İnceleme: MXGP 3

tarafından
44
İnceleme: MXGP 3

Gerçekten daha gerçekçi

MXGP 3, sevenlerine hızlı ve rekabetçi bir oyun anlayışı ile geliyor. Unreal Engine 4 grafik motoru ile dünyanın en ünlü motokros parkurlarında oynayacaksınız. Motosikletlerin her biri, her parçasına kadar özel olarak modifiye edilebiliyor ve gerçek hayatta bulunan markaların modelleri sizin seçiminizi bekliyor. Yani bu demek oluyor ki hayalinizde ki motosikleti yaratıp gerçek parkurlarda bitiş çizgisini kovalayacaksınız.

Çoğu insan MXGP 3‘ü oynamadan önce diğer ünlü motokros oyunlarına yönelmeyi tercih edebilir. Marketin ne kadar büyük olduğunu varsayarsak, Forza Motorsport gibi oyunlar şüphesiz ki adını duyurmuş oyunlar. Ama MXGP‘yi denemeniz için bir kaç neden var, bunlardan biri ise tamamen kendinize göre modifiye edebildiğiniz motosikletler. Yaptığınız modifiyeleri motosiklet özelliğine ve oyun şartlarına göre ayarlayabilmek de oyunun en önemli noktalarından. Ama farklı bir neden isterseniz o da oyunda bulunan ağırlıklı motokros havasıdır.

Manevra kabiliyeti oyunda ilk öğrenmeniz gereken nokta

Çoğu yarış oyununda olduğu gibi, ne sürdüğünüz fark etmeksizin manevrayı rahatça ve doğru bir şekilde yapabilmek önceliktir; ama bu oyunda manevra daha da önemli bir yere sahip. Parkurda ki en küçük bir detay bile yaptığınız seçimi hatta yarışın sonucunu etkiliyecektir. Bu da oyunu zoru sevenler için güzel bir tercih haline getiriyor. Gerçekçilik konsepti günümüzde bütün oyunların ulaşmaya çalıştığı bir nokta. MXGP 3‘ün bize sunduğu “gerçekçilik” ise denemeye değer. Dönüşleri önceden tahmin edebilmek, doğru zamanda gazı kesip frene asılabilmek ve keskin virajları doğru alabilmek bu oyunu motosiklet sevenlerin denemesi için bile yeterli bir sebep. Bir de tüm bunları yaparken parkurun eğimini, önünüze çıkacak engelleri ve uçuşan toprak parçalarını hayal edebilirsiniz. Kontrol tamamen sizin elinizde olmalı ve hiçbir olasılığı göz ardı etmemelisiniz. Oyun içinde hava durumu otomatik olarak değişim göstermekte, bu da önünüze çıkacak başka bir engel. Birden güneşli bir havada çıktığınız yolculuğunuzu balçık içinde bitirmeniz gerekebilir!

Oyun içinde çok oyunculu olmayan parkurlarda “zamanı geri alma” özelliği bulunmakta. Büyük bir hata yaptığınızda yada bir yere sıkışıp kaldığınızda panik yapmanıza gerek yok. Zamanı bir kaç saniye geriye, tam kaza yada sıkışma anından önceye alıp yarışınıza devam edebiliyorsunuz. Bu da oyunu ilk öğrenirken hatalarınızdan öğrenmek adına size büyük bir şans sağlıyor. Küçücük bir hatanın dakikalarınıza mal olması çoğu oyuncunun istemediği bir şey olsa gerek. Bir yere çarpmanız ya da yoldan çıkmanız çoğu zaman sizi oldukça büyük bir sıkıntıya sokacaktır hatta çoğu zaman birinciliği tekrar yakalamanız imkansız hale gelmekte. Önemli olan kendinizi doğru zamanda hızlı bir şekilde toparlayıp, yarışa tüm dikkatinizle yeniden devam etmek. Şunu da belirtelim; doğru yaptığınız her fren ve yaptığınız dönüşler, yani yaptığınız her doğru hareket size +rep puan kazandırıyor. Sponsorlarınız bunların hepsini kaydediyor. Kim bilir belki bir gün yeni bir sponsor kapınızı çalar ve size yeni parçalar ve ekipman sağlar.

Motosikletleri modifiye edebilmeniz, performansınız üzerinde size daha çok kontrol sağlamakla kalmıyor aynı zamanda kişisel oyun deneyiminizi de pozitif yönde etkiliyor.

Eğer motokros oyunları/serileri için yeni bir oyuncu ya da gerçek hayatta sıkı bir motokros hayranı değilseniz, motosiklet’in özelliklerinin kişiliğinize ne kadar uygun olduğu sizin için önemli olmalı. “MXGP3” bu konuda size oldukça geniş seçenekler sunmakta. Bazıları motokrosu yakından takip etmeyen kişiler için şaşırtıcı ya da uzak olabilir. O zaman yapmanız gereken size uygun konfigürasyon’un ne olduğunu deneme yanılma yöntemi ile bulmak. Oyunda sadece renk ve logo seçmekten çok daha fazlası var. Öncelikle MXGP yada MX2 motosikletlerden birini seçmelisiniz; ki her birinde ayrı silindir kapasiteleri bulunmakta. Daha sonra 4 yada 2 zamanlı motorlardan birini seçmeniz gerekmekte, tabi bu seçeneklerinize Yamaha ya da Kawasaki gibi bilinen markaların motorları dahil. Seçenekleriniz bunlar ile bitmedi, frenlerden süspansiyon’a kadar bir çok şeyi kendiniz seçebiliyorsunuz. Tüm bunlar motosikletinizin performansından tutun sizin oyun deneyeminize kadar bir çok şeyi doğrudan etkiliyor. Motosiklet ya da motokros jargonunu bilip bilmemeniz çok da önemli değil aslında, eğer oyunu oynamayı kafaya koyduysanız sizi hiç birşey engelleyemez. Unutmamanız gereken, her oyunda olduğu gibi bir öğrenme ve deneme yanılma sürecinizin var olması.

Sonuç

MXGP 3 oldukça eğlenceli ve rekabeti sevenler için güzel bir oyun. Oyuna başlamak için motokros tutkunu olmanız veya tüm parçalara hakim olmanıza gerek yok, bu nedenle oyun yeni başlayacaklar için de oldukça güzel bir atmosfere sahip. Oyunda ki şartlar sizi zorlayacak olduğu için özellikle zoru seven oyuncular için oldukça güzel bir seçim. Özellikle Unreal Engine 4 grafik motoru ile hazırlanmış atmosfer ve görseller sizi gerçekliğe bir adım daha yaklaştıracak. Her yaptığınız hata için sponsorunuz sizi cezalandıracak olsa da oyunu öğrendikten sonra doğru yaptığınız hareketler için alacağınız +rep’ler ile yeni parçalara hatta yeni sponsorlara merhaba, eskilerine güle güle diyebileceksiniz. Tüm bu sebeplerden dolayı parkuru bitirip yarışı kazandığınızda ağzınızda kalacak güzel tadı unutmayacağınızdan eminiz.

Bir önceki yazımız olan İnceleme: Hellblade: Senua’s Sacrifice başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.