Mount & Blade II: Bannerlord İnceleme

tarafından
77
Mount & Blade II: Bannerlord İnceleme

Günümüz oyun dünyasında şüphesiz Orta Çağ Savaş temasını en iyi işleyen oyunlardan biri olan Mount and Blade’in yeni oyunu Bannerlord, 8 yıllık bir geliştirme sürecinin ardından 30 Mart 2020 tarihinde nihayet çıkış yaptı. Buyrun Mount & Blade II: Bannerlord inceleme yazımızın devamına…

Serinin ikinci oyunu olan Warband ülkemizde oldukça iyi bir popülariteye sahip olmasının asıl nedeni tabii ki de yapımcı firma olan Taleworlds Entertainment’ın bir Türk firması olup oyunun yerli bir yapım olması. Oyun henüz erken erişim aşamasında olsa da elbette çeşitli kitleler tarafından beğenilmeyip birtakım eleştirilere de maruz kaldı. İncelemeye geçmeden önce belirtilmesi gereken bir husus da şu ki oyun her ne kadar çıkış yapmış olsa da henüz tam sürümünde değil. Oyunun nihai incelemesini yapabilmek için tam sürüme çıkması beklenilmelidir. O zamana kadar erken erişimde güncellemeler oldukça bu yazıda da çeşitli değişikliklere gidilecektir.


MOUNT AND BLADE II: BANNERLORD ANA HİKAYESİ

Bannerlord, serinin bir önceki oyunu olan Warband’dan 200 sene öncesinde Kalradya adı verilen kurgusal bir evrende geçiyor. Hikaye bakımından ilk yapmamız gereken kaçırılan kardeşimizi kurtarmak ve ardından geçmişte gerçekleşmiş bir savaş hakkında Kalradya‘nın önde gelen lordlarından bilgiler toplayarak bu bilgiler neticesinde parçaları birer bulmaca edasında birleştirip daha önce çöküp dağılan imparatorluğu yeniden tek bir sancak altında toplamak. Tabi bunu yapmak için oyun size 2 yol sunuyor; kendi krallığınızı kurmalısınız ya da başka bir krallığın bünyesine katılmalısınız. Oyuna yapılan eleştirilerden biri de ana hikayenin yetersiz olması yönünde lakin kaçırılmaması gereken bir hususta şu ki Mount and Blade‘in özü aslında yaratmış olduğunuz karakterinizle krallıkları, şehirleri, kaleleri, köyleri fethedip kendi krallığınızı büyütmek ya da bünyesinde bulunduğunuz krallığa hizmet etmek. Yani oyunun asıl hikayesini kendiniz yazmalısınız. İşte bu yönüyle Bannerlord başka oyunlarda alamayacağınız eşsiz bir oynayış zevki sunuyor.

YAN GÖREVLER

KARAKTER GELİŞİMİ VE RPG MANTIĞI

Oyunun başlangıcı Warband‘dan da aşina olduğumuz klasik karakter yaratma ekranı bulunmakta. Bu noktada oyunda ne tür bir yol izlediğinizi önceden kafanızda belirlemeniz ve oyunun size sunmuş olduğu RPG olayını kendinize uygun şekilde kullanmanız gerekiyor. Oyunda var olan ve günümüz dünyasında çeşitli medeniyetleri bünyesinde barındıran milletlerden birini seçmeniz şart fakat bu seçim artık Bannerlord ile birlikte önceki oyunlarda olduğu gibi öylesine bir seçim değil. Seçmiş olduğunuz her krallığın size farklı getirileri bulunmakta ve sizde bu getirilerden birini kendi bünyenize uygun bir şekilde tercih etmelisiniz. Her ne kadar basit bir gelişme gibi görülse de bu yeniliğin, oyunun RPG yanlarına katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz. Elbette bir millete mensup olmanın yanında ileride sizin becerilerinize şekil verecek olan geçmişiniz ve aile yapınızı seçmelisiniz. Yapmış olduğunuz bu seçim tıpkı millet seçimine benzer mekanikler içeriyor, oyunun size sunduğu seçeneklerin her biri farklı becerilerin gelişmesini sağlıyor.

Bir karakter yaratmadan bahsediyorsak mutlaka olmazsa olmazlardan biri de karakter görünümünü oluşturmaktır. Bannerlord‘un ise bu olayda gayet iyi gelişme gösterdiğini söyleyebiliriz çünkü bir önceki oyuna kıyasla karakter oluşturma (görünüş olarak) çok iyi detaylandırılmış ve size daha özgür bir ortam sunmakta.

Oyuna başlamanızın ardından oyunun içeriğinde var olan silahları vb. daha iyi kullanabilmeniz ve ustalaşabilmeniz için geliştirilmiş klasik RPG oyunlarından aşina olduğumuz bir yetenek ağacı eklenmiş lakin bu yetenek ağacının iyi yanı ise gelişimin direkt oyun odaklı olması. Yani yapmış olduğunuz bir gelişimin sonucunu direkt oyun içinde görebilirsiniz ve bu durumdan faydalanabilirsiniz.

ARAYÜZ VE KARAKTER ANİMASYONLARI

Mount and Blade gibi oynayış açısından tek bir yönle kalmayıp birden fazla mekaniği kontrol etmek durumunda kaldığımız oyunlarda oynayış süreleri onlarca hatta yüzlerce saati geçebiliyor. Elbette bu mekanikleri yönetebilmemiz için de önceki oyunda da gördüğümüz bir arayüz sistemi mevcut. Bu arayüz sistemi bir hayli mesafe kat ederek iyi bir gelişime göstermiş. Krallığımız, klanımız ya da sahip olduğumuz kervanlar ve dükkanların içeriği hakkında çeşitli işlemler yapabildiğimiz sekmeler mevcut. Bu sekmeler sayesinde ufak tefek değişiklikler için önceki oyunda olduğu gibi haritada günlerce sürebilecek yolculuklar yapmamıza gerek kalmıyor. Basit bir değişiklik gibi görülse de oynayış süresi uzun olan bu tarz bir oyun için oldukça iyi bir gelişme.


OYNAYIŞ VE DÖVÜŞ MEKANİKLERİ

Aslında Mount and Blade’in özünü oluşturan temel mekanik silah kullanma ve ordu yönetimidir. Bannerlord‘da ise bu mekaniğin özünde büyük değişikliklere gidilmemiş. Yine silah kullanımı önceki oyunda olduğu gibi rakibin saldırısına karşı aynı yönlü bloklama ve silahınızın özelliğine göre bir saldırı lakin oyuna ilk girdiğinizde bir savaş yapmanız durumunda afallayabilirsiniz.

Karakter animasyonları hususunda da çok büyük değişikliklere gidilmemiş ama oyuna ilk defa Bannerlord ile başlıyorsanız veya geçmişte bir Warband oyuncusu değilseniz animasyonların sizi gayet iyi bir şekilde tatmin edebileceğini söyleyebilirim.

TİCARET SİSTEMİ

Oyunda gelişmeniz ve hedefinize ulaşmanız için gerekli olan bir diğer içerik ise para. Elbette ticaret sistemi bu yönüyle Bannerlord da bazı değişikliklere gidilmiş denebilir. Bu yeni gelişmeler ile birlikte farklı şehirlerde dükkanlar satın alabilirsiniz veya başına yoldaşlarınızdan birini geçirdiğiniz bir kervan kurabilirsiniz lakin bunların da güvenliğini sağlamak durumundasınız. Aksi halde eşkiyalar dükkanınızı haraca bağlayabilir veya haydutlar kervanlarınıza saldırabilir. Henüz kazanılan paranın miktarı hususunda dengesizlikler mevcut olsa da bu durum yeni yamalar ve güncellemelerle yavaş yavaş düzeltiliyor.


ORDU YÖNETİMİ VE KUŞATMALAR

Bir krallığa mensup olmanız veya bir krallık kurmanız durumunda yapmanız gereken en önemli şey krallığınızın sınırlarını genişletmek. Bunun içinde ordunuzu düzenleyip bir yeri kuşatmanız gerekiyor. Ordunuz her ne kadar güçlü olursa olsun alabileceğiniz yanlış kararlar çok fazla zayiata neden olabilir. Bunun için ordunuzun yapısına göre doğru kararlar almanız gerekiyor. Kuşatma durumunda savunan ya da saldıran taraf olmanız fark etmeksizin kuşatma kulesini ya da gerekli yapıyı zamanı da doğru kullanarak kalenizin pozisyonuna uygun bir şekilde inşa etmelisiniz.

Şikayet edilen bir diğer konuda yeniliklerden biri olan 1000 kişilik savaş mevzusunda. Eğer sisteminizin gücü bu tür devasa çarpışmaları akıcı ayarlarda oynatamayacak düzeyde ise ayarlar kısmında kendinize uygun bir şekilde ayarlayabilirsiniz lakin sistemi iyi olan bir çok kullanıcının da şikayeti şu ki devasa savaşlarda performans kaybı ve optimizasyon sorununun yaşanması. Yeni gelen güncellemeler ile her ne kadar bu durum pek düzeltilmese de ilerleyen zamanlarda düzeltileceğini umuyoruz.


ATMOSFERE SOKAN MÜZİKLER

Orta çağ temalı oyun denildiğinde akla gelen şeylerden biri de dönemi yansıtan ve sizi atmosfere daha da çok sokan müzikler. Önceki oyunda bu durum gayet iyi kullanılmıştı. Bu oyunda da durumun iyi kullanıldığını görüyoruz. Özellikle haritada dolaşırken ve tavernada gezinirken çalan müzikler atmosfere girmenizi gayet iyi başarıyor.

MOUNT AND BLADE II: BANNERLORD YORUMLARI VE SONUÇ

Sizler için Mount and Blade II: Bannerlord oyununu objektif bir şekilde inceledik. Peki oyun hakkında kişisel olarak ne düşünüyoruz? Bize soracak olursanız Bannerlord, Warband’ın ardından 8 senelik bir oyun olarak görülmemeli. Hatta Warband üzerine kapsamlı bir DLC gibi düşünerek oyunu alabilirsiniz. Eğer beklentilerinizi komple yeni bir oyun ve farklı tecrübeler olarak tutacak olursanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Peki siz Bannerlord hakkında ne düşünüyorsunuz? Siz de görüş ve düşüncelerinizi yorum olarak bizler ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca daha fazla oyun incelemeleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Dünyada en çok oynanan oyunlar başlıklı makalemizde csgo, dünyada en çok oynanan oyunlar ve en çok oynanan oyunlar hakkında bilgiler verilmektedir.