Mafia II: Definitive Edition incelemesi

2K Games ve Hangar 13, sonunda Mafia: Trilogy isimli paketi duyurdu. Adından da anlayabileceğiniz gibi bu paketin içerisinde Mafia serisine ait üç video oyunu da yer alıyor. Yalnız durum bu kadar da basit değil. Şöyle ki ilk Mafia oyunu, Remake seviyesinde şu anda geliştiriliyor. Mafia II ve Mafia III ise Remaster seviyesinde çıkışını gerçekleştirdi bile. Bu inceleme yazımızda ise Remaster seviyesinde olan Mafia II: Definitive Edition oyununa değineceğim. Gelecekte, üçüncü oyun için de inceleme yazacağız.

Mafia II: Definitive Edition oyunu hakkındaki genel fikirlerimi belirtmeden önce genel olarak Remaster projesi hakkında bilgi vermek istiyorum. Yani, orijinal oyun ile bu sürüm arasında nasıl bir fark var? Bu sorunun cevabını vermeye çalışacağım sizlere. Ondan önce de söylemek istiyorum ki eğer Mafia II oyununun orijinal sürümüne Steam üzerinden sahipseniz, Remaster güncellemesine ücretsiz olarak ulaşabiliyorsunuz. Genel olarak bu proje ile de oyun ilk defa PlayStation 4 ve Xbox One için geliyor.

Piyasadaki birçok Remaster ve Game of the Year projeleri gibi Mafia II: Definitive Edition oyununda da tüm içerikler, sizlere tek seferde sunuluyor. Yani, temel oyunun üzerine tüm ek paketlerin ve diğer içeriklerin sahibi olabiliyorsunuz. Bu içeriklerin başını ise temel oyunun yanında The Betrayal of Jimmy, Jimmy’s Vendetta ve Joe’s Adventure isimli üç ek paket çekiyor. Bu ek paketler, temel oyunun üzerine geliyor ve toplamda neredeyse ana oyun kadar geniş içeriklerin sahibi olabiliyorsunuz.

Mafia II: Definitive Edition oyununun içerisinde üç adet ana ek paketin yanında; Greaser Pack, Renegade Pack, Vegas Pack, War Hero Pack ve Made Man Pack bulunuyor. Made Man Pack haricindeki tüm içerikler, oyunun ana hikayesinde ilerledikçe açılıyor. Made Man Pack ise 2K Games için ücretsiz bir hesap oluşturduğunuz zaman size veriliyor. Tüm bu mini ek paketlerin içerisinde karakter kıyafetleri ve araba özelleştirme ögeleri bulunuyor. Ayrıca, Mafia: Trilogy paketini alırsanız daha da fazla paket veriliyor size.

Mafia II: Definitive Edition
Mafia II: Definitive Edition, hemen yukarıdaki görselden de görebileceğiniz üzere günümüz görselliğine bir tık daha yaklaşıyor. Yine de bu görsel kalitenin yeterli olmadığını düşünebilirsiniz; gayet haklısınız da.

Mafia II: Definitive Edition oyununun bir de teknik tarafına göz atalım

Mafia II, 23 Ağustos 2010 tarihinde çıkışını gerçekleştirmişti. Yani, karşımızda tam 10 senelik bir video oyunu bulunuyor. Böylesine eski bir video oyununu Remaster adı altında elden geçirirken, görselliğe biraz önem vermek gerekiyor. Bu noktada da Hangar 13, bizlere HD seviyesinde yenilenmiş grafikler sunuyor Mafia II: Definitive Edition paketinin içerisinde. Bununla birlikte eğer destekleyen bir ekrana sahipseniz; PC, PlayStation 4 Pro, Xbox One S ve Xbox One X platformlarında HDR ve 4K çözünürlük desteği sunuluyor.

Sadece genel anlamdaki grafikler iyileştirilmiyor, anladığım kadarıyla oyununun içerisindeki surat animasyonları da iyileştiriliyor. Bu sayede özellikle ara sahnelerde ve sinematik anlarda daha kaliteli anlar yaşayabiliyorsunuz. Bu noktada da sizlere söyleyeceğim bazı olumsuz şeyler bulunuyor. Bu video oyunu, Remaster işlemleri sonucunda orijinal halinden çok daha iyi görünüyor ama bu görünüm yeterli değil. Özellikle de orijinal Mafia oyununun Remake sürümü yapılırken, neden Mafia II için Remaster yapıldı?

Bu yazımızı da inceleyin !

Tabii, anlayabiliyorum; bir video oyununu yeniden yapmak ile cilalamak arasında çok büyük farklar var. Yine de Mafia: Definitive Edition, bu sene Remake olarak karşımıza çıkacak. Hangar 13, diğer iki oyunun Remaster projelerini tamamen iptal edip, 2021 senesinde Mafia II: Definitive Edition oyununu bir Remake olarak piyasaya sürebilirdi. Ardından da biraz garip gelecek ama Mafia III: Definitive Edition bir Remake olarak gelebilirdi. Üçüncü oyun çok sevilmemişti ve belki de bu şekilde, hayal edilen oyun yapılabilirdi.

Mafia III: Definitive Edition, 2022 senesinde piyasaya sürüldükten sonra da belki artık gözlerimiz en erken 2025 senesinde çıkabilecek olan bir Mafia IV oyununa dikilebilirdi. Özellikle de ilk oyunun Remake sürümü yapılırken ve bu sürüm çok güzel görünüyorken, özellikle de ikinci oyunun neden bir Remaster olduğunu anlayamadım. Ayrıca oyunun bu sürümünde 10 senelik hatalar hala bulunuyor ve özellikle konsollarda zaman zaman performans sorunu da yaşanabiliyor. Bunlar beni hayal kırıklığına uğrattı.

Mafia II: Definitive Edition
Mafia II: Definitive Edition, yine de orijinal oyunun nostaljisini çok güzel bir şekilde tekrar yaşatabiliyor. Bu yüzden de oyun, aslında birçok oyuncu için çok büyük bir önem taşıyabilir.

Ne yapalım bu video oyununu?

Mafia: Definitive Edition, Mafia II: Definitive Edition ve Mafia III: Definitive Edition oyunlarını içerisinde bulunduran Mafia: Trilogy paketinin fiyatı 374,00 TL. İlk oyunun bir Remake olduğunu göz önünde bulundurursak, ayrıca üçüncü oyunun da daha çok eskimediğini düşünürsek, böyle bir fiyat etiketini uygun görebilirim. Yalnız, şu anda incelemekte olduğum video oyununu tek başına satın almak isterseniz, 199 TL ödemeniz gerekiyor ki böylesine bir Remaster projesi için 199 TL değil, 99 TL daha uygun olurdu.

Tamam, bu oyun temelinde başarılı sayılabilirdi. Remaster olayı da bunun üzerine güzel bir ek olabilirdi ama günümüz şartlarında ben böylesine ortalama bir çalışmaya 199 TL gibi bir paha biçilmesini uygun bulmuyorum. Bu oyunun çıkış fiyatının en fazla 149 TL olması gerekiyordu ki bence yine de ideal olan fiyat 99 TL idi. Bunun üzerine ek olarak Hangar 13 veya proje üzerinde çalışan takım, bu çalışmalarını biraz daha özenli yapmalı idi. En azından orijinal oyundaki hatalar düzeltilebilirdi ve oyun daha kaliteli olabilirdi.

Şimdilik, oyunun yetersiz kalitesi ve fiyat etiketinin yüksekliğinden ötürü bu yapıtı sizlere net olarak öneremiyorum. Eğer bu oyunu gerçekten merak ediyorsanız veya sıkı bir nostalji yaşamak istiyorsanız, indirim dönemini bekleyebilirsiniz. Ayrıca, bu oyunun PC tarafında bir tık daha fazla hatanın olduğunu gördüm internet aleminde. Ben bu oyunu PlayStation 4 Pro konsolumda incelediğim için PC tarafındaki problemlerden ne yazık ki bahsedemeyeceğim ama sizin aklınızda bulunsun efendim.

Durumu özetlemek gerekirse, Mafia II: Definitive Edition işte tam olarak böyle bir video oyunu. Hangar 13, ilk oyunun Remake sürümünü geliştirirken, neden ikinci oyun için de aynı şey yapılmadı hiç bilmiyoruz ama Remaster projesinin yeterli olmadığını düşünüyorum. Evet, tüm içeriklerin tek bir pakette toplanıyor olması çok güzel bir şey. Aynı zamanda da kıyafet paketleri oyuna güzel bir ilerleme ödülü getiriyor. Yine de bu yapıta biraz dikkatli yaklaşmanızı öneriyorum. Aksi taktirde hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası