Minecraft Nasıl İndirilir? Minecraft Hakkında ilginç bilgiler!

Minecraft, İsveçli geliştirici Markus “Notch” Persson tarafından geliştirilen, 2011 yılında Mojang tarafından yayınlanan ve 2014 yılında Microsoft tarafından satın alınan sandbox oyunudur. Oyun, küplerle çeşitli tasarımlar yapmanıza olanak sağlar. 3 boyutlu voxel grafiklere sahiptir. (kaynak: wikipedia.org)

Minecraft Nasıl İndirilir? Minecraft Hakkında ilginç bilgiler!
Minecraft Logo

Minecraft Yapımcısı Kim?

Markus Aleksej Persson, Notch ya da xNotch olarak da bilinen İsveçli Video oyunu geliştiricisi ve programcı. Minecraft’ın yapımcısı olmasıyla bilinir ve Mojang firmasının kurucusudur. Mojang, Microsoft tarafından alındıktan sonra görevini bırakmıştır. Net serveti ise, 1.7 milyar dolar olduğu düşünülüyor.

Tek bir kişi tarafından geliştirilen Minecraft, günümüzde Online olarak oyun modlarına da sahip.

Minecraft Oyun Modları

Bunlardan en önemlisi Hunger Games’tir (Açlık Oyunları)

Hunger Games Oyun Modu

Türkçe anlamı ile açlık oyunları, Survival Games’in anlamı hayatta kalma oyunları’dır.
Bazı kişiler bu iki kelime öbeklerinin uzun olması sebebiyle SG/HG kısaltmalarını kullanmaktadırlar.
SG = SurvivalGames ve HG = Hunger Games anlamına gelmektedir.
Survival Games/Hunger Games bir minigamedir.

Minecraft Nasıl İndirilir? Minecraft Hakkında ilginç bilgiler!

Bir diğer popüler online oyun modu ise,

Skyblock Oyun Modu

Skyblock gökyüzünde küçücük bir adada oyuna başladığınız bir oyun modudur. Kırıktaş yaratıcısı gibi çeşitli yöntemler kullanarak bloklar üretmeli ve adanızı büyütmelisiniz. Ardından tarım, hayvancılık vb. işleri yaparak para kazanabilir ve adanızı daha da büyütmek için gerekli olan malzemeleri market üzerinden satın alabilirsiniz.

Minecraft Nasıl İndirilir? Minecraft Hakkında ilginç bilgiler!

Minecraft Hakkında İlginç Bilgiler

Minecraft’ın kötüsü olan Creeper aslında oyunda bir kod hatasından dolayı çıktı. İlk başta oyunun geliştiricisi, Domuz eklemek isterken yanlış yazılan koddan dolayı Creeper karakteri ortaya çıktı.

Minecraft Nasıl İndirilir? Minecraft Hakkında ilginç bilgiler!

Minecraft haritasının tam ortasında durursanız, hangi yöne giderseniz önünüzde yaklaşık olarak tam 30 milyon blok vardır. Bu da istediğimiz yönde tam 60  milyon metre çapında bir ilerleme demektir. Yani Minecraft’ın dünyası, yaşadığımız dünyadan 7.000 kat daha büyüktür. 

Minecraft Tasarımları

Minecraft oyununda hayal gücünüze göre olağanüstü tasarımlar yapabilme imkanınız mevcut işte bunlardan bir kaçı;

Minecraft Nasıl İndirilir? Minecraft Hakkında ilginç bilgiler!
Minecraft Nasıl İndirilir? Minecraft Hakkında ilginç bilgiler!

Oyuna 30 Ocak 2016 tarihi itibarıyla, 32,278,000’den fazla kişi kaydolmuş, 22,387,000’den fazla kullanıcı da oyunu satın almıştır.

Minecraft Versiyonları

Şimdi ise Minecraft’ın versiyonlarına geçelim.

Java Edition

Minecraft Java Edition, Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemlerinde oynanabilir. Minecraft Java Edition dışında Minecraft Classic ve Minecraft 4K gibi PC için farklı ama oynanmayan versiyonları da vardır.

Minecraft Classic, Minecraft’in daha eski versiyonudur. Diğer Minecraft versiyonlarının aksine bedavadır ancak artık destek verilmemektedir. Bu versiyonda oyuncular ister multiplayer bir serverda isterse de kendi başlarına oyunda istedikleri gibi blokları yok edebilir ve yerleştirebilirler. Bu versiyonda oyuncu dışında hiçbir canlı yoktur ve lav gibi tehlikeler oyunculara zarar veremez.

Minecraft 4K ise Minecraft’ın çok basitleştirilmiş bir versiyondur. Harita 64x64x64 bloklar ile sınırlı olup her seferinde aynı harita oluşturulacaktır. Oyuncular çim, toprak, taş, odun, yaprak ve tuğla blokları ile sınırlıdır.Java ile yazılmıştır

Minecraft: Bedrock Edition

8 Ekim, 2011’de uyumlu tüm cihazlar için zamanında Android Market’de çıkmıştır, günümüzde Android Market’in yerine Google Play Store’da bulunmaktadır. iOS versiyonu ise 17 Kasım 2011’de çıkmıştır. Windows Phone 8 ve 8.1 içinse 10 Aralık 2014’te yayımlanmıştır. Bu versiyon oyunun yaratıcı bir şekilde blokları kırıp-inşa etmesine ve hayatta kalma özellikleri üzerine yoğunlaşmıştır ve PC versiyonunda özelliklerin tümünü içermemektedir ancak PC versiyonunda olmayan şeyler de vardır.

Bu versiyon ayrıca kablosuz ağ üzerinden multiplayer oynama imkanı sağlar. Periyodik olarak çıkarılan güncellemeler ise bu versiyon ile PC versiyonu arasındaki fark kapatılmaya çalışılmaktadır. 0.9.0 versiyonu ile dünyaların yapısı pc sürümündeki gibi oluşacak şekilde geliştirilmiştir. Ardından 0.10.0 sürümü çıkmıştır ve bu sürümde az da olsa yeni şey gelmiştir.

Geliştiriciler tarafından çıkarılan 0.11.0 sürümüyle PC sürümüne gelişmişlik olarak iyice benzetilmesi amaçlanmıştır.Ardından 0.12.1 sürümünde büyüler ve nether portali eklenmiştir . 0.13.0’da redstone eklenmiş ve hata düzeltmeleriyle 0.13.1 ve 0.13.2 çıkmıştır.0.14.1’da ise kalan redstone sistemlerinden bazıları ve PE’ye özel bazı yenilikleriyle kazanlar eklenmiştir.

Hata düzeltmeleriyle 1.4.2 çıkmıştır. 0.15.0 da pistonlar ve atlar eklenmiştir. 0.15.1 de Oyunun kendi doku paketleri eklenmiştir. 0.16.0 sürümünde gardiyanlar komutlar wihter ve fener eklenmiştir. 0.17.1 beta güncellemesi oyuna Ender ejderhası, End portali ve diğer End ürünlerini kazandırmıştır.

2017’de Better Togetter güncellemesi çıktı. Bu güncelleme sayesinde PE ,Xbox, PS ve Windows 10 Edition aynı oyun olmuştur. Yıllar içerisinde eksiklerini kapatarak Java Edition ile ufak farklılıklar içermektedir. Aynı zamanda uyumluluk ve stabilizasyon konularında da daha iyidir.

Minecraft: Xbox 360 Edition

Oyunun Xbox 360 versiyonu 9 Mayıs, 2012’de çıkmıştır. Oyunun bu versiyonunda ise başka versiyonlarda olmayan bazı özellikler mevcuttur. Mesela, kontrol menüleri ya da Xbox Live üzerinden multiplayer gibi.

Minecraft: PS3 Edition

Minecraft’ın Sony Playstation 3 için yapılmış versiyonudur Bilgisayar ile arasındaki farklar kapatılmaktadır.

Minecraft: PS4 Edition

Minecraft’ın versiyonlarındandır ve Sony Playstation 4 içindir.Dünyalar Sony PlayStation 3’ün dünyalarından iki kat daha büyüktür.

Minecraft: Xbox One Edition

Minecraft’ın versiyonlarındandır.

2017’de Better Togetter güncellemesi çıktı. Bu güncelleme sayesinde PE, Xbox, PS ve Windows 10 Edition aynı oyun olmuştur. Yıllar içerisinde eksiklerini kapatarak Java Edition ile ufak farklılıklar içermektedir. Aynı zamanda uyumluluk ve stabilizasyon konularında da daha iyidir.

Minecraft: PS Vita Edition

Minecraft’ın Playstation Vita’daki versiyonudur.

Minecraft: Pi Edition

Minecraft’ın taşınabilir bilgisayar Raspberry Pi için yapılmış özel versiyonudur ve alpha seviyesindedir. Pocket Edition ile benzerlik gösterir.

Minecraft: Education Edition

Minecraft’ın eğitim sürümüdür. İçerisinde Kodlama ve Kimya eğitimleri bulundurur. Okul Microsoft Hesabı ile ücretsiz oynanılabilmektedir. Bedrock Edition’un geliştirilmiş halidir.

Minecraft Earth

Minecraft’ın AR(Artırılmış Gerçeklik) teknolojisi ile geliştirdiği oyundur. Şu anda betada olup, ücretsizdir.

Minecraft Dungeons

Şu anda daha çıkmamış oyunlarıdır. 2020 yılında (bu yıl) çıkması bekleniyor (Kaynak:wikipedia.org)

Minecraft Nasıl İndirilir?

İlk olarak oyunumuzu Google Play üzerinden, 24.99TL’ye satın alabilirsiniz.

İndirme linki: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mojang.minecraftpe&hl=tr

İkinci Olarak Pc bölümüne gelelim.

Microsoft storedan oyunu, 56TL,25 kuruşa satın alabilirsiniz. Ayrıca Gamepass sistemine dahildir.

İndirme Linki: https://www.microsoft.com/tr-tr/p/minecraft/9nblggh537bl?activetab=pivot:overviewtab

Ek olarak oyunu, Psn Store ve Xbox store’dan alabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası