Minecraft FPS Arttırma ve Optimize Etme

Minecraft, oyun dünyasında büyük yankı uyandıran ve en çok satan oyunlar arasına giren popüler bir simülasyon oyunudur. Oyunun belirli bir amacı bulunmamak ile beraber kendi yolunuzu kendiniz belirliyorsunuz. Hayalindeki işi yapabilir, hayatta kalma modunda oynayabilir, mimari yapılar inşa edebilir, sistemler üretebilir veya mini oyunlar oynayabilirsin. Oyun bunlarla da sınırlı kalmayarak oyunculara her türlü imkanı sunuyor.

Özellik bakımından her kitleye hitap eden bu oyunun özellikleri çoğu oyuncu tarafından beğenilse dahi grafiklerini gören birçok oyuncu oyuna başlamadan eleştiri yağmuruna tutabiliyor. Fakat oynamaya başlayan bazı oyuncular oyun hakkında ön yargılı davrandığının farkına varıyor.

Minecraft Kasma Sorunları

Minecraft oynayan birçok oyuncu, Minecraft oyunu ile ilgili çeşitli sorunlar yaşamış olabilir. Bu sorunlardan birisi optimizasyon ve performans sorunları olmakta. Minecraft oyununda yaşanabilen FPS drop, düşük FPS, gecikme gibi çeşitli sorunların çözümü mevcut.

Minecraft Düşük FPS Sorunu Nasıl Çözülür?

Minecraft oyununu kurdunuz, oynamaya başlıyorsunuz ve bir baktınız ki FPS düşük. Eğer ki iyi bir bilgisayara sahip değilseniz bu sorunu yaşamanız doğal olmakta. Oyunun grafikleri hakkında konuşan birçok oyuncu bu kadar sistem tüketmesini de eleştirmekte. Oyunun çok sistem tüketmesi gayet doğal bir olay. Çünkü oyun çok fazla obje içermekte. Efektler, bloklar, canlıların yapay zeka sistemleri, gün döngüsü, matematiksel hesaplamalar, ışıklandırma, gölgelendirme, bölge oluşumu ve blokları tek tek yazdırma gibi birçok sistem oyun içerisinde bulunmakta. Bu da performansı etkileyebilmekte.

Minecraft oyununda düşük FPS alıyor iseniz yapmanız gereken birçok çözüm yolu bulunmakta. Bunlardan ilki grafik ayarlarını düşürmek ve sistemde açık olan ve CPU ve GPU işlemcisini tüketen yazılımları kapatmak. Eğer ki yeterli gelmiyor ise OptiFine kurarak bu sorun çözüme kavuşturulabilir. OptiFine, oyuna daha fazla grafik seçeneği sunarak grafik kalitesini arttırmakta. Ekstra özellikler de içeren OptiFine, yakınlaştırma ve pelerin desteğini de oyunculara sunmakta. OptiFine dışında Better FPS, FastCraft, FoamFix gibi çeşitli modlar da bulunmakta. Bu optimize modlar beraberce çalışabilmekte.

Minecraft Modlu Oynarken Oyun Çökmesini Önlemek

Teknik bir mod paketi indirip oyunu başlattınız. Güzel güzel oynuyorsunuz. Bir araca bindiniz ve bir blokta sıkıştınız. Bu esnada araçtan indiniz ve oyun çöktü. Bu gibi buglar oyun keyfinizi etkileyebilir. Eğer ki mod paketini açmak uzun sürüyorsa tekrar başlatmanız gerekecektir.

Mod paketi çökmeleri için de bir çözüm yolu bulunmakta. VanillaFix modunun uygun bir sürümünü mod paketine ekleyerek mod paketi çökmelerini önleyebilirsiniz. Bu mod, çökme anında oyunu kapatmayarak ana ekrana atılmasını sağlar veya çökme raporunun ekranda gözükür. Bu durum çökme raporuna bağlı bir durum. Bu sayede oyun keyfiniz hızlı bir şekilde kaldığı yerden devam eder ve bu hataya karşı daha dikkatli olursunuz. Belki de bu hatayı çözebilirsiniz.

Minecraft FPS Drop Sorununu Çözmek

FPS drop sorununun birçok nedeni bulunmakta. Fakat eğer ki sunucunuz eski sürümlerden güncellenen bir sunucu ise FPS drop yaşamanız an meselesi olabilir. Örneğin 1.8-1.12 arası bir sunucuyu 1.15 olarak güncellerseniz sunucunun belirli alanlarına girerken FPS drop meydana gelebilir. Bunun çeşitli sebepleri bulunmakta. Bu sebeplerden birisi ise bir obje ile ilgili yanıt döndürürken o objenin hatalı olmasıdır. Bu objelerden birisi kafalar olmakta. Eğer ki artık dokusunu kaybetmiş bir kafaya sahip alanda iseniz veya dokusu olmayan birçok kafa bulunan bir alanda yer alıyor iseniz FPS drop düşme ihtimali muhtemel bir sorun olmakta. Yapmanız gereken dokusu olmayan bu kafaları kaldırmak. Artık sunucunuzda oynarken FPS drop düşmeyecek.

Minecraft Sunucu Gecikme Sorununa Çözüm

Özellikle 1.13, 1.14, 1.15 gibi güncel Minecraft sürümlerinde yaşanan gecikme sorunu, birkaç adım ile çözülebilmekte. Günümüzde birçok Minecraft sunucu sahibi 1.15’e geçmekte tereddüt edebiliyor. Bundan dolayı en çok tercih edilen 1.12 veya 1.8 sunucusu kuruyor. Fakat aslında 1.15 lag sorununu çözmek çok basit. Yapılması gereken oyuncunun mesafesini kısıtlamak ve oyuncu olmayan yerlerde yapay zeka işlemlerinin çalışmasını devre dışı bırakmak. Biraz daha ayar dosyalarını kurcalar ve bu konuda araştırmalar yapar iseniz sunucunuz için daha fazla optimize ayarlar sağlayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası