Kötü Adamların Kazandığı 5 Oyun

İyi taraf her zaman kazanmaz. Evet çoğu zaman bize sunulan, diğer ihtimalden daha çok karşılaştığımız bir durum, iyi taraf kötü tarafı yener, dünya kötülerden arındırılır ve herkes sonsuza dek mutlu yaşar. Çook sıkıcı. Aslında çok olmasa da bu örneğin tam tersi durumları yaşadığımız oyunlar mevcut. Ama oyun piyasasının %90’ının bu seneryoya bağlı kaldığını düşünürsek beni %10’luk dilim daha çok cezbediyor, hadi biraz kötü olalım.

Singularity

Bu oyunumuzda oyunun sonunda seçim hakkımız oluyor. Demichev adlı Zaman Maniplasyon Cihazı’nın mucidi olan bilim adamını öldürebiliyoruz ya da bu makinayı ele geçirmek isteyen Barisov adlı askeri.

Demichev’i vurduğumuzda Barisov cihazı ele geçiriyor ve bunu dünyayı köleleştirmek için kullanıyor. Barisov’u vurduğumuzda karakterimiz Renko, Demichev ile dünyayı yönetiyor ve birkaç yıl sonra Renko ile Demichev birbirlerinden şüphelenip dünyayı ikiye bölüyorlar, sivil savaştı, mutant askerlerdi derken dünya kan gölüne dönüyor.

Alternatif bir son olarak da eğer ikisini birden vurursak her şeyi bırakıp dünyayı kaosun ellerine teslim ediyoruz. Yani bu oyunun sonu her türlü kötü bitiyor.

Castlevania: Legacy of Darkness

Çoğu Castlevania oyunu ya beraberlikle ya da karşılıklı yok edilmeyle biten sonlar göstermişti bize. Lord of Shadow’u ele alalım mesela. Evet Gabriel, Satan’ı yeniyor fakat Dracula’ya dönüşüyor. Bu oyununda golü atacak olan Legacy of Darkness oyununa pası verdiğini görüyoruz çünkü Legacy of Darkness’ta Cornell kardeşi Ada’yı kurtarmak için göreve çıkıyor. Ada ise Dracula’yı canlandırmak için yapılacak ritüalde bir kurban. Neden işler yolunda gitsin ki? İş işten geçmesine rağmen Dracula’yı yenmek için Cornell güçlerinden vazgeçmek zorunda kalıyor ve bu da tam Dracula’nın istediği şey. Aslında Ada’nın kaçırılışı Cornell’in doğa üstü güçlerini feda etmesi için hazırlanmış bir tuzaktan başka bir şey değildi ki bu da Dracula’nın tam güçte yeniden doğmasını sağladı. Gerçekten güzel ve kötü bir son.

Transformers: The Game

Çok karmaşık bir oyun değil fakat tarafların olduğu bir hikayede elbetteki elinize iki farklı son sunmaya yetecek kaynak oluyor. Autobot olarak oynarsak Optimus Prime, Megatron’u yendiğinde tüm dünya mutlu ve herkesin yüzünde mutlu bir gülümseme. Fakat tam tersi, Deceptecon olarak oynayıp Megatron ile Optimus Prime’ı yenersek Megatron All Spark’ı kendine alıyor ve kullanıyor. All Spark kullanıldığında ise dünya üzerindeki tüm elektronik cihazlar bir Deceptecon’a dönüşüyor ve Megatron önderliğinde insan ırkı dünya üzerinden siliniyor.

Diablo(Seri)

Blizzard oyuncularına kazandığını hissettirmeyi sever, kazanmasalar bile. Tüm seri aslında bu liste için mükemmel bir örnek. Neden mi?
Orjinal Diablo’da kahramanımız kendini Diablo’yu ruhtaşına sonsuza kadar hapsetmek için kendini feda ediyor fakat Diablo 2’de görüyoruz ki bu hareket tamamen beyhude.

Çünkü Diablo kahramanımızı ele geçiriyor ve her ne yapıyorsa yapmaya devam ediyor. Ardından işler iyi gitmeye başlıyor diyoruz, Diablo 2’de Diablo’yu cehennemde yenip Diablo ve Mephisto’nun ruhtaşlarını yok ediyoruz fakat oyunun sonunda görüyoruz ki Marius Baal’a ruh taşlarını geri veriyor. Eh bundan sonrasını tahmin edersiniz. Diablo, Diablo 3’te geri dönüyor. Nasıl da kandırmışız her oyunun sonunda kendimizi ve her oyunda nasıl da yenilmişiz Diablo’ya.

Red Dead Redemption

John Marston sadece geçmişini geçmişte bırakmak isteyen bir adam. Eskiden bir kanun kaçağı olduğu ne kadar doğru olsa da oyundaki hali tam bir aile babası. Hayatının kalanını doğru şeylere yapmaya adıyor John. Sonra birden Edgar Ross ve adamları tarafından oğlu ve karısı kaçırılıp kanun kaçağı günlerinde yaptığı pis işlerden birini yaptırtmak üzere tehdit ediliyor. İşler o kadar karmaşık bir hal almaya başlıyor ki oyunun sonunda John yani ana karakterimizin en son görmek isteyeceği şeyi görüyoruz. Kendi kanun kaçağı olması gerçeğinden kaçmaya kurtulmaya çalışırken kendini ailesi için feda etmek zorunda kalıyor ve oğlunun da kendi gibi bir kanun kaçağı olacağını bilerek hayata veda ediyor.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası