Mortal Kombat 11: Aftermath incelemesi

tarafından
47
Mortal Kombat 11: Aftermath incelemesi

Nisan 2019’da Mortal Kombat 11, çıkışını gerçekleştirmişti ve bizler de bu oyunun inceleme yazısını sizler için kaleme almıştık. Aradan yaklaşık olarak bir seneden biraz daha fazla süre geçmesine rağmen sürpriz bir biçimde Mortal Kombat 11: Aftermath isimli genişletme paketi yayımlandı. Bizler de dövüş oyunu tutkunları ve Mortal Kombat serisinin hayranları için bu paketi masaya yatırmak ve değerlendirmek istedik. İçerisinde ek bir hikaye ve pek çok yeni içerik barındıran bu paket, bakalım ücretinin karşılığını verebiliyor mu?

Mortal Kombat 11: Aftermath

Mortal Kombat 11: Aftermath ile neler veriliyor?

Dövüş oyunlarındaki en iyi hikayelerden bir tanesi Mortal Kombat 11 ile bizlere sunulmuştu. Üzerinde çalışılmış, sinema kalitesinde ve etkileyici bir anlatıyla desteklenen bu hikaye modunun devam edeceğini açıkçası tahmin etmiyordum. Mortal Kombat 11 ile yeni bir hikaye anlatılmış ve bitmişti. Daha fazlası tahminlerin dışındaydı ama sizlerin de bildiği üzere bazı söylentilerin ardından Mortal Kombat 11: Aftermath paketinin geleceği duyuruldu.

Benim gibi bu duruma şaşıran pek çok kişi vardır muhakkak. Mortal Kombat X oyununu hatırlarsanız, bu yapım için bir eklenti paketi gelmişti. Bu eklenti paketinde, Mortal Kombat X oyununun çıkışından itibaren oyuna eklenen yeni karakterler ve diğer oyun içi içerikler tek bir çatı altında toplanmıştı. İyi de olmuştu açıkçası. Her bir karakter için ayrıca para ödemeye gerek kalmadan, tüm Mortal Kombat X oyununun içerikleri tek seferde karşımıza çıkıyordu.

Mortal Kombat XL ile benzerlik gösteren bir paketin Mortal Kombat 11 için de gelmesi şaşırtıcı olmayacaktı. Bununla birlikte serinin bu en yeni oyununun çıkışını gerçekleştirmesinden bir yıl sonrasında Mortal Kombat 11: Aftermath olarak karşımıza çıkan bu paket, zamanlamasından ötürü biraz şaşırtıcı oldu. Bundan daha fazla şaşırtıcı olanıysa, incelemesini gerçekleştirmekte olduğum paketin ek bir hikaye içermesiydi.

Birazdan detaylıca aktarmaya çalışacağım gibi bu pakette yeni bir hikaye bulunuyor. Daha doğrusu, Mortal Kombat 11 oyununun hikayesi, bir anlamda bu genişletme paketiyle devam ediyor. Bahsi geçen oyunun çıkışından itibaren bu oyuna eklenen yeni karakterlere odaklanan bu hikayeyle yine sinema tadında bir deneyime şahitlik ediyoruz.

Burada ufak bir uyarı yapma ihtiyacı hissediyorum. Genel anlamda bakıldığında Mortal Kombat 11: Aftermath için tamamen Mortal Kombat XL ile aynı özellikleri taşıdığı söylenemez. Eğer bahsi geçen ana oyuna sahipseniz ve Mortal Kombat 11: Aftermath içeriğini satın alırsanız, bu oyun için gelen tüm içeriklere sahip olmuyorsunuz. Bir diğer deyişle, incelemesini gerçekleştirdiğim genişletme paketi; Hikaye moduna ek bölümler, 3 yeni karakter ve 3 yeni kostüm paketiyle sınırlı kalıyor.

Mortal Kombat 11: Aftermath

Hikayemiz kaldığı yerden devam ediyor

Hemen üst kısımda belirttiğim gibi incelemekte olduğum bu pakette, Mortal Kombat 11 oyununun çıkışından sonra gelen karakterler bulunmuyor. Biraz daha açık söylersem, bu karakterleri oyunun hikaye modunun dışında kullanamıyoruz. Bu inceleme yazısını kaleme almam için verilen inceleme kopyası Mortal Kombat 11: Aftermath Koleksiyonu idi. Eğer daha fazla para ödeyerek bu sürümü satın alırsanız, Mortal Kombat XL oyununun benzeri bir pakete sahip olabiliyorsunuz.

Uzun lafın kısası, Mortal Kombat 11: Aftermath ile Kombat Paketi gelmiyor ama bu pakette yer alan karakterler ve paketle gelen karakterler oyuna eklenen hikayenin odağını oluşturuyorlar. Fazla detaylara girmeden söylemeliyim ki Mortal Kombat 11 oyununun hikayesinin sonunda Liu Kang karakterinin baş rolünü üstlendiği bir final sahnesi yaşanmıştı. Bu sahnenin bir kısmı, hikayenin ikinci kısmında da görülüyor.

Devamındaysa, Liu Kang ile Raiden arasında geçen bir konuşma sırasında boyut kapısının açılmasıyla ortaya 3 karakter çıkıyor. Bu karakterler de incelemekte olduğum içeriğin tanıtımlarından da görüldüğü üzere; Shang Tsung, Nightwolf ve Fujin oluyor. Shang Tsung ve Nightwolf, hatırlanacağı üzere Mortal Kombat 11 oyununun çıkışından sonra bu oyuna eklenen altı yeni karakterden ikisiydi.

Fujin ise uzun bir aradan sonra bahsi geçen seriye tekrar geri dönüyor ve açıkçası renk katıyor. İşte bu üç karakter, sürprizlerini kaçırmamak için detaylarına girmeyeceğim bir maceraya başlıyorlar. Önemli bir görevleri var bu üç kişinin. Hikaye ilerledikçe bu üçlüye yeni üyeler katılıyor. Bir anlamda, sürprizlerini kaçırmamak adına detaylarını vermediğim bu yeni hikaye, Mortal Kombat 11 oyununun çıkışından sonra eklenen karakterlere odaklanıyor.

Bu arada, eğer bu oyunu benim gibi PlayStation 4 konsolunda oynayacaksanız yeni hikayeye doğrudan erişemiyorsunuz. Oyunun hikaye kısmı iki bölüme ayrılmış durumda ve ilkini bitirseniz dahi hikayenin yukarıda anlattığım 2. bölümü açılmıyor. Bu bölüme ulaşmak adına PlayStation Store üzerinden hikaye içeriğini ayrıca indirmeniz gerekiyor. Yaklaşık olarak 7 GB olan bu indirme işlemi gerçekleştirten sonra yeni hikayeye girebiliyorsunuz.

Mortal Kombat 11

Mortal Kombat 11: Aftermath ile yeni neler geliyor?

İncelemesini gerçekleştirdiğim genişletme paketiyle gelen pek çok yenilik olduğu gibi bazı kafa karıştırıcı durumlar da mevcut. Üst kısımda da belirttiğim gibi eğer Mortal Kombat 11: Aftermath Koleksiyonu isimli paketi satın alırsanız, bu yapıma dair çıkan neredeyse tüm içeriklere sahip oluyorsunuz. Bununla birlikte, ana oyuna sahip olanlar yalnızca genişletme paketini satın alabiliyor. Ayrıca, ana oyun ve genişletme paketinin bir arada sunulduğu bir oyun sürümü de bulunuyor.

Satın alma işlemi yaparken, satın alacağınız içeriğin detaylarını okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Öte yandan, Mortal Kombat 11 için ücretsiz olarak gelen güncellemeyle bu oyuna bazı yeniliklerin eklendiğini de ayrıca bir kenara yazayım. Özetlemek gerekirse, ortada pek çok yenilik var ve bunların bir kısmı ücretsizken bir kısmı farklı paketlerle sunuluyor. Ben de izninizle bu yenilikleri sıralayıp, zihinlerdeki karmaşayı en aza indirmeyi hedefliyorum.

Öncelikle, üst kısımlarda da söylediğim üzere Mortal Kombat 11: Aftermath isimli genişletme paketi; hikaye modu için yeni bölümler, 3 yeni karakter ve 3 yeni kostüm paketini içeriyor. Bu paket satın alındığında eklenen üç karakter ise Sheeva, Fujin ve RoboCop oluyor. Bahsi geçen oyunun çıkışının ardından gelen; Shang Tsung, Nightwolf, Terminatör T-800, Sindel, Joker ve Spawn karakterlerini de oyunun her alanında deneyimlemek istiyorsanız Mortal Kombat 11: Aftermath Koleksiyonu isimli sürümü satın almanız gerekiyor.

En son saydığım ve oyuna çıkışından sonra eklenen bu 6 karakter, Mortal Kombat 11 için gelen Kombat Paketi içeriğinde yer alıyorlar. Öte yandan, incelemesini gerçekleştirdiğim genişletme paketinin çıkışıyla birlikte yayımlanan güncelleme sayesinde bazı yenilikler de bu oyuna eklenmiş durumda. Bu yeniliklerden en ilgi çekici olanları ise dövüşler için gelen yeni bitirici hareket seçenekleri olduğunu söylemek isterim.

Mortal Kombat serisinin en eğlenceli anlarının yaşandığı Friendship isimli bu bitirici hareketler, Mortal Kombat 11 ile seriye yeniden eklenmiş oldu. Bilmeyenler için bu bitirici hareketlerin, Mortal Kombat serisinde yer alan ve oldukça vahşi sahneler sunan unsurlar olduklarını belirteyim. Dileyen oyuncular, artık kazandıkları dövüşlerin sonunda daha renkli sahneleri, Friendship isimli bitirici hamleler olarak ekranlarına yansıtabilecek.

Mortal Kombat 11: Aftermath

Yeni içerikler, ödenecek olan ücreti karşılıyor mu?

Mortal Kombat 11: Aftermath ile gelen yeniliklerden üst kısımlarda bahsetmeye çalıştım. Belirttiğim üzere ortada bazı karmaşık durumlar yer alıyor ve ödenecek olan tutarlar, paket sürümlerine göre değişiklik gösteriyor. Eğer Mortal Kombat 11 oyununa sahipseniz ve yalnızca incelediğim genişletme paketini satın almak istiyorsanız, açıkçası bu paketin içeriği için ödediğiniz ücret sizi rahatsız edebilir.

Yaklaşık olarak 3 saat süren bir hikaye görevi, 3 yeni karakter ve bazı kıyafetler için özellikle oyun konsolları tarafında istenen ücret biraz pahalı sayılacaktır. Hikayenin sunumu fena değil ve serinin hayranları için eğlendirici bir deneyim sunuyor. Bununla birlikte yalnızca 3 karakterin pakette verilmesi, içerik anlamında biraz cılız kalıyor.

Her ne kadar uzun süredir video oyunlarında rastlamadığımız bir karakter olsa da yine şahsıma göre RoboCop karakteri bu oyunla pek uyum sağlamış durumda değil. Uzak dövüş temelli bir sistemle bu yapıta eklenen RoboCop, eski anıları canlandırsa da oyunun atmosferine pek uygun durmuyor. Diğer iki karakteri ise hikaye moduna eklenen yeni bölümde oynayabiliyoruz ki onların gayet oturaklı olduklarını söyleyebilirim.

Şimdiye dek Mortal Kombat 11 oyununu oynamadıysanız ve benim de bu inceleme yazısı için deneyimlediğim Mortal Kombat 11: Aftermath Koleksiyonu isimli paketini satın alırsanız, oynanabilecek pek çok detayı bulacaksınız. Bunun için de biraz fazla ücret ödemek gerekiyor ki indirim dönemlerine denk gelirseniz bu paketi satın almanızı öneririm. Nihayetinde bu paketin bünyesindeki içerikleri tek tek satın almaktansa bir seferde edinmek daha mantıklı olacaktır.

Bahsi geçen oyuna ve paketlerine dair satın alım yaparken biraz dikkatli olmanızı ve sunulan içerikleri gözden geçirmenizi tekrar öneriyorum. Belirttiğim gibi Mortal Kombat 11 için bir inceleme yazısını sitemizde yer alıyor. Böylesine kaliteli ve bana göre şimdiye kadar çıkışını gerçekleştiren en iyi dövüş oyunlarından bir tanesini oynamamanız da önemli bir kayıp olacaktır, diyerek izninizle sözlerimi sonlandırayım.

Bir önceki yazımız olan Warface: Breakout incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.