Mavi Balina Oyunu Nedir?

tarafından
321
Mavi Balina Oyunu Nedir?

Mavi Balina Oyunu Nedir?

Geçtiğimiz yıl en fazla konuşulan konuların başında yer alan Mavi Balina oyunu, çocukları intihar etmelerine neden oluyordu. Kısa bir zaman içerisinde hızla yayılıp binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan oyun hakkında birçok teori ortaya atıldı.

Mavi Balina Oyunu Nedir

Çocukları İntihara Sürükleyen Mavi Balina Oyununun Gizli Gerçekleri

İnternet üzerinde oyun, 50 gün içinde yapılması gereke 50 görevi bulunan intihar oyunu olarak ifade ediliyor. Oyunun ilk görevleri çok kolay ve çocukları oyuna alıştırmaya çalışıyorlar. Fakat ilerleyen bölümlerde kolunuza bıçakla zarar vermenizi ya da yüksek binadan aşağı sarkmak gibi ürpertici görevlerin yapılması gerekiyordu. Son bölüme gelene kadar Mavi Balina oyununu oynayanlar ruhsal açıdan çöküş yaşıyor ve 50. görev olarak da intihar etmeleri isteniyordu.

Mavi Balina Oyunu Nedir

Mavi Balina Nasıl Ortaya Çıktı?

Ortaya atılan iddialara göre hikaye Rusya’da Rina Palenkova adındaki bir kişi ile başladı. İnternet sitesinde fotoğraf paylaştıktan sonra bu genç intihar ederek hayata veda etti. Tüm çevresi neden böyle yaptığına anlam veremedi. Daha sonra 12 yaşındaki bir çocuğun da intihar etmesi şüpheleri arttırdı. Her iki kişi de ortak bazı gruplara üyeydi ve aileler hesapları kontrol ettikten sonra mavi balina ile intihar notları içeren dosyalara ulaştılar. Bu şekilde Mavi Balina oyunu tüm dünyada duyuldu ve yayılmaya başladı.

2016 yılında tutuklanan Philipp Budeikin adındaki genç, Mavi Balina oyununu 2013 yılında yarattığını söyledi.

Bir önceki yazımız olan Far Cry New Dawn İnceleme başlıklı makalemizde Far Cry New Dawn, Far Cry Serisi ve Nasıl Oynanır hakkında bilgiler verilmektedir.