Mafia III: Definitive Edition incelemesi

Mafia II: Definitive Edition oyununun incelemesi ardından tahmin edebileceğiniz gibi tabii ki bir de Mafia III: Definitive Edition için inceleme yazacaktık. Yalnız, bu serinin ikinci oyununun cilalanmış sürümünü incelemek oldukça kolaydı. Sonuçta, o oyun on yaşında idi ve birçok farklı yoldan yapıtı değerlendirebiliyorduk. Mafia III ise 2016 senesinde piyasaya sürülmüştü ve kendisinin çok da eskidiğini söyleyemeyiz. Yine de bu oyunun da cilalanmış halini aldık ve sizler için ufak da olsa bir inceleme yazdık.

Öncelikle, rahatlıkla tahmin edebileceğiniz gibi Mafia III için piyasaya sürülmüş olan tüm genişletme paketleri ve ek paketler, bu paketin içerisinde yer alıyor. Bu noktada oyuncuların karşısına toplamda üç adet genişletme paketi sunuluyor; sayısız küçük içerik paketleri indirilmeye açılıyor ve son olarak eğer Mafia: Trilogy paketini satın alırsanız, iki adet de yeni kozmetik ögenin sahibi olabiliyorsunuz. Yani, Mafia III oyununun içerik olarak tam halini deneyimlemek istiyorsanız, bu paket tam size göre gibi görünüyor.

Halihazırda Steam, PlayStation 4 ve Xbox One için çıkmış olan Mafia III: Definitive Edition, yakında Google Stadia ve Epic Games Store için de gelecek. Ben ise bu video oyununu Steam üzerinden satın alarak, ASUS TUF Gaming A15 ile inceledim. Özetle, elimin altındaki bilgisayarda NVIDIA GeForce RTX 2060 bulunuyor. Bu dizüstü bilgisayara ait incelemeyi de çok yakında yayımlamayı planlıyorum ama şimdi konumuzu çok dağıtmayalım ve oyuna geri dönelim. Sonuçta, oyunu oynadığım platformu belirtmenin sebebi var.

Bu sebepten bir sonraki başlığımda bahsedeceğim; öncelikle tüm bu yeni içeriklerin ne zaman açıldığını belirtmek istiyorum. Açıkçası ben yeni içeriklerin anında oyunculara sunulduğunu tahmin ediyordum ama öyle değil; cilalanmış pakete ait ek içerikler, oyundaki Sit Down isimli görevi yaptığınız zaman açılıyor. Bu içerikler ise Faster, Baby!, Stones Unturned, Sign of the Times, Judge, Jury and Executioner Weapons Pack, Family Kick-Back Pack, 2K Account Bonus Pack ve Mafia: Trilogy Loyalty Bonus Pack olarak geçiyor.

Mafia III: Definitive Edition
Mafia III: Definitive Edition, arabaların ön plana çıktığı anlarda gayet aksiyon dolu olabiliyor.

Mafia III: Definitive Edition, görsel ve performans iyileştirmesi sunuyor mu?

Biraz önce de dediğim gibi ben bu video oyununu ASUS TUF Gaming A15 ile deneyimledim. Normalde bu tip oyunları konsolda oynardım ama elimin altında güçlü bir PC olunca kendisini kullanmak istedim. Muhtemelen bu sebepten ötürü olacak ki oyunun performansında ve görselliğinde pek de bir farklılık hissedemedim. Yani, tabii ki iyileştirmeler var ama bu iyileştirmeler var ile yok arasında idi. Özellikle de Mafia II: Definitive Edition ile karşılaştırdığım zaman Mafia III: Definitive Edition, çok güçsüz kalıyor.

Eğer bir konsol oyuncusu iseniz PlayStation 4 Pro ve Xbox One X konsollarında Mafia III: Definitive Edition oyununu 4K ve HDR destekleri ile deneyimleyebiliyorsunuz. Tabii bu destekler için yine 4K ve HDR destekleyen bir televizyonunuzun veya monitörünüzün olması gerekiyor. Yalnız, şu sıralarda bunlar bile yetmeyebilir; ortaya çıkan raporlara göre bu oyun, PlayStation 4 Pro ve Xbox One X konsollarında şu anda hiçbir ek özellik sunmuyor; Xbox One X üzerinde bile oyun 900p çözünürlüğünde çalışıyor; rezillik.

Bu yazımızı da inceleyin !

Yalnız, PlayStation 4 Pro ve Xbox One X üzerinde yaşanan problemleri, inceleme yazımda değerlendiremeyeceğim. Sonuçta ben bu oyunu Steam üzerinden deneyimledim ve konsol sürümlerini oynamadığım için tam olarak ne yaşandığını bilmiyorum. Yine de PC, PlayStation 4 ve Xbox One üzerinde eğer Mafia III oyununa halihazırda sahipseniz, Mafia III: Definitive Edition oyununa ücretsiz olarak sahip olabiliyorsunuz. Bu sayede de aslında çok bir şey kaybetmiyorsunuz; bedava bir paket sonuçta.

Eğer bugüne kadar bu oyunu hiç oynamadıysanız, Mafia III: Definitive Edition sizlere 50 saate kadar çıkabilen bir deneyim sunuyor. Tabii bu rakam, ek paketleri ve genişletme paketlerini işin içine dahil ettiğiniz zaman öyle oluyor. Ekstra içerikler olmadan, muhtemelen 20 ile 30 saat arasında bir deneyim yaşayacaksınız. Benim gözlemlediğime göre üç adet ek paket de bu oyuna toplamda 20 saat gibi bir oynanış ekliyor. Eğer bir video oyununu %100 şekilde bitirmek istiyorsanız, süre oldukça uzar tabii.

Mafia III: Definitive Edition
Oyundaki ana karakterimiz, orijinal haline oldukça benziyor.

Orijinal oyun ile cilalanmış olan bu yeni paket arasında ne gibi bir fark var?

Eğer bu oyunu PlayStation 4 Pro veya Xbox One X üzerinde oynamış olsaydım, muhtemelen birkaç farklılık görecektim ama PC tarafında Mafia III: Definitive Edition ile Mafia III arasında görsel ve performans anlamında hiçbir farklılık yok. Zaten bu oyun dediğim gibi 2016 senesinde çıktı, çok da bir farklılık beklemek gerekmiyordu sunum tarafında. Bu paketin kendisini gösterebildiği tek alan, içerikleri; ana oyun için piyasaya sürülmüş olan tüm içerikleri içerisinde, uygun bir fiyata bulunduruyor olması benim gözümde.

Tüm bunların üzerine, eğer temel oyuna sahipseniz, Mafia III: Definitive Edition isimli paketi ücretsiz olarak kütüphanenize ekleyebiliyorsunuz. Bu da demek oluyor ki 6-7 adet ek içeriği ücretsiz olarak elde edebileceksiniz. Eğer oyunu halihazırda tüm ek içerikleri ile sahipseniz, size yeni olan hiçbir şey sunulmuyor. Yani, tamamen yeniden geliştirilmekte olan Mafia: Definitive Edition oyununu, başarılı bir şekilde cilalanmış Mafia II: Definitive Edition oyunlarını göz önünde bulundurunca, bu yapıt çok güçsüz.

Peki, eğer halihazırda bu video oyununa sahip değilseniz, kendisini satın almalı mısınız? Sevdiğiniz oyun türlerine göre bu durum değişir aslında. Eğer Mafia serisini seviyorsanız, aslında üçüncü oyun, bu serinin en zayıf olanı benim gözümde. İlk iki oyun inanılmaz başarılı idi hikaye ve oynanış açısından. Mafia III: Definitive Edition, her ne kadar seriyi modern bir noktaya taşıyor olsa bile klasik Mafia ruhunu korumayı pek başaramıyor. Eğer klasik bir açık dünya-aksiyon oyunu deneyimlemek istiyorsanız, neden olmasın?

Tüm inceleme yazımı özetlemem gerekirse, bu cilalanmış oyun ne yazık ki herhangi bir cila sunmuyor PC tarafında. PlayStation 4 ve Xbox One X tarafında HDR ve 4K özelliklerini deneyimleyebiliyorsunuz ama şu anda bu desteklerde de ciddi hatalar bulunuyor. İçerikler ise bu paketin en iyi yanı; temel oyuna sahipseniz, tüm ek içeriklere sahip oluyorsunuz. Yine de bu yapıtın 200 TL olması bir tık sizi rahatsız edebilir maddi yönden. Bu durumda da indirimleri beklemenizi öneriyorum. 150 TL gibi bir fiyat, bu pakete çok yakışır.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası