Reklam

Reklam

Lost Ark

Lost Ark: Hangi Sınıfta Oynanır?

Rusya ve Kore’de başarılı bir dönemin ardından Lost Ark sonunda batı çıkışını görüyor! Oyun eleştirmenlerinden ve eleştirmenlerinden aldığı inceleme miktarı göz önüne alındığında, bu MMO için pek çok kişinin heyecanlandığını biliyorum. Kapalı beta Kasım 2021’de yayına girdiğinde, oyuncular ve izleyiciler oyunu deneyip zaman ayırmaya değip değmediğini kendi gözleriyle gördüler. Oyunda sevilecek çok şey var: PvE ve keşfe odaklanma, karakteriniz için derinlemesine özelleştirme ve yapabileceğiniz muazzam miktarda keşif.

Lost Ark Sınıflarına Genel Bakış

Lost Ark, birçok gelişmiş alt sınıfa ayrılabilen 5 ana sınıf arketipine sahip olacak. Şimdiye kadar seçilebilecek toplam 15 sınıf var (ana ve alt sınıflar birleştirildi). Her sınıfın, onu diğerlerinden ayıran, oynanışına ve savaşına yetenek katan benzersiz bir oyun stili ve yetenekleri vardır. Tercih ettiğiniz durumlara ve etkinliklere bağlı olarak, ya en rahat edeceğiniz ya da kesinlikle zorlu bir ders seçip sizi konfor alanınızdan çıkaran bir sınıf seçebilirsiniz.

Bundan daha önce bahsetmiştim ama ne yazık ki batıdaki muadili ile kıyaslandığında diğer bölgelerde (Rusya ve Kore) daha fazla sınıf mevcut. Ancak endişelenmeyin, çünkü bu diğer sınıflar Lost Ark’ın batı versiyonunda da yayınlanacak. Geliştiricilere göre, onları hariç tutmanın ve lansmandan sonra eklemenin nedeni denge sorunları ve yerelleştirme gereksinimleriydi.

Üstelik Lost Ark’taki tüm sınıflar cinsiyet kilitlidir. Bir teselli olarak, çeşitli saç modelleri ve yüz seçenekleriyle karakterinizin görünümünü özelleştirebilirsiniz. Lost Ark, görünümler ve ekipman sistemleri aracılığıyla yapabileceğiniz sayısız oyun içi “değişiklik” sayesinde tam olarak yararlanabileceğiniz derinlemesine özelleştirme sunar .

Warrior – Savaşçı

Lost Ark Warrior
Lost Ark Warrior

Savaşçı basit olabilir, ancak yeni başlayanlar ve profesyoneller için herhangi bir MMORPG’deki açık ara en güvenilir sınıftır. Bu kılıç kullanan savaşçılar, Lost Ark’ta “büyük sınıf” olarak bilinir, ancak mevcut farklı alt sınıflarla, normalde tipik yakın dövüş karakterini oynamanın daha fazla yolu vardır. Savaşçı sınıfı üç ileri sınıfa ayrılmıştır: Paladin , Gunlancer ve Berserker. Ne yazık ki, diğer bölgelerde mevcut olan Destroyer sınıfı, Lost Ark’ın batı lansmanında mevcut olmayacak; bu sınıfın daha sonra eklenmesini bekleyebiliriz.

MMO türünde bir klasik olan Paladin ile başlayalım. Lost Ark’ın uygun destek sınıflarından biri olarak bilinen Paladin, çeşitli destek yeteneklerine ve yedeklenecek çok sayıda cephe hasarına sahiptir. Alithane’s Judgment ve Law of God gibi sınıf becerilerinden bazılarını kullanmak son derece tatmin edicidir. Paladin’in kimlik yetenekleri Divine Aura ve Divine Executioner’tır. Divine Aura, partinize güçlendirmeler sağlayan daha desteğe dayalı bir yardımcı programdır, Divine Executioner ise otomatik saldırı aralığınızı ve genel hasarı artırır. Genel olarak Paladin, hem PvE hem de PvP’de takım faydaları sağlayabilen, güçlü bir destek sınıfı olarak tasarlanmıştır.

Gunlancer’ı tanımlamanın en iyi yolu, bir destek, DPS ve tank sınıfı arasında bir karışıklık olmasıdır. Lost Ark’taki tankın rolünü yerine getiren bir sınıf olarak düşünün. Gunlancer, tüm Lost Ark’taki en faydalı becerilerden birine sahip olması sayesinde yeni başlayanlar için harika, tek başına arkadaş canlısı bir sınıftır. Ayrıca, güçlü bir kalkanı olan bir sınıftır ve sert vuruş yapan patronlardan bile saldırıların çoğunu hepsini olmasa da görmezden gelmenizi sağlar. Büyük patlama hasarı, yüksek çalışma süresi ve tutarlı hasar çıktısı ve çok fazla hasarı emme yeteneği ile Gunlance, Lost Ark’taki en iyi olmasa da en iyi tank sınıflarından biridir.

Bu arada Berserker, bazı güçlü AoE yeteneklerine ve karakterinizi öfke kaynaklı bir öfkeye gönderen bir kimlik yeteneğine sahiptir. Bu sınıf, yüksek patlama hasarı ve yetenekleri sayesinde sert vurur, ancak bunun karşılığında, Savaşçı sınıflarının üçü hakkında konuşurken Berserker, savunma açısından en zayıf olanıdır. Hal böyle olunca da diğer tankçı kardeşleri tarafından korunmaları gerekiyor.

Mage – Büyücü

Lost Ark Mage
Lost Ark Mage

İçinde büyücü olmayan bir MMO değil en azından ben öyle düşünüyorum. Şu anda Lost Ark’ta büyücü arketipi için yalnızca iki sınıf mevcut ancak diğer bölge kilitli alt sınıfların da yakında gelmesini bekleyebiliriz.

Müttefikleri iyileştirebilen veya güçlendirebilen büyülü bir arp kullanan Bard, Lost Ark’ın ana destek sınıflarından biridir. Hepsinden iyisi, hem PvE hem de PvP için uygun bir sınıftır. Bard’ın kimlik becerisi Serenade’dir, burada kullanabileceğiniz iki tür vardır: Serenade of Salvation (müttefikleri iyileştirir) ve Serenade of Courage (saldırı hasarını artırır). Oyun sonu içeriğinde garantili bir yer istiyorsanız, seçilecek olan Bard’dır.

Sihirdar, Lost Ark’taki en iyi sınıftır. Beceri setinde çok fazla çeşitlilik olduğu için bu sınıfla oynamak son derece eğlencelidir. Sihirdar, nispeten basit bir sınıftır, bu da onu hem PvE hem de PvP durumları için uygun kılar. Tabii ki, eksileri olmadan gelmiyor. Sihirdar, uzun dövüşler sırasında sürekli hasar için daha iyi olduğundan, karakteriniz yumuşacık ve savunmasız olacaktır, bu nedenle bu sınıfı kullanırken dikkatli olunması önerilir.

Assassin – Suikastçi

Lost Ark Assasin
Lost Ark Assasin

Assassin, Lost Ark’ta en iyi görünen oyunlardan bazılarına sahip. Her şey çok gösterişli ve büyüleyici görünüyor sanki bıçakların ortasında dans ediyormuş gibi. Assassin ile alabileceğiniz iki ileri sınıf, Deathblade ve Shadowhunter’dır.

Şık, hızlı ve etkileyici bunlar Deathblade sınıfını tanımlamanın en iyi yolları. Deathblades, Lost Ark’taki en iyi DPS sınıflarından biridir ve kullanımı kolay gibi görünse de, aynı anda birden fazla yetenekle oynamanızı gerektiren birkaç mekanik vardır. Gerçek bir hayduttan ziyade çevik bir dövüş sınıfına daha yakın oynayan Deathblade, savaş alanında zarafet ve beceriyle ilerler. Bununla birlikte, PvE içeriğine odaklanacaksanız, sınıf donanıma bağlı olma eğilimindedir, bu da onu bazı oyuncular için mutlaka ilk tercih haline getirmez.

Shadowhunter, kalabalığın favorisidir ve nedenini görmek kolaydır. Bu şekil değiştiren iblisleri almak ve oynamak kolaydır, muazzam hasar verir ve oyundaki en gösterişli görünen becerilerden bazılarına sahiptir. Shadowhunter’ın iki biçimi vardır: demon ve human. Yine de çoğunlukla human olarak oynayacaksınız, çünkü göstergeniz %100 olduğunda yalnızca geçici olarak bir demona dönüşebilirsiniz, böylece hareket hızınızda ve sağlığınızda bir destek sağlarsınız.

Martial Artist – Dövüşçü

Lost Ark Martial Artist
Lost Ark Martial Artist

Bir Dövüş Sanatçısı olarak emrinizde en iyi iki silaha sahipsiniz, elleriniz ve dizleriniz. Lansman sırasında her sınıfın erkek ve kadın versiyonlarına yayılmış dört ileri sınıf seçeneğiniz var.

Soulfist ile başlayarak, yakın dövüş ve menzilli yeteneklere erişimi nedeniyle kendi içinde benzersiz bir sınıftır. Bard ve Paladin’i tamamlamak için PvP’de destek dışı olarak hareket edecek kadar esnektir. Güçlü bir madalyon kullanarak arenalarda bir takımı tek başına taşıyabilen, yüksek beceri tavanı nedeniyle oyun tarzınızı geliştirmek biraz zaman ve bağlılık gerektirir. Ancak işe girerseniz, Soulfist muazzam bir hasar çıkışı sağlayabilen bir canavardır.

Hızlı tempolu bir şey ve alev tekmelerinin kelimenin tam anlamıyla bir kasırgaya dönüşmesini istiyorsanız, Striker sizin için bir sınıftır. Bu, havada düşmanlarla hokkabazlık yaparken ve yetenekleri birbirine zincirlerken, arenada dokuma ve dans edebilen bir sınıftır. Striker’ın bir öğrenme eğrisi olduğunu, yani yeni oyuncular için oynaması zor bir sınıf olduğunu unutmayın, ancak oyunla daha “uygulamalı” bir yaklaşım benimsemek istiyorsanız, o zaman bu sınıftır.

Wardancer, birkaç önemli değişiklikle birlikte, temel olarak Striker’ın kadın versiyonudur. Düşük bekleme süreleri, aşırı hareketlilik ve oynamanın sadece eğlenceli olması, onu yeni bir oyuncu için harika bir seçenek haline getiriyor. Dövüş sınıflarına çok benzeyen Wardancer, PvE ve PvP için bazı dengeli yapılara sahiptir. Bununla birlikte, oynanışı nispeten basit olduğu için, oynaması en heyecan verici sınıf değil.

Scrapper, Lost Ark’taki bir başka popüler seçimdir ve tanky yakın dövüş DPS sınıfıdır. Bu yakın dövüşçü DPS, yüksek hareket kabiliyetine sahiptir ve Sendeleme güçlendirmeleri sayesinde Striker ve Wardancer’dan daha sert vurabilir. Stagger, bu arada, oyuncuların patronları ve düşmanları devirmesine izin veren bir mekaniktir.

Gunner – Topçu

Lost Ark Gunner
Lost Ark Gunner

Gunner menzilli hasar ve fayda konusunda uzmanlaşmış bir sınıftır. Gunner için dört gelişmiş sınıf Deadeye, Gunslinger, Sharpshooter ve Artillerist’tir.

Deadeye ve Gunslinger aslında aynı sınıfın erkek ve kadın versiyonları olduğu için, ikisinden de aynı anda bahsedelim. Aralarından seçim yapabileceğiniz üç silahınız var: tüfek, tabanca ve pompalı tüfek. Her iki sınıf da yüksek hareket kabiliyetine sahiptir ancak çok yumuşaktır. Deadeye/Gunslinger’ın saf hasar çıkışı, onu doğru ellerdeyken hesaba katılması gereken bir sınıf haline getirir.

Daha ilkel bir şey arıyorsanız, Sharpshooter, uzun menzilli ve kısa menzilli becerilerin bir karışımını kullanan ve onu oldukça çok yönlü yapan bir yay ve ok sınıfıdır. Sharpshooter, sürekli bir hasar seviyesi vermekle ilgilidir, bu da onu PvE içeriğine ve baskın patronlarına karşı iyi hale getirir. Sınıf ayrıca, PvP içeriğinden geçerken faydalı olan gizli mekaniklere sahiptir.

Menzilli bir sınıf isteyenler için Artillerist, tek hedeflere büyük hasar verirken dalgaları temizleyebilen çok yönlü bir kit sağlar. Son derece güçlü ve içgüdüsel saldırıları ile bu sınıf, ekranınızı yıkıcı kaosla doldurabilir. Ayrıca Artillerist, tanklığı CC bağışıklığı ve sabit bir tarete dönüşmenizi sağlayan kimlik becerisi nedeniyle oyun sonu içeriğinden geçtiğinizde bile alakalı kalır. Büyük patlamaları seven biriyseniz, Artillerist mükemmel seçimdir.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası