Minecraft 1.16 lag sorunu nasıl çözülür?

minecraft lag sorunu

Minecraft 1.16 lag sorunu pek çok yöntemle çözülebilir fakat bazı yöntemler lag sorununu çözmekte oldukça etkili olarak yer alıyor.

Minecraft sunucusu kuran ve 1.12 sunucusu işleten bir oyuncu, daha yeni sürümlerde sunucuda ciddi lagların olduğunu fark etmiş olmalı. Yeni sürümler hem yüksek CPU kullanımı yapıyor hem de oldukça fazla laga sebep oluyor olabilir. Bunun pek çok nedeni bulunuyor. Bu konuda güncel sunucularda lagın nasıl çözüleceğinden bahsedeceğiz.

Minecraft 1.16 lag sorunu ve çözümü

Minecraft 1.16 sunucusunda lag yapan etkenlerden birisi oyun içerisinde bulunan yapay zeka olmakta. Yapay zeka, özellikle yeni sürümlerde oyuna eklenen bir özellik. Köylü yapay zekası, hayvan yapay zekası ve bunun gibi pek çok yapay zeka gelişerek CPU kullanımını ve RAM tüketimini yükseltti. Bu durum sistemi çok yüksek olmayan sunucuların daha çok lag yaşamasına sebep oldu. Bunun yanı sıra çok büyük haritalarda birden fazla yapay zekaya sahip canlı olabilir. Bu durum da lag yapan durumlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu yazımızı da inceleyin !
Minecraft Lag Sorunu

Yapay zekayı devre dışı bırakmak

Minecraft sunucusunda harita ne kadar geniş olursa lag oranı da o kadar artıyor. Çünkü haritanın her bölgesi aktif olarak işlem yapıyor. Bu da sunucunun daha çok laga girmesine sebep olabiliyor. Bu durumdan kurtulmak için yapay zekayı haritanın aktif olmadığı yerlerde yani oyuncuların olmadığı bölgelerde kapatmak gerekiyor. Bunun için sunucunun kurulu olduğu dizine gelip “Spigot.yml” dosyasına girmek ve sonrasında “tick-inactive-villagers” ayarını false yapmak gerekiyor. Bu sayede yapay zeka oyuncu olmayan bölgelerde çalışmayacak. Şunu da belirtmek gerekiyor ki bu durum otomatik köylü farmı yapanları da etkileyebilir.

Mesafeyi düşürmek

Minecraft sunucusunda lag olarak geri dönüş sağlayan durumlardan birisi de sunucunun mesafesinin yüksek olması. Sunucu mesafesini düşürmek büyük bir performans artışı sağlıyor. Bunun için “Server.properties” dosyasına girmek ve burada yer alan “view-distance” ayarını 4 yapmak yeterli olacak. Kullanıcı isteğe bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük girebilir.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası