Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 incelemesi

tarafından
42
Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 incelemesi

Monster Energy Supercross için lisanslı tek video oyunu serisi olan Monster Energy Supercross – The Official Videogame, üçüncü oyunu ile karşımıza bir kez daha çıktı. Genelde video oyunu sektöründeki lisanslı yapıtlar pek başarılı olamıyordu ama Milestone, genelde yarış türünde lisanslı oyunlar geliştiriyor ve Monster Energy Supercross – The Official Videogame serisine ait olan ilk iki oyun da oldukça başarılı idi. Şimdi ise Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 oyunu çıktı ve serisinin başarısını devam ettirebildi mi?

Monster Energy Supercross - The Official Videogame 3

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 ile yarışlara tekrar başıyoruz

Böyle bir video oyununda en önemli olan şey oynanıştır ve oynanışı da en gerçekçi yapabilen şeylerden bir tanesi, fiziklerdir. İlk iki oyunu hatırladığımız zaman ortada aslında başarılı sayılan bir fizik sisteminin olduğunu söyleyebilirdik. Üçüncü oyunda ise bu sistemin kat ve kat üzerine çıkılmış; gelişmiş bir fizik sistemi oluşturulmuş durumda. Değişen ve geliştirilen bu fizik sistemi sayesinde motosiklet kullanımı hiç olmadığı kadar gerçekçi ve zorlu oluyor. Yani, zorlu bir deneyim yaşamak istiyorsanız bu oyunu önerebiliriz.

Tabii ki bu demek değil ki motosiklet oyunlarını profesyonel olarak oynayan kişiler haricinde bu oyunu oynayabilen hiçbir insan evladı olmayacak. Mesela ben çok sık bu tip oyunları oynamam. Hatta şu an hayatımda gerçekçi fizik simülasyonu bulunduran hiçbir oyun yok. Fakat Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 oyununda bir 10 saat filan geçirdiğiniz zaman yeni sisteme tam anlamıyla alışmış oluyorsunuz. Eğer türe yabancıysanız, sadece bu öğrenme süreci sizin canınızı sıkabilir.

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 oyunundaki deneyiminizi ciddi anlamda kolaylaştıracak sistemler de bu yapıtta yer alıyor. Mesela, inceleme yazımın başından itibaren bahsetmiş olduğum gelişmiş fizik simülasyonu, bir ayar olarak sunuluyor ve istendiği taktirde kapalı hale getirilebiliyor. Bunu yaptığınız zaman eski oyunlara çok benzer bir deneyim yaşıyorsunuz. Ayrıca oyunun içerisinde Forza markasından tanıdığımız geri sarma sistemi yer alıyor; hatalarınızı hiç yaşanmamış sayabiliyorsunuz.

Peki, bu video oyununda içerik olarak karşımıza ne çıkıyor? Öncelikle bir kariyer modu görüyoruz ki zaten kariyer modu olmadan bu oyunun da hiçbir zaman pek zevki çıkmıyordu. Bu senenin kariyer modunda sponsor takımı ve resmi Monster Energy Supercross takımı seçme gibi sistemler bulunuyor. Bu takımlar aracılığı ile para kazanıyorsunuz ve motosikletinizi iyileştirebiliyorsunuz. Kariyer modunda tabii ki Monster Energy Supercross 2019 sezonu ele alınıyor ve resmi, lisanslı bir deneyim yaşayabiliyorsunuz.

Monster Energy Supercross - The Official Videogame 3

Kariyer modunda 100’den fazla 450SX ve 250SX klasmanlarından yarışçı karşımıza çıkıyor

Dediğim gibi bu video oyununun kariyer modunda Monster Energy Supercross 2019 sezonu yer alıyor ve bu sezondan tanıyabileceğiniz 100’den fazla yarışçı, oyunun içerisinde yer alıyor. Bu yarışçılar ise genelde 450SX ve 250SX klasmanlarından geliyor. Ayrıca yine lisanslı ve resmi bir şekilde oyunun içerisinde 15 adet stadyum bulunuyor. Bizler de bir yarışçı olarak 250cc klasmanından oyuna başlıyoruz ve 450cc seviyesine yükselmeye çalışıyoruz. Tabii bu çalışma süreci öyle kolay ve kısa sürmüyor, uzun zamanlı bir oyun süresi sunuyor oyun.

Kariyer modu içerisinde Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 oyununun en büyük eksiği, pratik sezonu bulundurmuyor olması. Bu yüzden özellikle de en başlarda yarışlar sizi çok zorlayabiliyor. Sizin de eleme dönemlerini en iyi şekilde kullanarak, adeta o dönemi pratik yarışları olarak değerlendirmeniz gerekiyor. Yalnız bu da çok yeterli olmuyor; bir yarış pistini öğrenebilmek adına en fazla 10 dakikanız filan oluyor. Eğer olabildiğince gerçekçi bir şekilde oynamak istiyorsanız, 10 dakika pek yeterli olmuyor.

Bu olay yetmezmiş gibi yapay zeka da çoğu zaman adil oyun oynamayı bırakabiliyor. Yapay zeka bazen sanki siz yarış pistinde hiç yokmuşsunuz gibi üstünüze çıkmaya çalışabiliyor ve bu yüzden de tüm yarış mahvolabiliyor. Tabii geri sarma işlemini kullanarak bu tip durumlardan kurtulabiliyorsunuz ama Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3, simülasyon temelli bir oyun. Gerçek hayatta da ne yazık ki zamanı geriye sarma diye bir olay bulunmuyor. Bu yüzden de yapay zekanın daha iyi olması gerekirdi bence.

Milestone ekibinin diğer birçok oyununda olduğu gibi bu oyunun da kariyer modunun yanında, pek bir amacı olmayan ama meydan okuma gibi olaylar için kullanılabilecek daha küçük oyun modları yer alıyor. Bu oyun modları tabii ki Single Event, Time Attack ve Championship olarak geçiyor. Kariyer modu varken ne yazık ki kendimi bu modların hiçbirini oynarken göremiyorum. Ayrıca oyunun içerisinde daha farklı çevrim içi temelli oyun modları da bulunuyor ama bu modların hiçbiri kariyer modu kadar bir derinlik sağlayamıyor.

Monster Energy Supercross - The Official Videogame 3

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3, gerçekçi bir görsellik sunuyor

İnceleme yazım boyunca eklemiş olduğum görselleri gerçek dünyadan sanabilirsiniz ama aslında hepsi Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 oyununa ait. Oyunun genel görselliği gerçekten kaliteli ama yarışları izleyen insanlar hala önceki nesle ait bir video oyunu gibi bir his bırakıyor. O izleyicilerde hiçbir şekilde animasyon bulunmuyor ve genel tasarımları da çok kalitesiz. Bununla birlikte oyundaki bazı efektler de çok kalitesiz. Özellikle de yağmur yağdığı zamanki efektler, sizin midenizi bulandırabiliyor.

Performans ise genel anlamda gayet iyiydi diyebilirim. Bu video oyununu PlayStation 4 Pro konsolumda, 4K/HDR destekli bir televizyonda deneyimledim ve performanstan memnun kaldım. Bu arada eğer benim gözlerim bozulmadıysa, konsollarda 60 FPS değeri elde edilebiliyordu. Bu arada, oyunun grafikleri hakkındaki yorumu da PC için yaptığımı söylemek isterim. PlayStation 4 Pro konsolunda da görsellik fena değil ama en iyi sonuç tabii ki yine PC tarafında elde edilebiliyor. Peki, sesler ve müzikler ne alemde dersiniz?

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3, müzik ve ses konusunda ciddi anlamda hayal kırıklığı yaratıyor. Simülasyon temelli böylesine bir video oyununda özellikle motosiklet seslerinin çok başarısız olması, oyunda akılda kalıcı herhangi bir müziğin yer almıyor olması beni gerçekten çok üzdü. Serinin eski oyunlarında da durum pek farklı değildi ama ben yine de bu üçüncü oyunda bazı şeylerin değişebileceğine inanmıştım, belki de inanmak istemiştim; ne yazık ki hayal kırıklığına uğradım.

Monster Energy Supercross – The Official Videogame 3 oyununu özetlemek gerekirse, karşımızda gerçekten güzel bir oyun bulunuyor. Üçüncü oyun, diğer iki oyuna göre kesinlikle olumlu iyileştirmeler bulunduruyor ama kariyer modu haricinde anlamlı hiçbir içeriğin yer almıyor olması, seslerin ve efektlerin çok başarısız olması, seyircilerin de geçen nesilden bizi takip ediyor olması çok can sıkıcı olabiliyor. Yine de şu anda piyasada Monster Energy Supercross lisanslı, daha iyi bir video oyunu yer almıyor efendim.

Bir önceki yazımız olan Vigor ön incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.