanda sistem bakımından çok iyi olmadıkları için, kim bilir ne kadar oyunu oynayamamışıszdır. Artık muhtemelen çok daha iyi bilgisayarlarımız var, fakat birçoğumuz için zevkli oyun yok neredeyse. Bu sebeple eski ama güzel oyunlardan biri olan Serious Sam oyununu bu yazıda incelemeye karar verdik.

Serious Sam 2 Nedir ?

Bu oyunu tekil olarak almak mantıklı olmaz aslında. Serious Sam başlı başlına bir oyun serisi. Bu oyunda bol bol kötü canavarlar öldürüyoruz. Ne kadar doğru olur bilinmez ama half life’a ucundan ucundan benziyor diyebilirim. Oyunun her bölümünde Farklı farklı karakterler bizden yardım istiyor (Genelde yaşlı amcalar). Biz de onlar ve taraftarlarını korumak için savaşıyoruz. Savaşmamız için bize silah mermi vb. veriyorlar çoğu zaman. Bu seri neredeyse öldürmek mantığı üzerine kurulu olsa da bir şekilde zevk veriyor. Çıktığı yıllarda olan oyun kıtlığından dolayı çok zevkli demek istesem de, yakın zamanda tekrar bitirdiğimde tekrar aşırı derecede zevk aldım oyundan.

Serious Sam 2 Hakkında

Teknik bilgilerden bahsetmeye geldi sıra. Serimizin ilk oyunu Croteam tarafından 2001 yılında yayına sunuluyor. Tabi aynı mantık, sadece öldürme…

Geliştirici takım bakıyor satışlar çok iyi, bunun ikincisini de çıkartalım diyor ve, 2005 yılında ikinci oyun piyasaya sürülüyor. Söylemeyi unuttuğumuz bir şey var bu arada. SS2’den önce The Second Encounter oyununu çıkarttı Croteam. Bu da SS oyunu fakat asıl seri 1, 2 ve 3 şeklinde gittiği için aralardaki oyunlardan bahsetmeyeceğim.

SS2 oyununa baktık ki ne görelim ? Yine kanın gövdeyi götürdüğü, sırf öldürme üzerine kurulu fakat zevkli bir oyun. Şaşırtıcı şekilde bunun da satışları çok iyi gidiyor (Aslında şaşırtıcı değil ben de çok seviyorum).

Serious Sam 3 Gelir

SS2 oyununun yine iyi giden satışlarından sonra SS3’ün yapımına başlar Croteam. Maalesef yine tamamen öldürme üzerine bir oyun çıkardılar. Yalan yok yine zevkliydi. Fakat artık oyun sektörü çağ atlamış durumda ve insanlar farklı şeyler istiyordu. Nitekim bu oyun 2011’de çıktı ve 2011’i bir hatırlasanıza ! Her ne kadar oyunun grafikleri güzelleştirilmiş, silahlar ve mekan tasarımları gerçekçi hale getirilmiş olsa da, yeterli değildi bu.

Croteam Ne Durumda ?

Zaten muhtemelen bundan sonra Croteam adını fazla duymadık. SS üzerinden giderek birçok oyun geliştirdiler fakat ayakta kalamadı bu oyunlar. Croteam sitesi hala yayında tabi buradan ulaşabilirsiniz.

Serious Sam 2 Trailer

Serious Sam 2 Trailer
Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası