Fortnite, Apple ve Google’a Dava Açıyor

tarafından
8
Fortnite, Apple ve Google’a Dava Açıyor

Dünyada büyük oyuncu kitlesine sahip Fortnite oyununun üretimcisi Epic Games, perşembe günü oyunu App Store ve Play Store’dan kaldıran teknoloji devlerine dava açıyor. 

Apple ve Google yetkilileri, geçtiğimiz gün Epic Games’in “Apple ve Google ödeme kanallarının dışına çıkarak kullanıcıları oyun içi para üniteyi almaya yönlendiren bir yol duyurduğu ve prosedürü ihlal ettiği” bahanesi ile Fortnite’ı bu platformlardan kaldırmıştı.

Epic Games, Kuzey Kaliforniya Bölge Duruşması’ne 60 sayfayı aşan bir şikayetname ile müracaat eterek Apple ve Google hakkında resmen dava açtı. Davanın avukatlarından biri ise Obama yarıyılında Adalet Bakanlığı’nın tekel karşıtlığı ünitesinde yer alan Christine Warney. Bu Epic Games için büyük bir avantaj olacağa benziyor.

Epic Games has filed yasal papers in response to Apple, read more here: https://t.co/c4sgvxQUvb

— Fortnite @FortniteGame August 13, 2020

Vakalar zinciri, Epic Games’in Fortnite oyuncularına oyun içi satın alımlarını dolaysız olarak Epic’deri yapmaları halinde %20 indirim öneri etmesi ile başlamıştı.

Ayrıntılar için:

Fortnite, App Store’dan kaldırıldı!

Davayı etkileyecek başka bir kritik nokta da, Epic Games’in iddiasına göre Google’ın telefon üreticileri OnePlus ve LG’ye baskı yapması. İddiaya göre Epic Games ve OnePlus, OnePlus telefonlarının Fornite için özel bir launcher uygulaması yüklü olarak satışa sunulması üzerine bir uyuşmaya varmıştı ve Google OnePlus’a baskı yaparak uyuşmanın uygulanmamasını istedi. Epic Games, Google’ın aynı tavrı LG ile eş bir uyuşma tasarısında da gösterdiğini belirtiyor.

OnePlus Fortnite

Gözlemlediğimiz üzere bu dava, özgür ticaret prensipleri üzerinden ilerleyecek. Apple ve Google, satış platformlarının özel mal olduğunu dolayısıyla kimin nasıl satış yapacağına karar verebilecekleri argümanı ile, Epic Games ise kendi uygulamasını kullanarak istediği ödeme usulünü kullabileceğini, bir hayli uygulamanın da kullandığını sunarak duruşmayı ikna etmeye çalışacak.

Bir önceki yazımız olan Fortnite App Store’dan Kaldırıldı başlıklı makalemizde Fortnite hakkında bilgiler verilmektedir.