Google, Stadia Oyun Stüdyolarını Kapatıyor

Google Stadia

Google Stadia, şirket içi oyun stüdyolarını kapatacağını bugün duyurdu. Stadia yerine, 2019’da başlatılan konsol veya PC olmadan isteğe bağlı oyunlar sunan akış platformunda üçüncü taraf oyunları sunmaya odaklanacak.

Kaynaklar Google‘ın bu yıl belirli bir noktadan sonra piyasaya sürülmesi planlanan oyunları içeren “birden fazla projeyi” iptal ettiğini söyledi . Google‘ın iki Stadia oyun geliştirme stüdyosu, biri Montreal’de diğeri Los Angeles’ta olmak üzere kapanıştan etkilenecek. Ancak Google‘ın, kapanışlardan etkilenen geliştiriciler için şirkette yeni roller bulmaya çalışacağını söylediği bildiriliyor.

Bu stüdyolardan biri, Google ile Stadia‘nın Oyunlar ve Eğlence başkanı olarak sözleşme imzalayan Assassin’s Creed’in ortak yaratıcısı Jade Raymond tarafından yönetildi. Raymond, bu yeniden yapılanma kapsamında Google‘dan ayrılıyor. Stadia, kendi özel oyunlarını geliştirmek yerine, teknolojisini diğer yayıncıların kullanımına sunmaya odaklanacak ve aylık Stadia Pro abonelik hizmetini sunmaya devam edecek.

Onun içinde resmi duyuru, Google kendi iç gelişim yatırımları durdurmak için bir sebep olarak üçlü bir oyun gelişmenin artan maliyetlerini gösterdi.

“Şu anki veya gelecekteki bir Google Stadia oyuncusuysanız, bu ne anlama geliyor? Tüm oyunlarınızı Stadia ve Stadia Pro‘da oynamaya devam edebilirsiniz ve üçüncü tarafların yeni oyunlarını platforma getirmeye devam edeceğiz” ifadesine yer verildi. “Bulut oyunlarının geleceğine kendimizi adadık ve bu sektörü ileriye taşımak için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”

Ne yazık ki, Stadia‘nın Oyun ve Eğlence bölümünün son iki yıldır üzerinde çalıştığı şeylerin çoğu şimdi bir sır olarak kalacak.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası