İnceleme: Metal Gear Survive Beta

tarafından
96

İnceleme: Metal Gear Survive Beta

Farklı Bir Metal Gear Tadı

Öncelikle size, Hideo Kojimasız Metal Gear serisinin ilk oyunu olacak Metal Gear Survive‘ın kısaca hikayesini anlatarak yazıma başlamak istiyorum. Metal Gear Survive, orijinal serinin aksine paralel bir evrende geçmekte. Mother Base’in yıkılışından sonra gök yüzünde bir solucan deliği açılır ve savaştan geriye kalan MSF askerleri dahil bütün tesisi içine çeker. Tabii, bu olaylar Big Boss ve Kazuhira Miller’ın, Mother Base’den tahliye edilmesinden sonra gerçekleşir. Bu nedenle yeni oyunda bildiğimiz, sevdiğimiz Big Boss olmayacak. Bir biz, bir de dost askerlerimiz bu yaratıklarla dolu dünyada yaşamaya çalışacağız. Daha doğrusu yaşamaya çalışmayacağız, asıl amacımız kendi dünyamıza geri dönmek için gereken ham maddeleri toplamak. Tabii bu ham maddeleri gerek görevlerle, gerek yerden toplayarak gerekse zombimsi yaratıkları keserek toplayabileceğiz.

Metal Gear Survive Neden Survive?

Oyuna ilk girdiğimizde bizi detaylı bir karakter yaratma ekranı bekliyor. Eskiden güzel güzel Big Boss ile oynarken hiç böyle ekranlara ihtiyaç duymazdık. Şimdi ise kendi karakterimizi yaratmak için bir çok seçeneğimiz var. Karakter yaratma ekranını geçtikten sonra Beyaz bir alanda kendimizi buluyoruz. Bu beyaz alan Beta’ya özgü müdür yoksa tam sürümde değişecek midir bilmiyorum, biraz daha hoş detaylar eklenebilirdi. Yerlerde bir çok çember bulunmakta, bu çemberlerin içine girerek aynı bir menü gibi Training(Eğitim), Vault, Missions(Görevler) gibi alanlara giriş yapabiliyorsunuz. Sol üstteki büyük ekranda ise üzerinize giydiğiniz silahlar, ekipmanlar vs. yazmakta.

İlk ve Tek Görev

Beta süresince Singularity Area adlı haritalarda oynuyoruz. Oyunda girebildiğimiz ilk harita, Singularity Area 1: Wrecked Base. Tabii, tam sürüm ile birlikte bir çok yeni harita daha eklenecektir. Göreve başlamadan önce şunu da belirtmeliyim ki, oyun tam bir Gamepad oyunu. Zaten aşağı yukarı ok tuşları ile seçim yapmanızdan hissediyorsunuz. Kaldı ki MG serisi hep Gamepad oyunu olmuştur, Survive da farklı değil. Bu nedenle bende o şekilde denedim fakat dilerseniz Mause ile de rahatça oynayabilirsiniz.

İlk görev yerimize, Metal Gear V: Phantom Pain’den alıştığımız gibi bir navigasyon eşliğinde gidiyoruz. Çevrede sağda solda Zombimsi yaratıklar var fakat oldukça azlar. Gizlilik görevi olmadığı için rahat rahat ateş edebilirsiniz fakat yakınlarda ki diğer yaratıkların dikkatini çekmeniz de olası. Göreve giderken sağda solda bulunan evlere girerseniz bir çok ham madde toplayabilirsiniz. Bu ham maddeler daha sonra “Craft” yaparken işimize yarayacak.

Oyunda ki ilk görevimiz “Salvage” görevi. Easy, Normal ve Hard modları bulunmakta. Biz en kolayını seçtik. Amacımız ise dünyanın enerjisini çalmak. Belirli bir bölgeye konulmuş maden makinesini, makine enerji toplarken alete saldıran yaratıklardan korumaya çalışıyoruz. Yaratıklar üzerimize dalga dalga geliyor ve mühimmatımız sınırlı. Her dalga arası olan boşlukta mühimmat yenileyebiliyor ve craft yapabiliyoruz. Craft oyunda çok önemli, örneğin bir dalga başlamadan craft masasına gidip elektrikli/dikenli tel yapabiliyoruz. Bu dikenli teli yaratıkların saldırı yönüne doğru yerleştirip bizim enerji çıkarma cihazımıza zarar vermelerini geciktirebiliyoruz.

Ham madde her şeydir

Hayatta kaldığımız süreç, oyunun bize verdiği ödüllerin bolluğunu da doğal olarak arttırıyor. Süre uzadıkça oyun bize daha çok ham madde veriyor. Böylece daha farklı araçlar craflayıp, daha güzel savunma sistemleri kurabiliyoruz. Şimdilik oyun açık beta’da olduğu için oynayabildiğimiz tek mod bu. Belki oyun tam sürüme geçtiğinde, kazandığımız ham maddeleri farklı amaçlar için kullanabileceğiz. Salvage modunu, özellikle co-op olarak oynamanızı öneririm. İlk başta kendime güvenip tek başıma girdiğimde, kuzey yönünden gelen 50 kişilik yaratık ordusunu görünce “WTF” olmuştum. Ama bir arkadaş gurubu ile dört kişi girerseniz, oldukça eğlenebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak oyun tam sürüme geçmeden bir yorum yapmak çok doğru olmaz fakat, Hideo Kojimasız bir MGS bir çoğumuzun beklediği kadar kötü ve boş olamayabilir. Farklı bir MG oyunu ile karşı karşıyayız ama oynanış alıştığımız MG’lerden hiçte farklı değil. Oyunun Campagin modunu Beta’da oynama şansımız olmadı. Fakat “Campaigndir bir Metal Gear’ı Metal Gear” yapan demek hiç de abartı olmaz. Oyun tam sürüme geçtiğinde daha detaylı bir inceleme yayınlayacağız ve sizler için oyunu oynayıp yorumlayacağız. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan Doom Eternal İnceleme! başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.