Minecraft 21W10A özellikleri açıklandı

minecraft 21W10A

Minecraft 21W10A sürümünün özellikleri Mojang Studios tarafından açıklandı. Firma, bu sürümde eski sisteme sahip olanları üzebilir.

Minecraft’ın yeni sürümü, OpenGL güncellemesi sebebiyle bazı eski ekran kartı modellerini artık desteklemeyebilir. Bunun sebebi Minecraft’ın OpenGL sürümünü yükseltmesi oldu. Minecraft bunu neden yaptığını ve gelecekte nelerin değişeceği hakkında bazı açıklamalar yaptı.

Minecraft 21W10A özellikleri

Minecraft’ın yeni sürümü ile birlikte oyuna yemyeşil mağaralar biyomu eklendi. Bu biyom yeşil bitkilerle dolu bir ortamı kullanıcılarına vaat ediyor. Killerle dolu havuzların yer aldığı bu mağara genişliği ile de dikkat çekiyor. Henüz geliştirilen bu mağara biyomu normal haritalarda yer almıyor. Bu mağara biyomunu test etmek isteyen kullanıcılar tek biyomlu dünya oluşturmak zorunda.

Minecraft 21W10A özellikleri

Yapılan bir diğer değişiklik cevherler ile ilgili oldu. Bildiğiniz üzere son zamanlarda madenin genişletilmesi ile birlikte yeni düzenlemeler de yapılıyordu. Bu düzenlemelerden birisi de cevherlerin dokusunun değişmesi ve cevherlerin çıkış olasılıklarının güncellenmesi oldu. Yeni güncelleme ile birlikte dağlarda oluşacak zümrüt oranı yükseldi ve lapis çıkma oranı arttı. Bakır, altın, kızıltaş, demir ve elmas cevherleri ise bir kademe daha az üretiliyor olacak.

1.17’nin ön ayağı olan Minecraft 21W10A özellikleri arasında teknik güncellemeler de yer alıyor. Yeni güncelleme ile birlikte artık “/give” komutu sınırsız eşya vermeyecek. Önceden oyuncu hatalı bir şekilde fazladan eşya aldığında bu durum sunucuyu laga sokabiliyordu. Mojang bu duruma bir önlem almak için bu komutun artık en fazla 100 yığın eşya vermesini sağlıyor. Örneğin 100 yığın taş alan bir kullanıcı en fazla 6.400 taş almış olacak.

Yapılan bir diğer güncelleme bazı kullanıcıları sevindirirken bazı kullanıcıları üzebilir. Çünkü yeni teknik güncelleme ile birlikte oyunun sistem gereksinimleri yükseldi. Minecraft artık OpenGL 3.2 kullanıyor olacak. Bu sürümden önceki ekran kartı modelleri Minecraft çalıştırmayabilir. OpenGL sürümünün güncellemesinin sebebi shader yani gölgelendirici desteğinin oyuna eklenmesi. Artık doku paketlerinde shader desteği bulunacak. Bu sayede ekstra bir mod gereksinimi olmayacak.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası