İnceleme: Absolver

tarafından
94

İnceleme: Absolver

Absolver nedir?

Absolver çok değişik bir oyun. Oynadığım süre boyunca bir çok arkadaşım bana oyunun nasıl olduğunu sordu. Cevap vermekte ve anlatmakta sıkıntılar yaşadım. O soruları cevaplarken kullandığım kelimeleri burada da kullanacağım. Absolver bir çok sevdiğim oyundan izler taşıyor, aynı zamanda hiç birine de tam olarak benzemiyor. Tek bir cümlede özetleyecek olsam “Journey ve Dark Souls birleşimi açık dünya multiplayer coop kung fu oyunu” derim. Ne alaka? Bu nasıl bir cümle? Ancak oyun yapmak için yanıp tutuşan bir grup saf gencin hayal dünyalarını yansıttıkları kafe buluşmalarında duyabileceğimiz bir cümle gibi duruyor. Fakat Devolver Digital ve Sloclap için boş laflar değil bunlar. Bu tarz bir şeyi oynanabilir ve keyifli bir hale getirebilmişler. Oyunun artılarından ve eksilerinden bahsederken neden Journey’e ve Dark Souls’a benzettiğimi de açıklamaya çalışacağım.

Atmosfer, sanat yönetimi ve hikaye.

Journey çok güzel bir oyun. Son derece minimalist. Hikaye adına direk anlatılan hiç bir şey yok ve oyuncu bir çok şeyi kendisi keşfetmek durumunda. Absolver ise bu açıdan Journey’e çok benziyor. Çok az diyalog var ve bu diyaloglar bambaşka bir dilde konuşuluyor. Ancak alt yazı ile anlaşılıyorlar. Yapımcının bu tercihi oyuna biraz mistisizm katmış. Öyle bir mistisizm ki Hollywood’un gözündeki oryantal, Asyalı mistisizmi gibi ucuz ve zorlama betimlenen bir şekilde değil. Minimalisminden dolayı çok yerinde. Bir grup dövüşçü yeteneklerini geliştirip kendilerini kanıtlayacak. Açık dünyada bir kaç boss yendikten sonra bir kuleyi tırmanıp Absolver olacak. Olay bundan ibaret.

Sanat tarzı ve buna bağlı olarak grafikler kendine has bir havaya sahip. Son zamanlarda biraz iç baymaya başlayan realizmden uzak, animasyon görünümünde karakterler ve bir ortam var karşımızda. Journey gibi bir yolculuk hikayesi. Karakterin dünyayı keşfetmesi ve anlamaya çalışması dışında kendini tanıması ile ilgili. Oyunda arayüz neredeyse yok. Görebildiğiniz şeyler sadece can ve stamina barlarıyla kullanabileceğiniz büyü gibi özellikler. Açıp bakabileceğiniz bir harita yok. Pusula yok. Her şeyi kendiniz keşfetmek durumundasınız.

Yalnız bir yolculuk değil.

Oyun dünyasını dolaşırken ortalıkta dövüşebileceğiniz bir sürü NPC var. Ancak bunların dışında da tek tük oyuncu ile karşılaşmak mümkün. Haritalar phase halinde. Yani bütün oyuncuları bir arada görmek mümkün değil. Aksi taktirde kaos olur. Oynarken en fazla 4 oyuncuyu bir arada görebilmiştim. Bu sistem oyunun kalabalık gözükmesini engelliyor. Absolver için iyi bir seçim çünkü ortam yalnız ve terkedilmiş bir ortam. Bu hissi iyi veriyor ve içine daha rahat girmenizi sağlıyor. Diğer oyuncular ile konuşabileceğiniz bir chat kutusu yok. Tek iletişim elimizdeki bir avuç emote ve ikisinin de aynı yolculukta olduğuna dair karşılıklı bir anlayış. İlginç bir şekilde oyunun bu havası ve yer yer zorluğu oyuncuları tipik PvP uyuzluklarından uzaklaştırmış. Bazı durumlarda birbirinize ihtiyacınız var. Grup kursanız bile friendly fire olmadığı için bu birliktelik beraberinde riskler de getiriyor.

PvP her zaman açık. İster beraber çalışın, isterseniz teke tek duello yapın. Ancak unutmamanız gereken şey etraftaki düşmanlar teke tek problem olmasalar bile üç veya dört tanesi üzerinize çullandı mı şansınız ciddi şekilde azalıyor. Oyuncuların bu açıdan birbirlerine ihtiyaçları var. Bunların dışında da altar denilen yerlerde meditasyon yapıp resmi pvp maçları yapabilirsiniz. İlk başta 1v1 duello modu açılıyor. Başka bir oyuncuyu üç defa yenen maçı alıyor. Bu modu oynarken adrenalin seviyesi yükselebilir. O açıdan çok heyecan verici çünkü ne ile karşılaşacağınızı bilmiyorsunuz. Dikkatsiz olursanız yeri öpebilirsiniz. Kaybedeceğinizi düşündüğünüz bir maç birden bire dönebilir. Maç yaptıkça PvP seviyeniz artıyor. O alanda level aldıkça farklı maç modları açılıyor ve okul kurma (onların klan anlayışı) olanağı açılıyor. PvE kısmı kısa olduğu için bu PvP maçları oyunun ömrünü uzatıyor.

Giyin, güçlen, defalarca öl.

Oyunu Dark Souls’a benzetmemim sebebi hem kocaman mistik bir yeri nıspeten yalnız dolaşma hissi hem de dövüşlerin çok hızlı bir şekilde kötü sonlanma ihtimali. Oynarken çok dikkatli olmak gerekiyor. Tek bir düşman var zannedebilirsiniz ancak duvarın arkasında saklanan iki yardımcıyı görmezseniz birden bire dezavantajlı duruma düşebilirsiniz. Dövüşürken yaptığınız her block, dodge ve saldırı stamina harcıyor. Stamina’yı dengeli kullanmak hayatta kalmak için çok önemli. Yeterince güçlenene kadar, değişik hareketler öğrenene kadar, düzgün ekipman dengesini oturtana kadar ve combat sistemine alışana kadar defalarca ölmek mümkün. Ancak sıkıntı değil. Dark Souls gibi olsa bile onun kadar affetmez bir yapıya sahip değil. Ölünce son checkpoint’ten devam edebilirsiniz.

Ortamdaki eşyalar iyi ya da kötü değil. Hepsinin farklı tarzları, ağırlıkları ve koruma özellikleri var. Yüksek defanslı kıyafetleri giyebilirsiniz ancak daha ağır oldukları için yavaşlarınız ve vurduğunuz hasar azalabilir. Bu sayede ekip çalışmaları için bir nevi tank mekaniği düşünülmüş olabilir. Ancak bunun efektif bir şekilde çalıştığı bir ortam henüz göremedim. Bununla beraber üç farklı dövüş tekniği var. Windfall, dexterity ağırlıklı ve dodge üzerine kurulu bir teknik. Hafif giyinip hızlı olmak bu teknik için önemli. Khalt tekniği defans ve darbeleri emme üzerine kurulu. Zamanlama gerektiren counter attack ile giden canın bir kısmı geri dolabiliyor. Forsaken ise strength temelli bir teknik. Doğru zamanlama ile parry yapıp düşmanı hareketsiz bırakmak mümkün. Bunlara ek olarak sonradan açılabilen Stagger tekniği var. Şu anda oyundaki en güçlü ve en çok beklenmedik harekete sahip teknik. Denge açısından bunun etkisinin yakında azaltılacağını düşünüyorum.

Karakter gelişimi ve combat deck.

Oyuncu her level atladığında bir stat puanı geliyor. Bu puanları tekniğinizin hasarını arttırmak için Strength veya Dexterity statlarına dağıtabilirsiniz. Vitality canınızı arttırır. Endurance staminanızı arttırıyor. Böylece yorulmadan daha çok saldırı yapabilirsiniz veya bloklayabilirsiniz. Willpower ise özelliklerinizin ne sıklıkta dolduğunu belirliyor. Bu özellikler kendini iyileştirmeden, düşmanları uzaklaştıran bir şok dalgasına kadar çeşitli olabiliyor. Ancak sadece iki tane seçip aktif tutabiliyorsunuz.

Oyunun en güzel ve en kendine has özelliklerinden birisi ise deck sistemi. Dövüştükçe hareketler öğreniyorsunuz. Bu hareketleri birbirilerine bağlamak mümkün. Dövüşlerde 4 poz var. Her hareketin bir başlangıç pozu ve bir bitiş pozu var. Bunları ardarda dizip sırf mouse tıklaması ile geçişlerini sağlayabiliyorsunuz. Akıcı ve size özel bir teknik gelişiyor böylece. Dövüşün herhangi bir yerinde ise başlangıç pozunuzu klavye tuşu ile değiştirip dövüşün akışında çeşitlilik veya sürprizler sağlayabiliyorsunuz. Oyunda başarılı olmak için bunların dengesini kurabilmek dışında, karşılaştığınız NPC veya oyuncunun hareketlerini incelemek ve ne teknik kullandığını çözmek faydalı oluyor. Absolver bu combat sistemi ile parlıyor.

Tek sıkıntısı içeriğin hızlı bitecek olması.

Absolver çok pahalı bir oyun değil. Ucuz fiyatına göre içeriğinin çok olmasını da beklemiyorum. Hikayesi çok kısa. Bittikten sonra dünyaya dönüp tekrar dolaşmak ve güçlenmeye devam etmek mümkün. Ancak insan biraz daha PvE içerik istiyor. PvP maçları da baymaya başlayınca oynayan pek kalmayabilir. Özellikle o noktada tek başına oynamanın bir anlamı kalmıyor. Arkadaşlar ile oynandığında belki biraz daha ömrü uzayabilir. Devolver Digital ve Sloclap Absolver gibi büyük bir potansiyele daha çok bölge, daha çok düşman, yeni teknikler ve daha değişik boss dövüşleri eklemeli. Bunu yeterince hızlı yapmazsa oyuncular başka oyunlara geçebilir.

Sonuç:

Absolver çok değişik bir oyun. Kendine has bir tarzı var. Bir sürü şeyden hisler var ama hiç bir şeye benzemiyor. Minimalist tarzı oyuncuyu içine çekmek için çok güzel bir yöntem. Combat sistemi ise çeşitliliği ile çok farklı durumların meydana gelmesini sağlıyor. Oyunu oynarken çok eğlendim ve biraz daha oynayamaya devam edeceğim. Ancak bir kaç arkadaşla oynanmazsa bir süre sonra uzaklaşmak mümkün. Müthiş bir potansiyeli var ve umarım Devolver Digital bu potansiyel üzerinde yoğunlaşıp oyunu büyütür.

Bir önceki yazımız olan İnceleme: Metal Gear Survive Beta başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.