FIFA Ultimate Team, ‘Kumara Teşvik’ Sebebi ile İncelemeye Alındı

tarafından
34
FIFA Ultimate Team, ‘Kumara Teşvik’ Sebebi ile İncelemeye Alındı

EA Sports tarafından her yıl yeni bir sürümü ile karşımıza çıkan FIFA, uzun zamandır Ultimate Team özelliğini biz oyunculara sunuyor. Oldukça sevilen FIFA Ultimate Team, kumara teşvik sebebi ile Birleşik Krallık’ta incelemeye alındı.

Uzun yıllardır PES mi FIFA mı tartışması yapılır. Son dönemlerde bunun daha az yapılmasının sebebi ise FIFA’nın bariz bir şekilde öne çıkması ve aradaki farkı açmaya devam etmesi. Şimdi ise FIFA içerisinde bulunan ‘loot box’ sistemi, bazı kurumların dikkatini çekti. Üstelik bu dikkat çekme pek de olumlu anlamda değil.

Birleşik Krallık, loot box içeriğini kumar olarak yorumlamış ve incelemeye almış. Üstelik daha önce benzer durumları Belçika, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinde Overwatch ve CS:GO gibi oyunlarda görmüştük.

EA Sports, FUT modunu oyunculara sunduğundan beri gelirleri yükseldi. Hatta şu anda FIFA’nın en yüksek gelir getiren özelliği olarak FUT modu gösteriliyor. FUT modundan kısaca bahsetmemiz gerekirse, oyuncular FIFA puanları ile paketlere ve oyuncu kartlarına harcamalarda bulunuyor. Bu paketlerden ise rastgele oyuncu kartları çıkıyor ve takımına ekleniyor.

Birleşik Krallık içerisinde bulunan Milletvekili Carolyn Harris, “Bunlar; gençleri sadece risk almaları için cesaretlendirmeye ve normalleştirmeye yardımcı olan sanal spekülatif emtialar (mal, ticari eşya). Gençlerin umulandan çok daha fazla kumar bağımlısı olmasına neden olacak” şeklinde görüşlerini belirtti.

Peki sen konu hakkında ne düşünüyorsun? Sence FUT modu biz oyuncuları kumara teşvik ediyor olabilir mi? Sen de görüş ve düşüncelerini yorum olarak bizler ile paylaşabilirsin. Ayrıca daha fazla oyun haberleri için sitemize abone olabilir, sosyal medya kanallarımızdan bizleri takip edebilirsin.

Bir önceki yazımız olan Epic Games Mobil Yakında Yayınlanıyor başlıklı makalemizde epic games android, epic games ios ve epic games mobil hakkında bilgiler verilmektedir.