Hearthstone: Felfire Festival incelemesi

tarafından
45

Hearthstone: Felfire Festival incelemesi

Her sene olduğu gibi bu sene de Hearthstone için Felfire Festival etkinliği geri döndü. Geçen sene bu etkinlik için Midsummer Fire Festival adı verilmişti ama 2020 senesinin etkinliği Felfire Festival olarak tanıtıldı. 9 Haziran 2020 tarihinde başlamış olan bu etkinlik, ben bu satırları yazarken de devam ediyor ve 7 Temmuz 2020 tarihine kadar da devam edecek. Yani, oyuncuların karşısına 1 ay kadar süren bir etkinlik çıkmış olacak. Bu etkinlik oldukça uzun sürecek; oyunun evreninde önemli bir yere sahip efendim.

Ashes of Outland ile başlatılmış olan hikaye, Felfire Festival etkinliği ile sonlanacak. Oyuncular da bu sona, Trial by Felfire isimli oyun modu ile ulaşabilecek. Tekli oyuncu temelli olan Trial by Felfire, oyuncuların karşısına ilk olarak 17 Haziran 2020 tarihinde çıktı ve 24 Haziran 2020 tarihinde de meydan okuma temelli başka bir varyasyon oyuna eklenmiş olacak. Bu video oyunundaki maceralar gibi işleyen Trial by Felfire, toplamda altı bölümden oluşuyor ama bunlardan bir tanesi ekstra bölüm olarak geçiyor.

Tamamen ücretsiz bir şekilde oyuncuların karşısına çıkan Trial by Felfire içeriği; efsanevi görevler, yeni Tavern Brawl içerikleri, yeni bir Demon Hunter kahramanı olan Aranna Starseeker, korsanlar ve Battlegrounds için gelen yeni içeriklerle birlikte destekleniyor. Bu noktada en çok dikkat çeken içeriklerden bir tanesi Aranna Starseeker ve kendisi sadece mikro ödemeler aracılığı ile elde ediliyor. Illidan Stormrage için bir alternatif olan Aranna Starseeker, kendisine has animasyonlara filan da sahip tabii ki.

Hearthstone: Felfire Festival, aynı zamanda oyuna kalıcı olarak korsanları da ekliyor. Korsanlar, yeni bir çeşit minyon tipi. Rogue ve Warrior sınıfları ile ilişkili olan korsanlar, aslında yapıları itibari ile çok da fark yaratamıyorlar oyun içerisinde. Yine de kendilerini Pirates x Battlegrounds aracılığı ile Battlegrounds modunda kullanabilmek ve aynı zamanda da oyuna yeni bir içeriğin eklenmiş olması tabii ki oldukça önemli. Yine de içerik dendiği zaman benim ilgimi en çok çeken şey, Trial by Felfire oldu.

Hearthstone: Felfire Festival

Hearthstone: Felfire Festival, nasıl bir macera sunuyor?

Trial by Felfire isimli tek kişilik macera, A World in Ruin isimli bölüm ile başlıyor. Birinci bölümde toplamda dört adet macera bulunuyor ve maceranın kendisi kolay bir şekilde başlayıp, zamanla zorlaşıyor. Birinci bölüm en fazla yarım saat içerisinde bitirilebilecek bir yapıya sahip ve kendisini bitirdiğiniz zaman bir adet temalı kart paketi elde edebiliyorsunuz. İkinci bölüm ise biraz daha uzun olduğu için 40 dakika içerisinde tamamlanabiliyor. Geriye kalan diğer bölümler de aynı sayıda içerik sunduğu için durum pek değişmiyor.

Hearthstone: Felfire Festival ile oyunculara sunulan Trial by Felfire, tatlı bir hikaye anlatıyor genel olarak. Zaten eğer bu oyunun tekli oyuncu temelli içeriklerinden hoşlanıyorsanız, hikayeye az da olsa önem veriyorsunuz demektir. Trial by Felfire, kesinlikle beklentileri o yönden karşılayabiliyor. Eğlence yönünden de bu macera kesinlikle geri kalmıyor. Aynı zamanda da Ashes of Outland ile alakalı olan hikayenin bu macera serisi ile bitiyor olması, bahsi geçen ücretiz maceraya daha da fazla önem veriyor bence.

Eğer kozmetik ögelerden hoşlanıyorsanız, Trial by Felfire isimli maceranın sonunda güzel bir hediyenin de sahibi oluyorsunuz. Bu hediye, yeni bir kart arkası görünümü ve kendisi bence gayet güzel. Ben, video oyunlarında kozmetiğe önem veren bir insan olarak, birkaç saat süren bu maceranın sonunda elde ettiğim hediyeden memnun kaldım. Ayrıca macera boyunca birkaç tane de olsa yeni kart denemek gayet güzeldi. Aranna Starseeker da kesinlikle başarılı bir alternatif kahraman gibi geldi bana.

Trial by Felfire, benim dikkatimi en çok seslendirmeler tarafında çekiyor. Bu maceradaki hikaye, sesli olarak anlatılmaya devam ediyor ve sesini duyduğumuz karakterlerin sanatçıları, başarılı bir iş çıkartmaya devam ediyor. Ben açıkçası bu kadar zamandan sonra böylesine başarılı performanslar görebileceğimi sanmıyordum. Genel olarak hikaye anlatımı da Hearthstone oyununun türünün en iyilerinden bir tanesi idi. Hatta, bazı çevrim içi temelli oyunlara baktığımız zaman bile daha kötü anlatılan hikayeler görebiliyoruz.

Etkinlik, 17.4 güncellemesini de beraberinde oyunculara sunuyor

Hearthstone: Felfire Festival, tahmin edebileceğiniz gibi yeni bir güncelleme ile oyuna ekleniyor. Bu güncelleme ile oyuna Captain Eudora, Skycap’n Kragg ve Captain Hooktusk kahramanları ekleniyor. Aynı zamanda Battlegrounds modunun başlangıcına da yeni bir minyon kategorisi ekleniyor. Bundan daha önce bahsetmiştim ama daha detaylı söylemek gerekirse, Pirates tarafı, Beasts, Demons, Dragons, Mechs, Murlocs ile birlikte rotasyona ekleniyor. Güncelleme aynı zamanda bazı şeyleri de iyileştiriyor.

Patches the Pirate, The Rat King ve Queen Wagtoggle kahramanları güncellenirken; Professor Putricide ve Holy Mackerel, rotasyondan ne yazık ki kaldırıldı. Tabii bir de efsanevi görev serisi var. Bu görev serisi dahilinde, Trial by Felfire macerasının birinci bölümünü tamamlayarak 1 adet Ashes of Outland, 1 adet Year of the Dragon ve 1 adet de Rise of Shadows paketlerini elde edebiliyorsunuz. Özellikle geçen dönemleri kaçırdıysanız, bu kart paketleri çok işinize yarıyor ve daha fazla paket de elde edebiliyorsunuz zaten.

Eğer tüm bu kart paketleri sizin için yeterli gelmediyse; bu maceranın meydan okuma temelli görevlerini 4 kere tamamlayarak, 1 adet Ashes of Outland, 1 adet Year of the Dragon ve 1 adet de Saviors of Uldum pack elde edebiliyorsunuz. Son olarak da yine 4 kere Tavern Brawl içeriğini oynayarak; 1 adet Ashes of Outland, 1 adet Year of the Dragon ve 1 adet de Descent of Dragons paketlerini kazanabilmeniz mümkündür. Bunların ardından oyuna bir de 17.4.1 güncellemesi geliyor ve çok daha fazla şey ekleniyor tabii ki.

Bahsi geçen ikinci güncelleme; Lord Jaraxxus, Reno Jackson, Millificient Manastorm ve Maiev Shadowsong kahramanları için ufak dengelemeler getiriyor. Bununla birlikte; Scavenging Hyena, Rabid Saurolisk ve Monstrous Macaw isimli minyonlar da dengelemeler alıyor. Yani, her şeyi kısaca söylemek gerekirse, etkinliğin gayet başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Etkinlik, ücretsiz olarak önemli içerikleri oynanabilir kılıyor. Özellikle çok başarılı bir şekilde hazırlanan tekli macera, bu etkinliğin yıldızı.

Bir önceki yazımız olan The Last of Us Part II incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.