Fallout 76: Wastelanders incelemesi

tarafından
36
Fallout 76: Wastelanders incelemesi

Bethesda ekibi, hayal kırıklığıyla sonuçlanan oyunlarını Fallout 76: Wastelanders sayesinde kurtarmayı planlıyor. Geliştirici ekip tarafından geliştirilen serinin son oyunu olan Fallout 76, E3 2018 etkinliğinde ilk duyurulduğunda oldukça heyecanlanmıştım. Ta ki, oyunun tamamen çevrim içi bir deneyim sunacağını öğrenene kadar. Sonra düşündüm ki, Fallout serisini zaten seviyordum.

Arkadaşlarımla oynayabilmek belki de oldukça güzel bir deneyim olurdu. Zaten çevrim içi eşli oyunlar oynamayı seviyordum. Ne farklı olabilirdi ki? Fallout 76 da, önceki oyunlarında olduğu gibi, keşfedilmeyi bekleyen onlarca harika hikayeye ev sahipliği yapacaktı. İyi bir evren ve hikayeyi arkadaşlarımla birlikte deneyimlemek güzel olabilirdi. Evet, bu oyunla ilgili düşüncelerim bu şekildeydi. Daha sonra oyun yayımlandı ve ne mi oldu?

Oyun tüm oyuncularda öyle büyük bir hayal kırıklığı yarattı ki, Bethesda ekibi adeta duvara tosladı. Fallout 76, markanın bünyesinde barındırdığı diğer tüm oyunlardan önceki bir dönemde yer alıyor. Bu fikir nereden ve kimden çıktı tam olarak bilmiyorum ama, oyun piyasaya çıktığında fiziksel olarak size bir hikaye anlatacak NPC bulunmuyordu. Bir Fallout deneyimi içinde bolca sürpriz hikaye içeren, neyle nerede karşılaşacağınızı bilmediğiniz bir oyun olmalıydı.

Oyuncular, asla görmeyecekleri bir karakterin peşinden koşmak veya o karakterler için anlamsız ve kendini tekrar eden görevler yapmak yerine, rastgele karşılarına çıkacak bir NPC ile onların durduk yere sunacağı hikayelerin sürükleyiciliğini tatmak istiyordu. En azından benim, bir Fallout oyunundan beklentim budur. Her köşesinde benzersiz hikayeler içeren, kendini tekrar etmeyen ve sürekli gelişen hikayeler görmek. Eğer Fallout 76 bunların hepsini yapmış olsaydı, şu anda böyle inceleme bulunmayacaktı belki de.

Fallout 76

Fallout 76: Wastelanders sayesinde artık Dünya’da yaşam var

Fallout 76: Wastelanders güncellemesi geldiğinden beri oyunu sıfırdan başlayıp 12 saat boyunca oynadım. Kendime sıfırdan bir karakter oluşturup, bütün o alıştırmaları yaptıktan sonra Vault 76 kapısının açılmasını bekledim büyük bir heyecanla. Kapı açıldı ve ben de kendimi attım Fallout 76: Wastelanders oyununun dünyasına. İlk bakışta her şey normal görünüyor, ancak bir ses duyuyorum hemen aşağıdan ve oraya doğru yola koyuluyorum. Önce beni Vault 76 görevlisi olan bir robot karşılıyor.

Aşağıda duyduğum seslerin ne olduğu hakkında sorular sorduktan sonra, bu seslerin Fallout 76 içerisinde fiziksel olarak göreceğim ilk NPC tarafından geldiğini öğrenir öğrenmez, yanlarına uçarak gidiyorum. Sonunda iki çift laf edebileceğim ses kaydı veya robot olmayan iki tane insan. Onlarla da konuştuktan sonra, kendilerinden edindiğim bilgilerin yanında bana bir de silah veriyorlar ki, gideceğim yere kadar kendimi koruyabileyim. İnsan NPC olayı şimdiden çok daha iyi hissettiriyor bana.

Görevim ise tabii ki de Overseer karakterini bulmak. Hani şu orijinal oyunda, sürekli bir yerlerde buluşmamız gereken ama kendisini asla göremediğimiz Overseer. Şimdilik yine kendisinin bizim için bıraktığı ses kayıtlarından devam ediyoruz. Birkaç küçük robotla çatıştıktan sonra, Wayward isimli bir mekana girip daha fazla insan NPC ile karşılaşıyorum. Günüm gittikçe güzelleşiyor. Burada ilk defa bu NPC sayesinde bir insandan görev alıyorum. Kendisini bir dertten kurtarmamızı istiyor bizden. Kabul edip devam ediyorum.

Fallout 76: Wastelanders sayesinde oyunda daha az yalnız hissediyoruz artık, hem de yaşayıp yaşamadığından emin olmadığımız insanlar için oradan oraya koşuşturup durmuyoruz. İlk görevimiz olsa da hala bize bir şeyler öğretiliyor. Oyunda daha önceden de bulunan C.A.M.P. olayının nasıl işlediğine dair birkaç bir şey öğretiyor oyun bize. Buradan sonra ise bir grup ödül avcısı ile karşılaşıyoruz ve tam olarak burada, oyundaki iki tarafla da resmen karşılaşmış oluyoruz.

Fallout 76

Wastelanders güncellemesi bize neler sunuyor?

Fallout 76: Wastelanders ile beraber, oyuna gelen NPC popülasyonu dışında, bu sistemin işlemesi için de birkaç düzenleme yapılmış. Mesela görev almak için gittiğiniz bir mekana, eğer bir grup içerisinde değilseniz, siz hariç hiç kimse giremiyor. Grup olarak girdiğinizde de yapılan diyaloglar ve seçimler tamamen grup liderinin kontrolünde gerçekleşiyor. Bu şekilde, herhangi başka bir oyuncu gelip bu alanda sizi rahatsız edemiyor. Ancak bu alanın dışındayken görev konusunda hala tek başınıza kalamıyorsunuz.

Oyunun sunucuları şu anda kalabalık olmadığı için midir bilinmez, ama oyuncularla karşılaşmak için özenle haritadan takip etmeniz gerekiyor. Arada bir ortak toplanma noktalarında veya görevlere giderken aynı yollar izlendiğinden dolayı karşılaşabiliyorsunuz. Burada da benim canımı sıkan durumlardan birisiyle karşılaşıyoruz. Sizinle aynı görevi yapan bir oyuncuyla karşılaştığınızda o görev size adeta dar oluyor. Özellikle de bu görev için birbirinden tamamen farklı yaklaşımlar tercih etmişseniz.

Gittiğiniz bölgede siz gördüğünüz herkesle konuşmayı denemek isterken, diğer oyuncu gördüğü herkese ateş etmek istiyor. Bu da görevlerin, size vermesi gereken zevki bir nebze de olsa baltalıyor. Gittiğiniz bir bölgede karşılaşmanız gereken bir tehlikeyle başkası oraya sizden önce gidip o düşmanı alt ettiği için, oyun çoğu zaman yürüyüş simülasyonuna dönüşebilme potansiyeli içeriyor. Yine de bu durumu görmezden gelirseniz, birkaç düşmanla çatışma fırsatı elde edebiliyorsunuz.

Oyuna yeni mutasyona uğramış yaratıklar eklenmiş. Aynı zamanda bu düşmanların oyuna gelişiyle birlikte, onlarla çatışmakta kullanabileceğiniz yeni silah ve zırh varyasyonları da oyuna eklenmiş bulunuyor. Bu yeni gelişmeler oyun içi çeşitlilik açısından güzel bir adım olmuş. Oyunun çatışma kısmında halihazırda mevcut olan bazı hataların hala bulunduğunu da söylemeliyim. Vurduğunuz bir düşman, olduğu yerde takılı kalabiliyor ya da ışınlanabiliyor.

Fallout 76

Fallout 76, güncelleme sonrası nasıl bir performans sergiliyor?

Öncellikle Fallout 76: Wastelanders bu güncellemeyle beraber Steam platformuna giriş yapıyor. Daha öncesinde Bethesda ekibinin kendi istemcisi olan, Bethesda Launcher üzerinden oyuna erişim sağlayabiliyorduk. Açıkçası bu istemci tam olarak performanslı bir istemci değildi. Oyunu oynayabilmek bir yana, istemciye erişmek başlı başına bir serüvene dönüşüyordu. Oyuna giriş yapıp, sunuculara bağlanana kadar da başka birçok hatayla karşılaşabiliyordunuz.

Steam platformuna tam geçiş yapılmasının sonucu olarak, istemci kaynaklı hatalar giderilmiş gibi görünüyor. Oyunda ise bağlantı kopması gibi çevrim içi sorunlardan, bazı bağlantı gecikmeleri dışında, hiçbir eser kalmamış durumda. Ben oyunun bazı noktalarında, çevrim içi sebeplerden dolayı bazı anlık gecikmeler ve takılmalarla birlikte, kare sayısında da anlık düşüşlerle karşılaştım. Bu durum oynanışı çok engellemese de, zaman zaman can sıkıcı bir hal alabiliyor.

Ayrıca, oyuna daha önceden sahip olanların bu güncellemeyi ücretsiz edineceği gibi, Fallout 76 oyununun Steam versiyonu da Bethesda ekibi tarafından bu oyunculara ücretsiz bir şekilde temin ediliyor. Bu durumu da, geliştirici ekibin oyuncularından özür dileme şekli olarak kabul edip, takdir ediyoruz. Ayrıca oyun içerisinde bulunan etkinlikler de arttırılmış durumda. Günlük, haftalık ve hatta anlık etkinliklerle daha fazla karşılaşıyoruz artık.

Bu etkinlikler için de artık bir önerilen seviye sistemi devreye sokulmuş. Artık her ne kadar etkinliğin içeriğini merak etseniz de, bir etkinliğe seviyeniz yetmiyorsa o etkinliğe katılmadan önce iki kez düşünebileceksiniz. Bir sunucuya bağlandığınızda eğer karakterinizin belireceği bölgede nükleer bomba tehlikesi mevcutsa, sunucu değiştirmeniz için size bir fırsat tanınacak. Harita üzerindeki aktif ve inaktif görevleri de artık aynı anda görebileceksiniz. Sarı ve siyah olarak birbirlerinden ayrılıyor bu görev göstergeleri.

Fallout 76

Fallout 76: Wastelanders, oyuna dönmeye değer bir güncelleme mi?

Bethesda ekibi, Fallout 76 oyununa bu güncellemeyle getirdiği NPC ve görevlerin ilerleyişi dışında çok büyük bir yenilik getirmemiş açıkçası. Oyundaki birçok hata düzeltilirken, gözden kaçan birkaç hata da olmuş. Ancak sürekli olarak karşılaşılmadığı için can sıkıcı seviyede değil bu hatalar. Oyunun ana hikaye kısmında da yenilikler mevcut. Oyunun başında Vault 76 kapısından çıkışınızdan itibaren, Fallout evreninden yepyeni hikayeler sizleri bekliyor olacak.

Ayrıca oyundaki hikayenin anlatılışı konusunda gelen yeniliklerle, oyundaki iki taraftan birini seçmemiz gerekiyor. Oyunda bir şeyleri gerçekten değiştirdiğinizi hissettiğiniz tek kısım olması, biraz üzücü maalesef. Klasik Fallout atmosferi ve keşfetme isteği bu güncellemeyle daha da güçlenmiş. Zira, oyunun çevresel modellemelerinde birtakım değişiklikler söz konusu. Bunun dışında oyunun grafiklerinde genel anlamda pek bir değişim gözlemleyemedim.

Her ne kadar oyuna NPC faktörü eklenmiş olması güzel olsa da, yaptığınız görevler bir yerden sonra kendisini tekrar ediyor. Daha önce yaşadığından emin olmadığınız karakterler için ayak işlerini yaparken, artık yaşadığını gördüğünüz karakterler için bunu yapıyoruz. Bu durum da yine oyun içi çeşitliliği kısıtladığı için Fallout ruhunu tam anlamıyla yaşayamıyorsunuz. Ortada keşfedilecek kocaman bir harita var ancak, kendinizi tam anlamıyla oraya ait hissedemiyorsunuz. Bir şeylerin eksik olduğunu ister istemez hissediyorsunuz.

Sonuç olarak Fallout 76: Wastelanders, birtakım güzel gelişmeler barındırıyor. Oyunu ilk kez oynayacaksanız, yukarıda bahsettiğim detaylar da sizi çok fazla rahatsız etmiyorsa, uzun bir süre keyif alarak oynamanız mümkün. Ancak ilk çıkışındaki hayal kırıklıklarını toparlayabiliyor mu diye düşünürsek de, o konuda şüphelerim var. Yine de daha önce oynamış olsanız bile, güncellemeyle gelen değişiklikleri görmek için oyuna tekrar dönmeyi tercih edebilirsiniz. Tatmin olacağınızın garantisini ise tam olarak veremiyorum.

5.5

Bir önceki yazımız olan DAEMON X MACHINA incelemesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.