FPS Oyunlarını Nasıl Daha İyi Oynayabiliriz?

CS:GO FPS Arttırma Yöntemleri

Bir çok kişi profesyonel oyuncuların nasıl başarılı olduğunu merak eder. İşin sırrı çok basit ve bu sırrı bir kaç soruda cevaplayalım;

Hangi FPS oyununda başarılıyım?

Hangi oyunu severek oynuyorsun buna karar vermen gerek öncelikle. Kendimden örnek vermem gerekirse; Counter-Strike ya da benzeri koşma ya da dürbün açma özelliği olmayan oyunlar beni ne yazık ki kendisini oynamam için ikna edemiyor. Bu yüzden hızlı ve gerçekçiliğiyle ön plana çıkmaya başaran Call of Duty ve Battlefield ikilisi beni kendisine daha çok çekiyor. 2005’den 2015’e kadar aralıksız Call of Duty Multiplayer oynadığımı itiraf etmem gerek. Bir kaç kere LAN organizasyonlarına katıldım, defalarca online turnuvalara katıldım. Bu yüzden hayatımın en önemli yıllarını geçirdiğim Call of Duty her zaman benim için ayrı bir yere sahip olacak. Şimdi ise Battlefield tarafında mücadeleme devam ediyorum. Call of Duty yapısına en yakın oyun bu ve benim en sevdiğim, mücadele etmek için can attığım oyun hiç tartışmasız Battlefield oluyor..

Başarılı olabileceğime inandığım oyunda hangi tarza sahibim?

Mesela Counter-Strike oyuncularının 2 seçeneği oluyor genelde; Saldırgan ya da Taktiksel. Örnek vermem gerekirse; Reflekslerime çok fazla güvenen bir insanım ve bu yüzden Sniper tarzı silahlarda oldukça iyiyimdir. Sahip olduğum refleksler ve saldırgan yapım sayesinde AK47 – M4 kullanır gibi AWP kullanıp, 1 vs 3 kaldığımda ya da benzeri durumlarda kolayca o kişileri avlamayı başarabiliyorum. Sizlerde kendinizi yorumlayın öncelikle, taktiksel mi saldırgan mı? Hangi tarzda daha iyisiniz ya da hangi silahta daha iyisiniz buna karar verin.

Ses kasmak ve kaliteli bir kulaklık

Eğer FPS oyunlarını oynuyorsanız öncelikle rakiplerinizin ayak, silah değiştirme, dürbün ya da benzeri sesleri farkedebilmeniz ve hangi yönünüzde olduğunu doğru tahmin etmeniz gerekiyor. Örnek olarak; bir müsabaka içerisindesiniz ve bulunduğunuz bölgede bir ses duyuyorsunuz. Temiz ses veren kaliteli bir kulaklığa ihtiyacınız var öncelikle, sahip olduğunuz kulaklık sayesinde duyduğunuz sesin, aşağıdan mı, yukarıdan mı, arkanızdan mı, sağınızdan ya da solunuzdan mı geldiğini ayırt edebilirsiniz. Bazı durumlarda çevrenizde 2 kişide olabiliyor bol bol ses çıkaran. Bu 2 kişininde yerini aynı anda fark edebilmeniz için sesi tertemiz bir şekilde duymanızı sağlayan kulaklık olmalı aksi halde sahip olduğunuz düşük kaliteli kulaklıklar her ne kadar sesi sizde duyuruyor olsada, temiz bir ses vermeyeceği için kişileri ayırt edebilmenizi engelleyecektir.

En hızlı tepkime ve en iyi konforu sunan oyuncu ekipmanları

Mouse: FPS oyunlarının en önemli silahı kesinlikle elinizin altındaki farelerdir. Eğer iyi bir fare sahibi değilseniz ve ne kadar iyi reflekslere ya da nişan alma yeteneğine sahip olursanız olun rakibinize daha silahı çevirmeden sizi indirmeyi başaracaktır. Bu yüzden fareyi hareket ettirdiğinizde en hızlı şekilde ekranda dürbünün hareket etmesi ve titreme olmadan nokta atışları yapabilmenizi sağlayan hatta tuşa bastığınız anda bile direkt olarak algılayıp ateş etmenizi sağlayacak kaliteli bir oyuncu faresine ihtiyacınız var.

Örnek olarak; bir çok oyuncunun dilinden düşürmediği “Ben daha önce ateş ettim ama ölmedi” ifadesini açıklayalım. Siz fareyi oyuncunun üzerine getirseniz bile ateş tuşuna bastığınızda fareniz hızlı tepkime süresine sahip olmadığı için merminiz namlunun ucundan gecikmeli olarak çıkacaktır ve buda “Ben daha önce ateş ettim nasıl olurda ölmez?” diyerek çığlıklar atmanıza neden olacaktır. Bu yüzden sahip olduğunuz farenin en hızlı tepkime özelliğine sahip olması gerekiyor.

Diğer bir husus ise konfor; eğer sahip olduğunuz fare elinize büyük ya da küçük geliyorsa, yaz aylarında terletiyor ya da elinizin altından kayıp gidiyorsa acilen o fareyi değiştirin. Aksi halde ne kadar uğraşırsanız uğraşın o fare sizi sinir etmekten başka bir işe yaramayacaktır. Alacağınız farenin terletmeyen ve elinize aldığınızda konforlu olmasına dikkat edin.

Farelerde Konfor Nasıl Olmalı?

Fare kullanımında tutuşunuz çok önemli, bunu resime bakarak kolayca karar verebilirsiniz aslında. Ancak ben size özetlemek istiyorum:

Palm Grip: Fareye avuç ve parmak içleriniz tamamen oturuyor.

Claw Grip: Fareye yine avuç içi tamamen oturur şekilde ancak bu sefer parmaklarınızın içleri fareye değmiyor ve sadece parmak uçlarınız değiyor.

Fingertip Frip: Fareye avuç ya da parmak içleriniz değmiyor ve tamamen parmak uçlarınızla kullanıyorsunuz.

Şimdi ise fareyi nasıl tuttuğumuza karar verdiğimize göre, oyuncu faresi ararken farenin Claw, Fingertip ya da Palm mı olduğuna dikkat edip bize en uygununu satın alıyoruz. Tabii ki tutuşunuza en uygun boyutuda seçmelisiniz. Fingertip kullananlar genelde küçük fareler olurlar. Palmlar ise büyük. Bu yüzden palm kullansanız bile palm fare satın alırken boyutuna mutlaka dikkat edin. Elinize büyük gelirse yine rahatsız edecektir.

Mousepad: Sahip olmanız gereken fareden bahsettikten ve size en uygun fareyi satın aldıktan sonra sıra geldi mousepadimize. Mousepadler ikiye ayrılıyor:

Soft Mousepad: Soft mousepadler bir çok kişinin tercih ettiği ve sevdiği yumuşak yani bez mousepadlerdir. Bu mousepadlerin özellikleri ise;

Geniş yüzeylere sahip olmaları; böylece kolaylıkla DPI ve Sensitivity kısabileceksiniz.

Yumuşak oldukları için Mouse altındaki Skatez yani kaymasını sağlayan plastikleri uzun süre korumayı başarması

Masa ucuna getirdiğinizde ise bileklerinizin acımasını engelleyebilmeleri

Sert Mousepad: Bu mousepadler sert oldukları için bir masadan farksız görülür ve tercih edilmezler. Halbuki Soft mousepadlere göre oldukça iyi performans veriyorlar. Peki bu mousepadlerin özellikleri nelerdir;

  • Optik farelerin ışıklarını emmedikleri için daha iyi okuma sağlıyorlar ve sizlere daha hızlı tepkime veriyorlar. (Zowie EC-1 eVo kullandığım zamanlarda bu farenin kırmızı ışıklı bir optik sensörü vardı. Bu sensör Steelseries QcK+ Fnatic Edition üzerinde çalışmıyordu. Nasıl Çalışmıyordu? Turuncu yüzeyler kırmızıya yakın olduğu için ışıkları emip farenin sensörünü kontrol etmemi engelliyordu. Sağa çekmek isterken monitörde görüntü tam tersi yöne gidiyordu ama bu durum Plastik mousepad ya da siyah tabanlı bir soft yüzeyde söz konusu değildi. Her ne kadar yumuşak siyah bir mousepadde sorunu çözebilmiş olsamda plastik Zowie Swift üzerinde aldığım performansı alamamıştım.)
  • Sert yüzey oldukları için Mouse altındaki Skatez yani kaymasını sağlayan plastikleri kısa sürede eritiyor ve bunlar eridikten sonra farenin altı çiziliyor. Beraberinde eridiği için kaygnalık özelliği düşüyor. Bu yüzden sürekli olarak farenizin skatezini eridikçe değiştirmeniz gerekiyor.
  • Kolay terleyen birisi iseniz, mousepad üzerinde bolca su görebilirsiniz. Yumuşak yani Soft mousepadlerde ise ıslaklığı ve nemi emeceği için farenizi sert yüzeyli alana göre uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden sert yüzey kullanırken 10-20Tl civarındaki mini masaüstü soğutma fanlarından satın alın ve yaz aylarında elinize doğru tutun.
  • Sert yüzey olduğu için farenizi soft yüzeyli mousepadlere göre oldukça hızlı hareket ettirmenizi ve diğer oyunculara oranla çok daha iyi reflekslere sahip olmanıza yardımcı olacaklar.

Özetle; mousepad satın alırken yine kendinize en uygununu tercih etmelisiniz, eğer yüksek hızlı bir alan istiyorsanız Sert mousepadi, kontrollü ve geniş alan istiyorsanız Soft yüzeylileri tercih etmeniz gerekiyor.

Klavye: Klavyeler her ne kadar önemsiz gibi gözüksede fareden sonra sahip olduğunuz en önemli 2. silah, çünkü sağ sol yaparken ya da düşmanınızdan kaçmak isterken klavyenizin kontrolleri çok önemli. Örnek veriyorum rakibinizle karşı karşıyasınız ve kolunuz gözüküyor 1 mermi yediniz ve acilen kolunuzu saklamanız gerekiyor. Düşmanınızın 2. mermisi kolunuza isabet etmeden anlık olarak köşeye girmeniz gerekiyor, bunu ise sahip olacağınız mekanik klavye ile yapabilirsiniz. Peki mekanik klavyelerin ne faydası var? Sahip oldukları yüksek okuma hızı ve %30’luk tuşa basma oranlarıyla en hızlı şekilde karakterinizi hareket ettirmeye yardımcı oluyorlar. Black Switch adı verilen mekanizmaya sahip mekanik klavye satın aldığınız zaman parmağınızla bastığınızda tuş %30 kadar indiğinde direkt okayacak ve karakteriniz hareket edecektir. Diğer klavyelerde bu değer %50 üzeri olduğu için tuşa bastığınızda vakit kaybedeceksiniz ve karakterinizi zamanında köşeye çekemeyeceksiniz.

Monitör: Monitörün bu iş için önemi ne diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Aslında her şeyi gördüğümüz monitörü profesyoneller dışındaki çoğu oyuncular göz ardı eder. Ancak oyunu oynadığımız ve tüm ayrıntılarını gördüğümüz monitörümüzün belkide tüm parçalarımızdan daha iyi olması gerek, Peki Neden? İsterseniz nedenlerden önce monitörümüzün nasıl özellikli olması gerektiğini sıralayalım ve tek tek açıklayalım.

  • Monitörün MS değeri düşük olmalı
  • Hertz değerleri yüksek olmalı

Monitörün MS değeri düşük olmalı: Fare konusunda belirttiğim “Ben Ondan Önce Sıktım ama o Öldürdü” ifadesinin tekrar dile geldiği bir maddedir bu. Online oyun sırasında rakiplerinizi görür görmez ateş edersiniz ve tam üzerinde olur dürbün ama mermi isabet etmez. Bunun en büyük sebebi ise bilgisayarınızdan monitörünüze gelen görüntünün geç gelmesidir. Online olduğu için rakibiniz aslında çoktan geçip gitmiştir ama gecikmesi fazla olan bir monitörünüz olduğu için siz onu geç görüyorsunuz. Bunu çözmenin en kolay yolu 1MS değerli bir monitöre sahip olmak. Böylece 1MS değerindeki monitör, ekran kartınızdan aktarılması gereken görüntüyü en hızlı şekilde yansıtacak ve sizlerde gecikmesiz bir şekilde anlık olarak işlemlerinizi tamamlayacaksınız.

Hertz değerleri yüksek olmalı: Hertz nedir öncelikle bunu açıklayalım. Hertz monitörünüzün ekranına gelen saniyedeki kare sayısını simgeler. 60 Hz bir monitör sahibiyseniz oyununuz bilgisayarınızda 250FPS çalışsa bile siz maximum 60FPS göreceksiniz. Peki 60 FPS görürsek ne olur? FPS oyunlarında çok hızlı aksiyon dolu sahneler olur genelde, bu sahnelerde rakipleriniz koşarak ya da uçaklar, arabalar seri şekilde önünüzden geçer. Sizlerin ekrana gelen bu görüntüleri bulanık olmadan temiz bir şekilde görebilmeniz ve rakiplerinizi, rakip arabaları, uçakları kısaca tüm ayrıntıları farkedebilmeniz gerekiyor. Bu yüzden de 144Hz bir monitör satın almanız gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin
Yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Konu ile ilgili olarak gizlilik politikamızı inceleyebilirsiniz. Kabul etmekGizlilik Politikası