Minecraft Dungeons İnceleme!

tarafından
13
Minecraft Dungeons İnceleme!

Yazıma başlamadan önce bir gerçeği belirtmem gerekiyor, daha önce sadece bir kere Minecraft oynadım. Minecraft Dungeons ile ikinci kez içinde Minecraft adı geçen bir oyun oynuyorum. Minecraft’ın emekleme döneminden çıkıp yavaştan yürümeye başladığı, Pew Die Pie’ın henüz oyun sayesinden milyarder olmadığı dönemlerdi. Oyunu açtım, 30 dakika falan öyle dolandım, sıkıldım ve bıraktım. Bir daha da dönmedim. Kısacası Minecraft hakkında bildiğim şeyler bazı doğaüstü yeteneklere sahip insanların yarattığı haritalar ve Pew Die Pie.

Bu sebepten oyunun ilk duyurulduğu günden beri ilgilendiğim tek kısmı oynanışın Action RPG kısmı. Switch’de Diablo III’ü boş zamanlarımı öldürmek adına hala oynadığımdan yeni bir ARPG fikrine oldukça sıcak bakıyordum, Minecraft evreninde olmasına rağmen. Fakat aynı Minecraft gibi, Minecraft Dungeons da bende aynı sıkıntıdan başka bir duygu uyandırmadı.

Kötü haberi baştan vermek incelemelerde çok yapılan bir şey değildir. Olay o ya, sizi bu yazıda ne kadar tutarsam o kadar iyi ama bu sefer hem oyun hem de yazı oldukça iç sıkıcı olacağından zaman kaybetmeyip başka bir yazımıza ilerlemek isterseniz sizi anlarım. Ama yok ben oyunu hala merak ediyorum diyorsanız buyrun devam edelim.

Minecraft Dungeons Inceleme

En Azından Minecraft’a Benziyor…

İlk Minecraft Dungeons oynamaya başladığımda hoşuma giden şeylerden biri, Minecraft’ın grafik stilinin tamamen korunmuş olmasıydı. Mojang orijinal Minecraft motorunu bu oyun türüne adapte edemediğinden Unreal Engine 4 kullanmaya karar vermiş ve sonuçları sanat yönetimi açısından başarılı. Fakat sadece bu departmanda başarılı. Çünkü Minecraft’ı özel yapan istediğinizi şekillendirme bilme, kırma dökme işi ne yazık ki Unreal Engine 4 kullanımı çöpe gitmiş. Bölümler güzel görünüyor olsalarda inanılmaz statikler. Çevre ile etkileşiminiz neredeyse sıfır. Hani iki kutu kırayım içinden bir şeyler çıksın falan unutun.

Bunun dışında Minecraft Dungeons üst seviye konsollar (One X ve Pro) ve PC dışında sadece 30 kare saniye çalışıyor. Diablo 3’ün ekranda Minecraft Dungeons’dan daha çok düşman ve efekt çizmesine rağmen her konsolda 60 kare saniye çalıştığını hatırlatarak oyunun bu konudaki dev başarısızlığını daha net gözler önünce serebilirim sanırım. Üstüne üstlük bu 30 kare saniye de tam kilitli değil ve ekran kalabalıklaşınca oyun kendinden geçebiliyor. Detayları bu işin ehli Digital Foundry ekibine bırakıp, oynanışa geçiyorum.

Minecraft Dungeons Inceleme

Fakat Diablo’ya Hiç Benzemiyor…

Gördüklerimiz iç açıcı değil, peki ya oynadıklarımız. Orası da sallantıda dostlar. Oyun loot tabanlı bir ARPG olmak istiyor, uzaktan bakınca andırıyor da, ama yakınına girince görüyoruz ki kazın ayağı öyle değil. Öncelikle loot sistemi ve düşürdüğünüz itemlar inanılmaz sıkıcı. Belki Minecraft oynayan insanlar Minecraft Dungeons oynarken düşürdükleri silahları orijinal oyundan tanıyıp mutlu olabilirler bir süreliğine ama bir noktadan sonra aynı kılıç, aynı çekiç ve aynı zırhtan üç milyon tane düşürmeye başlayınca iş kabak tadı vermeye başlıyor. Enchantment sistemi ile düşürdüğünüz eşyalara farklı özellikler ekleyebiliyorsunuz ve bu sistem de prosedürel olduğundan aynı silahın farklı özelliklere sahip versiyonlarına sahip olabiliyorsunuz. Bu sistem ile oyunun derinliğinin artacağını düşünebilirsiniz ama çeşitliliğin az olması sebebiyle mükemmel kombinasyonu inanılmaz kolay şekilde buluyorsunuz ve bir daha başka bir şey kullanmanıza gerek kalmıyor.

Ben oynarken inanılmaz yüksek hasar vurabildiğim bir kombinasyonu 1 saat içinde keşfettim ve sonrasında sadece bu kombinasyonun parçası olan ekipmanın yüksek değerlere sahip olan hallerini yerden topladım. Bu kombinasyonu bulduğum andan itibaren loot’a olan ilgim tamamen kayboldu.

Minecraft Dungeons’ın sulandırılmış Diablo olma hevesi bunlarla da bitmiyor. Oyun sınıf sistemini ve yetenek ağaçlarını komple camdan dışarı atıyor. Bunun yerine sınıfınızı düşürdüğünüz eşyalarla yaratmanızı istiyor. Fakat belirttiğim gibi düşen eşyalar çok çeşitli olmadığından öyle spesifik bir karakter yaratma şansınız olmuyor.

Minecraft Dungeons Inceleme

Vuruyorum Ama Vurmuyorum Gibi De…

Oynanışın büyük problemlerinden birisi de vuruş hissiyatı. Daha doğrusu vuruş hissiyatının olmaması. Oyundaki ataklarınızın büyük bir kısmı stagger özelliğinden yoksun. Düşmanlara vurmanız, onların vuruş animasyonlarını hiçbir durumda kesmediğinden (stagger) oyun özellikle kalabalık dövüşlerde tam bir arbedeye dönüşüyor. O noktada ekipmanınız ne kadar iyi olursa olsun, ne kadar güçlü olursanız olun, düşman üstüne çullanınca işiniz ya şansa kalıyor ya da kaçmaya. Tabi düşmanlar tam olarak etrafınızı sardıysa eğer kaçmak gibi bir şansınızda yok, ortada tertemiz dayağınızı yiyorsunuz.

Yakın dövüşmek istemezseniz eğer işin ok kısmı devreye giriyor ve oklar oyundaki neredeyse her silahtan daha etkili. Düşmanlarınızla aranıza biraz mesafe koyup ok sallamaya başladığınız an hiçbir düşman yanınıza bile yaklaşamıyor. Bu noktada +9000 kılıcınız olmasının da çok bir anlamı kalmıyor doğal olarak. Düşen eşyalar arasındaki dengesizlik keyif kaçırıyor.

Oyunun loot konusunda başka sıkıntıları da var. Mesela oyunun içinde bir Blacksmith var ama kendisinden özellikle bir eşya alamıyorsunuz. Oyun içinde topladığınız paralarla bir mobil oyun misali kutu açıyorsunuz ve ne çıkarsa bahtınıza. Kullanmadığınız eşyaların salvage değerleri ise inanılmaz düşük, bununda oyun içi ekonomiye pek hayrı yok. Bir noktadan sonra zindanlarda bulduğum aletler yeterince iyi olduğundan bu mekaniği kullanmadım bile. Kampa her geldiğimde demirci abiye bir selam verdim geçtim sadece.

Ve son olarak şunu söylemek istiyorum… Oyunun adı Minecraft Dungeons ve oyunda crafting yok… Bir Minecraft oyununda crafting yok… Sanırım bu kadarı yeterli…

Minecraft Dungeons Inceleme

Pew Die Pie Bile Oynamaz…

Minecraft Dungeons hakkında söyleyecek iyi bir şeyler bulmak istiyorum ama açıkçası zorlanıyorum. Oyunun Game Pass ile ücretsiz olduğu geliyor aklıma mesela. Ama sonra oyunun sürekli reklamı yapılan crossplay özelliğinin ben bu satırları yazarken hala açık olmadığını hatırlıyorum. Evet oyunun deli gibi reklamı yapılan Crossplay özellikleri henüz açık değil, ileri bir tarihte eklenecekmiş. Hiçbir yerde bir bilgi olmadığından biz bu durumu oyunu XBOX ile PC arasında Crossplay yapmaya çalışırken öğrendik mesela. Sonra ben oyunu PC’ye kurmak durumunda kaldım. Bakın gördüğünüz üzere yine oyun hakkında iyi bir şey söyleyemedim.

Bir de oyun çok kısa demiş miydim? Oyun inanılmaz kısa, hikayesi de pek bir şeye benzemiyor. Prosedürel yaratılan haritalar insanda kısa bir süreliğine yeni içerik hissiyatı yaratsa da bir noktadan sonra haritaların prosedürel üretim içerisinde tekrar ettiğini hissetmeye başlıyorsunuz.

Kısacası eğer bir ARPG hayranıysanız bu oyundan uzak durun, boşuna zaman kaybetmeyin, oyun aşırı seyreltilmiş bir Diablo klonu olmaktan daha fazlasını sunmuyor. Dengesiz eşyalar, eh işte haritalar, sıkıcı oynanış derken oyun hakkında söylenecek iyi bir şey bulmak zor. Game Pass üyesiyseniz bir tur dönün ki zaten oyun inanılmaz kısa, çok uzun sürmez o turunuz da. Minecraft seven daha ufak yaşlı oyuncular için hallice keyifli bir deneyim olacaktır ama daha derin sistemler içeren bir oyun arıyorsanız, o oyun başka kalede…

Bir önceki yazımız olan Pokémon Sword and Shield: The Isle of Armor incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.