Final Fantasy 7 Remake İnceleme!

tarafından
97

Final Fantasy 7 Remake İnceleme!

Bu ay içerisinde yazdığım bütün incelemeler beni çocukluk anılarımdan ufak alıntılar yapmaya zorluyor. Doom, Resident Evil derken son iki ayı kökleri çok eskilere dayanan isimlerin yeni hallerini oynarken geçirdim. Bu sefer de Final Fantasy 7 Remake inceleme ile karşınızdayım. Bilmeyen olduğunu zannetmiyorum ama yine de ufak bir tarih dersi tadında bilgi vereyim. Final Fantasy 7 1997 yılında Sony Playstation için piyasaya sürüldü. İlk 3D Poligon Final Fantasy oyunu olması dışında, o güne kadar Nintendo ismiyle beraber anılan Final Fantasy markasının Nintendo’yu arkasında bırakıp Sony platforumuna geçiş yaptığı ilk oyundur. Nintendo’nun N64 ile kartuş formatından vazgeçmemesi sebebiyle Square oyunu N64 platformunda çıkartmaktan vazgeçip Sony ile anlaşmıştır. Bu sefer böyle bir durum olmasa da Sony belki de eski günlerin hatrına Final Fantasy 7 Remake için 1 yıllık exclusive anlaşması kopartmış durumda.

Gelelim benim anıma, Final Fantasy 7 benim Memory Card denen zımbırtıların farkına vardığım ilk oyundu. Oyun Playstation’a üç disk olarak gelmişti ve tek oturuşta bitirmek için çok uzundu. O zamana kadar Playstation’da hiç bu kadar uzun bir oyun oynamadığımdan ve eski konsollarda oynadığım oyunlar sebebiyle genellikle şifre sistemi ile ya da kartuş üzerindeki piller ile kayıt etme sistemine alışık olduğumdan Memory Card’ın ne olduğunu bilmiyordum. 1997 yılında elimdeki oyunlar da çok Memory Card gerektirmediğinden yokluğunu da aramamıştım açıkcası. Ta ki Final Fantasy 7’yi oynamaya başlayana kadar. Kaydedemediğim için makineyi açık bırakıp yaklaşık 15 saatlik oyun zamanımı bir elektrik kesintisi ile kaybetmem üzerine kendimi elimdeki üç kuruşluk harçlığımla dükkan dükkan Memory Card ararken bulmuştum. Bir dinazorun anıları gibi geliyor olabilir ama yine de eski günleri düşünüp, oyunların ve teknolojinin geldiği yeri görmek yüzümde ufak bir gülümseme yaramıyor değil.

Sallanan sandalyemde “Bizim zamanımızda…” diye başlayan sıkıcı konuşmamı da yaptıktan sonra artık oyunun incelemesine geçelim.

Final Fantasy 7 Remake İnceleme: Midgar Görmeyeli Baya Bir Değişmiş…

Her zaman olduğu gibi işe grafiklerle başlayalım. Oyunun grafiklerini Final Fantasy 7 – Advent Children ile karşılaştırma gereği duyuyorum çünkü baya Pre-Render CGI film kadar iyi görünüyor grafikler. Final Fantasy 7 Remake Square’in ilk Unreal Engine kullanarak yaptığı Final Fantasy oyunu ve gerçekten motor ile harikalar yaratmışlar. Üstelik performans Pro ve Standart model Playstation 4’lerde neredeyse sıkıntısız. Oyunda geçirdiğim 30 saat boyunca sadece bir ya da iki sahnede performansın etkilendiğini gördüm, onlar da inanılmaz kısa süreler içindi, oyun kendini direkt normal performansına geri çekmeyi başardı.

Fakat bu demek değil ki grafik departmanında her şey süt liman. Oyunun demosunda da yer alan açılış bölümü ve onu takip eden Üst Midgar sürecinde grafikler dudak uçuklatsa da işin rengi Alt Midgar ve burayı takip eden kısımlarda aynı etkiyi yaratamıyor. Bazı noktalarda neredeyse çamur kalitesindeki kaplamalar, açık alanlarda hızlı hareket ederken oluşan kaplama yükleme geciklemeleri oyunun aşırı detaylı diğer bölgeleri ile ciddi bir tezat oluşturuyor. Olayı detaylı şekilde inceleyen Digital Foundry ekibi bunun teknik bir hata olduğunu düşünüyor, umarım ilerleyen zamanlarda bu hatayı düzeltecek ya da en azından minimalize edecek bir yama ile oyun güncellenir. Her ne kadar oyundan aldığınız zevki çok baltalamasa da, bazı noktalar göz kanatacak kadar çamur grafikler ile karşılaşmak üzücü oluyor.

Final Fantasy 7 Remake İnceleme: Eski Köye Yeni Adetler…

Ve gelelim yeniden yapımın belki de insanları en çok ikiye bölecek kısımlarına, oynanış ve hikaye. Merak etmeyin bu inceleme kesinlikle spoiler niteliği taşıyacak bir kısım içermiyor. Diyeceksiniz ki 23 yıllık oyunun neyini spoil edebilirsin ki, emin olun edebilirim. Çünkü oyun yeniden yapım derken şakası yok, sadece oynanışı değil hikayeyi de yeniden şekillendiriyor. Hem de neredeyse bütün zaman çizgisini yok edecek şekilde. Yapımcı ekip ellerine bu fırsat geçmişken gerçekten bunu sonuna kadar kullanıp Final Fantasy 7’yi yeniden yaratmak istemiş gibi. Bu konu üzerinde kaldıkça spoiler verecek olmaktan çok çekindiğim için konuyu kısa keseceğim ama kendinizi büyük değişimlere hazırlamanızı öneriyorum.

Ayrıca oyunun bitişiyle hikayenin bitmediğini de söylemeliyim. Uzun zamandır bilindiği üzere Square oyunu istedikleri her şeyi tam olarak yapabilmek adına parçalara böldüklerini açıklamıştı. Başta buna tepki göstermiştim ama oyunu oynayınca bunun yerinde bir karar olduğunu anladım. Oyun hikayenin sadece Midgar kısmını kapsıyor ama orijinal oyunda olmayan görevler ve hikaye bölümleri ile oyunun içerik kısmını ciddi şekilde dolduruyor. Benim oyun sürem bütün yan görevleri de yaparak 30 saat civarında ki, hala yeterince detaylı inceleme şansı bulamadığım yerler var. Eğer ki oyunun size sunduğu herşeyi görmek isterseniz ya da gerçekten yavaş hareket ederek oyunun tadını çıkartmayı düşünürseniz bu süre 40 saat civarını bulacaktır. Son dönemde çıkan oyunların sürelerini düşününce (Evet sana bakıyorum Resident Evil 3) bu süre oldukça tatmin edici. Yan görevler (Oyunun tabiriyle Odd Jobs) hikaye örgüsü olarak çok iç açıcı olmasa da kim uğraşacak şimdi dedirtecek kadar sıkıcı da değiller.

Final Fantasy 7 Remake İnceleme: Artık Kimse Yerinde Durmuyor…

Ve gelelim yeniden yapımın komple değiştirdiği başka bir tarafa, oyun mekanikleri. Bildiğiniz üzere orijinal Final Fantasy 7 JRPG türünün mihenk taşlarından ve çoğu JRPG gibi sıra tabanlı oynanış üzerine kurulu bir sistem kullanıyor. ATB (Active Time Battle) denilen bu sistem ile bir aksiyon almak için sıranızın gelmesini değil, ATB barınızın dolmasını bekliyordunuz. Yeniden yapım aksiyon almak için ATB barını bekleme olayını ortadan kaldırıyor. Bunun yerine Final Fantasy XV’den feyz alarak daha aksiyon tabanlı bir sistem kullanıyor. Savaş alanında istediğiniz gibi hareket edip, gerçek zamanlı olarak savaşları gerçekleştiriyorsunuz.

Fakat ATB sistemi hala oyun mekanikleri içerisinde önemli bir yer kaplıyor. ATB barı hala oyunda mevcut ve siz dövüşürken karakterinizin yeteneklerine ve ekipmanına göre değişen bir hızda bu bar doluyor. Dolu barlar sayesinde özel yeteneklerinizi ya da varsa karakterinizin büyülerini kullanabiliyorsunuz. ATB barınızın boş olması durumunda sadece standart ataklarınızı kullanabiliyorsunuz. Aynı zamanda savaşlar sırasında oyunu yavaş çekim moduna alıp, partinizideki diğer karakterlere de çeşitli emirler verebiliyorsunuz.

Bence bu sistem yeniden yapımın en başarılı olduğu yer olmuş. Açıkcası Final Fantasy XV’i neredeyse tek tuşa basarak bitirdikten sonra Final Fantasy 7’nin de aynı kaderi paylaşacağından korkuyordum. Ama eski oyunlardaki gibi parti yönetimi yapmadan, ATB barına dikkat etmeden ve doğru yerlerde doğru yetenekleri ve emirleri kullanmadan oyunda başarılı olmak neredeyse imkansız. Umarım bundan 20 yıl sonra falan çıkacağını düşündüğüm Final Fantasy XVI’da aynı mekanikleri kullanır.

Final Fantasy 7 Remake İnceleme bar görseli

Olmuş Bu Oyun…

Oyun hakkında daha saatlerce yazabilirim ve bunların hepsi de övgü cümleleri olur. O yüzden daha da uzatmadan, kafa ve göz yormadan sadede geleyim. Eğer orijinal oyunu oynamış ve beğenmiş gruptansanız, bu oyunu oynamak sizin için bir zorunluluk. Yeni sistemler ile oyunun havasının bozulduğunu düşünüyorsanız eğer, düşünmeyin. Eski oyun hep orada ve istediğiniz zaman ona geri dönebilirsiniz. Ama Square Final Fantasy 7’nin fanlar için ne kadar değerli olduğunu bildiğinden olsa gerek, her şeyin mükemmel olması için ellerinden geleni yapmışlar.

Ve daha önce Final Fantasy 7 oynamamış grup. Oyun dünyasının dilinden düşürmediği bu şaheser neymiş diye merak edip, orijinal oyunun eski kalması yüzünden oyundan uzak durduysanız şimdi tam zamanı. Muhteşem bir başyapıt sizi bekliyor. Size tek önerim oyunu oynamadan önce Advent Children izlemeyin ve imkanınız varsa eğer PSP için çıkan Crisis Core oyununu oynayın, sonra Midgar’da görüşürüz.

Bir önceki yazımız olan Death Stranding PC Tarihi Ertelendi! başlıklı makalemizde Death Stranding, hideo kojima ve Kojima hakkında bilgiler verilmektedir.